Nitra deklasovala Žilinu, Stümpel je stále ozdobou extraligy

V 49. kole hokejovej extraligy vyhrala Nitra nad Žilinou vysoko 9:2. Veterán Jozef Stümpel si pripísal štyri kanadské body.

14.02.2014 19:42
Roman Tománek Foto: ,
Roman Tománek z Nitry v zápase proti Žiline.

HC Košice – MHC Mountfield Martin 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
Góly: 1. P. Bartoš (Spilar, R. Jenčík), 23. T. Hrnka (Kolba), 38. Spilar (P. Bartoš) – 29. I. Ďatelinka (Važan, Galamboš), 31. Fujerík (z tr. strieľania)
Vylúčení: 10:10 na 2 min, navyše: Kolena (Martin) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín – Holienka, Snášel, 3225 divákov
Košice: Staňa – Kolba, Klouček, Deyl, Štrbák, Cebák, Šeda, Macejko – Bicek, Češík, Sojčík – Spilar, P. Bartoš, R. Jenčík – Svatoš, T. Hrnka, M. Bartánus – Hinďoš, Matúš Chovan, Jokeľ
Martin: J. Čech – A. Novotný, Matejka, I. Ďatelinka, Rusina, Tupý, Brcko – Themár, Kolena, Važan – Markovič, Galamboš, J. Suja – L. Klíma, Fujerík, J. Cíger – Šugár, Dírer, Rožník

Na prvý gól čakali diváci iba 55 sekúnd. Jenčíkov pokus sa ešte neujal, ale krátko na to nechali Martinčania Bartošovi príliš veľa priestoru a ten to využil – 1:0. V 6. min to švihom skúsil v presilovke Bartánus, jeho strelu zastavila lapačka Čecha. Martinský gólman sa nenechal prekvapiť ani strelou od modrej z hokejky Kloučeka. V 16. min pri početnej výhode zakončil Svatoš, najskôr málo razantne a potom zblízka nepresne. V závere prvej tretiny nepotrestal Važan slabý dôraz v domácej defenzíve.

V 3. min druhej tretiny vystrelil Kolba. Čech jeho pokus len vyrazil a Hrnka ho pohotovo poslal do bránky – 2:0. Domáci mali potom v krátkom časovom slede troch vylúčených a v 29. min na to doplatili. Pri početnej výhode prestrelil Staňu od modrej Ďatelinka. V polovici stretnutia hrali domáci presilovku, Štrbákovi unikol Fujerík a kapitán „oceliarov“ si pomohol nedovolene. Nasledovalo trestné strieľanie a Fujerík našiel medzeru medzi Staňovými betónmi – 2:2. Hostí potom mohol dostať do vedenia Themár, ale mieril vedľa. V 38. min v presilovke Spilar puk len nahodil na bránku a nečakane zaskočil brankára Čecha – 3:2.

V 45. min nemal presnú mušku Bartoš. Spilarov pokus zase zlikvidoval Čech. Brankár Staňa v 52. min pri presilovke zneškodnil šancu Kolenu. Martin mal jedinečnú možnosť vyrovnať, ale nevyužil ani 98 sekundovú presilovku piatich proti trom. Matejka počas nej pálil tvrdo, ale vedľa. Hostia 96 sekúnd pred koncom tretej tretiny si vzali oddychový čas. O vyrovnanie sa pokúsili v power-play, ale gól už nepadol.

