Extraliga: dráma v Košiciach i Martine, prestrelka vo Zvolene

Hokejisti Košíc zvíťazili v 33. extraligovom kole nad Trenčínom 3:2 po samostatných nájazdoch.

28.12.2013 19:41 , aktualizované: 20:56
Košice - Trenčín Foto: ,
Košice zdolali Trenčanov 3:2 po samostatných nájazdoch. Na snímke súboj domáceho Richarda Jenčíka s Trenčanom Petrom Čerešnákom.

HKM Zvolen – HK 36 Skalica 5:4 (1:2, 3:1, 1:1)
Góly: 18. Škvaridlo (M. Jurík, Ľ. Zuzin), 23. Bortňák (Síkela, Mančák), 34. Ľ. Zuzin (Škvaridlo, J. Mucha), 40. Bortňák (Mančák, Síkela), 52. Ľ. Zuzin (Škvaridlo) – 14. Obdržálek (M. Kuľha), 16. Obdržálek (Vyrůbalík, Lažo), 37. Kutálek (Šátek, F. Novák), 47. Lažo (Kudrna, M. Preisinger)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, Navyše: 12. R. Kropáč (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Holienka, Valach, 2401 divákov
Zvolen: M. Šimko – Juraško, Obšut, L. Pokovič, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, M. Pospíšil – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Škvaridlo – Mančák, Bortňák, Čanky – Síkela, Fekiač, Martin Ďaloga
Skalica: Romančík – Vyrůbalík, Barák, Mikéska, Trška, Krejčiřík, Srnec – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, M. Preisinger, Kudrna – R. Kropáč, M. Sloboda, Stieler – F. Novák, Kutálek, Šátek – od 13. B. Jankovič

Oba tímy začali opatrne, úvod stretnutia poznačili nevyužité presilovky na oboch stranách. Prvá vážnejšia šanca prišla až v desiatej minúte, keď sa pred Šimkom ocitol Kuľha, ale jeho bekhend na zvolenského gólmana neplatil. O dve minúty neskôr sa predral pred Romančíka Peter Zuzin, ale ani on nebol úspešný. Vzápätí nevyšlo Skaličanom prečíslenie dvoch na jedného, konkrétne koncovka Kropáča.

Až v štrnástej minúte sa to hosťom podarilo, rovnaké prečíslenie zužitkoval po prihrávke Kuľhu pred bránkou pohotový Obdržálek. Ten istý hráč sa tešil z gólu aj v 16. min, tentoraz tečoval v presilovke nahodený puk Vyrúbalíka od modrej – 0:2. Domácim sa napokon podarilo ešte v prvej tretine znížiť.

V prečíslení našiel M. Jurík na pravej strane Škvaridla, ktorý mieril bez prípravy z kruhu po ľade. Do šatne mohli ísť ešte viac spokojnejší Záhoráci, ak by Školiak prekonal Šimka zoči-voči pár sekúnd pred prestávkou.

Na začiatku druhej tretiny išiel sám na brankára Zvolena Obdržálek, no hetrik si nezaknihoval. Na opačnej strane v ďalšom prečíslení neuspel pri zakončení P. Zuzin. Majster sa napokon dočkal vyrovnávajúceho gólu. Mančák našiel presnou prihrávkou z pravej strany na vzdialenejšej žrdi Bortňáka, ktorý nemal problém zasunúť puk za Romančíka. Vedenie na stranu domácich mohol privodiť v 26. minúte Brabenec, ocitol sa v dvoch šanciach voľný pred brankárom, ale nevyužil ich.

Skaličania mali potom 42-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale nenašli účinný recept na prekonanie súpera. Presilovku naopak využili hráči spod Pustého hradu. V 34. min sa pri pravej žrdi presadil Ľ. Zuzin a otočil skóre z 0:2 na 3:2. Ani tento stav však dlho na tabuli nesvietil. Hostia ťažili v 37. min z chyby „bryndziarov“, Šátek našiel z ľavej strany na pravej voľného Kutálka, ktorý sa nemýlil a vyrovnal. Štvrtý gól tridsaťdvasekúnd pred druhou prestávkou napokon pridal Bortňák, keď dostal puk za obranu a svoje sólo využil na radosť Zvolenčanov.

