Nitra si poradila s Piešťanmi, Trenčín uspel v Martine, víťazne aj Košice

Hokejisti Nitry zvíťazili v piatkovom 35. kole extraligy nad Pieštanmi 3:1. Rovnakú výhru si odnášajú Trenčania z martinského ľadu. Obhajca titulu zo Zvolena prehral v Poprade tesne 2:3.

03.01.2014 19:25 , aktualizované: 20:52
Jozef Stümpel, Matúš Rais Foto: ,
Útočník Nitry Jozef Stümpel (vpravo) v súboji s Matúšom Raisom z Piešťan.

HK Nitra – ŠHK 37 Piešťany 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

• Góly: 16. Bajtek (M. Novák, Stümpel), 18. Ordzovenský (L. Novák, H. Ručkay), 47. R. Tománek (P. König, L. Novák) – 20. Mišura (T. Melichárek, V. Nemec)
  • Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Výleta, 3278 divákov
  • Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, Ďurkech, F. Kuzma, M. Pavlíček – Miroslav Kováčik, Lelkeš, R. Tománek – H. Ručkay, Stümpel, L. Novák – Pupák, Kmeč, M. Segľa – Piačka, Bajtek, Rzavský
  • Piešťany: Šúrek – Rais, Brňák, Cuník, A. Hruška, Drgoň, Bučka, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Peško, Románek

Do zápasu vstúpili aktívnejšie Piešťany, avšak svoje gólové šance nepremenili a prišiel trest. V 16. min nahodil puk od modrej čiary pred bránku M. Novák a Bajtek šikovným tečom zariadil Nitre vedenie 1:0. O dve minúty sa skóre opäť menilo. Obranca Ordzovenský zužitkoval prihrávku L. Nováka spoza bránky – 2:0. Hosťom sa ešte do prestávky podarilo zaznamenať kontaktný gól, chybu nitrianskej obrany potrestal 39 sekúnd pred koncom prvého dejstva Mišura.

Druhá tretina priniesla z oboch strán bojovný hokej. Vo výborných gólových príležitostiach sa ocitli domáci H. Ručkay a hosťujúci Románek, avšak brankári si svoje miesta zastali. Pred treťou tretinou držala Nitra jednogólový náskok.

V tretej časti sa Piešťany snažili o vyrovnanie, ale recept na výborného brankára Nitry Kristana nenachádzali. V 47. min pridali domáci poistku, keď sa v presilovej hre presadil strelou od modrej Tománek – 3:1. Hostia v závere vrhli všetky sily do útoku, no gól sa im už streliť nepodarilo, a to ani počas 88-sekundovej hry bez brankára.

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Bol to kvalitný, výborný zápas. My sme vstúpili do duelu s cieľom vytvoriť si tlak, ale súper nám to nedovolil. Podarilo sa nám to až po strelení gólu. V hre piatich proti piatim to bol vyrovnaný zápas. O našej výhre rozhodli presilovky, bolo to ťažko vybojované víťazstvo.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Pri rovnovážnom stave sme hrali dobrý hokej, ale v oslabení sme inkasovali tri góly. Ak chceme s Nitrou uspieť, nemôžeme zohrievať trestnú lavicu. Dúfam, že sa chalani z tohto duelu poučia, lebo niektoré fauly boli zbytočné.“

MHC Mountfield Martin – Dukla Trenčín 1:3 (0:3, 1:0, 0:0)

• Góly: 37. Fujerík (Markovič) – 8. T. Klíma (M. Nemčík, D. Hudec), 9. Šimíček (Čerešňák, T. Lipták), 18. Šimíček (T. Lipták, Pozník)
  • Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, T. Orolín – Sčensný, Snášel, 2900 divákov
  • Martin: J. Čech – Matejka, Smrek, I. Ďatelinka, A. Novotný, Brcko, Tupý, Pacalaj, Rusina – Markovič, Pokrivčák, Važan – Rožník, Fujerík, L. Klíma – Themár, Dírer, J. Cíger – Šugár, M. Kolena, Jurášek
  • Trenčín: Lašák (od 48. do 51. min A. Nagy) – Pozník, E. Bednár, Čerešňák, Novajovský, M. Nemčík, M. Habšuda, Ryzák – Šišovský, Róbert Petrovický, Komínek – O. Mikula, Troliga, D. Buc – D. Hudec, T. Klíma, F. Nemček – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták

