mapa tratevíťazThomas1. etapavíťazKittel2. etapavíťazSagan3. etapavíťazDémare4. etapavíťazAru5. etapavíťazKittel6. etapavíťazKittel7. etapavíťazCalmejan8. etapavíťazUrán9. etapavíťazKittel10. etapavíťazKittel11. etapavíťazBardet12. etapavíťazBarguil13. etapavíťazMatthews14. etapavíťazMollema15. etapavíťazMatthews16. etapavíťazRoglič17. etapavíťazBarguil 18. etapa21.7.zvlnená, 222 km19. etapa22.7.indiv. čas., 22,5 km20. etapa23.7.rovinatá, 103 km21. etapa

Banská Bystrica to dokázala! Je prvýkrát majstrom Slovenska

22.04.2017 21:10, aktualizované: 21:50
hc Banská Bystrica
Hráči HC´05 Banská Bystrica sa radujú zo zisku titulu. Autor: ,

Hokejisti HC '05 iClinic Banskej Bystrice sa stali majstrami Slovenska v sezóne 2016/2017.

V piatom finále play-off Tipsport ligy Bystričania doma hladko zdolali súperov z Nitry 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) a v sérii hranej na štyri víťazstvá dali konečnú podobu 4:1. Domáci zlomili hostí už na začiatku druhej tretiny, keď im odskočili z 2:1 na 4:1 a od stavu 6:2 v 39. min sa stretnutie už len dohrávalo.

Hokejisti z mesta pod Urpínom sa stali majstrami prvýkrát v histórii najvyššej slovenskej súťaže, na titul premenili tretí finálový pokus. V sezóne 2014/2015 neuspeli proti Košiciam a vlani práve proti Nitre, keď jej podľahli 2:4 na zápasy.

Martin Belluš z Banskej Bystrice vo finálovom...
Martin Belluš z Banskej Bystrice vo finálovom zápase proti Nitre. Autor: SITA, Peter Rusko

Dva góly v piatom a rozhodujúcom finále strelil bystrický kapitán Tomáš Surový, ďalšie dva pridal Martin Belluš, úspešní boli aj Brock Higgs a Tomáš Zigo. Posledné dva góly Nitry v sezóne 2016/2017 dosiahli Matúš Rais a Judd Blackwater.

Zverenci trénera Vladimíra Országha sa zároveň stali aj víťazmi dlhodobej základnej časti Tipsport ligy a majstrovský titul im zaručuje miestenku v Lige majstrov 2017/2018.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) – konečný výsledok série 4:1, Banská Bystrica získala titul

• Góly: 6. Belluš (Handzuš, Wishart), 20. Higgs (T. Surový, Buc), 21. T. Surový (Hickmott), 25. T. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 39. Zigo (Lamper) – 14. Rais (Mezei, H. Ručkay), 38. Blackwater (Milam, Marek Slovák)
  • Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Babic, Hribik – Barviř, Blümel (všetci ČR), 2841 divákov (vypredané)

Od prvej minúty bolo zjavné, že Bystričania pôjdu tvrdo za titulom. Vpredu boli aktívnejší aj nebezpečenejší ako Nitrania a na prvý gól čakali ich fanúšikovia ani nie 6 minút. Handzuš prihral na pravý útočný kruh Bellušovi a ten mohutným príklepom prestrelil Hartzella – 1:0.

Zľava: Petr Kafka z Banskej Bystrice a brankár...
Zľava: Petr Kafka z Banskej Bystrice a brankár Eric Hartzell z HK Nitra. Autor: SITA, Peter Rusko

Nitrania vyrovnali v 14. min počas presilovej hry, keď Matúš Rais tečoval strelu Branislava Mezeia za chrbát Jasona Bacashihuu. Bystričanov to nezastavilo v aktivite a druhýkrát ich poslal do vedenia v presilovke Brock Higgs, ktorý 44 sekúnd pred prvou sirénou úspešne tečoval pokus Tomáša Surového od modrej čiary. Kapitán Surový bol pri chuti.