Hlasy:
Anton Tomko (tréner Košíc): „Do zápasu sme mali veľmi dobrý vstup, rýchlo sme sa dostali do vedenia. Náš výkon nebol taký, aký by sme chceli. Zakončenie bolo slabé. Za stavu 2:0 sme nedisciplinova­nosťou, vylúčeniami ponúkli Martinu až vyrovnanie. Zápas bol rozbitý z množstvom vylúčení na oboch stranách. Podarilo sa nám to, čo sme chceli získať tri body.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Prvú tretinu sme ustáli, darilo sa nám hrať na štyri formácie. Väčšinou sa do tlaku dostávala Bartošova päťka. V druhej tretine sme sa zlepšili, vyrovnali na 2:2 a vyzeralo to pre nás nádejne. Zlomový moment bol gól domácich na 3:2. V tretej tretine sme si utvorili veľa šancí, ale rozhodujúce bolo, že sme nevyužili presilovku 5 proti 3. Košice sme prestrieľali, ale aj tak odchádzame bez bodu.“

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 9:2 (3:1, 3:1, 3:0)
Góly: 7. D. Milo (Stümpel), 11. L. Novák (Stümpel, R. Tománek), 16. Stümpel (R. Tománek), 21. L. Novák (P. König, Stümpel), 24. R. Tománek (P. König), 37. M. Segľa (Pupák, T. Chrenko), 44. Lelkeš (P. König, M. Segľa), 45. R. Tománek (Nádašdi), 51. H. Ručkay (J. Ručkay, Ordzovenský) – 7. Marek Slovák (Ostrčil, Bene), 39. Marek Slovák (Kalla, R. Tomas)
Vylúčení: 2:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Bundil, Lokšík – Kacej, Orolín, 2162 divákov
Nitra: Lakosil – D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, Ďurkech, M. Novák – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – R. Mráz, Lelkeš, Bajtek – Piačka
Žilina: Koutský – Leško, Martin Chovan, Ďurák, E. Bagin, Ostrčil, Marcel Šterbák, Bajaník, Rúfus – Kalla, T. Varga, Marek Slovák – A. Lipovský, Klouda, R. Tomas – Drevenák, Valášek, Linet – Rehák, Bene, Čičala

O prvý gól zápasu sa postaral v 7. min odchovanec nitrianskeho hokeja Marek Slovák, ktorého ľahká strela skončila za prekvapeným gólmanom Lakosilom. Tesný náskok hostí vydržal iba 12 sekúnd. Ešte v tej istej minúte Stümpel nabil Milovi a bolo vyrovnané.

V polovici úvodného dejstva sa domácim naskytla ideálna možnosť streliť vedúci gól pri hre piatich proti trom. Zverenci Antonína Stavjaňu touto šancou nepohrdli a po krásnej presilovkovej súhre sa presadil Lukáš Novák. V 16. min Tománek pri vlastnom oslabení dokorčuľoval vyhodený puk, následne ho ponúkol pred bránku osamotenému Stümpelovi a po jeho strele už Nitra viedla o dva góly.

V druhej tretine pokračovala Nitra miestami až v drvivom tlaku, ktorý vyústil do ďalších gólov z hokejok Lukáša Nováka, Tománka a Segľu. V závere druhej tretiny sa opäť pripomenul v drese „vlkov“ Marek Slovák, ktorý zužitkoval krásnu prihrávku od Kallu a stanovil výsledok po dvoch tretinách na 6:2.

V tretej časti pokračovala Nitra vo výbornom výkone. Žilinčania nestačili na súpera po každej hernej stránke a do konca zápasu inkasovali ešte trikrát. Do streleckej listiny sa ešte postupne zapísali Lelkeš, Tománek a Henrich Ručkay. Nitra na domácom ľade deklasovala poslednú Žilinu 9:2.