Martinčania v zostave už aj s juniorskými reprezentantmi Kolenom a Rusinom začali opatrne. Ich úvodnú šancu nepremenil v 4. min Dírer, ale potom sa čoraz viac presadzovala Dukla. V 7. min ešte na Petrovického prihrávku na bránku nedočiahol Komínek, ale o minútu prišiel gólový úder z hokejky T. Klímu. O 54 sekúnd našiel Lipták spoza bránky Šimíčka a Trenčín už viedol o dva góly – 2:0. Domáci následne hrali dlho v útlme, ich hre chýbala presnosť a dynamika. V 13. min nenachytal Smrek spoza bránky Lašáka a o minútu Važan minul odkrytú časť trenčianskej bránky. V 18. min dali hostia tretí gól. Súhru si zopakovala dvojica Lipták, Šimíček – 3:0 pre Trenčín.

Do druhej tretiny vstúpili „kosačky“ aktívnejšie, ale naďalej im chýbala iskra, ktorá by zapálila ich motor. Trenčania hrali umne zozadu a čakali na svoju príležitosť. V 32. min sa pred Lašákom nepresadil Markovič. V 35. min v presilovke stroskotal na Lašákovi L. Klíma. V 37. min predsa len našli domáci gólovú odpoveď. Markovič vystrelil a Lašákom vyrazený puk trafil vo vzduchu Fujerík – 1:3.

Na začiatku tretej tretiny mohol náskok hostí zveľadiť Komínek, ale jeho strelu zblízka Čech pokryl. V 48. min Lašák nedovolene odkorčuľoval k striedačke, v bránke ho musel vystriedať Nagy. Pri náhradnom brankárovi Dukly stálo šťastie pri Brckovej strele do žŕdky a Cígerovej dorážke. V 51. min sa do bránky opäť vrátil Lašák. Záverečný nápor domácich bol už iba bodkou za nevydareným zápasom, Trenčania si z Martina odviezli dôležité víťazstvo, prvé na ľade MHC v sezóne.

Daniel Babka (tréner Martina): „O zápase rozhodla prvá tretina. Dnes sme pôsobili pomalším dojmom, fyzicky sme nezvládali súboje, nevedeli sme si vytvoriť tlak a v našej hre nebol žiadny moment prekvapenia, preto sme nemohli vyhrať.“

Milan Staš (tréner Trenčína): „Vyšiel nám vstup do zápasu aj celá prvá tretina, po nej sme viedli už 3:0 a potom sme sa zamerali na udržanie nášho náskoku. Ukázalo sa, akou oporou je Róbert Petrovický, ktorý sa k nám vrátil. Ukázal v zápase svoje majstrovstvo, podobne aj brankár Lašák. Som rád, že sa gólovo presadil náš tretí a štvrtý útok.“

HK Poprad – HKM Zvolen 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

• Góly: 19. Matúš Paločko (Kurali, Mlynarovič), 28. A. Lapšanský (Štals), 44. Štals (T. Sýkora) – 44. Ľ. Zuzin, 46. Hraško (Juraško, Brabenec)
  • Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Ľ. Zuzin (Zvolen) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák – Gajan, Kacej, 1748 divákov
  • Poprad: Sidor – R. Suchý, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Gáborčík, Makovský, Jáchym – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – M. Nagy, S. Takáč, Matúš Paločko – Štrauch, Mlynarovič, Drábek – Belluš, L. Paukovček, Gápa
  • Zvolen: M. Šimko – Juraško, L. Pokovič, Hraško, Pichnarčík, Ťavoda, J. Mucha, Pospíšil – P. Zuzin, Brabenec, A. Podkonický – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Škvaridlo – Mančák, Bortňák, Síkela – M. Ďaloga, Fekiač, Čanky

Poprad začal náporom, dobre korčuľoval a útočnú hru domácich zdobila aj početná streľba. Šimko vo zvolenskej bránke bol však pozorný a likvidoval popradské šance jednu za druhou. Najskôr neuspel Lapšanský, keď si efektne obhodil Hraška, v 12. min zas M. Nagy zlyhal z medzikružia. Poprad otvoril skóre v 5. min v presilovke, keď Kuraliho strelu do siete tečoval Matúš Paločko.

Poprad v ďalšej presilovej hre už neskóroval, až v hre 4 proti 4 vzal zodpovednosť do svojich rúk Lapšanský a po peknej sťahovačke po ľade strelil druhý gól. Zvolenčania sa snažili, no v útočnej fáze im chýbal moment prekvapenia a Sidor nemusel riešiť veľa ťažkých striel. Snáď najväčšiu šancu hostí spálil v 37. min Podkonický, ktorý v prečíslení trafil len do brankára Popradu, v poslednej minúte druhej časti ešte v presilovke sám pred Sidorom neuspel ani Bortňák.