Z druhej tretiny uplynulo len 54 sekúnd, keď práve on halfvolejom poslal do siete puk po nahodení Hickmotta – 3:1. O necelé štyri minúty už bolo 4:1, keď opäť Surový v presilovej hre z pomerne ostrého uhla prekvapil Hartzella. Americký brankár to vyhodnotil tak, že sa radšej nechal vystriedať Michalom Valentom.

Michal Handzuš z HC'05 Banská Bystrica s...
Michal Handzuš z HC'05 Banská Bystrica s pohárom majstra. Autor: SITA, Peter Rusko

Nasledovala presilovka Nitry, ale hostia vylúčenie Hickmotta nepotrestali.To z bystrickej strany zďaleka nebolo všetko. V 37. min Handzuš po druhý raz presne prihral Bellušovi a opäť bol z toho gól – 5:1. Nitra sa ako-tak vrátila do zápasu o minútu neskôr, keď presilovú hru expresne za 8 sekúnd využil Judd Blackwater.

Už nezastaviteľní domáci však ešte raz skórovali v druhej tretine. V 39. min Tomáš Zigo prekonal Valenta tak, že puk trafil vo vzduchu rúčkou hokejky – 6:2. Na jednoznačnú prevahu Bystričanov poukazovali aj strely na bránku: 28:17. V tretej tretine sa zápas už len dohrával za majstrovského skandovania bystrických priaznivcov.

Hlasy:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Pocity sú fantastické. Pre rokom a dvoma sme tu takto smútili a som rád, že nám to teraz vyšlo a dotiahli sme to do víťazného konca. Dnes bolo vidieť, že Nitre dochádzajú sily. My sme hrali zodpovedne a padalo nám to tam. Do sezóny sme vstupovali s vysokým cieľom a splnili sme ho.“

Andrej Kmeč (tréner Nitry): „Veľmi nás mrzí, že sme sériu nedokázali vrátiť do Nitry, lebo naša snaha bola enormná. Banská Bystrica však dávala počas celej sezóny góly ľahšie a to rozhodlo. Domáce finálové zápasy sme mali dobre rozohrané, ale súper zvládol ich koncovku. Gratulujem Banskej Bystrici k titulu, keďže zložila kvalitný tím. Zdolaný finalista má vždy opačné emócie ako víťaz, nás to teraz veľmi mrzí a bolí.“

Michal Handzuš (útočník Banskej Bystrice): „Je to super pocit, vyhrať doma titul je paráda a všetci si to užívame. Celý duel som sa sústredil na hru, užíval som si atmosféru až posledné tri minúty. Je to veľká vec pre náš klub a celé mesto.“

Marek Slovák (útočník Nitry): „Momentálne prevláda sklamanie, predstavovali sme si to inak. Ale taký je šport. Sériu sme stratili doma. Dnes sme chceli zabojovať o jej predĺženie, ale bolo to veľmi ťažké. V závere sezóny sme dávali ťažšie góly ako v jej základnej časti.“

Zlatá korčuľa pre brankára Corbeila

Kanadský brankár Mathieu Corbeil z klubu MHC Martin sa stal najužitočnejším hráčom play-off Tipsport ligy 2016/2017. Dvadsaťpäťročný gólman sa na základe hlasovania fanúšikov stal druhým zahraničným víťazom Zlatej korčule. Druhé miesto obsadil kapitán Banskej Bystrice Tomáš Surový a tretie nitriansky útočník Marek Slovák. Pred rokom v tejto ankete triumfoval kanadský útočník Nitry David Laliberté.

„Som veľmi poctený a ďakujem všetkým za hlasy, ktoré mi dali. Je to pre mňa prvé takéto individuálne ocenenie v kariére, o to viac si ho cením. Veľmi si užívam hokejovú atmosféru na Slovensku,“ povedal Mathieu Corbeil. Ten prišiel do Martina pred sezónou 2016/2017 po pôsobení v Banskej Bystrici. Za MHC odchytal 32 zápasov, z toho 11 v play-off.