Kristanova paráda v Nitre. Nula a asistencia na gól. Aj Košice vedú 2:0

Hokejisti Košíc a Nitry v domácom prostredí splnili úlohu favorita a po dvoch zápasoch vedú vo štvťfinále play off extraligy nad súpermi 2:0.

09.03.2014 20:14
Robert Kristan Foto: ,
Brankár Robert Kristan z HK Nitra zasahuje v súboji proti Zvolenu.

HC Košice – MHC Martin 3:2 (1:0, 1:1, 1:1) – stav série 2:0

• Góly: 16. Češík (Sojčík), 31. M. Bartánus (R. Jenčík, P. Bartoš), 48. Skalický (Sojčík) – 27. Finsterle (Fujerík, Suja), 60. Suja (Finsterle). Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Orolín – Gajan, Smrek, 3387 divákov
  • Košice: Staňa – Kolba, Klouček, Štrbák, E. Černák, Deyl, Cebák – Bicek, Boltun, M. Bartánus – Svatoš, P. Bartoš, R. Jenčík – Sojčík, Češík, Skalický – Jokeľ, Matúš Chovan, Hinďoš
  • Martin: Dzubina – Tupý, I. Ďatelinka, Brcko, Matejka, A. Novotný, Perniš, Rusina – Rožník, Galamboš, Važan – Suja, Fujerík, Finsterle – L. Klíma, Kolena, Themár – J. Cíger, Dírer, Pokrivčák

Košičania vstúpili do druhého štvrťfinálového stretnutia vlažnejšie ako do prvého. Martinský brankár Dzubina si bez problémov poradil s Bartánusovým pokusom, Svatoš mieril nad a ani Matúš Chovan neprekonal brankára hostí. Domáci sa predsa len dostali do vedenia v 16. min. Češík bol osamotený pred bránkou – 1:0.

V tretej minúte druhej tretiny sa v presilovke dostal nepokrytý Svatoš až pred Dzubinu, no v koncovke bol málo dôrazný. V 27. min spravil veľkú chybu domáci Klouček a po prihrávke Fujeríka nasmeroval Finsterle puk do prázdnej bránky – 1:1. V polovici druhej tretiny mieril Svatoš tesne vedľa. Martinský Brcko si na trestnej lavici odsedel len 15 sekúnd. Nastrelený puk sa od mantinelu odrazil k Bartánusovi, a ten už vedel čo s ním – 2:1. Dzubina si potom poradil s nepríjemnou ranou Jenčíka. V závere druhej tretiny sa o vyrovnanie márne pokúšal Važan.

V úvode tretej tretiny sa o vyrovnanie pokúšal Galamboš a potom šancu zabudnutého Suju zneškodnil brankár Staňa. Na druhej strane sa pred Dzubinom nepresadil Jokeľ, následne ani Bartánus a v lapačke skončil aj pokus Jenčíka. Svoj tím upokojil v 48. min Skalický, ktorý pridal z otočky tretí gól Košíc. Štyridsaťšesť sekúnd pred koncom tretej tretiny vykresal martinskú iskierku nádeje Suja, ktorý šikovne znížil na rozdiel jediného gólu. Hostia si po ňom vzali oddychový čas, ale vyrovnaniu v power-play sa nedočkali.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Tento zápas mal podobný scenár ako ten sobotňajší, dlho bol stav tesný, hoci sme mali územnú prevahu. Zasa to bolo o treťom góle. Ten prišiel dosť neskoro. Naša hra mala potom väčšiu agresivitu, ale ďalšie presné zásahy sme nepridali. S týmto výsledkom sme veľmi spokojní. Mužstvo pracovalo počas celého stretnutia. Play-off nie je vôbec ľahké, čo potvrdil aj tento duel.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Počas celého zápasu sme držali kontakt s Košicami. Chalani podali oduševnený výkon, bojovný. Prvý gól sme dostali, keď sa nám nepodarilo puk vyhodiť z tretiny, padol po odraze od zadného mantinelu. V závere sa nám podarilo znížiť na 2:3. Bolo to z našej strany lepšie ako v prvom zápase, je na čom stavať a verím, že domáce súboje budú ešte lepšie.“

