Famózny Staňa aj druhom zápase za Košice zopakoval shutout

V 46. kole hokejovej extraligy vyhrali Piešťany v Banskej Bystrici 3:2. Žilina zdolala Trenčín 6:4.

02.02.2014 19:06
Nitra, Zvolen Foto: ,
Jozef Stumpel z HK Nitra (vpravo) a brankár Marek Šimko z HKM Zvolen.

HC‘05 Banská Bystrica – ŠHK 37 Piešťany 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Góly: 20. Lamper (Zigo, Kadura), 23. Saracino (M. Hudec, Lepine) – 9. Románek (F. Hudec, Škadra), 10. S. Saliji (Rais, Holovič), 55. T. Melichárek (Cuník)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: T. Melichárek (Piešťany) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff, T. Orolín – Holienka, Valach, 1462 divákov
Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Gachulinec, Bambúch, Predajniansky – Lunter, White, M. Hudec – Handlovský, Heizer, Kafka – Lamper, Zigo, Kadura – Róth, R. Gašpar, Dolník
Piešťany: Tomek – Rais, Brňák, R. Filip, Bučka, Cuník, Škadra, A. Hruška – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – F. Hudec, Peško, Románek

Pod Urpínom sa prvých osem minút nebolo v podstate na čo pozerať. Vzruch priniesla iba presilovka Piešťan, no až po jej skončení sa hostia dostali do vedenia: po strele Škadru a teči F. Hudeca vypadol Kalembovi puk z lapačky a Románek ho nekompromisne zavesil pod hornú žŕdku. O chvíľu neskôr sa ocitol sám pred domácim brankárom S. Saliji, ale nedal.

Úspešný bol až po chybnej rozohrávke Predajnianskeho, keď puk zobral pri zadnom mantineli Holovič, prihral ho Raisovi, ten ho posunul autorovi gólu Salijimu, ktorý nemal problém strieľať po ľade do rozhodenej defenzívy „baranov“ na čele s brankárom. Za 50 sekúnd tak bolo 0:2, na čo tréner Chudý reagoval oddychovým časom. Banskobystričania potom ožili, šancu mal Lunter.

V 14. min však mohlo byť už 0:3, pretože Kalemba za bránkou nezachytil zle odrazený puk od mantinelu, ten sa dostal k Lušňákovi, ktorý ho posielal do úplne prázdnej bránky – domácich napokon ratoval jemný teč Macháčka. V tej istej minúte sa diali veci aj pred piešťanským gólmanom, v šanci sa ocitol voľný Heizer, ale nedostal puk medzi žrde za Tomeka. Hokejisti Banskej Bystrice napokon strelili súperovi gól do šatne. Do rýchleho protiútoku sa dostala tretia formácia, Zigo našiel Lampera, ktorý z pravej strany sedem sekúnd pred prestávkou pohotovo zakončil – 1:2.

Nástup do strednej časti hry vyšiel lepšie hráčom spod Urpína. V 23. min využili presilovku, keď sa z ľavej strany spoza kruhu presadil Saracino a vyrovnal. O minútu neskôr mohol poslať svoj tím do vedenia Kafka, ale Tomek si postrážil priestor pri ľavej žrdi. Na opačnej strane mohlo zahrmieť po akcii Holoviča s Lušňákom, no posledne menovaný nenašiel recept na Kalembu.

V polovici zápasu hrali domáci opäť v početnej výhode, v dvoch príležitostiach sa ocitol Heizer, ale puk za brankára zblízka nedostal. V 34. min pálil z pravého kruhu White do hornej žŕdky. „Barani“ mali tlak, ale v poslednej minúte mohli inkasovať z hokejky Lušňáka.

V tretej tretine sa snažili útočiť obidva tímy, bližšie ku gólu mali Bystričania. V 43. min trafil žŕdku tentoraz Zigo. O minútu neskôr sa dostal z pravej strany pred bránku hosťujúci Melichárek, ale k lepšiemu zakončeniu mu chýbala razancia.

Tú predviedol o pár sekúnd na opačnej strane Lamper, ktorého pokus zneškodnil výborný Tomek. Zrejme tak inšpiroval Kalembu, ktorý v 46. min zlikvidoval vyloženú šancu Stupkovi. Piešťany potom nevyužili presilovku a po jej skončení bol v šanci práve potrestaný Hudec, ktorý ani na dva razy nedostal puk za gólmana „havranov“. Do vedenia tak išli práve hokejisti z kúpeľného mesta.