Záverečná tretina sa začala lepšie vyvíjať pre Záhorákov. V 47. min sa dostal k zakončeniu Lažo, po jeho prvej strele puk Šimko vyrazil, následne ho útočník Skalice netrafil, ale tretí pokus mu po otočke bekhendom vyšiel – 4:4.

Domáci však zdvihli hlavu a v 52. min privodil tri body pre svoj tím peknou strelou z ľavého kruhu do horného rohu Románkovej svätyne Ľubor Zuzin. Keďže v tretej tretine odmietol tri šance na hetrik Obdržálek, šuplerovci mohli netradičné vianočné dresy krstiť víťazstvom.

Július Šupler (tréner Zvolena):
„Úvod zápasu nebol z našej strany dobrý, prehrávali sme v prvej tretine už 0:2, ale som rád, že v druhej časti hry sa obraz hry aj prístup mojich hráčov zmenil a chalani to otočili na svoju stranu. Záver stretnutia bol dramatický, moji hráči si dokázali utvoriť v tlaku dostatok gólových príležitostí a mnohé nevyužili. Som rád, že sa presadili hráči, ktorí potrebovali pre zdravé sebavedomie skórovať a potvrdiť svoje možnosti, perspektívu. Aj my sme však kopili chyby a vznikalo viacero prečíslení. Celkovo s hrou môžem byť spokojný.“
Andrej Výboh (tréner Skalice):
„Mali sme veľmi dobrý úvod do zápasu, ale po našej chybe v rozohrávke sme dostali v závere prvej tretiny gól. V ďalšom priebehu stretnutia sme robili chyby v obrane a dávali sme priestor súperovi, ktorý sa dostával do streleckých príležitostí a z nich aj ťažil. Výsledok je na počet gólov pekný, ale čo sa týka našej hry, kopili sme chyby v defenzíve – a to sa nám napokon aj vypomstilo.“

HK Poprad – ŠHK 37 Piešťany 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
Góly: 3. Fabian (S. Takáč, Matúš Paločko), 27. T. Sýkora (M. Nagy, Kurali), 53. Matúš Paločko (D. Brejčák, S. Takáč) – 6. Hamrák (Chylo, Drgoň), 14. Románek (Biro), 17. Stupka (Lušňák), 26. Románek, 50. Románek (Peško)
Vylúčení: 4:11 na 2 min, navyše: Drábek (Poprad) 10 min za vrazenie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – Kacej, M. Orolín, 2149 divákov
Poprad: Sidor – R. Suchý, Gaborčík, Kurali, Makovský, D. Brejčák, Jáchym – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, S. Takáč, Matúš Paločko – M. Nagy, Mlynarovič, Drábek – Belluš, L. Paukovček, Gápa – Štrauch
Piešťany: Tomek – Rais, Brňák, Cuník, A. Hruška, Drgoň, R. Filip, Škadra, Filo – Lušňák, Holovič, Stupka – Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Peško, Románek

Domáci začali o čosi aktívnejšie, často strieľali a pohybom si pýtali fauly. Už prvú presilovku zužitkoval Fabian a zdalo sa, že „kamzíci“ prvú časť bez problémov zvládnu. Opak bol však pravdou, Piešťanom vyšli tri podarené protiútoky a popradský brankár Sidor nezachytil ani jeden z nich. Góly po pekných pasoch zo stredného pásma strelili postupne Hamrák a Románek. V 17. min v prečíslení pekne zakombinovali Stupka s Lušňákom a hostia pod Tatrami viedli už 3:1.

Ak chcel Poprad pomýšľať na úspech, v druhej časti hry musel nutne zvýšiť obrátky. Piešťany však pozorne bránili a z ničoho nič opäť potrestali ľahostajnosť domácich hráčov, keď Paukovčekovi preskočil puk hokejku rovno pred bránkoviskom a Románek druhým gólom bez problémov zvýšil – 4:1. Sýkora o vyše minútu neskôr delovkou prekvapil Tomeka a znížil.

