Banská Bystrica a Piešťany na úvod využili domáce prostredie

Druhé tretiny v prospech domácich mužstiev - Banskej Bystrice a Piešťan - boli kľúčové v pondelňajších prvých zápasoch dvoch sérií štvrťfinále Slovnaft play-off hokejovej Tipsport extraligy.

10.03.2014 19:45 , aktualizované: 20:01
Peter Trška, Richard Rapáč, hokej Foto: ,
Banskobystričan Richard Rapáč (vpravo) v tvrdom súboji so Skaličanom Petrom Trškom.

Bystričania po bezgólovom prvom dejstve strelili Skaličanom v prostrednej časti tri góly a už si udržali náskok, hoci ešte inkasovali. Piešťany predviedli v druhej 20-minútovke priebežný obrat na 2:1 proti Popradu a toto skóre zostalo v platnosti až do záverečnej sirény. Druhé zápasy sú na programe už v utorok 11. marca. Hrá sa na štyri víťazstvá.

HC'05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 3:1 (0:0, 3:0, 1:1) – stav série: 1:0

• Góly: 22. Heizer (Kania), 24. Saracino (White, M. Hudec), 27. Saracino (M. Hudec, R. Konečný) – 50. Kutálek (M. Preisinger)
  • Vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, R. Lauff – Kacej, M. Orolín, 1650 divákov
  • Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Kania, Bambúch, Rosandič – M. Hudec, White, Lunter – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Rapáč – Veilleux, T. Matoušek, R. Konečný
  • Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, Barák, Trška, Krejčiřík, Gründling, T. Staňo – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Kutálek, M. Preisinger, Šátek – R. Kropáč, Stieler, M. Sloboda – Kudrna, F. Novák, B. Jankovič

Úvod prvého štvrťfinálového stretnutia pod Urpínom patril hosťom. V 2. min sa ocitol v šanci Sloboda, ale pred bránkoviskom voľný neuspel. Isto ani netušil, že to bude na veľmi dlhý čas jediná šanca Skalice. Od 8. min totiž na ľade dominovali domáci hokejisti. V prvej tretine však márne hľadali recept na Lipovského. Neuspel pred ním najprv z dvoch metrov Handlovský, následne v dobrej príležitosti nezakončil Matoušek a puk si nenašiel cestu do bránky ani po bekhende Hudeca z pravej strany.

Góly začali padať až v strednej časti hry. Po nevyužitých štyroch šanciach Hudeca, Lepina, Kafku a Handlovského otvoril napokon skóre v 23. min Heizer. Zostal sám pred Lipovským, Kania mu poslal puk od modrej a bystrický center ho na dvakrát dostal za gólmana. V tej istej minúte neuspel spred bránkoviska Rapáč, ale mrzieť ho to nemuselo, pretože akcia prvého útoku v 24. min bola oku lahodiaca: White od mantinelu prihral Hudecovi do kruhu, ten šikovne poslal puk do stredu osamotenému Saracinovi, ktorý sa neunáhlil a zakončil v príhodnej chvíli – 2:0. Domáci pridali tretí gól v presilovke. V 27. min Saracino spoza kruhu vyslal tvrdú delovku a Lipovský opäť kapituloval. Skaličania často sedeli na trestnej lavici, takže v útoku sa ocitali sporadicky. Brankár Záhorákov bol v plnej permanencii – vytiahol zázračný zákrok pred Kafkom, neprekvapil ho ani teč Rapáča a po ďalšej strele Kafku mu pomohla žŕdka.

Až v úvode tretej tretiny mali hostia druhú šancu v zápase. V 44. min Školiak našiel voľného Kutálka, no po jeho koncovke skončil puk na korčuli obrancu „baranov“. V ďalšej časti sa hra odvíjala viac pred brankárom domácich Kalembom, ten vychytal najmä Stielera, ktorý to po strele skúšal nebezpečne aj z dorážky. V 50. min bol však bezmocný po teči Kutálka. Bystričania hrozili rýchlymi kontrami, ale Lipovský neriešil obzvlášť nebezpečné situácie. Najviac ho preveril z ľavého kruhu Rapáč. Záver stretnutia bol dramatický, pretože na trestnej lavice sa ocitli Hudec s Macháčkom, ale Skaličania dlhú početnú výhodu o dvoch hráčov nevyužili, hoci Obdržálek a Vyrůbalík mali dobré možnosti na zníženie nepriaznivého sta­vu.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Prvá tretina bola viac-menej oťukávacia. Až od nejakej desiatej minúty sme sa zlepšovali a preberali iniciatívu. V druhej tretine sme boli aktívni, dali sme tri góly a pohybom sme si vypýtali množstvo presiloviek, ktoré sa nám však príliš nedarili. V tretej tretine Skalica všetko vrhala do útoku, snažili sme sa zodpovedne brániť. Záver bol veľmi hektický, prežili sme dvojminútové oslabenie o dvoch hráčov, z toho asi minútu nemal náš obranca hokejku, no výrazne nás podržal brankár Kalemba. Chalani ukázali aj bojovnosť, vrhali sa do striel, osvedčili odozdanosť pre tím, za čo ich musím pochváliť.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Vedeli sme že Bystrica bude hrať efektívne a utvorí si tlak, preto sme postavili defenzívny systém, ktorý nám v prvej tretine vychádzal. V druhej časti súper zvýšil agresivitu, vyvinul väčší tlak a po našich chybách a nedisciplinova­nosti, keďže sme boli často vylučovaní, sme dostali tri góly. To bol zlomový moment zápasu. V poslednej tretine sme urobili korektúry v zostave ako aj v systéme, ale náš gól prišiel neskoro. Mrzí nás, že v presilovke o dvoch hráčov sme nedokázali streliť druhý gól. Mali sme tlak i strelecké pozície, no domáci brankár vytiahol pár zázračných zákrokov a znemožnil nám dotiahnuť sa na rozdiel jedného gólu.“

