Košice zdolali Žilinu tesne 4:3

V 47. kole hokejovej extraligy vyhrali Košice nad Žilinou iba tesne 4:3. O výhre rozhodli až v záverečnej tretine.

09.02.2014 19:16
Skalica, Banská Bystrica Foto: ,
Sprava: Mário Lunter z HC‘05 Banská Bystrica a Radoslav Kropáč z HK 36 Skalica.

HC Košice – MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Góly: 13. M. Bartánus, 29. P. Bartoš (Deyl, Štrbák), 52. Jenčík (M. Bartánus), 55. P. Bartoš (Jenčík, M. Bartánus) – 22. Martin Chovan (Marek Slovák, Ďurák), 26. R. Tomas (A. Lipovský), 58. A. Lipovský (Klouda, E. Bagin)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Bednár, Bogdaň, 3365 divákov Zostavy:
Košice: Staňa – Klouček, Kolba, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Macejko, E. Černák – M. Bartánus, Matúš Chovan, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, T. Hrnka – Sojčík, Češík, Bicek – Borecký, Jokeľ, Hinďoš
Žilina: Peksa – Ostrčil, Marcel Šterbák, Leško, Dlouhý, E. Bagin, Ďurák, Bajaník, Martin Chovan – Marek Slovák, Bene, Kalla – A. Lipovský, Klouda, R. Tomas – T. Varga, Valášek, Drevenák – Čavrk, Linet, Piják

V 7. min sa do dobrej streleckej pozície dostal Češík, ale jeho pokus Peksa vyrazil. V 13. min musel zasahovať Staňa po zakončení Drevenáka. O pár sekúnd neskôr na opačnej strane zostal prekvapený žilinský brankár po Bartánusovom zakončení švihom – 1:0. Krátko nato sa situácia mohla zopakovať, hosťujúcemu brankárovi po strele Hrnku puk prekĺzol, chýbali centimetre. Domáci Staňa musel byť v pohotovosti po Kloudovom zakončení v 14. min.

V 22. min hrali hostia presilovku, Martin Chovan si nakorčuľoval pred bránku a po 141 minútach a 48 sekundách ukončil Staňovu extraligovú nepriestrelnosť. Hostí tento vyrovnávajúci gól povzbudil a v 26. min sa tešili z ďalšieho. Šedovu chybu pri rozohrávke potrestal Roman Tomas. Nádherným zákrokom sa potom blysol Peksa, ktorý na dva razy zlikvidoval šancu osamoteného Jenčíka.

V 29. min sa začínalo odznova potom, ako Bartoš v presilovke namieril k pravej žrdi – 2:2. V oslabení potom pohrozil hosťujúci Lipovský. V 36. min Hrnka naservíroval Štrbákovi, ten však zblízka mieril nad bránku. Vzapätí sa do nájazdu dostal Slovák, ale jeho pokus Staňa zneškodnil.

Žilina mohla ísť do vedenia v polovici tretej tretiny. Roman Tomas však trestné strieľanie nepremenil. „Oceliari“ sa dočkali v 52. min, keď po prečíslení dvoch na jedného zakončoval Jenčík – 3:2. V 55. min hrali domáci presilovku a Bartoš nedal Peksovi šancu. Tréner „vlkov“ si po tomto góle vzal oddychový čas. Hostia ešte zásluhou Lipovského stihli streliť kontaktný gól, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Hlasy:

Anton Tomko (tréner Košíc): "Bol to zápas po prestávke, začali sme v pohybe, ale vylúčenia nás trochu rozhádzali. Za stavu 2:2 sme mali dostatok gólových príležitostí. Súper mal možnosť skórovať z trestného strieľania. Rasťo Staňa nás podržal. Žiline sme potom odskočili na dva góly, škoda tretieho gólu, mali sme to kontrolovať až do konca

Martin Groma (tréner Žiliny): „Po dlhšej prestávke sme mali viac času na prípravu na tento zápas. Určite sme nešli do Košíc z cieľom vyhrať, ale chceli sme bodovať a podľa toho bola pripravená aj taktika. Hráči plnili pokyny zodpovedne. Párkrát nám to ušlo, keď nás súper dokázal prečísliť. Záver stretnutia nás veľmi mrzí. Za stavu 2:2 sme mali šance na skórovanie. Po nezodpovednosti v strednom pásme sa domáci dostali do brejku a využili to. Našim hráčom by som chcel poďakovať, ale ten výlet do Košíc ma mrzí, keďže sme nezískali body.“