V 55. min vystrelil od modrej čiary Cuník a skúsený Melichárek tečoval puk tak, že skončil v bránke – 2:3. Domáci chceli vyrovnať, hrali presilovku, ale v nej mohli ešte inkasovať z hokejky Peška. V záverečnej minúte to skúsili aj bez brankára v šestici, ale vyrovnať sa im nepodarilo.

Hlasy:

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Začali sme opačne ako v piatok s Trenčínom, teda veľmi zle. Prvých desať minút to bola katastrofa, čo ma veľmi mrzí. Po oddychovom čase sme sa zlepšili, išli sme za výsledkom, začali sme viac korčuľovať a dali sme kontaktný gól. V druhej tretine sme si utvorili veľa šancí nielen na vyrovnanie, ale aj na odskočenie súpera na väčší rozdiel. Mohli sme ísť do vedenia, no nepodarilo sa nám to. V záverečnej vyrovnanej tretine každý čakal na chybu súpera. My sme ju spravili a pykali sme za zlý prístup v prvých desiatich minútach, ktoré podľa mňa rozhodli o zápase.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Bol to dôležitý zápas pre obe mužstvá, ktoré bojujú o tretie miesto v tabuľke. My sme mali veľmi dobrý vstup do stretnutia, dali sme dva góly. Po oddychovom čase však domáci kraľovali na ľade, mali lepší pohyb, boli agresívnejší, čo nám robilo problémy. Vyústilo to do gólu pred koncom prvej tretiny. Do druhej časti sme išli s tým, aby sme boli zdatnejší v osobných súbojoch, no nedarilo sa nám to. Na začiatku sme zbytočne faulovali a Banskobystričania využili presilovku. Dokonca mohli ísť aj do vedenia, ale zásluhou Tomeka sme udržali nerozhodný stav. V tretej tretine to už bolo kto z koho. Nám sa podarilo streliť v závere gól, možno i šťastný, ale myslím si, že za predvedenú defenzívu sme si tri body zaslúžili.“

MsHK DOXXbet Žilina – Dukla Trenčín 6:4 (1:0, 2:2, 3:2)
Góly: 11. Klouda (Drevenák, R. Tomas), 32. Drevenák (Valášek, E. Bagin), 40. Marek Slovák (Kalla, E. Bagin), 43. Klouda (T. Varga), 51. Ďurák (Valášek, Linet), 60. R. Tomas (Klouda, Valášek) – 24. Troliga (Novajovský, Komínek), 39. Šišovský (O. Mikula, Novajovský), 43. Komínek (O. Mikula), 44. O. Rusnák
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Müllner – Šefčík, Snášel, 1299 divákov
Žilina: Koutský – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Martin Chovan, E. Bagin, Ďurák – Marek Slovák, Bene, Kalla – A. Lipovský (od 10. Linet), Klouda, R. Tomas – T. Varga, Valášek, Drevenák
Trenčín: A. Nagy – Pozník, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, M. Nemčík, E. Bednár, D. Hudec – O. Mikula, Róbert Petrovický, Šišovský – Kútny, Troliga, Komínek – Koyš, T. Klíma, M. Toman – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták

Pred televíznymi kamerami diváci sledovali solídny hokej. Ako prvý pozornosť brankárov vyskúšali v 3. min hosťujúci Nemčík a v 5. min domáci Dlouhý. V 8. min korčuľoval z pravej strany Mikula, ale mieril len do betónov Koutského. Klouda potom obkorčuľoval bránku Nagya a prekonal trenčianskeho gólmana – 1:0.

V 18. min zaváhanie domácej obrany nevyužil Petrovický. Ideálnu šancu na zvýšenie náskoku „vlkov“ mal o minútu neskôr Drevenák, ten však z metra netrafil prázdnu bránku. Vyrovnať mohol v poslednej minúte Šišovský, ale ani tomu nepriala strelecká šťastena.

V úvode druhej časti putoval na trestnú lavicu Valášek a Trenčania po 24 sekundách vyrovnali, keď strelu Novajovského tečoval Troliga. Následne mali prevahu Žilinčania, ale tú nedokázali využiť. V 26. min najskôr Pozník a potom Šimíček pálili zľava, ale Koutský sa nenechal prekvapiť.

