Piešťany siahajú na semifinále, Skalica vyrovnala stav série

Hokejisti Piešťan zvíťazili vo štvrtom zápase štvrťfinále play off na ľade Popradu 3:0 a v sérii vedú 3:1.

15.03.2014 19:29 , aktualizované: 20:16
Zvolen, Piešťany, extraliga, hokej Foto: ,
Radosť hokejistov Piešťan.

HK Poprad – ŠHK 37 Piešťany 0:3 (0:0, 0:3, 0:0) – stav série 1:3
Góly: 24. V. Nemec (Stupka), 37. Stupka (V. Nemec, Románek), 39. Románek (S. Saliji, Bučka)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Masalskis 10 min za nešportové správanie – Rais 5 min + DKZ za faul lakťom, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Jonák – Gajan, Smrek, 2169 divákov
Poprad: Masalskis – Malina, D. Brejčák, Fabian, Kurali, Urban, Makovský, Gáborčík, Dinda – A. Lapšanský, Štals, T. Sýkora – A. Kroták, Mlynarovič, Jabrocký – S. Takáč, Ľ. Vaic, Matúš Paločko – Drábek, L. Paukovček, Belluš
Piešťany: Šúrek – Drgoň, R. Filip, Rais, Brňák, Škadra, Bučka, Biro, Cuník – S. Saliji, Peško, Lušňák – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – Haring, Hamrák, Románek – Chylo, Holovič, Stupka

Sobotný zápas sa začal opatrnejšie ako ten piatkový. Poprad sa síce snažil tvoriť hru a zrýchľovať prechod stredným pásmom, na utvorenie si súvislejšieho tlaku to nestačilo. V 5. min zahrozil aktívny Paločko, skackajúci puk však Piešťanci upratali spred Šúreka, ktorý premiérovo v sérii štartoval ako prvý brankár. Na opačnej strane sa Masalskis mal na pozore pred Nemcom, stav sa nemenil. V 14. min Štals naslepo našiel Brejčáka, jeho strela však mierila len do stredu bránky. Keď Poprad nevyužil ani prvú presilovku pri vylúčení Brňáka a neskôr zoči-voči Šúrekovi nepochodil Mlynarovič, do kabín šli oba tímy za bezgólového stavu.

Skóre mohol tesne po štarte prostredného dejstva otvoriť Kroták, jeho individuálna akcia a strela skončila na Šúrekovi. Čo nevyšlo domácim, podarilo sa hosťom: v 24. min Stupka vzal puk nedôslednému Jabrockému a Nemec z jeho prihrávky vyťažil otvárací gól. Onedlho mohlo byť 0:2, Masalskis však Salijiho strelu v presilovke zázračne kryl. V 29. min Lapšanský v páde mieril do piešťanského brankára, puk do odkrytej bránky neusmernil ani Sýkora. Zápas sa lámal do druhej polovice a „kamzíci“ hrali viac ako minútu dlhú presilovku o dvoch mužov, Piešťany s enormným úsilím trojice brániacich sa hráčov odolali. Podtatranci sa stále trápili v koncovke, začali nervóznieť a navyše v 37. min po druhý raz inkasovali, keď puk zo Stupkovej hokejky šťastne doskackal za lotyšského brankára Popradu. Podarenú druhú časť hostí zavŕšil v jej predposlednej minúte Románek, ktorý využil skvelý pas od Salijiho – 0:3.

Tretia časť sa niesla v znamení taktického hokeja „havranov“, ktorí zadebnili obrannú modrú a prechod stredným pásmom sa pre domácich ukázal ako takmer neriešiteľný problém. Piešťany hrozili aj rýchlymi výpadmi, Hamrák aj Stupka mali na hokejke definitívne rozhodnutie. Popradu už ubiehal dôležitý čas, no iskierku nádeje mohol vykresať v 52. min Vaic, Šurek však opäť fantasticky zasiahol. „Kamzíci“ na piešťanského brankára ani v ďalšom priebehu recept nenašli a v sérii prehrávajú už 1:3.