HK Poprad – HK Nitra 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 49. Kurali (A. Kroták) – 7. L. Novák (Stümpel, Ordzovenský), 36. Lelkeš (R. Mráz), 60. R. Tománek (D. Milo)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, M. Novák – Korba, Rovenský, 1711 divákov
Poprad: Sidor – Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský, Látal, Štrauch – T. Sýkora, Ľ. Vaic, A. Lapšanský – A. Kroták, Mlynarovič, Matúš Paločko – S. Takáč, Paukovček, Drábek – Gápa, Belluš, M. Nagy
Nitra: Lakosil – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, F. Kuzma, M. Novák, Ďurkech, Piačka – H. Ručkay, Miroslav Kováčik, J. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – Bajtek, Lelkeš, R. Mráz

Poprad s novým obrancom Látalom v zostave inkasoval hneď z prvej presilovky súpera. V dobrej streleckej pozícii sa ocitol Stümpel, ktorý ju zadovkou vylepšil pre Lukáša Nováka. Ten poslal puk nechytateľnej k vzdialenejšej žrdi Sidorovej bránky – 0:1.

Po Fabianovej strele od modrej čiary mohli vyrovnať Paukovček aj Takáč, ale v skrumáži pred bránkou nedokázali presne zakončiť. Následne našiel Sýkora parádnou prihrávkou Lapšanského, ten si osamotený neporadil s Lakosilom. Na prvú prestávku tak odchádzali s najtesnejším vedením hostia z Nitry.

Aj úvod druhého dejstva patril Nitranom. Najväčšiu príležitosť zvýšiť spálil Tománek. Vo vlastnom oslabení unikol obranca „kamzíkov“ Brejčák, blafák však nedotiahol do gólového konca. Po polovici zápasu mali stále mierne navrch hosťujúci hráči podporovaní spoľahlivým Lakosilom.

V 32. min mohol po nenápadnom teči skórovať Henrich Ručkay, puk letel ponad bránku. Popradčania sa nevedeli dlho dostať z vlastného pásma, výsledkom čoho bol v 36. min gól Lelkeša. Bezkrvný výkon domácich pokračoval aj naďalej, ale v samom závere Lukáš Novák nezvýšil na 3:0 pre Nitru vďaka dobrému zásahu Sidora.

V tretej tretine pokračoval rozháraný hokej, na oboch stranách sa často vylučovalo. Po návrate z trestnej lavice mohol streliť kontaktný gól Popradu Drábek, Lakosil včas zasiahol betónom. Taktický zámer hostí brániť v pätici od červenej čiary im vychádzal dokonale. Popradskí hokejisti účinný recept hľadali veľmi ťažko. V 49. min pri vylúčení M. Segľu šikovne do útočného pásma zatiahol puk Kroták, našiel voľného Kuraliho, ktorý sa nemýlil – 1:2.

Dve a pol minúty pred záverečným klaksónom mal výsledkovú poistku na hokejke Jakub Ručkay, Sidor však udržal „kamzíkov“ v hre o body. Následne sa nechali Popradčania vylúčiť. Nepomohol im ani vyžiadaný oddychový čas a hra bez brankára v poslednej minúte: naopak kanonier Tománek v 60. min do opustenej bránky potvrdil tri body pre Nitru.