Hlasy:

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Výsledok hovorí za všetko. Od druhej tretiny to bol ten náš typický hokej. Konečne sa nám darilo strelecky a verím, že sme pobavili aj divákov. S výsledkom aj hrou sme veľmi spokojní.“

Martin Groma (tréner Žiliny): „Dnes sme podali veľmi zlý výkon. Išli sme do vedenia, ale potom sme prestali hrať a ďalšie minúty už patrili domácim. Našou naivitou a nedisciplinova­nosťou sme dostávali súpera do šancí a ten ich dokázal využiť. Dnes zaslúžene vyhrala Nitra.“

HK Poprad – HC‘05 Banská Bystrica 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Góly: 51. D. Brejčák (A. Lapšanský, T. Sýkora), 60. Štrauch – 23. Kadura (Lamper), 36. Bambúch (Zigo), 60. Kafka (Heizer)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Smrek, Korba, 1084 divákov
Poprad: Sidor – Gáborčík, D. Brejčák, Látal, Makovský, Fabian, Kurali, Dinda – Matúš Paločko, Ľ. Vaic, A. Lapšanský – A. Kroták, Mlynarovič, T. Sýkora – M. Nagy, S. Takáč, Drábek – Štrauch, Belluš, Gápa
Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Koma, Bambúch, Rosandič, Kania – M. Hudec, White, Lunter – Kafka, Heizer, Kadura – Róth, R. Gašpar, Dolník – Lamper, Zigo

V Poprade sa dlho nič zaujímavé nedialo. Na oboch brankárov hráči posielali iba propagačné strely. V prvej tretine mali oba tímy k dispozícii po jednej presilovej hre, nedokázali ich využiť. Šance sa rodili ťažko, tú najväčšiu popradskú mal T. Sýkora, ale tiesnený neprekonal ležiaceho Kalembu. Na druhej strane poriadne podkuroval prvý útok „baranov“, najmä Patrick White mohol otvoriť skóre zápasu ešte pred prvou prestávkou.

Hostia sa ujali vedenia na začiatku druhej časti hry. Popradčania si nerozumeli v útočnom pásme. K puku sa dostali hostia a Lamper parádnou prihrávkou vypracoval gól pre Kaduru – 0:1. V 25. min Paločkova delovka zazvonila iba na žŕdke. „Kamzíci“ dlho hľadali recept na pozornú obranu Banskobystričanov. Nájsť ho mohol Paločko, ale výborného Kalembu neprekonal. Bambúchovi pridal v 36. min druhý gól hostí. Popradčania boli v náročnej pozícii a do konca tretiny už nič na dobre hrajúcich baranov nevymysleli.

V 44. min už diváci v Poprade dvíhali ruky nad hlavu, ale Adam Lapšanský netrafil odkrytú časť bránky a nechal vyniknúť Kalembu. Následne na konštrukcii bránky skončil šikovný teč Luntera. V 52. min sa ocital sám pred bránkou Vaic, ale nepretavil v gól svoju dobrú streleckú pozíciu. V záverečnej minúte dostal Poprad posledný úder. Šancu domácich na vyrovnanie definitívne pochoval Kafka. Päť sekúnd pred záverečným klaksónom stanovil konečný výsledok.

Hlasy:

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Aj tento zápas potvrdil naše problémy v koncovke. Máme strelecký kŕč. Nemožno uprieť chlapcom snahu. V rozhodujúcich momentoch však nemajú pokoj na hokejkách. Musíme sa s tým vyrovnať. Keď prídu góly, zlepší sa aj hra.“

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Čakali sme náročný zápas. Snažili sme sa plniť taktické pokyny až na dramatický záver, ktorý sme si skomplikovali sami. Čaká nás krátka prestávka, počas ktorej sa pripravíme na zvyšok sezóny. Tri body z Popradu nás tešia.“

HK 36 Skalica – ŠHK 37 Piešťany 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 24. M. Preisinger (Trška, Kutálek), 59. Stieler (R. Kropáč, B. Jankovič), 60. Stieler (Šátek, Vyrůbalík) – 11. Hamrák (Románek, S. Saliji) Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: Lažo (Skalica) 5+DKZ za pichnutie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Junek, Šefčík, 1083 divákov
Skalica: M. Lipovský – Barák, Vyrůbalík, Trška, Krejčiřík, Srnec, Staňo – Obdržálek, R. Školiak, Lažo – Kutálek, M. Preisinger, Šátek – M. Sloboda, Stieler, R. Kropáč – B. Jankovič, F. Novák
Piešťany: Šúrek – Drgoň, R. Filip, Rais, Brňák, Bučka, Cuník, Škadra, Biro – Lušňák, Peško, T. Melichárek – Stupka, Holovič, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Románek – Haring, Mišura, Chylo

