Pravda je partnerom Slovenského olympijského tímu
Pravda je partnerom Slovenského olympijského tímu

Zvolen pozná recept na Valenta. Splní si domácu úlohu?

V minulosti si dvakrát zmerali sily vo finále. V play off sa však nestretli už 14 rokov. Na časy niekdajšej rivality si už v sobotu (od 18.00) zaspomínajú hokejisti Zvolena a Trenčína.

31.03.2018 08:41
Dukla Valent Foto: ,
Michal Valent v drese Dukly Trenčín.

V základnej časti Tipsport Ligy ich delil v tabuľke jediný bod, vďaka ktorému má výhodu domáceho prostredia v úvode semifinálovej série i v prípadnom siedmom zápase Zvolen. Vo finále uspel v roku 2001 Zvolen (3:1 na zápasy), o tri roky zas Trenčín (4:2).

Partia pripomína majstrovské mužstvo

Zverenci Petra Mikulu predvádzajú ofenzívny hokej. Vo svojom strede majú najproduktívnej­šieho muža i najlepšieho strelca ligy Timothyho Coffmana. V kľúčových momentoch však vedia zabrať aj v obrane.

Vo štvrťfinále zažili i dva nevydarené duely a na postup cez Žilinu potrebovali až šesť zápasov. Veria však, že v závere série sa rozbehli a proti Dukle už budú produkovať efektívnejší hokej.

„Máme za sebou viac zápasov, mohla by to byť naša výhoda. Problém nám robilo, že sme spočiatku nevedeli streliť gól. Postupne sme sa rozohrali a už nám to tam padalo. Dôležité bude, aby sme v zápasoch s Trenčínom strieľali prvé góly. Na Žilinu to platilo, azda aj na Duklu,“ naznačuje obranca Peter Hraško.

Vie, že súper sa bude spoliehať najmä na výborne zladenú defenzívu podporenú vynikajúcim Michalom Valentom v bránke.

„Mišo je dobrý brankár. No ak budeme dôrazní, budeme sa tlačiť pred bránku a prekážať mu tam, góly prídu. Dukla sa spolieha na skúsenosti Radivojeviča a dobré presilovky. Musíme dodržiavať disciplínu, nebyť zbytočne vylučovaní,“ ponúka recept na postup do finále.

Peter Hraško z HKM Zvolen. Foto: SITA, Jakub Julény
Peter Hraško Peter Hraško z HKM Zvolen.

Zároveň upozorní na herný prejav, ktorý je pre Duklu typický. „Napádajú súpera pri rozohrávke. Naši obrancovia budú pod tlakom, ale pripravovali sme sa na to. Vieme, čo máme na ľade robiť,“ poznamenáva Hraško.

Dvadsaťšesťročný bek bol vo Zvolene aj pred piatimi rokmi, keď mužstvo získalo majstrovský titul. Vidí spoločné črty vtedajšieho kádra so súčasným?

„Vedie nás tréner Mikula, takže sa pripravujeme rovnako. Sme skvelá partia – rovnaké to bolo pred piatimi rokmi – vhodne do nej zapadli aj zámorskí ráči. Ak budeme ťahať za spoločný koniec povrazu, môžeme to dotiahnuť až do konca. Dúfam, že nás príde podporiť čo najviac divákov. V búrlivej atmosfére sa vždy hrá lepšie. Skúsime zvládnuť oba domáce duely, aby sme cestovali do Trenčína s tým, že sme si splnili domácu úlohu,“ dodáva Hraško.

Túžime naďalej vyhrávať vyrovnané zápasy

Trenčania nestrieľajú toľko gólov ako Zvolen (157 vs. 192). Majú však najpevnejšiu obranu a výborne dodržiavajú naordinovaný systém.

„Mišo Valent chytá celú sezónu vynikajúco a rovnaké to bolo aj vo štvrťfinále s Popradom. Azda v tom bude pokračovať. Brankár je v každom tíme vždy dôležitý, najmä v play off,“ priznáva útočník Trenčína Peter Ölvecký.

Dukla si s Popradom poradila v najkratšom čase – v štyroch stretnutiach. Zverenci Petra Oremusa tak mali dostatok času na odpočinok pred semifinále.

Peter Ölvecký Foto: Pravda, Luboš Pilc
Peter Ölvecký Peter Ölvecký

„Pauzu nám o dva dni skrátili, čo je len dobre. Zvolen má veľmi dobré mužstvo, šikovných útočníkov, hrá ofenzívny hokej a dáva veľa gólov. Tím sa nespolieha na jednu päťku, ale má dva-tri vyrovnané útoky, ktoré môžu rozhodnúť. Veľmi šikovný je Coffman, ale pozor si musíme dať na všetkých,“ naznačuje Ölvecký.

Účastník olympiády v Pjongčangu očakáva veľmi vyrovnané súboje. „Celá sezóna je vyrovnaná. V play off už nebudú výsledky 5:0 a podobne. Skôr to budú zápasy o jeden či dva góly. Práve v nich sa ukazuje sila. Na začiatku sezóny sme vyhrávali všetky vyrovnané súboje, teraz v play off tiež, azda to potiahneme aj so Zvolenom,“ dúfa hráč so skúsenosťami z NHL.

Vo štvrťfinále sa Trenčania výborne naladili dvoma domácimi výhrami. Teraz začínajú sériu vonku. „Je to iné, nemôžeme sa spoľahnúť na podporu hľadiska. Vo Zvolene bude kľúčové vydržať prvých desať minút, keď na nás domáci vyletia,“ priznáva.

Zatiaľ čo v Nitre, Banskej Bystrici i Zvolene sa otvorene hovorí o majstrovských ambíciách, Trenčania sa naďalej držia tradičného hokejového – krok za krokom.

„Ešte stále potrebujeme vyhrať veľa zápasov. O titule by som preto nehovoril. Najprv musíme vyradiť Zvolen. Ak sa to podarí, môžeme začať spomínať aj titul. Samozrejme, každý z nás po ňom túži. Od začiatku sezóny ideme krok za krokom za naším snom a veľa sme mu obetovali,“ dopĺňa Ölvecký.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Dukla Trenčín #HKM Zvolen #Peter Ölvecký #Peter Hraško