Banská Bystrica v derby vyhorela, Zvolen ju zdolal vysoko 6:1

V 30. kole hokejovej extraligy vyhral Zvolen v derby zápase v Banskej Bystrici vysoko 6:1.

10.12.2013 19:50 , aktualizované: 21:38
Trenčín, Skalica Foto: ,
Zľava: Filip Krajčířik z HK 36 Skalica a Vladimír Kútny z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 30. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HK 36 Skalica.

HC Košice – HK Nitra 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)
Góly: 8. T. Marcinko (Sojčík, Bicek), 9. Hrnka (Hinďoš, Štrbák), 17. R. Jenčík (M. Kolba, Štrbák), 24. Hinďoš (Hrnka, Jokeľ) – 14. Ordzovenský (Stümpel, R. Tománek), 25. Martin Segľa (D. Milo, Pavlíček), 52. L. Novák (tr. strieľanie) Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák, Jonák – Holienka, Valach, 4123 divákov
Košice: Hylák – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Kolba – Sojčík, T. Marcinko, Bicek – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Jokeľ, Hinďoš, Hrnka – Matis, Češík, R. Konečný
Nitra: Kristan (24. Zima) – Nádašdi, Ordzovenský, D. Milo, Pavlíček, M. Novák, Ďurkech, od 43. Pupák – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – M. Kováčik, T. Chrenko, H. Ručkay – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – od 23. Štumpf

Úvodné minúty boli z oboch strán opatrné, lepší štart do stretnutia mali Košičania. V 8. min milimetrová prihrávka Sojčíka našla nekrytého Marcinka, ktorý otvoril účet zápasu. Prese o 60 s to bolo už 2:0 po tom, ako brankár Kristan neudržal strelu Štrbáka od modrej a Hrnka bez problémov doklepol. Nitra strelila kontaktný gól v 14. min, počas presilovky zakončil Ordzovenský. Z dobrej pozície potom mieril Štrbák nad bránku. Aj „oceliari“ ťažili z početnej výhody, keď v 17. min Jenčík dorazil Kolbovu strelu – 3:1.

V 24. min sa ujala Hinďošova strela z uhla, po ktorej vystriedal Kristana v bránke hostí Zima. V 25. min unikol Macejkovi Segľa a znížil na rozdiel dvoch gólov z pohľadu hostí (2:4). V polovici stretnutia mal Sojčík nepresnú koncovku. V presilovke to márne skúšal Jenčík a v početnej výhode sa nepresadil ani Bartoš.

Nitra v tretej tretine zvýšila úsilie, v 51. min Ručkayovu strelu ešte Hylák vyrazil, ale o minútu neskôr inkasoval. Macejko nedovolene zastavil Lukáša Nováka, ktorý pri trestnom strieľaní našiel medzeru medzi Hylákovými betónmi. V poslednej minúte sa hostia v hre bez brankára napokon márne pokúšali o vyrovnanie, predĺženie si nevynútili.

Hlasy:

Anton Tomko (tréner Košíc): „Od začiatku sme mali prevahu, prvá aj druhá tretina bola v našej réžií. Za stavu 4:1 sme mali množstvo šancí, mali sme Nitru doraziť. Namiesto toho sme urobili chybu v útočnom pásme a súperovi dovolili znížiť na 2:4. V tretej tretine sme chceli hrať aktívne, znova prišla nepochopiteľná chyba na modrej čiare, následne trestné strieľanie. Bola z toho dráma a sme radi, že sme zvíťazili, čo bol náš cieľ.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Na to, aby sme v Košiciach uhrali dobrý výsledok, je potrebné 60 alebo 65 minút hrať naplno. Naši hráči sa však do tohto zápasu dostali až za stavu 1:4, a to už bolo na úspech málo.“