HK Nitra – HKM Zvolen 5:0 (3:0, 1:0, 1:0) – stav série 2:0

• Góly: 9. R. Tománek (L. Novák, Stümpel), 12. R. Tománek (L. Novák), 18. L. Novák (Stümpel, König), 24. Lelkeš (Bajtek, Kristan), 58. H. Ručkay (J. Ručkay). Vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše: M. Bača, M. Novák 5+10+DKZ za údery – Hebar, Ťavoda 5+10+DKZ za údery, Michal Chovan 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Jura – Korba, Rovenský, 2769 divákov
  • Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech, M. Bača – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Pupák, T. Chrenko, * * Martin Segľa – Bajtek, Lelkeš, R. Mráz

Zvolen: M. Šimko – Hraško, Juraško, Obšut, Safronov, L. Pokovič, Ťavoda, Pichnarčík, Koren – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – A. Podkonický, Hebar, Škvaridlo – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Puliš, Čanky, Martin Ďaloga

Druhý zápas štvrťfinálovej série medzi Nitrou a Zvolenom mal opatrný úvod. Prvú šancu mal úradujúci majster, ale Peter Zuzin nevyzrel na výborného Kristana v bránke domácich. Hokejisti spod Zobora po pomalšom začiatku postupne zvýšili svoje obrátky a v 9. min sa dočkali vedúceho gólu. Po strele L. Nováka sa dostal k dorážke Tománek a bolo 1:0. O tri minúty neskôr sa domáci ostrostrelec presadil druhýkrát, keď brankára Šimka zaskočil rýchlou a presnou strelou z pravej strany. V 18. min mala Nitra výhodu dvojnásobnej presilovky, ktorú využil už po pár sekundách Lukáš Novák, keď si po krásnej prihrávke Stümpela vychutnal blafákom brankára Šimka.

Do druhej tretiny nastúpili Zvolenčania s úmyslom ešte niečo urobiť s výsledkom. Ich plány sa však zrútili ako domček z karát, keď sa v 24. min presadili opäť domáci. Brankár Kristan vysunul Bajteka, ktorý presne časovanou prihrávkou vyzval do zakončenia Lelkeša a bolo 4:0. V prostrednej časti zdvihla divákov zo sedadiel ešte pästná výmena, do ktorej sa v domácom drese zaplietli „zlí muži“ M. Novák i Bača – na opačnej strane zas kontrovali Hebar a Ťavoda. V ďalšom priebehu tempo hry upadlo a rozhodnutý zápas sa v podstate už len dohrával.

Nitra kontrolovala svoj náskok aj v záverečnej tretine. Šancí na oboch stranách už bolo menej, no napriek tomu sa diváci dočkali ešte jedného gólu: padol do bránky hostí. V 58. min potrestal obrovskú chybu Michala Chovana domáci krídelník Henrich Ručkay. Nitra napokon zdolala Zvolen 5:0 a vo štvrťfinále sa ujala vedenia 2:0. Séria sa teraz sťahuje do Zvolena.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „V prvých dvadsiatich minútach sme dali tri góly a odskočili v skóre. Mali sme výborne pokryté stredné pásmo a z našej strany to bol veľmi vydarený zápas. Mrzí ma však, že sme pravdepodobne stratili Petra Königa a Mira Pupáka. Prvý má podozrenie na zlomeninu a druhý na potrhané krížne väzy v kolene.“

Jaroslav Török (asistent trénera Zvolena): „Zápas sa mi hodnotí veľmi ťažko, lebo z našej strany bol nevydarený. O výsledku rozhodla prvá tretina, v ktorej sme spravili množstvo chýb a súper ich nekompromisne trestal. V druhej tretine sme chceli niečo so stretnutím urobiť, ale nevyšlo nám to. S týmto prístupom niektorých hráčov nemôžeme pomýšľať na úspech proti takýmto kvalitným súperom. Musíme sa dať dokopy a pokúsiť sa ešte zdramatizovať sériu v domácom prostredí.“

Viac na túto tému: #Košice #Nitra #Martin #Zvolen #Rober Kristan