ŠHK 37 Piešťany – HK Poprad 2:1 (0:1, 2:0, 0:0) – stav série: 1:0

• Góly: 25. Peško (Lušňák, S. Saliji), 28. Hamrák (Haring, Románek) – 19. A. Lapšanský (T. Sýkora, Malina)
  • Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Stano – J. Tvrdoň, Výleta, 1558 divákov
  • Piešťany: T. Tomek – Drgoň, R. Filip, Rais, Brňák, Škadra, Bučka, Biro, Cuník – S. Saliji, Peško, Lušňák – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – Haring, Hamrák, Románek – Chylo, Holovič, Stupka
  • Poprad: Masalskis – Malina, D. Brejčák, Fabian, Kurali, Látal, Makovský, Gaborčík, Dinda – A. Lapšanský, Štals, T. Sýkora – A. Kroták, Mlynarovič, Jabrocký – S. Takáč, Ľ. Vaic, Matúš Paločko – Drábek, Belluš, M. Nagy

V 6. min mal príležitosť otvoriť skóre v prospech domácich Haring, po výmene puku s Románkom mu však blafák na Masalskisa nevyšiel. V 12. min Peško zaváhal v strednom pásme a Lapšanský dobre uvoľnil Štalsa, ale Tomek v bránke Piešťan bol pozorný. Hostia sa ujali vedenia až neskôr: na konci 19. min Poprad zaútočil a Lapšanský z ľavej strany prekvapil Tomeka, ktorému prešiel puk pomedzi betóny – 0:1. Prvá časť bola herne vyrovnaná, tím spod Tatier napokon mal viac šťastia.

Hneď v úvode druhej tretiny sa zastreľoval domáci Filip, netrafil z dobrej pozície bránku. V 25. min sa „havranom“ vydarila presilovka pri vylúčení Vaica, keď Peško z diaľky zaskočil Masalskisa – 1:1. V 28. min zaútočili hosťujúci Vaic s Takáčom, Tomek svojich podržal. Navyše, hneď z protiútoku zavŕšili Piešťany priebežný obrat na 2:1: Haring sa zbavil obrancu za bránkou, prihrávkou k vzdialenejšej žrdi našiel Hamráka a ten nezaváhal.

Tretia časť bola vyrovnaná, mužstvá hrali zodpovedne a snažili nerobiť chyby. V 55. min sa ocitol v brejku hosťujúci Vaic, ale z uhla neprekonal gólmana domácich . O minútu mal veľkú šancu Sýkora, ale tiež sa mu nepodarilo vyrovnať, a tak si domáci ustrážili jednogólové víťazstvo.

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Dnes sa potvrdilo očakávanie, že zápasy proti Popradu budú vyrovnané. My sme v závere prvej tretiny urobili chybu a súper sa dostal do vedenia. Skóre sme však v druhej tretine otočili. V tretej sme vedeli, že súper musí viac otvoriť hru, ak chce vyrovnať. Ustáli sme to aj vďaka brankárovi Tomekovi. Víťazstvo v prvom stretnutí nám zabezpečí lepšiu psychickú pohodu, čo je síce výhoda do ďalšieho zápasu, ale stále sme len na začiatku boja.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Spočiatku to pre nás bol veľmi dobre rozohraný zápas. Neskôr sme však prestali korčuľovať a prišiel zákonitý trest. Snažili sme sa s tým niečo urobiť, jeden gól je však málo. Mali sme tri šance, ktoré sme nevyužili. Neviem, či to bol strach, ale nepodarilo sa nám zachovať si chladnú hlavu a prehrali sme o gól.“

Viac na túto tému: #Poprad #HK 36 Skalica #ŠHK 37 Piešťany #štvrťfinále play-off