HC‘05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:6 (0:1, 0:2, 1:3)
Góly: 48. Handlovský – 15. P. Zuzin (Brabenec, Škvaridlo), 33. Síkela (M. Jurík), 35. L. Pokovič (Škvaridlo) , 44. Škvaridlo (V. Baláž, Hraško), 46. P. Zuzin (Brabenec), 58. Čanky (Mančák, Bortňák) Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: M. Šimko (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín, Kubuš – Korba, Rovenský, 1855 divákov
Banská Bystrica: Kalemba (46. Košarišťan) – Bambúch, Saracino, Macháček, Martin, Meland, Rosandič, T. Devečka, Styk – M. Hudec, White, Lunter – R. Macík, Heizer, Kadura – Matúš Chovan, Petro, Handlovský – D. Hegyi, Hamburg, Žilka
Zvolen: M. Šimko – Juraško, L. Pokovič, J. Hertl, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, M. Pospíšil – P. Zuzin, Brabenec, Škvaridlo – V. Baláž, M. Jurík, Síkela – Mančák, Bortňák, Čanky – Ľ. Zuzin, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Úvod zápasu nepripomínal derby. „Bitka o Hron“ bola nudná, nezáživná, chýbala tvrdosť, viac sa taktizovalo. Menší vzruch nastal až v 8. min. Po chybe Martina sa dostal do zakončenia z pravej strany Síkela, ale nemieril dobre.

Následne z protiútoku nepretlačil puk pri ľavej žrdi domáci Kadura. Bystričania potom nevyužili presilovku a majster trestal v 15. min po peknej akcii prvého útoku. Šikovnú prihrávku Brabenca zužitkoval strelou spomedzi kruhov P. Zuzin, keď puk poslal pod hornú žŕdku. V tej istej minúte mohol pridať druhý gól Zvolena Baláž, ak by uspel sám pred Kalembom z dvoch metrov.

Na začiatku druhej tretiny mohol vyrovnať z rýchleho prechodu do pásma Kadura, Šimko bol proti. Zvolenčania v ďalších minútach miestami pritlačili svojho rivala, najväčšiu šancu nevyužil Škvaridlo. Do ešte väčšej príležitosti sa však dostal po prihrávke novica v bystrickom tíme Hamburga pred prázdnou bránkou Hegyi, no puk do nej nedopravil. Postupne hráči spod Urpína pridali na dôraze, boli aktívnejší, ale nevedeli sa presadiť.

A tak opäť pykali, tentoraz v 33. min v oslabení, keď si v početnej výhode nakorčuľoval od mantinelu pred Kalembu Síkela a prekonal ho. To ešte nebolo zo strany hostí všetko, pretože o dve minúty neskôr Škvaridlo pekne vysunul Pokoviča do úniku a na tabuli sa rozsvietil stav 0:3.

Na rozhraní tretín dostali domáci možnosť presilovky, ale inkasovať mohli z hokejky Škvaridla v 41. min – ten voľný z pravej strany neprestrelil Kalembu a následne faulom oslabil tím. Banskobystričania však nevyužili ani 28-sekundovú výhodu o dvoch hráčov, keď pred Šimkom pohoreli Macík s Heizerom. A tak opäť doplatili na tento jav, pretože keď Škvaridlo vykorčuľoval z trestnej lavice, majster bol v prečíslení, pričom zodpovednosť zobral na seba práve navrátilec a tvrdou strelou z kruhu zvýšil na 4:0 z pohľadu „bryndziarov“.

O necelé dve minúty v presilovke pridal spoza kruhov piaty gól hostí P. Zuzin, pomohol mu aj teč a z bránky „baranov“ sa porúčal Kalemba, ktorého nahradil Košarišťan. Ten sa mohol tešiť z gólu svojho spoluhráča Handlovského, ktorý v 48. min nečakane od mantinelu vypálil a puk putoval efektne pod hornú žŕdku. Napokon však ani mladý gólman neobišiel s čistým kontom, keďže v 58. min stanovil konečný výsledok na 1:6 presnou strelou z pravého kruhu Čanky.