Hlasy:

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Stretnutie bolo veľmi vyrovnané. Hlavný dôvod prehry vidím v presilových hrách, ktoré sme hrali zle. Nitra nebola lepšia, ale šťastnejšia. S koncovkou sa trápime, s jedným gólom sa doma ťažko vyhráva.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „S Popradom sme si vylepšili už aj tak priaznivú bilanciu. Mali sme viac čistých gólových príležitostí, Lukáš Novák a Tománek ich mali niekoľko. Napokon sme dali viac gólov, tri body z Popradu si ceníme.“

HKM Zvolen – MHC Mountfield Martin 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Góly: 16. Bortňák (Hraško, A. Podkonický) – 12. Themár (J. Suja), 46. Markovič (Galamboš, Matejka), 60. Markovič (Suja, I. Ďatelinka)
Vylúčení: 0:2 na 2 min, navyše: Michal Chovan (Zvolen) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Výleta, Smrek, 1158 divákov
Zvolen: M. Šimko – J. Hertl, L. Pokovič, Hraško, Pichnarčík, Ťavoda, J. Mucha, Koch, F. Fekiač – Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan – A. Podkonický, Bortňák, Čanky – Síkela, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Mendel, V. Fekiač, Martin Ďaloga
Martin: J. Čech – I. Ďatelinka, Matejka, A. Novotný, Tupý, Brcko, Rusina – Markovič, Galamboš, Važan – Themár, Fujerík, J. Suja – Rožník, Kolena, L. Klíma – Šugár, Dírer, J. Cíger

Úvod zápasu bol z oboch strán opatrný, do prvej vážnejšej šance sa dostal až v 6. min Podkonický, ale v koncovke ho fauloval Tupý a Zvolen následne nevyužil presilovku. V 12. min si domáci utvorili tlak, príležitosti mali Michal Chovan aj Podkonický, no ešte v tej istej minúte sa hostia z neho vymanili a udreli. Prihrávku Suju spoza bránky využil voľný Themár švihom z dvoch metrov – 0:1. Majstra inkasovaný gól nezlomil a stále dobýval martinskú bránku. Vyplatilo sa. V 16. min vystrelil od modrej čiary Hraško, brankár Čech puk vyrazil a z dorážky sa neukvapil Bortňák, ktorý si stihol puk ešte spracovať a poslať ho za chrbát českého gólmana.

Aj v druhej tretine boli aktívnejší zvolenskí hokejisti, ktorí často strieľali, no martinská defenzíva pracovala dobre. V polovici zápasu pohrozila pred Šimkom štvrtá formácia hostí, ale puk nedopravila do bránky. Na druhej strane mali šance Škvaridlo, Michal Chovan i Pokovič. Dôležité veci sa diali v 38. min. Najprv videorozhodca neuznal gól domácemu mužstvu a následne Chovan narazil pri mantineli Matejku, za čo dostal päťminútový trest + do konca zápasu. Hráči z Turca početnú výhodu na ľade do prestávky nevyužili.

Tretia tretina sa teda začala presilovkou Martina, ale počas nej sa dostal do úniku v oslabení Síkela, no Čech svoj tím podržal. Následne čelil viacerým strelám, majster sa však nevedel presadiť. A tak prišla chvíľa hostí. V 46. min najprv Suja neuspel sám pred Šimkom, no o pár sekúnd už úplne voľný Markovič vedel, kam poslať puk – 1:2.

Zvolenčania potom dominovali, mali šance, ale hrozili aj hostia, najmä Markovič a Važan. V 59. min si v trme-vrme pred bránkou takmer poslal puk za vlastného brankára Ďatelinka. Domáci v poslednej minúte hrali v šestici a inkasovali do prázdnej bránky z hokejky Markoviča.

Hlasy:

Július Šupler (tréner Zvolena): „Nebol to excelentný zápas z našej strany. Urobili sme zo tri-štyri hrubé chyby, za čo nás Martin dvakrát potrestal. Nepokryli sme tam hráčov súpera a prehrali sme aj osobné súboje. O výsledku rozhodlo aj to, že efektívnosť našej streľby je nízka. My sme vystrelili 43-krát a Martin iba 27-rkát, no my sme dali za tri zápasy iba jeden gól. Pracujeme na koncovke v tréningoch, ale úspešnosť streľby sa zatiaľ nedostavila. Nie som spokojný s útočnou fázou, ako aj realizáciou gólových príležitostí a ani s prácou hráčov v obrannom pásme.“