V 29. min išiel do úniku Marek Slovák, ale Nagy jeho nájazd kryl. To sa už nepodarilo o tri minúty neskôr, keď mu kapitán Drevenák nedal šancu a poslal domácich do vedenia. Obe mužstvá opäť mohli skórovať v presilových hrách, ale góly padali až v závere tretiny. V 39. min Šišovský pohodlne doklepol puk do poloodkrytej bránky Koutského a vyrovnal. Po vhadzovaní a následnom útoku Žilina bleskurýchlo zvýšila na 3:2 – presadil sa Marek Slovák.

V úvode tretej tretiny Žilinčania nepotrestali vylúčenie Troligu. V 43. min však hneď po vhadzovaní Klouda strelil svoj druhý gól zápasu. Dvojgólové vedenie domácich zmazal Trenčín v priebehu jednej minúty: najskôr hneď po buly skóroval Komínek a v 44. min z pravej strany využil nekoncentrovanosť domáceho gólmana Rusnák – 4:4.

Hostia boli aktívnejší, nevyužili však možnosť pri vylúčení domáceho Martina Chovana. V 50. min Valášek spoza bránky nezištne prihral Ďurákovi, a ten svojim premiérovým gólom dostal Žilinu opäť do vedenia. V 54. min Šišovský mieril len do Koutského, o štyri minúty neskôr nevyšiel volej ani domácemu Slovákovi. V poslednej minúte Trenčín odvolal brankára a najlepší strelec Žiliny Roman Tomas spečatil výsledok. Žilina pod vedením nového trénerského triumvirátu dosiahla cenné víťazstvo.

Hlasy:

Martin Groma (tréner Žiliny): „Začali sme disciplinovane, zodpovedne, ale málo aktívne. Paradoxne nám pomohla agresívna hra súpera, ktorá nás nakopla k väčšej aktivite. Hrali sme aktívne dozadu i dopredu. Gólovo sa nám podarilo odskočiť na 4:2, po obrovských chybách však súper vyrovnal a ustáli sme aj presilovku. Potom sme disciplinovanou hrou dotiahli zápas do víťazného konca. Sú to pre nás dôležité body. Verím, že po ďalších dueloch sa nám Trenčín podarí preskočiť.“

Milan Staš (tréner Trenčína): „V šesťbodovom zápase sme nezískali ani bod, a to predovšetkým vďaka našej defenzíve. Chceli sme dobre brániť, čakať na chybu súpera, ale dopadlo to úplne opačne. Žiline sme strelili štyri góly, napriek tomu ideme domov naprázdno. V defenzíve sme urobili chyby, ktoré súper potrestal a vyhral.“

HK Nitra – HKM Zvolen 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 59. Pupák (T. Chrenko, Martin Segľa)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš – Gajan, Smrek, 3128 divákov
Nitra: Lakosil – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, F. Kuzma, M. Novák – H. Ručkay, Miroslav Kováčik, J. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Pupák, T. Chrenko, Martin Segľa – Bajtek, Lelkeš, Piačka
Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, J. Hertl, Hraško, Pichnarčík, Ťavoda, J. Mucha – Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan – Martin Ďaloga, Bortňák, A. Podkonický – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Čanky

Úvodnú šancu mali domáci, ale Piačkovu strelu švihom so šťastím zneškodnil brankár Šimko. V polovici prvej tretiny sa blysol individuálnou akciou nitriansky obranca König, ale ani z tohto mráčika nezapršalo. Do kabín odchádzali tímy za bezgólového stavu.

Druhá tretina priniesla rušné momenty na oboch stranách, ale brankári si zastali svoje miesta. Lakosil sa vyznamenal pri príležitostiach Juríka a Michala Chovana, Šimko zneškodnil tutovky Tománka a Michala Nováka. Po 40-tich minútach svietil na ukazovateli stále „futbalový“ výsledok 0:0.

V tretej tretine sa snažili oba tímy vychádzať z pozornej defenzívy. Ozdobou zápasu boli brankári, ktorí privádzali strelcov do zúfalstva. V 53. min mal ideálnu šancu poslať domácich do vedenia Henrich Ručkay, ale svoje sólo nezakončil podľa predstáv.