Hlasy:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Ťažko sa mi to hodnotí. V prvom rade sa chcem ospravedlniť fanúšikom, ktorí prišli v hojnom počte, a fan-klubu, ktorý nás povzbudzoval aj za nepriaznivého stavu. Také výkony, aké predvádzame, sú neakceptovateľné. Je to aj moja zodpovednosť, pretože som tréner a pripravujem taktiku, vyberám si hráčov. Momentálne sa nám nedarí, sme v kríze. Žiaľ, súper chcel v tomto zápase viac, a preto si aj odváža body.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Vedeli sme, že to nebude jednoduché. Preto som rád, že sa chalani dobre pripravili na tento zápas. Splnili všetky taktické pokyny, ktoré sme si dali. Som rád, že to v podstate zrealizovali do bodky. Dohodli sme sa na spôsobe rozohrávky a prechodu ako aj zakončení. Chalani dobre zrealizovali obranu i protiútoky, za čo im patrí vďaka. Odviedli v Banskej Bystrici kus poctivej roboty.“

MsHK DOXXbet Žilina – ŠHK 37 Piešťany 3:4 po sam. nájazdoch (3:1, 0:1, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 11. R. Tomas (Klouda, Kalla), 15. R. Tomas (Klouda, Drevenák), 17. R. Tomas (Kalla, Marcel Šterbák) – 12. S. Saliji (Drgoň, R. Lelkeš), 38. Holovič (Stupka, Lušňák), 55. Stupka (Lušňák, Holovič), rozhodujúci sam. nájazd S. Saliji Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše T. Tomek (Piešťany) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – Bogdáň, Tornay, 823 divákov
b Koutský – Rúfus, Marcel Šterbák, Ostrčil, Martin Chovan, Leško, Salajka – Drevenák, Klouda, R. Tomas – D. Buc, Marek Slovák, T. Varga – A. Lipovský, Valášek, Kalla
Piešťany: T. Tomek – Bučka, Cuník, Brňák, Škadra, R. Filip, Drgoň, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Stupka – R. Lelkeš, Peško, J. Ručkay

Žilinčania nastúpili s troma novými hráčmi – brankárom Vladislavom Koutským, obrancom Martinom Chovanom a útočníkom Marekom Slovákom. V úvodných minútach sa toho veľa neudialo. Stav sa zmenil až v druhej polovici úvodnej tretiny. Domáci zásluhou Tomasa využili v 11. min presilovku piatich proti trom, ale vzápätí inkasovali z hokejky Samira Salijiho, ktorý naskočil na ľadovú plochu – 1:1. Najlepší strelec Žiliny Tomas sa znova presadil v 15. min, keď po prihrávke od Kloudu prekonal gólmana hostí Tomeka. Tomasovi to v prvej tretine sypalo a Žilina v 17. min viedla už rozdielom dvoch gólov.

Druhá tretina strelecky aj gólovo zaostala za vstupnou. Bola najmä v znamení vylúčení, ktoré však ani jedno mužstvo nedokázalo využiť. V závere tejto časti mali dobré príležitosti domáci Varga a Lipovský, ale boli to hosťujúci „havrani“ z Piešťan, ktorí skórovali. Radovali sa po presnom zásahu Holoviča a prehrávali už len 2:3.

Úvodné minúty tretej tretiny boli obojstranne slabé. S pribúdajúcim časom mali navrch Piešťanci, nový brankár v drese Žiliny Koutský bol pozorný. V 52. min unikol Slovák, jeho prihrávku však Varga nezužitkoval. O dve minúty neskôr dvakrát od modrej čiary vystrelil hosťujúci Cuník, ale gól padol až o minútu neskôr, keď Stupka príklepom vyrovnal na 3:3.

V záverečnej minúte riadneho hracieho času opäť unikol Slovák, ale gól z toho nebol, a tak sa zápas dostal do predĺženia. Žilinčania v ňom mali presilovku, nevyužili ju. V samostatných nájazdoch boli úspešnejší hostia, ten rozhodujúci premenil Samir Saliji.