Zápas sa od úvodu niesol síce vo svižnom tempe, no šancí bolo ako šafranu. V hre bolo veľa nepresností na oboch stranách. O prvý rozruch sa postarali hostia Stupka a Melichárek v 8. min, neprekonali však Lipovského.

V 11. min sa už Piešťanci mohli radovať. Románek spoza kruhov nastrelil puk na Lipovského, ktorý ho vyrazil len pred seba a Hamrák s prehľadom dorazil do siete. Následne domáci v ofenzíve pridali, no Školiak ani Preisinger nenašli recept na Šúreka. Naopak, skórovať mohli hostia, blízko ku gólu boli Chylo a Románek.

V druhej tretine sa domáci pokúšali o vyrovnanie. V 22. min sa dostal Kropáč do samostatného úniku, no Brňák v poslednej chvíli ideálne zasiahol. Na opačnej strane v podobnej situácii neuspel Chylo.

V 24. min sa predsa len presadil domáci Preisinger, ktorý strelou spomedzi obrancov vyrovnal. Domáci zrazu boli pri chuti a mohli pridať i ďalší zásah, ale Vyrúbalík a na dvakrát ani Lažo a Školiak nemierili presne. V 31. min išiel predčasne pod sprchy Lažo, ale Piešťany nevyužili 5-minútovú presilovku.

V tretej časti to boli domáci, ktorí mali viacej z hry a to najmä vďaka presilovkám, nedokázali ich však využiť. V 45. min sa dokonca do samostatného úniku v oslabení dostal Románek, Lipovský podržal svoj tím. V závere tretiny sa obe mužstvá snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V 58. min sa do úniku dvoch na jedného dostali Kropáč so Stielerom, druhý spomenutý nezaváhal a poslal domácich do vedenia. Sekundu pred koncom duelu ešte upravil na konečných 3:1 Stieler gólom do prázdnej bránky.

Hlasy:

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Pokiaľ ide o hodnotenie hry, podali sme, samozrejme, disciplinovaný výkon. V prvej tretine sme si utvorili tlak aj gólové príležitosti, ale troška nám viazla koncovka. Súper má kompaktný a vyrovnaný tím vo všetkých štyroch formáciách a je ťažké proti nemu hrať vyrovnanú partiu. Mali sme znova problémy v zostave, nedokázali sme postaviť kompletné štyri formácie a na základe toho bola postavená aj taktika. Chlapci tieto pokyny dodržali, dali do toho bojovnosť a obetavosť a sme veľmi radi, že sa nám podarilo v závere stretnutia otočiť výsledok.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan.): „Začali sme trocha nervózne, zo začiatku bolo vidieť ten zápas, ktorý sme odohrali so Žilinou. V priebehu stretnutia si myslím, že sme si vypracovali dostatok príležitostí na to, aby sme dali viac ako jeden gól. Pokazili sme si to sami, nemôže sa nám stávať to, aby ku koncu duelu nám ušli dvaja hráči proti jednému. Mrzí ma to, ale pohnojili sme si to sami.“