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu):
„Škoda nevyužitej šance Mlynaroviča v prvej časti. Rozhodla však tá druhá, nevyužili sme presilovku piatich proti trom a po hrubých chybách sme inkasovali. To by otriaslo každým mužstvom. Nemali sme strelecké šťastie.“
Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan):
„V prvom rade sme si chceli dať pozor na úvod, čo sa nám do bodky podarilo a súper v prvej tretine neskóroval. O výsledku rozhodla druhá tretina, keď sme sa ubránili oslabeniam a troma gólmi sme rozhodli o osude zápasu. Absolutórium si zaslúžia všetci hráči na čele s gólmanom Šúrekom.“

HK 36 Skalica – HC'05 Banská Bystrica 4:1 (1:0, 3:0, 0:1) – stav série 2:2
Góly: 5. R. Kropáč (Stieler), 21. Kutálek (Šátek), 26. R. Kropáč (tr. strieľanie), 40. Obdržálek (R. Kropáč, Trška) – 44. M. Hudec (Lepine, Saracino)
Vylúčení: 8:10 na 2 min, presilovky 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff, P. Stano – Kacej, Orolin, 2346 divákov
Skalica: M. Lipovský – Svoboda, Vyrůbalík, Trška, Barák, Luža, L. Kozák, Srnec, T. Staňo – Kudrna, R. Školiak, Obdržálek – Kutálek, B. Mráz, Šátek – R. Kropáč, Stieler, B. Jankovič – Lažo, T. Mikúš, M. Preisinger
Banská Bystrica: Kalemba (od 41. min Košarišťan) – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Kania, Bambúch, Rosandič, R. Konečný – M. Hudec, White, Rapáč – Kafka, Heizer, Handlovský – Lunter, Zigo, Lamper – Veilleux, T. Matoušek, Kadura

Domáci povzbudení piatkovým víťazstvom sa chceli pokúsiť o vyrovnanie série. No boli to hostia, ktorí vstúpili do zápasu lepšie. „Barani“ mali síce optickú prevahu, no nevypracovali si vážnejšiu šancu. Domáci naopak mohli skórovať po šanciach Kutálka či Jankoviča. Napokon sa v 5. min presadil Kropáč, ktorý sa rozhodol sám zakončiť prečíslenie 3 na 1 a perfektnou strelou vymietol Kalembovu pavučinu. Od tejto chvíle sa hral obojstranne veľmi kvalitný zápas a šance sa striedali v rýchlom slede na oboch stranách. Za hostí mohli vyrovnať White či Zigo, ale Lipovský chytal veľmi dobre. Za domácich spálili obrovské šance najmä Kropáč či Školiak počas presilovej hry.

V druhej tretine pokračovali obe mužstvá v nasadení. Domáci zachytili úvod tretiny, keď už v 21 min zvýšil Kutálek, ku ktorému sa dostal odrazený puk a strelou z ostrého uhla prekonal Kalembu. V 26. min sa predieral cez obranu Kropáč, no bol faulovaný. Nariadené trestné strieľanie premenil – 3:0. Hostia sa potom snažili o kontaktný gól, no narážali na výborne chytajúceho Lipovského. Najbližšie k úspechu mal White, ale domáci brankár vytiahol brilantný zákrok betónom. Hru potom začali kúskovať časté vylúčenia, jedno z nich v 40. min využil domáci Obdržálek, ktorý dorazil Trškovu strelu.

„Barani“ vstúpili do tretej tretiny so zmenou v bránke, keď Kalembu vystriedal Košarišťan. Navyše hneď v úvode mali k dispozícii presilovú hru, ktorú využil Hudec a dal hosťom nádej. Ani jedno z mužstiev sa však už nedokázalo presadiť.

Andrej Výboh (tréner Skalice):
„Od úvodu sme sa naplno zahryzli do súpera a ujali sme sa vedenia. Hrali sme podľa našich predstáv, v tretej tretine sme však zbytočnými vylúčeniami pustili súpera do hry.“