V závere Nitrania prejavili väčšiu túžbu po víťazstve a odmenou im bol víťazný gól, ktorý 69 sekúnd pred tretím klaksónom zaznamenal Miroslav Pupák. Hostia ešte v závere skúsili hru bez brankára, ale do súvislejšieho tlaku sa nedostali, a tak si domáci pripísali do tabuľky vydreté tri body.

Hlasy:

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Vedeli sme, že Zvolen prišiel iba s desiatimi útočníkmi, a tak taktika bola jednoznačná. Chceli sme súpera uťahať vysokým tempom. Súper však dlho odolával. V rozhodujúcich momentoch sme si nezachovali na hokejkách pokoj, ale našťastie sme to v závere zvládli.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Bol to zaujímavý zápas, aj keď v ňom nepadlo veľa gólov. O výsledku rozhodla naša taktická chyba v závere duelu. Chcel by som vyzdvihnúť výkon brankára Šimka a poďakovať chlapcom za nasadenie. V Nitre je úžasná atmosféra a myslím si, že sa tu nedá hrať zlý hokej. Škoda, že sme neuchmatli domácim aspoň bod.“

MHC Mountfield Martin – HK 36 Skalica 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Góly: 4. Važan (Galamboš, Markovič), 49. P. Smrek (Markovič, I. Ďatelinka) – 12. Šátek (Trška, Kozák), 13. Stieler (B. Jankovič), 39. T. Mikúš (M. Preisinger, Vyrůbalík), 60. Kutálek (R. Školiak)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bundil, D. Konc – Tvrdoň, Výleta, 2000 divákov
Martin: J. Čech – Matejka, I. Ďatelinka, J. Perniš, A. Novotný, P. Smrek, Rusina, Brcko, Tupý – Markovič, Galamboš, Važan – Themár, Fujerík, J. Suja – Rožník, Kolena, J. Cíger – Šugár, Dírer, Pokrivčák
Skalica: M. Lipovský – Barák, Vyrůbalík, Luža, Trška, L. Kozák, Staňo – M. Sloboda, R. Školiak, Obdržálek – Kutálek, B. Mráz, Šátek – M. Preisinger, T. Mikúš, Kudrna – B. Jankovič, Stieler, R. Kropáč

Martinčania od úvodu vyleteli na svojho súpera. Ich snahu korunoval v 4. min Važan a „kosačky“ išli do vedenia – 1:0. V prvých desiatich minútach stála skalická obrana na hlinených nohách. V 5. min sa rútil Suja sám na Lipovského, ale mieril iba do žŕdky.

V 7. min Galamboš neprekvapil Lipovského a v 10. min nedokázal Rožník dokonca ani zblízka dostať puk do prázdnej bránky. Trest za ľahkovážnosť „kosačiek“ v koncovke prišiel v 12. min, keď Šátek v presilovke pohotovo tečoval Kozákovu strelu. Hneď po vhadzovaní sa preštrikoval Galamboš pred Lipovského, ale opäť nepochodil. O 67 sekúnd po Šátekovom vyrovnaní pridal Stieler rozdielový gól. V 18. min presne nezakončil tiesnený Suja ani svoj druhý únik, a tak „Záhoráci“ dali domácim lekciu z efektivity.

V druhej tretine tempo hry opadlo. V presilovkách hostí podržal domáci tím brankár Čech. Martinčania v tejto časti zápasu sklamali, naviac sa trápili a nevedeli nič vymyslieť. Skaličania s prehľadom kontrolovali hru. V 39. min mohol Šátek vedenie hostí ešte prikrášliť, ale Čech prečítal jeho úmysel. Päťdesiatosem sekúnd pred druhým klaksónom sa však zblízka presadil nepokrytý T. Mikúš a poslal svoje mužstvo už do dvojgólového náskoku.

V tretej tretine stavili „kosačky“ všetko na jednu kartu. Tréner Babka premiešal zostavou a Martin sa vrátil ku svojej hre z úvodu zápasu. Themár a ani Galamboš sa v koncovke nepresadili. V 49. min skončil Smrekom nahodený puk v bránke – 2:3.

Tlak Martina bol v závere tretej tretiny obrovský, ale hráčom chýbal v koncovke pokoj a rozvaha. Martinčanom k vyrovnaniu nepomohla ani power-play, naopak Kutálek 13 sekúnd pred koncom spečatil prvé víťazstvo Skalice v tejto sezóne na ľade Martina.