HKM Zvolen – Dukla Trenčín 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 37. Ľ. Zuzin (Síkela, M. Jurík) – 29. T. Klíma (Novajovský, Čerešňák), 59. O. Rusnák (M. Habšuda)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše: Podkonický 10 min za napadnutie hlavy a krku – O. Mikula 5+DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Jonák, Müllner – Gavalier, Tornay, 1067 divákov
Zvolen: M. Šimko – Hraško, Safronov, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, L. Pokovič, F. Fekiač – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Síkela, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Škvaridlo, V. Fekiač, A. Podkonický – Čanky, Martin Ďaloga
Trenčín: Slipčenko – Bobček, M. Nemčík, Čerešňák, Pozník, Novajovský, M. Habšuda, E. Bednár – Koyš, Troliga, T. Klíma – Komínek, Róbert Petrovický, O. Mikula – T. Lipták, O. Rusnák, Šimíček – D. Hudec, M. Toman, Macejka – Michal Hlinka

Zvolenčania nastúpili opäť v pozmenenej zostave, tentoraz už s uzdraveným Petrom Zuzinom, ale s ďalšími chýbajúcimi hráčmi Hertlom a Bortňákom. Trenčín v bránke so Slipčenkom pôsobil v prvej tretine kompaktnejším dojmom. V 10. min sa ocitol v dvoch príležitostiach Klíma, ale Šimko podržal domáci tím, ktorý málo hrozil i keď častejšie strieľal ako súper.

Hokejový boj prevládal aj v druhej tretine. Góly padli až keď sa na ľade priostrilo, najprv išiel hosťujúci Mikula predčasne pod sprchy za vrazenie Pichnarčíka na mantinel, domáci obranca tiež duel nedohral. Potom si však neudržal na uzde nervy Podkonický a Dukle sa naskytla početná výhoda štyroch proti trom. Trenčania ju patrične využili. V 29. min strieľal od modrej Novajovský a Klímovi vyšiel teč – 0:1. Majster sa napokon dočkal gólu v 37. min. Rozhodca avizoval vylúčenie trenčianskeho hokejistu, z čoho ťažil Ľubor Zuzin, ktorý spomedzi kruhov poslal puk do odkrytej bránky.

Zvolen ani v tretej tretine neukázal tisícke verných priaznivcov oslnivý hokej. Viac sa tlačili do útoku hostia. V 49. min zaujala zadovka Šimíčka a o pár sekúnd neskôr sa nepresadil zoči-voči Šimkovi Lipták. Potom mal dobrú možnosť Komínek, ale nenašiel recept na brankára. Domáci mohli trestať v 54. min, no Brabenec poslal puk zblízka do žŕdky a o dve minúty neskôr sa to isté podarilo Muchovi strelou od modrej. V závere hrali hokejisti spod Pustého hradu presilovku, ale po chybe Šimka za vlastnou bránkou sa dostal k puku Rusnák a poslal ho napokon za bránkovú čiaru. Videorozhodca odobril gól a Dukla získala na ľade úradujúceho šampióna tri body.

Hlasy:
Július Šupler (tréner Zvolena): „Veľmi ma mrzí táto prehra, ktorú sme si zavinili sami. Boli sme nedôslední v realizácii gólových príležitostí aj presiloviek. Mám výhrady aj k osobnej disciplíne hráčov. Nie je možné, ak hráme 5-minútovú presilovku, aby hráči zle striedali, a potom ešte aj faulovali. Aj keď sme v závere zápasu nastrelili dvakrát žŕdku, nie je možné, aby sme pred koncom duelu inkasovali gól v presilovke. Musíme sa z toho spamätať, v nedeľu máme tréning a míting, kde si všetko zanalyzujeme.“

Milan Staš (tréner Trenčína): „V tomto dôležitom zápase o boji v play-off sme išli do Zvolena s dobrou defenzívnou taktikou. Nechceli sme otvárať hru, pretože poznáme ofenzívnu hru Zvolena. Súper má individuality, ktoré dokážu rozhodnúť zápas. Keď sa nám nedarilo, tak nás podržal brankár Slipčenko. Podarilo sa nám ísť do vedenia a rozhodli sme šťastným gólom, keď sme ustáli záver a presilovku súpera. Mali sme nad sebou aj nejakú ochrannú ruku, pretože stálo pri nás veľké šťastie.“