Marcinkov gól Košiciam nepomohol, v Žiline prehrali 2:3

V 38. kole hokejovej extraligy prehrali Košice v Žiline 2:3. Za oceliarov opäť skóroval Tomáš Marcinko, ktorý pocestuje aj na olympiádu do Soči.

10.01.2014 19:32
Nitra, Poprad Foto: ,
Peter Ordzovenský (vpravo dole), brankár Robert Kristan (vpravo hore) z HK Nitra a Juris Stals z HK Poprad (vľavo).

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 13. Marek Slovák, 22. R. Tomas (Klouda, Marek Slovák), 47. T. Varga (R. Tomas) – 2. Štrbák (M. Matis, P. Bartoš), 40. T. Marcinko (Sojčík, Svatoš) Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: Ostrčil (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Jura – Bednár, Snášel, 1257 divákov
Žilina: Koutský – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník – Marek Slovák, Valášek, Kalla – T. Varga, Klouda, R. Tomas – Drevenák, Bene, A. Lipovský – Jarab, Rehák, Vaculín
Košice: Hylák – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, Černák – Sojčík, T. Marcinko, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, M. Matis – Gmitter, Češík, T. Hrnka – Matúš Chovan, Boltun, Hinďoš – od 21. min Jokeľ

Úvod zápasu patril hosťom z Košíc. V 2. min Jenčík žabkou mieril do ľavej žrde. Vzápätí po spornom momente Štrbák dostal hostí do vedenia. O minútu neskôr sa ocitol Svatoš sám pred Koutským, ale domáci gólman bol pozorný. Košičania mohli zvýšiť pri presilovej hre, keď bol vylúčený Dlouhý, ale to sa im nepodarilo. V 11. min sa diváci tešili zo streleného gólu, hlavný rozhodca ho však neuznal a ani neprerušil hru. V 13. min unikol Marek Slovák a vyrovnal na 1:1. V závere tretiny mohol poslať Žilinu do vedenia Vaculín, na druhej strane mal príležitosť Hrnka.

Žilinčania mali úspešný vstup do druhej tretiny. Z pravej strany sa presadil najlepší domáci strelec Roman Tomas. Hra potom trochu upadla do priemeru, zaujali len strelecké pokusy Jenčíka a Lipovského. V 29. min Svatoš pálil iba do Koutského. Vylúčenie faulujúceho Bagina Košičania nevyužili. Domáci si utvorili šance pri vylúčení Kloučka, ale gól z toho nebol. V 35. min v páde strieľal Varga, Hylák si však jeho strelu ustrážil. Na druhej strane Koutský zachránil pred Kloučkom. Necelú minútu pred druhou sirénou rozohrala prvá útočná formácia Košíc výbornú akciu, na konci ktorej bol „olympionik“ Marcinko a vyrovnal na 2:2.

Prvú príležitosť v tretej tretine mal hosťujúci Hinďoš, ale Koutský bol pozorný. V 47. min druhá domáca útočná formácia založila rýchly útok. Po ľavej strane unikol Tomas, nezištne prihral do tandemu Vargovi, ktorý do poloodkrytej bránky strelil tretí gól Žiliny. Domáci hokejisti sa mohli tešiť z ďalšieho gólu v 49. min pri strele Tomasa, ale najmä po nájazde Valáška v 53. min – Hylák kryl tieto strelecké pokusy.

„Oceliari“ mohli vyrovnať pri početnej výhode, keď bol vylúčený Šterbák, ale to sa im nepodarilo. Sedemdesiatpäť sekúnd pred koncom tréner hostí Tomko odvolal z bránky Hyláka, príležitosť mal následne Svatoš, ale nedal. Žilinčania v závere bojovali zo všetkých síl a napokon sa tešili z prvého víťazstva nad Košicami v tejto sezóne.