Tretie dejstvo odštartovalo pre kamzíkov ideálne, Štals dostal dobrý pas medzi kruhy a Šimko lovil puk po tretí raz zo siete – 3:0. Len 32 sekúnd potrebovali zverenci trénera Šuplera na odpoveď. Ľ. Zuzin nahodil od modrej puk na bránku a z nevinnej strely rezultoval prvý gól HKM – 3:1 pre domácich. Popradčania sa následne dopustili zbytočných vylúčení a v presile piatich proti trom sa bombou od modrej čiary presadil zadák Hraško – 3:2. Zvolenský tlak prerušilo Podkonického vylúčenie, Popradčania už v závere vedenie z rúk nepustili.

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Som spokojný, takticky sme sa na súpera pripravili veľmi dobre. Trojgólové vedenie musíme udržať za každých okolností, zbytočne sme zápas zdramatizovali.“

Jaroslav Török (asistent trénera Zvolena): „Chceli sme zápas zlomiť už v úvode, čo sa nám nepodarilo. Výsledok ovplyvnilo prísne vylúčenie P. Zuzina. Pricestovali sme pod Tatry s cieľom zvíťaziť, no hlavy musia ostať hore.“

HC‘05 Banská Bystrica – MsHK DOXXbet Žilina 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)

• Góly: 3. Bendík (Zigo), 16. Handlovský (Saracino), 19. White (James Martin, M. Hudec), 54. James Martin (R. Konečný)
  • Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – Gavalier, Rovenský, 1520 divákov
  • Banská Bystrica: Kalemba – Bambúch, Saracino, James Martin, Macháček, Rosandič, Lepine, Šilovič, T. Devečka – R. Konečný, Heizer, Lamper – Kadura, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Wilson – Bendík, Zigo, Róth
  • Žilina: M. Laco (21. Koutský) – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník – Marek Slovák, Rehák, Kalla – Valášek, Klouda, R. Tomas – Drevenák, Bene, T. Varga – Čavrk, Linet, Vaculín

Prvá tretina patrila pod Urpínom domácim hokejistom, i keď do prvej vážnejšej šance išli hostia. V 2. min strieľal pohotovo Drevenák, ale na Kalembu nevyzrel. O minútu neskôr prekvapil na opačnej strane gólmana M. Laca Bendík. Nakorčuľoval si spoza bránky pri pravú žrď a filigrantsky zakončil – 1:0. Bystričania mohli potom pridať gól v oslabení, ale v prečíslení dvoch na jedného nevyšla finálna prihrávka Hudecovi. V desiatej minúte sa ocitol v početnej výhode v šanci sám pred brankárom pre zmenu Klouda, ale nevyrovnal. Presilovka vyšla v 16. min zverencom trénera Országha. Handlovský mal veľa priestoru na pravej strane, nakorčuľoval si pred Laca a na dvakrát ho pokoril. V závere prvej časti zvýšil ešte na 3:0 pekne z otočky White a tak po prestávke nahradil Mareka Laca medzi žrďami Koutský.

V druhej tretine sa zviditeľnili bitkou hlavne žilinskí fanúšikovia. V 26. min však mohol hostí potešiť Kalla, ak by únik pretavil do gólu a nestrieľal vedľa žrde. V druhej polovici zápasu zahrali barani dobre presilovky, ale recept na nového gólmana nenašli, keď šancu na štvrtý gól zmarili najmä Handlovský a Macík. V závere strednej časti sa k nim pridal aj Konečný, ktorý nenadvihol puk ponad betón českého brankára.

Aj tretia tretina bola v réžii domáceho celku. Do príležitostí sa dostali Konečný, Macík, White, ale gólman Žiliny bol oporou tímu. Až 54. min kapituloval. Bystričania ťažili z presilovky o dvoch hráčov a po strele Martina zo stredu útočného pásma sa puk dostal medzi žrde – 4:0. V závere sa žiadna dráma nekonala a tri body zaslúžene zostali pri Hrone.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Začiatok bol vyrovnaný, konkrétne prvá tretina, týka sa to aj počtu striel. Vyhrali sme ju 3:0, padalo nám to do bránky súpera. Paradoxne, ďalšie dve tretiny sme hrali lepšie, zodpovednejšie a vypracovali sme si dosť príležitostí aj počas presilových hier, dali sme však iba jeden gól. Som rád, že sme zápas zvládli a nepripustili sme lapsus v tretej tretine ako v zápase s Martinom. Moji hráči hrali naplno až do konca, sú to pre nás dôležité tri body, pretože Žilina pôjde v tabuľke určite vyššie a bude nepríjemným súperom pre ostatné mužstvá.“