Domácim však naďalej nevychádzali presilovky, v tretej tretine zahodili obrovské šance Lapšanský či Štals, Sýkora nepremenil ani trestné strieľanie. Na opačnej strane Románek v 50. min strelou do „vinkla“ skompletizoval svoj hetrik a poslal hostí do trojgólového vedenia. V 53. min Paločko už len kozmeticky upravil skóre.

Milan Jančuška (tréner Popradu):
„Predstavoval som si náš výkon úplne ináč, som sklamaný. Piešťanom sme najmä v našej tretine dopriali veľké množstvo priestoru a robili sme veľké individuálne chyby. Presilové hry sme hrali tiež veľmi zle a takto nemôžeme víťaziť. Hráčov, u ktorých som spokojný s výkonom, spočítam na jednej ruke.“
Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan):
„Podali sme zodpovedný kolektívny výkon. Dôležité bolo, že sme v prvej tretine odpovedali na gól domácich a tiež naša úspešnosť v oslabeniach. Bojovali sme a dúfam, že nám táto výhra pomôže.“

HC Košice – Dukla Trenčín 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:0, 0:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 18. P. Bartoš (Deyl), 30. Spilar, rozhodujúci sam. nájazd Spilar – 47. Šimíček (M. Nemčík, T. Lipták), 53. T. Lipták (Šimíček, M. Nemčík)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – M. Korba, Smrek, 5924 divákov
Košice: Riečický – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Kolba – Sojčík, T. Marcinko, Bicek – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Jokeľ, Češík, Hrnka – Matúš Chovan, Boltun, Matis
Trenčín: Lašák – M. Nemčík, Pozník, Novajovský, Čerešňák, Bobček, M. Habšuda, E. Bednár, M. Hlinka – Kútny, O. Rusnák, Komínek – O. Mikula, Troliga, D. Buc – D. Hudec, T. Klíma, Šišovský – Šimíček, F. Nemček, T. Lipták

Gól visel vo vzduchu už v 2. min, Bartoš však namieril zblízka len do žŕdky. Hudecov pokus v 6. min Riečický vyrazil. Dukla mohla skórovať v 9. min, keď Rusnák po prečíslení namieril do pravej žŕdky Košickej bránky. V 12. min vypálil od modrej Štrbák, ale Lašák bol pripravený. Strelecký účet zápasu otvoril v 18. min Bartoš, ktorý trafil šikovne do pravého horného kúta, keď Lašák Deylovu strelu od modrej len vyrazil – 1:0.

V druhej minúte druhej tretiny sa Čerešňák ocitol zoči-voči Riečickému, ale ten mu nedovolil skórovať. So šťastím zamiešal puk Spilar a našiel medzeru medzi Lašákovými betónmi – 2:0. V 32. min prefrčal Tomáš Klíma popri Štrbákovi, ale nájazd stroskotal na Riečickom. Z dobrých pozícií sa potom nepresadili ani Marcinko a Bicek, ktorí mali nepresnú mušku. Krátko na to skončil Marcinkov pokus v Lašákovej lapačke. Aj v oslabení potom Bartoš zamestnal trenčianskeho gólmana.

V tretej tretine si Lašák poradil s Hrnkovým pokusom. Kontaktný gól strelila Dukla v 47. min, keď sa zblízka presadil Šimíček. Na 2:2 vyrovnal v 53. min z kruhu na vhadzovanie strelou do „vinkla“ Lipták. Víťazstvo v riadnom hracom čase mohol svojim zabezpečiť Bartoš, ale v 57. min v presilovke namieril len do dobre postaveného Lašáka.

V predĺžení boli bližšie k víťazstvu „vojaci“, ale rozhodli až samostatné nájazdy a ten jediný premenil domáci krídelník Spilar.