Hlasy:

Martin Groma (asistent trénera Žiliny): „Zápas sa musel divákom páčiť. Hralo sa s nasadením. Nebolo vidieť, že hrá posledný s prvým. Naši hráči bojovali, hrali s dôrazom, nasadením a dodržiavali hernú disciplínu. Opäť nás podržal brankár Koutský, ktorý chytá od zápasu k zápasu lepšie. Verím, že našu formu udržíme aj do ďalších stretnutí.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Pred zápasom sme vedeli, že forma Žiliny stúpa. Zdôrazňovali sme hráčom, aby hrali koncentrovane a s plným nasadením. To sa nám v úvode podarilo, mali sme dobrý vstup, dali sme gól. V stretnutí dostali príležitosť viacerí mladí hráči, ktorý mohli zabojovať o miesto, nie všetci však presvedčili. Prvý gól sme inkasovali po chybe našej obrany, rovnako v úvode druhej tretiny sme dostali našou chybou domácich do vedenia. Našim hráčom chýbala iskra, dôraz. V osobných súbojoch sme ťahali za kratší koniec. Odklonilo sa od nás aj povestné hokejové šťastie.“

HK Nitra – HK Poprad 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 2. Lelkeš (Miroslav Kováčik, H. Ručkay), 40. R. Tománek (Stümpel), 61. P. König (Stümpel, R. Tománek) – 1. A. Lapšanský, 37. T. Sýkora (Mlynarovič) Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: L. Novák (Nitra) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Stano – Brath, Šefčík, 3227 divákov
Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech, Pavlíček – R. Tománek, Lelkeš, Miroslav Kováčik – L. Novák, Stümpel, H. Ručkay – Pupák, Bajtek, M. Segľa – Piačka, Hrazdíra, Rzavský
Poprad: Sidor – R. Suchý, D. Brejčák, Kurali, Dinda, Gáborčík, Makovský, Jáchym – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, S. Takáč, Matúš Paločko – M. Nagy, Mlynarovič, Drábek – Belluš, L. Paukovček, Gápa

Podtatranci mali výborný začiatok, keď sa dostali do vedenia už po 58 sekundách. Nitrianskym zadákom ušiel Lapšanský a po sóle na dva razy prekonal domáceho brankára Kristana. Hostia sa však z tesného náskoku tešili iba 21 sekúnd. Miroslav Kováčik krásne prenikol do pásma, posunul puk na Lelkeša, ktorý pohotovou strelou prekvapil Sidora a bolo vyrovnané. Na ďalšie góly si diváci museli počkať až do záveru druhej časti.

V 37. min sa po peknej akcii Mlynaroviča presadil Tomáš Sýkora a Poprad znova viedol. Aj na tento gól Nitra našla rýchlu odpoveď. Krátko pred záverom druhého dejstva vyslal Stümpel ideálnou prihrávkou Tománka do nájazdu, ktorý sa následne sám pred gólmanom Sidorom nepomýlil – 2:2.

V tretej tretine sa vyznamenali obaja brankári. Za svoj chrbát nepustili ani jednu strelu, a tak prišlo na rad predĺženie. V ňom sa už po štyridsiatich sekundách ujala nevýrazná strela obrancu Nitry Königa, ktorá na prekvapenie všetkých skončila v popradskej sieti.

Hlasy:

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „My sme do zápasu nastúpili profesorsky. Mohlo sa nám to vypomstiť. Paradoxne nás však do hry dostalo oslabenie pri vylúčení Lukáša Nováka. Vtedy diváci začali žiť a prenieslo sa to aj na hráčov. Od tej chvíle sme už hrali dobre. Dnes sme však urobili veľa chýb na modrej čiare, z čoho pramenili nájazdy. Vďaka Kristanovi, ktorý nás podržal, sme tento ťažký zápas napokon vyhrali.“

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): „Bol to veľmi kvalitný zápas. V prvej tretine sme mali dsotatok príležitostí, aby sme vyhrávali vyšším rozdielom. Aj v druhej časti sme mali najskôr viac z hry, ale potom nás pribrzdili vylúčenia. Nitra prebrala iniciatívu a zatlačila nás. V tretej tretine to bol zasa hokej hore-dole. Škoda našich šancí. Nevyužili sme opäť nájazdy a prečíslenia, a tak sa išlo do predĺženia. Tam sa šťastie usmialo na domácich. Keby sme dnes mali toľko šťastia čo Nitra pri víťaznom góle, tak tu vyhráme. Zaslúžili sme si viac ako bod.“