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): „Upozorňoval som chalanov, že ak chceme byť úspešní v tomto zápase, musíme zachytiť úvod stretnutia a prvú tretinu. Opak bol však pravdou. Vytvorili sme si v úvodnej tretine rovnaký počet príležitostí ako súper, ale boli sme v nich nedôslední a nedôrazní a to rozhodlo o zápase. Prehrali sme totiž túto časť hry 0:3 a od tohto stavu sa odvíjal aj zvyšok duelu. My sme s ním už nič nespravili, navyše sme boli nedisciplinovaní, boli sme až desaťkrát vylúčení a to nám tiež neumožnilo vrátiť sa do zápasu.“

HC Košice – HK 36 Skalica 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

• Góly: 7. Sojčík (Spilar), 42. Svatoš (Hrnka), 57. Jenčík (Spilar) – 30. Jankovič, 60. R. Školiak (M. Kuľha, Lažo)
  • Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Stano – M. Orolín, Tvrdoň, 4385 divákov
  • Košice: Riečický – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Kolba – Sojčík, T. Marcinko, Bicek – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Svatoš, Češík, Hrnka – Matúš Chovan, Boltun, Jokeľ
  • Skalica: Lipovský – L. Kozák, Vyrůbalík, Barák, Gründling, Srnec, Staňo, Mikéska – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, R. Kropáč – Šátek, F. Novák, Kutálek – M. Preisinger, M. Sloboda, Jankovič

Prvú sľubnú príležitosť v stretnutí mal Šátek, ktorý sa v 3. min ocitol pred Riečickým osamotený, ale nepochodil, rovnako ako dve minúty neskôr Staňo. Košičania sa dostali do vedenia pri avizovanom vylúčení skalického hráča, keď Sojčík nachytal Lipovského z uhla. Vo 8. min v presilovke pohrozil Svatoš, ale Lipovský bol pozorný. Jenčík potom v ďalšej početnej výhode netrafil odkrytú bránku a Bicek mieril vedľa. Pokus švihom gólman hostí zlikvidoval.

V 2. min druhej tretiny musel hasiť Lipovský po individuálnej akcii Spilara. Obdržálek v 25. min namieril len do lapačky Riečického. Ten istý hráč to skúšal aj v 27. min v presilovke, ale Košický brankár bol dobre postavený. V oslabení potom neuspeli Jenčík ani Bartoš. V polovici zápasu najskôr prišla chyba Macejka a po ňom aj brankára Riečického a Jankovič sa mohol tešiť z vyrovnávajúceho gólu. Svoj druhý gól v stretnutí mal na hokejke Sojčík, ale zo sľubnej pozície sa nepresadil. V 34. min navyše Svatoš nepremenil trestné strieľanie.

Už v úvodných sekundách tretej tretiny nastrelil hosťujúci Kuľha žŕdku košickej bránky. V 42. min sa do nájazdu dostal Svatoš a namieril presne – 2:1. O vyrovnanie sa neúspešne pokúsil Kuľha. V 51. min sa do nájazdu dostal Novák, ale skalický hráč na Riečického recept nenašiel. Víťazstvo svojho tímu poistil v 57. min Jenčík, ktorý zblízka pretlačil puk za Lipovského chrbát. Skaličania sa snažili zdramatizovať zápas, v presilovke odvolali brankára a desať sekúnd pred koncom znížil na rozdiel gólu René Školiak. Na ďalšie presné zásahy už hosťom v Košiciach nezostal čas, domáci zvíťazili tesným rozdielom 3:2.

Anton Tomko (tréner Košíc): „Skalica neprišla hrať do Košíc otvorený hokej, zamerala sa na defenzívu a mala nebezpečné protiútoky. V druhej tretine, keď sme našli recept na obrannú hru súpera a vytvorili si príležitosti, sme túto časť hry prehrali 0:1. Chceli sme využiť chyby súpera, čo sa nám v tretej tretine podarilo. Viedli sme 3:1, v závere prišlo zbytočné vylúčenie a súper to využil. Naše víťazstvo je vydreté.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Proti lídrovi súťaže sme podali zodpovedný výkon, so súperom sme držali krok. V tretej tretine sme nepremenili šance a aj po dobrom výkone sme prehrali.“