Anton Tomko (tréner Košíc):
„Očakávali sme, že tento zápas bude mať dynamický náboj. Obe mužstvá boli po prestávke. Výpadok nebolo cítiť, mali sme dobrý vstup do duelu. V poslednej tretine však prišiel trest v podobe dvoch gólov, pritom za stavu 2:0 sme mali mnoho vyložených príležitostí, ak by sme dali tretí gól, mohlo byť rozhodnuté. Za celý priebeh zápasu bola naša snaha odmenená posledným víťazstvom v tomto roku v Steel aréne.“
Milan Staš (tréner Trenčína):
„Do Košíc sme neprišli hrať otvorenú partiu. S favoritom sme sa snažili hrať skôr defenzívny hokej, dobrým korčuľovaním sme chceli otupiť útočnú silu Košíc. Darilo sa nám to, chlapcov musím pochváliť, že ani za stavu 2:0 pre nášho súpera nezložili zbrane a hrali koncentrovane. Čakali sme na svoju príležitosť. Samostatné nájazdy nám nevyšli, brankár Lašák robil všetko, čo mohol, ale gól sme nedali.“

HK Nitra – HC‘05 Banská Bystrica 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)
Góly: 19. Lelkeš (M. Novák, H. Ručkay) – 4. Handlovský (James Martin, Kadura), 11. R. Konečný (Heizer, Macháček), 12. Bambúch, 36. M. Hudec (Bambúch)
Vylúčení: 6:11 na 2 min, navyše: Pupák (Nitra) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška, Lokšík – Tvrdoň, Výleta, 3600 divákov
Nitra: Kristan (12. Zima) – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, Ďurkech, Pavlíček – Mir. Kováčik, Lelkeš, H. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – Piačka, Bajtek, Rzavský
Banská Bystrica: Kalemba – Bambúch, Saracino, James Martin, Macháček, Rosandič, Devečka, Šilovič, Bendík – Kadura, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Wilson – R. Konečný, Heizer, Lamper – Petro, Róth

Hokejisti spod Zobora vstúpili pred vypredaným hľadiskom do zápasu laxne a už v prvej tretine inkasovali tri góly. O ten prvý sa postaral už v 3. min Lukáš Handlovský, ktorý z ostrého uhla prestrelil brankára Nitry Kristana. V polovici úvodnej časti už bolo 0:2, keď peknú Heizerovu prihrávku zužitkoval Konečný.

Otrasená Nitra zakrátko kapitulovala aj do tretice. V 12. min sa presadil pri vlastnom oslabení Bambúch a vyhnal Kristana na striedačku. Do domácej bránky sa postavil Zima a zakrátko sa poriadne zapotil pri presilovke hostí. Nitra však neinkasovala a tento moment jej troška dvihol už poriadne nabúrané sebavedomie. Navyše v 19. min sa „corgoňom“ podarilo skresať manko, keď presne namierila nová akvizícia v domácom drese Lelkeš.

V druhej tretine sa Nitra snažila o kontaktný gól, ale neúspešne. Výborný gólman Banskej Bystrice Kalemba likvidoval šance domácich ako na bežiacom páse. V polovici zápasu dokonca „vygumoval“ aj samostatný únik najlepšieho strelca Nitry Tománka. Stredoslovákom sa v prostrednej časti podarilo vyťažiť z minima maximum.

Asi jediná vážnejšia šanca hostí sa skončila hneď gólom. V 36. min unikol po pravej strane rýchly Hudec a chladnokrvne uzavrel gólový sumár po dvoch tretinách na 1:4. Diváci už v poslednej dvadsaťminútovke gól nevideli, ale zaujali ešte sľubné gólové šance na oboch stranách – trestné strieľanie Tománka na strane domácich a samostatný únik Kaduru na strane hostí.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry):
„My sme nezachytili úvod zápasu, po prvom góle sme znervózneli. Za stavu 0:3 sa nám ťažko dvíhalo. Napriek tomu tam snaha bola. Nepremenili sme však gólové šance. Jednoducho neodohrali sme dobrý zápas, a tak sme zostali bez bodu.“
Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice):
„Sme vďační za toto víťazstvo. Mali sme sériu zlých výsledkov, ale počas prestávky sme sa dali dokopy. Chalani dnes bojovali od prvej do poslednej minúty, nechali tam srdce. Začali sme dobre, Nitra potom vyvinula obrovský tlak. V kritických momentoch nás podržal brankár Kalemba. Dnes sme podali kvalitný tímový výkon.“