Daniel Babka (tréner Martina): „V hre piatich proti piatim sme hrali slušne, i keď Zvolen viac korčuľoval a mal viac z hry. Miestami nás pritlačil, no my sme napriek tomu prvú tretinu uhrali na 1:1. V strednej časti sa to prelievalo z jednej časti na druhú, dokázali sme si vypracovať štyri čisté šance. V tretej tretine sme dali gól na 2:1. Od tohto momentu Zvolen pritlačil, pokúšal sa o vyrovnanie, my sme však dali pri power-play súpera tretí gól a rozhodli o zisku cenných bodov pre nás. Chcem poďakovať gólmanovi Čechovi, ktorý dnes odchádza a veľmi nám pomohol.“

HK 36 Skalica – HC'05 Banská Bystrica 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Góly: 36. R. Kropáč (Stieler, Barák) – 9. Kafka (Handlovský, Heizer), 12. Macháček (James Martin), 34. Lunter (Lamper, Lepine)
Vylúčení: 9:7 na 2 min, navyše: M. Preisinger 10 min za hrubosť – Kadura 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš – Kacej, Orolín, 1258 divákov
Skalica: M. Lipovský – Barák, Vyrůbalík, Luža, Trška, L. Kozák, Staňo, Srnec, Krejčiřík – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Kutálek, B. Mráz, Šátek – M. Preisinger, T. Mikúš, Kudrna – M. Sloboda, Stieler, R. Kropáč
Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Koma, Bambúch, Predajniansky, Róth – R. Konečný, White, M. Hudec – Handlovský, Heizer, Kafka – Lamper, Zigo, Lunter – Kadura, R. Gašpar, Dolník

Hostia spod Urpína od začiatku zápasu začali aktívnejšie. Skóre zápasu sa im podarilo otvoriť v 9. min, keď Handlovského strelu Lipovský neudržal a Kafka nemal problém dotlačiť puk za bránkovú čiaru – 0:1. Domáci potom pridali a snažili sa vyrovnať. Trška v oslabení ani Mráz či Kudrna však neprekonali Kalembu.

Hostia si v 10. min zahrali presilovú hru a dostali domácich pod tlak. Šance Handlovského, Konečného či Hudeca však zostali nevyužité. Banskobystričania pridali druhý gól v 12. min pri signalizovanom vylúčení domácich, keď Macháček využil, že Lipovský nič nevidel a trafil presne. Domáci mohli potom korigovať zásluhou Školiaka či Kudrnu: ku gólu chýbalo skutočne málo, ale hostia odolali.

Druhú tretinu začali lepšie domáci, na ktorých bola vidieť snaha, chuť i bojovnosť. Už v 23. min sa do brejku dostal Mráz, po ňom mali obrovské šance Školiak i Sloboda. Obaja už prekonali Kalembu, ale puk neprešiel až za bránkovú čiaru. To, čo sa nepodarilo domácim, predviedli hostia v 34. min, keď si rozobrali domácu obranu a Lumper pohodlne zvýšil na 3:0 pre „baranov“. V 36. min sa konečne dočkali i domáci: gól Kropáča po dlhom rozhodovaní arbiter uznal až po konzultácii s videorozhodcom.

Na úvod tretej tretiny zaujala najmä situácia zo 43. min. Kadura si nepríjemne vyšliapol na Tršku, ktorého išiel okamžite pomstiť Preisinger, ten s Kadurom predviedli ukážkovú pästnú výmenu. Kadura však musel po verdikte rozhodcov pod sprchy, no domáci z presilovky nevyťažili nič. Ďalší priebeh zápasu poznačili časté vylúčenia na oboch stranách. Ani jedno z mužstiev sa však už gólu nedočkalo a hostia si zo Záhoria odvážajú tri body.

Hlasy:

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Po posledných výkonoch, ktoré sme odohrali, sme sa chceli na domácom ľade ukázať, nielen hernou kvalitou, ale aj plným bodovým ziskom. V úvodnej tretine sa však po našich chybách súper rýchlo dostal do vedenia. V ďalšom priebehu sme vyrovnali hru, mali sme strelecké príležitosti, dokázali sme si utvoriť tlak, zahadzovali sme však vyložené šance. Jednoducho chýbal nám dôraz v hre, a preto súper odchádza od nás s plným bodovým ziskom.“