Hlasy:

Daniel Babka (tréner Martina): „Vedeli sme, že Skalica odohrala veľmi dobré posledné zápasy, a preto sme od úvodu duelu nastúpili koncentrovaní. Hrali sme veľmi dobre, ujali sme sa vedenia, ale potom sme nepremenili niekoľko vyložených šancí. Súper v druhej tretine dokázal potrestať naše chyby a šiel do vedenia. Dva góly po sebe nás zrazili do kolien a druhá tretina bola z našej strany veľmi nevydarená. V tretej časti sme spravili zmeny v zostave, chlapci bojovali, ale naďalej nám nevychádzalo zakončenie a aj preto sme prehrali.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Boli sme si vedomí silou súpera, ale úvod bol z našej strany rozpačitý. Chybovali sme v rozohrávke a mali sme pomalý prechod do útoku. V druhej tretine sme našu hru zlepšili a boli sme lepším mužstvom. V závere si Martin utvoril veľký tlak, ale nám sa ho podarilo ustáť. Teší nás, že sme dosiahli cenné víťazstvo, ktoré nás posúva smerom k play-off.“

HC Košice – HK Poprad 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)
Góly: 34. Bicek (Svatoš, Kolba), 36. Kolba (Bicek, Svatoš), 38. Češík (Kolba, Sojčík), 39. R. Jenčík (Spilar, P. Bartoš)
Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše: T. Hrnka DKZ za bitku – Belluš DKZ za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Stano – Korba, Rovenský, 4879 divákov
Košice: Staňa – Klouček, Kolba, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák – M. Bartánus, Matúš Chovan, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Sojčík, Češík, Bicek – Gmitter, T. Hrnka, Hinďoš
Poprad: Sidor – Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský – T. Sýkora, Ľ. Vaic, A. Lapšanský – A. Kroták, Mlynarovič, Matúš Paločko – S. Takáč, Paukovček, Drábek – Gápa, Belluš, M. Nagy

Východoslovenské derby začali lepšie domáci. V úvode mali vyložené šance Sojčík a po ňom i Šeda, no Sidor vytiahol výborné zákroky. Popradský gólman sa skvelou lapačkou zaskvel aj po Sojčíkovom úniku v 11. min. Hneď z protiútoku sa vyznamenal Staňa, ktorý ukážkovým rozštepom zlikvidoval tutovku Mlynaroviča. Popradčania hrajúci už bez lotyšských olympionikov Masalskisa, Štalsa a aj bez skúseného obrancu Suchého hrali s domácimi vyrovnanú partiu.

Viac sa však zapotil Sidor, ktorému v 22. min pomohla žŕdka po Deylovej strele. V polovici zápasu zlikvidoval aj Jenčíkovu možnosť. Od 34. min prišla gólová smršť z domácej strany. Za necelých päť minút strelili štyri góly a bolo po zápase. Najprv však úvodný gól Biceka musel potvrdiť až videorozhodca: puk sa od neho s veľkou dávkou šťastia odrazil za Sidorov chrbát. Vzápätí Kolba delovkou využil presilovku, onedlho Češík tečoval Kolbovu strelu od modrej čiary a štvrtý gól strelil po peknej spolupráci Jenčík.

V tretej tretine sa zápas už iba dohrával. Košičania si udržiavali dostatočný náskok a hoci sa Popradčania v útoku snažili prekonať Staňu, ten vyťahoval jeden famóznejší zákrok za druhým a po svojom príchode do Košíc uhájil druhé čisté konto po sebe. Tridsať sekúnd pred koncom divákov zdvihla zo sedadiel bitka medzi domácim Hrnkom a Bellušom.

Hlasy:

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Do zápasu sme vstúpili aktívne, no mali sme problém s prechodom cez stredné pásmo. Strácali sme dosť pukov. V druhej tretine sme zvýšili streľbu, boli sme agresívnejší pred bránkou. Štyrmi gólmi sme rozhodli o našom víťazstve.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Škoda dnešného zápasu, lebo sme ho mali veľmi dobre rozohraný. Prehrali sme si ho v druhej tretine v priebehu piatich minút. Zbytočnými individuálnymi chybami a faulami sme Košiciam sami pomohli k víťazstvu. Domáci mali neúrekom presiloviek a vďaka ním rozhodli zápas.“