MHC Mountfield Martin – HKM Zvolen 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Góly: 6. I. Ďatelinka (J. Cíger, Rožník), 15. Rožník (J. Cíger, Rusina), 23. L. Klíma (Fujerík, Themár) – 19. Michal Chovan (Obšut), 36. A. Podkonický (Brabenec, Obšut) Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: Škvaridlo (Zvolen) 5+DKZ za úder lakťom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Romasko (Rus.), Baluška – Korba, M. Orolín, 2000 divákov
Martin: J. Čech – Matejka, P. Smrek, I. Ďatelinka, A. Novotný, Tupý, Rusina – Brcko – Markovič, Galamboš, Važan – Themár, Fujerík, L. Klíma – Rožník, Kolena, J. Cíger
Zvolen: M. Šimko – Obšut, L. Pokovič, Hraško, Pospíšil, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, Martin Ďaloga – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Ľ. Zuzin, A. Podkonický, Škvaridlo – Mančák, Bortňák, V. Baláž – Puliš, M. Jurík, Čanky

Martinčania vstúpili do zápasu s veľkou chuťou prelomiť päťzápasovú sériu prehier. Ich úvodný nápor zužitkoval Ďatelinka a poslal „kosačky“ do vedenia – 1:0. O minútu mohol ich náskok zveľadiť Klíma, ale Šimko jeho zámer prečítal. Zvolenčania boli pod tlakom domácich a v 15. min už prehrávali o dva góly. Cíger potiahol akciu pri mantineli, naservíroval puk Rožníkovi a ten nezaváhal. Až potom hosťom zasvietila kontrolka, zlepšili pohyb a do konca prvej tretiny sa stačili vrátiť do hry. Peknú individuálnu akciu dotiahol Michal Chovan do gólového efektu – 2:1.

Aj začiatok druhej tretiny vyšiel lepšie Martinu. Themárovu strelu vyrazil Šimko pred Klímu a ten vrátil domácim dvojgólový náskok – 3:1. V 29. min v presilovke nepretlačil Galamboš puk ani na trikrát za Šimkov chrbát.

V 32. min sa ocitol v oslabení pred Čechom Bortňák, ale skóre sa nemenilo. Hosťom sa naskytla výborná príležitosť v 35. min, keď hrali 83 sekúnd presilovku piatich proti trom. Peter Zuzin najskôr svoju šancu nevyužil, ale Podkonický výhodu Zvolena už premenil na kontaktný gól. Tréner hostí Július Šupler si potom zobral oddychový čas, ale jeho zverenci už neuspeli v následnej presilovke o jedného hráča. Hostia sa potom tlačili pred brankára Čecha, ale domáci svoj náskok udržali.

V 42. min dostal vyšší trest Škvaridlo za faul lakťom a domáci možnosť hrať päťminútovú presilovku. Túto príležitosť však „kosačky“ trestuhodne premrhali. Zvolenčania potom vyvinuli enormnú snahu o vyrovnanie, ale Martin držal Čech nad vodou. Hosťom k vyrovnaniu nepomohla ani dvadsaťsekundová power-play, a tak Martin prerušil nepriaznivú sériu bez víťazstva.

Hlasy:

Daniel Babka (tréner Martina): „Snažili sme sa vstúpiť do zápasu aktívne, čo sa nám aj podarilo. Našou celoplošnou hrou sme si utvorili tlak a dostali sme sa do vedenia 2:0. Potom sme trochu prepadli eufórií, prepadávali sme v útočnom pásme a Zvolen znížil. Naďalej sme však bojovali, ale v tretej tretine nám už dochádzali sily. V závere sme však víťazstvo udržali. Chcel by som vyzdvihnúť aj dvojicu hlavných rozhodcov, ktorí pískali veľmi kvalitne.“

Jaroslav Török (asistent trénera Zvolena): „Martin podal výborný výkon a v prvej tretine na ľade exceloval. Z našej strany úvodná časť neznesie žiadne kritériá, podali sme v nej najhorší výkon v tejto sezóne. Pomohol dohovor v kabíne a zmeny v zostave, dotiahli sme náskok súpera, ale vyrovnať sa nám už nepodarilo. Aj vďaka tomu, že brankár Čech podržal svoj tím.“