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Začali sme dobre, dostali sme sa do vedenia 2:0 a od tohto momentu sa aj tak vyvíjala naša hra. Pridali sme tretí gól, potom sme urobili dosť individuálnych chýb, súper to využil a znížil na 1:3. Tretia tretina sa niesla v nervóznom duchu, ale zápas sme dobre dohrali.“

ŠHK 37 Piešťany – Dukla Trenčín 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0) Góly: 19. Lušňák (Holovič, Rais), 26. Drgoň (V. Nemec, S. Saliji), 29. R. Filip (T. Melichárek, Mišura), rozhodujúci sam. nájazd Lušňák – 17. O. Mikula (Róbert Petrovický, M. Habšuda), 28. Pozník (Šišovský, O. Mikula), 50. O. Mikula (M. Habšuda) Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: Románek (Piešťany) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Homola, Minář (obaja ČR) – Sčensný, Junek, 1432 divákov Zostavy: Piešťany: Tomek – Rais, Brňák, Drgoň, R. Filip, Bučka, Cuník, Škadra, A. Hruška – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Peško, Románek Trenčín: A. Nagy – Pozník, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, M. Nemčík, Ryzák, D. Hudec – O. Mikula, Róbert Petrovický, Šišovský – Kútny, Troliga, Komínek – Michal Hlinka, T. Klíma, M. Toman – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták

Už v prvej minúte mali domáci „havrani“ výhodu presilovky a do vedenia ich mohol poslať kapitán Filip, ale zblízka pri ľavej žŕdke trafil len do brankára Trenčína Nagya. V 8. min nevyužili veľkú príležitosť hostia, Klíma s Liptákom neprekonali zblízka Tomeka. O minútu neskôr mal na hokejke tutovku domáci Cuník: položili si Nagya, ale netrafil odkrytú bránku. Na začiatku 17. min sa ujali vedenia hostia, keď strelu Petrovického pred Tomekom tečoval medzi betóny Mikula – 0:1. Na konci 18. min hrali presilovku domáci o dvoch hráčov a túto početnú výhodu využil na vyrovnanie Lušňák – 1:1.

Do vedenia poslal „havranov“ v druhej tretine Drgoň, znova v presilovej hre pri vylúčení Petrovického, keď v 26. min dopravil vyrazenú strelu Nemca do odkrytej časti bránky. Výhodu o jedného hráča využila aj Dukla: v 28. min skóroval Pozník. Domáci však strhli vedenie na svoju stranu o minútu neskôr, keď sa spred bránky presadil kapitán Filip – 3:2.

Hokejistom Piešťan sa v tretej časti prestalo dariť, a to vyústilo do vyrovnávajúceho gólu. V 50. min chyboval domáci gólman, keď neudržal ľahký puk od Mikulu a ten ho na druhýkrát v pohode prekonal – 3:3. V 55. min Románek si nakorčuľoval z pravej strany, skúsil blafák na Nagya, ale ten mu ho zlikvidoval.

Stretnutie dospelo až do predlženia, v ktorom hostia nevyužili presilovú hru. Gól nepadol ani na jednej strane, a tak nasledovali samostatné nájazdy. V nich boli úspešní za domácich Lušňák a Holovič, ktorí rozhodli o dvoch bodoch pre Piešťany.

Hlasy:

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „V úvode stretnutia bolo vidieť, že obidvom mužstvám ide o veľa. Prvá tretina bola vyrovnaná. Druhá dvadsaťminútovka z našej strany bola najlepšia, mali sme veľa šancí, ale padli nám len dva góly. V záverečnej tretine sme chceli pridať nejaký ten gólik navyše, ale súper zblízka vyrovnal. V predĺžení sme ustáli presilovku hostí. V samostatných nájazdoch sme uspeli a zaslúžene berieme dva body.“

Branislav Jánoš (asistent trénera Trenčína): „Prišli sme do Piešťan s taktikou dobre brániť, vedeli sme, kde je sila domácich. Zo začiatku sa nám to darilo, ale na konci tretiny sme inkasovali. Dostali sme sa však do zápasu, aj keď nám súper znova odskočil. Sme spokojní, lebo musíme zbierať body, kde sa dá. Chlapcom musím poďakovať za bojovnosť.“

Viac na túto tému: #HC Košice #MsHK DOXXbet Žilina