Hlasy:

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): „Do zápasu sme vstúpili s troma novými hráčmi a na ľade to bolo cítiť. Išli sme za naším cieľom a po prvej tretine sme viedli 3:1, išlo to presne podľa predstáv. V druhej časti sme však inkasovali gól, ktorý neviem pochopiť. V poslednej tretine sme sa zamerali na pozorné bránenie, ale v závere sme opäť inkasovali. Hráči mali viacero ťažkých zápasov v nohách v rade, preto im v závere trocha dochádzali sily. Napriek prehre im chcem poďakovať za bojovnosť. Verím, že v budúcich zápasoch urobíme všetko pre to, aby sme bodovali.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Žilina totiž nastúpila s troma novými hráčmi. Prvá tretina nám nevyšla, inkasovali sme v nej tri góly. V druhej sme začali lepšie korčuľovať, utvorili sme si šance a znížili na 2:3. V poslednej sme chceli streliť vyrovnávajúci gól, čo sa nám aj podarilo. Nájazdy sú len lotéria a v tej sme napokon uspeli. Mrzí nás však, že sme nebodovali naplno.“

MHC Mountfield Martin – HK Poprad 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 59. Fujerík (Markovič) – 21. Štals, rozhodujúci sam. nájazd Hrehorčák Vylúčení: 2:9 na 2 min, navyše: A. Kroták (Poprad) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Gavalier, Smerek, 1500 divákov
Martin: J. Čech – I. Ďatelinka, Nitriansky, J. Perniš, A. Novotný, Brcko, Tupý, Fillo, Pacalaj – Markovič, Galamboš, Fujerík – Rožník, Jurášek, L. Klíma – Themár, Dírer, J. Cíger – Žáčik, Šugár, Vlach
Poprad: Sidor – R. Suchý, Gaborčík, Fabian, Makovský, D. Šterbák, Jáchym – T. Sýkora, Štals, Lapšanský – A. Kroták, Mlynarovič, Vaic – Štrauch, S. Takáč, Hrehorčák – Belluš, L. Paukovček, Drábek

Obe mužstvá nastúpili s oklieštenými zostavami. Domácim chýbalo šesť tradičných hráčov, hosťom traja. Prvú vážnejšiu šancu mal v 11. min Popradčan Hrehorčák, ktorého nebezpečnú strelu vyrazil brankár Čech nad. Z akcií martinského mužstva volali po góle dve šance. V 15. min sa uvoľnil Galamboš, ale Markovič dostal prihrávku na päty, a tak z tohto mraku nezapršalo. O dve minúty to bol znova Galamboš, ktorý po peknej individuálnej akcii poslal do gólovej situácie Fujeríka, ten však v rozhodujúcej chvíli netrafil puk.

Úvod druhej tretiny vyšiel lepšie hosťujúcim „kamzíkom“. V 21. min presne namieril Štals a otvoril skóre – 0:1. V 23. min sa najlepšie zorientoval pred bránkou Popradu Markovič, ale zblízka trafil iba do žŕdky. Hra bola naďalej plná nepresností na oboch stranách. V 32. min Vaic v oslabení minul Čechovu bránku. V 36. min hrali „kosačky“ presilovku piatich proti trom, mali však problém aspoň ohroziť gólmana Sidora. Minútu pred druhým klaksónom domáci Brcko opečiatkoval konštrukciu bránky.

Na začiatku tretej tretiny držal domácich v nádeji na dobrý výsledok brankár Čech. Ten sa vyznamenal pri šanciach Štalsa a Hrehorčáka a potom Lapšanskému zázračne zobral gól z hokejky. Veľkú šancu mal v 56. min hosťujúci Paukovček, ktorý sa po chybe domácich objavil sám pred Čechom, ale gól z toho nebol. Záverečná snaha domácich napokon priniesla ovocie. Vyrovnávajúci gól Martinčanov padol 88 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času z hokejky Fujeríka v presilovke a zároveň pri hre bez brankára.

Zápas sa teda dostal do predĺženia, v ktorom gól nepadol, a tak o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Po nich sa radovali hostia.