MHC Mountfield Martin – MsHK DOXXbet Žilina 3:4 po sam. nájazdoch (1:0, 2:2, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 9. Themár (I. Ďatelinka, Fujerík), 25. Pokrivčák (Perniš), 31. Markovič (Važan, Galamboš) – 22. Valášek (Klouda, R. Tomas), 30. R. Tomas (Klouda, Valášek), 60. Kalla (Klouda), rozhodujúci sam. nájazd Kalla
Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Kalla (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín, M. Novák – Bogdaň, Gajan, 3500 divákov
Martin: J. Čech – Matejka, Smrek, I. Ďatelinka, A. Novotný, Brcko, Tupý, Pacalaj, Pástor – Markovič, Galamboš, Važan – Rožník, Fujerík, L. Klíma – Themár, Dírer, J. Cíger – Šugár, Pokrivčák, Perniš
Žilina: M. Laco – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal – Drevenák, Rehák, Kalla – Valášek, Klouda, R. Tomas – T. Varga, Marek Slovák, Bene – Linet, Piják, Vaculín

Búrlivá atmosféra nútila hráčov ísť od úvodného buly na plné obrátky. Už v 45 s zamestnal Drevenák brankára Čecha. To bolo na dlhé minúty zo strany hostí všetko. Domáci boli aktívnejší a vypracovali si aj viac gólových príležitostí. Po 8. min sa nepresadil zoči-voči Lacovi Thémar. O minútu hrali Martinčania prvú presilovku a o sedem sekúnd ju aj využili.

Smer Ďatelinkovej strely tečom zmenil Thémar a MHC sa ujal vedenia – 1:0. V 15. min hľadal Slovák pred Čechom gólovú odpoveď, ale Martinský gólman pôsobil opäť nepriestrelným dojmom. Dve sekundy pred prvým klaksónom mohol ešte prikrášliť náskok domácich Matejka, ale zblízka mieril iba do pripraveného Laca.

Na začiatku druhej tretiny sa objavil pred Čechom Kalla, tiesnený však nestihol presne zakončiť. V 22. min hrali „vlci“ presilovku a za 38 s ju premenili na gól – Klouda našiel spoza bránky Valáška a bolo vyrovnané. V 25. min prišla hviezdna chvíľa štvrtého martinského útoku. Peknú kombináciu zúročil Pokrivčák a vrátil domácim jednogólový náskok – 2:1. O minútu neskôr Tomas iba o kúsok minul odkrytú časť bránky.

V polovici zápasu už mieril presnejšie a opäť sa začínalo odznovu. O 48 s však v presilovke strhol Markovič vedenie opäť na stranu Martina – 3:2. O minútu neskôr korčuľoval ten istý hráč sám na Laca, ale nepridal gólovú poistku.

Na začiatku tretej tretiny mysleli domáci skôr na zadné dvierka, lebo hostia neustále hrýzli. Potom sa blysol prvý martinský útok. V 45. min chýbalo Markovičovej paráde iba presnejšie zakončenie. V 48. min našla jeho zadovka Galamboša, ale aj on zahodil svoju príležitosť. V 50. min sa rútil v oslabení sám na bránku Valášek, namieril iba do pozorného Čecha.

V 52. min zahodil Drevenák neuveriteľnú šancu, keď jeho dorážka skončila na hornej žŕdke odkrytej bránky. Tlak hostí v závere silnel, odmenou im bol gól 26 sekúnd pred tretím klaksónom. Hostia dobre zahrali power-play a Kalla poslal zápas do predĺženia. O víťazstve Žiliny rozhodol premenený samostatný nájazd Kallu.

Daniel Babka (tréner Martina):
„Začali sme zápas slušne, viedli sme v prvej tretine 1:0. V druhej sme hrali ustráchane, nakopol nás gól nášho štvrtého útoku. Súper vyrovnal, ale my sme znova našli gólovú odpoveď. Škoda, že sme nepremenili naše príležitosti, mohli sme zápas rozhodnúť už v riadnom hracom čase.“
Róbert Kaláber (tréner Žiliny):
„Vedeli sme, že na nás v Martine nečaká nič ľahké. Trikrát sme dokázali dotiahnuť náskok súpera, pričom sme aj my mohli zápas rozhodnúť v riadnom hracom čase. V samostatných nájazdoch sa to podarilo. Verím, že toto dôležité víťazstvo nás nabudí a pomôže nám získavať ďalšie potrebné body.“