HC‘05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 6:3 (1:1, 3:0, 2:2)
Góly: 10. White (M. Hudec), 24. White (R. Konečný, Lepine), 27. Bambúch (M. Hudec), 38. Zigo (Rosandič), 47. White (Lepine), 50. Handlovský (Heizer) – 16. R. Školiak (Obdržálek), 41. M. Kuľha (R. Školiak), 48. Šátek (Kutálek) Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Lažo (Skalica) 5+DKZ za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:1, rozhodovali: M. Novák, Lauff – Bogdaň, Jobbágy, 1455 divákov
Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Rosandič, Predajniansky, Bambúch – M. Hudec, White, R. Konečný – Bendík, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Lunter – R. Macík, R. Gašpar, Wilson
Skalica: Romančík – Barák, Vyrůbalík, Mikéska, L. Kozák, Luža, Krejčiřík – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, R. Kropáč – Kutálek, M. Preisinger, Šátek – F. Novák, M. Sloboda, B. Jankovič – od 7. min Kadura

V prvej tretine padali góly iba v početných nevýhodách. Najprv však mohli hráči oboch tímov skórovať v presilovkách, na domácej strane Gašpar a na strane hostí Kutálek. Brankári boli proti. Ako prvý kapituloval skalický Romančík, keď ho v 10. min z uhla z bránkovej čiary prekonal takzvaným teplomerom White: v oslabení poslal puk k vzdialenejšej žrdi do horného rohu – 1:0. Potom nevyužili dobré príležitosti Bystričania, konkrétne Lamper, Zigo a prišiel trest. V oslabení sa dostal do sóla Školiak a Kalembovi nedal šancu – 1:1.

V druhej tretine strieľali góly iba domáci hokejisti, mali navrch a išli do vedenia po úniku Whita, ktorého pekne vysunul Konečný. Hostia mohli vyrovnať v 26. min, keď brankár „baranov“ zle vykorčuľoval k zadnému mantinelu, puk dostal pred prázdnu svätyňu Kropáč, ale netrafil ho.

Tento moment mohol „Záhorákov“ mrzieť, pretože o minútu na to vyšla pekná akcia Hudecovi s Bambúchom a práve banskobystrický obranca zakončoval za chrbátom Romančíka – 3:1. Kontaktný gól mali potom na hokejkách Stieler a Kutálek, šance nevyužili a prišiel opäť gólový okamih v oslabení. Tentoraz z pravého kruhu namieril krásne v 38. min Zigo.

Skaličania mali dobrý nástup do tretej tretiny. Už v 17. sekunde tejto časti hry sa presadil strelou spomedzi kruhov bez prípravy voľný Kuľha a znížil trojgólové manko. Akcie sa následne striedali na oboch stranách až do momentu, keď domáci využili druhú presilovku v rade: zblízka zaknihoval hetrik White – 5:2 a na ľad lietali šiltovky divákov.

Radosť pod Urpínom však schladil v nasledujúcej minúte Šátek, ktorý pred Kalembom tečoval puk po strele Kutálka z uhla. V 51. min pridal šiesty banskobystrický gól Handlovský, zo štyroch metrov našiel dieru medzi betónmi Romančíka a uzavrel strelecký účet zápasu.

Hlasy:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Ťažšie sme sa rozbiehali. Prvá tretina nebola ideálna z našej strany, ale potom hráči začali korčuľovať, boli aktívnejší. Začali sme byť oveľa aktívnejší, čo vyústilo do nášho tlaku. Utvorili sme si dostatočný náskok 4:1, ale v tretej tretine sme urobili pár chýb a súper sa dostal takmer na dosah. Vždy sme mu však dokázali odskočiť a v závere sme si už výsledok iba udržiavali. Pre nás je to veľmi dôležité víťazstvo, pretože vždy keď sa vyhrá vonku, treba potvrdiť body aj doma. A Skalica nebola ľahký súper.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Boli sme si vedomí sily súpera, ako aj ich agresívnej hry, predovšetkým v priestoroch pred bránkou. Snažili sme sa určitým spôsobom eliminovať a pokrývať túto ich silu. V tomto zápase nám nevychádzali presilové hry, ako aj efektivita a zakončenie. Práve to nám viazlo najmä v druhej tretine. Tá nám nevyšla, čo je náš dlhodobejší problém a práve v tejto strednej časti nám súper odskočil. V tretej tretine som urobil zmeny v zostave, zredukoval formácie. Dokázali sme sa presadiť, ale náskok súpera sme už nedokázali zlikvidovať. Čo sa týka našej hry, robili sme chyby v obrannom pásme, nepokryli sme hráčov a to nás stálo body.“

Dukla Trenčín – ŠHK 37 Piešťany 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly: 41. M. Nemčík (D. Buc) – 37. Stupka (V. Nemec, Holovič), 57. Mišura (T. Melichárek, V. Nemec), 59. Hamrák Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Lušňák (Piešťany) 10 min za úder do hlavy, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Holienka, Valach, 1570 divákov
Trenčín: Lašák – Pozník, M. Nemčík, Čerešňák, Novajovský, M. Habšuda, Bobček, E. Bednár, Ryzák – D. Buc, Róbert Petrovický, Komínek – O. Mikula, Troliga, Šišovský – D. Hudec, T. Klíma, F. Nemček – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták
Piešťany: Tomek – Rais, Brňák, A. Hruška, Drgoň, Bučka, R. Filip, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, F. Hudec – Haring, Peško, Románek

Hra v úvodnej tretine bola plynulá a s minimom prerušovaní. Mužstvá do nej dali dobré nasadenie, ale vzhľadom na pozorné bránenie vznikali na oboch stranách pred bránkami väčšinou iba pološance.

Až v 17. min musel hosťujúci brankár Tomek bravúrnym zákrokom likvidovať Komínkovu čistú šancu zblízka, na druhej strane v 29. min Drgoň trafil do žŕdky. Presilovky v prostrednej časti viac rozprúdili dianie na hracej ploche. V 36. min hosťujúci Melichárek zblízka netrafil odkrytú bránku, ale zakrátko sa už skóre zmenilo po Stupkovom otváracom góle, ktorým hostia korunovali svoju zvýšenú aktivitu.

Už v 20. sekunde tretej tretiny však domáci v presilovke vyrovnali, keď Nemčíkova strela od modrej čiary prekĺzla cez zhluk hráčov i brankárove betóny až do siete – 1:1.

Zápas postupne gradoval, brankári sa na nedostatok práce nemohli sťažovať, a tak sa čakalo na rozhodujúcu chybu. Napokon ju urobili domáci, pretože nechali nestráženého Mišuru, ktorý v 57. min poslal odrazený puk do horného rohu trenčianskej bránky. Piešťany si v závere duelu svoj tesný náskok už nenechali vziať. Navyše presne minútu pred sirénou Hamrák poslal puk cez celé ihrisko do prázdnej bránky pri hre Trenčína bez brankára. Potvrdila sa tak tradícia, že v derby zápasoch týchto dvoch súperov väčšinou víťazia hosťujúce tímy.

Hlasy:

Branislav Jánoš (asistent trénera Trenčína): „Bol to vyrovnaný zápas, v ktorom rozhodovali maličkosti. Na konci druhej tretiny sme urobili chybu, ktorú súper dokázal potrestať. Na začiatku tretej tretiny sa nám však v presilovke podarilo vyrovnať. Snažili sme sa tlačiť čo najviac pred súperovu bránku, ale z vypracovaných šancí sa nám nedarilo streliť ďalšie góly. V závere prišla z našej strany ďalšia chyba, keď sme po buly dostali druhý gól, pričom v následnom power-play sme už nestihli vyrovnať a do prázdnej bránky súper potvrdil svoje víťazstvo. Musím poďakovať hráčom, že bojovali až do poslednej chvíle. V zakončovaní šancí nám však chýba potrebný pokoj a na tom musíme ešte popracovať.“

Roman Sýkora (asistent ténera Piešťan): „Od začiatku zápasu sme boli Trenčínu vyrovnaným súperom, v prvých dvoch tretinách sa rodili šance na oboch stranách. Na konci druhej tretiny sme strelili prvý gól a získali sme menšiu psychickú výhodu. Na začiatku tretej tretiny sme v oslabení inkasovali, boli sme síce trochu nervózni, ale snažili sme sa hrať zodpovedne vzadu a čakať na našu šancu. Tá prišla v závere zápasu, keď sa nám podarilo streliť ďalšie dva góly. Ďakujem hráčom, že bojovali až do konca a takisto aj nášmu fanklubu, ktorý nás prišiel povzbudiť.“

Viac na túto tému: #HC Košice #MsHK DOXXbet Žilina #Tomáš Marcinko