Hlasy:

Daniel Babka (tréner Martina): „Z našej strany to bol upracovaný hokej, a hoci sme si vytvorili dosť šancí, niekoľkokrát sme netrafili prázdnu bránku a nastrelili aj žŕdky. V koncovke sme sa trápili. Inkasovali sme gól po strate puku v obrannom pásme, čo súper potrestal. Napokon sa nám podarilo vyrovnať aj vďaka tomu, že sme v závere zlepšili pohyb a dôraz. Nájazdy sú vždy lotéria, teraz v nich boli úspešnejší hostia.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Do Martina sme prišli s úmyslom zvíťaziť. Mohli sme rozhodnúť už v riadnom hracom čase, ale to by sme museli byť efektívnejší vo finálnej fáze. Vedenie sme si neudržali, ale napokon si odvážame aspoň dva body. Som rád, že o našom víťazstve v samostatných nájazdoch rozhodol práve Hrehorčák, pre ktorého to bol prvý extraligový gól hneď pri debute.“

Dukla Trenčín – HK 36 Skalica 4:5 (1:0, 2:2, 1:3)
Góly: 15. Bobček (O. Rusnák, Komínek), 25. M. Toman (O. Mikula, Troliga), 34. Kútny (Bobček, O. Rusnák), 46. Troliga (Šišovský, O. Mikula) – 27. R. Kropáč (Vyrůbalík, R. Školiak), 36. Lažo (M. Preisinger), 53. Obdržálek (L. Kozák), 55. Vyrůbalík (Obdržálek, L. Kozák), 60. Obdržálek (R. Školiak, M. Kuľha) Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Lažo (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Staňo – J. Tvrdoň, Výleta, 1042 divákov
Trenčín: Lašák – M. Nemčík, Bobček, Novajovský, Čerešňák, E. Bagin, E. Bednár – Kútny, O. Rusnák, Komínek – O. Mikula, Troliga, Šišovský – M. Toman, F. Nemček, T. Klíma – D. Hudec, Michal Hlinka, T. Lipták
Skalica: P. Romančík – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Mikéska, Srnec, Krejčiřík – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – M. Kuľha, M. Preisinger, M. Sloboda – Kutálek, B. Mráz, Šátek – B. Jankovič, Stieler, R. Kropáč

Väčšiu snahu v prvej tretine predviedli domáci Trenčania, ktorí zo svojich šancí premenili jednu – v 15. min po prihrávke spoza bránky Bobček strelou z prvej zužitkoval presilovku. Hostia sa tiež útočne snažili, no stroskotávali na nedôraznom zakončovaní. Zápasu síce chýbala väčšia herná kvalita, ale mužstvá aspoň hrali s dobrým nasadením a hokej mal spád.

V 23. min hosťujúci Kuľha napálil do hornej žŕdky, trenčianska odpoveď prišla o dve minúty: Toman z pravého kruhu prestrelil brankára Romančíka, takže domáci viedli už 2:0. Skalica však zakrátko dokázala zareagovať, keď v 27. min využil presilovku tečom tesne pred bránkou Kropáč. Ďalšiu početnú výhodu zužitkovali aj domáci: v 34. min sa presadil Kútny a vrátil Trenčínu stratený dvojgólový náskok – 3:1.

Pri priebežnej gólovej prestrelke však „vojaci“ oň onedlho opäť prišli, pretože v 36. min Lažo strelou z uhla upravil na 2:3 z pohľadu Skalice.

Domácim sa v 46. min podarilo viac sa priblížiť k víťazstvu: v neprehľadnej situácii pred bránkou sa najlepšie zorientoval Troliga, ktorý poslal puk popod ležiaceho gólmana do siete – 4:2. Aj do tretice sa však Skalici podarilo skorigovať na rozdiel gólu – v 53. min zavesil pod hornú žŕdku Obdržálek. Scenár z druhej tretiny sa však nezopakoval, pretože hostia sa už nezastavili a tentoraz sa im podarilo v strieľaní gólov pokračovať.

V 55. min po tečovanej strele od modrej čiary prišlo vyrovnanie na 4:4, autorom bol Vyrůbalík. Navyše, v posledných dvoch minútach riadneho hracieho času mali Záhoráci výhodu presilovky, v závere dokonca o dvoch hráčov, čo im pomohlo dokonať obrat: 41 s pred sirénou Skaličania vyšachovali domácu obranu a Obdržálek zblízka do odkrytej bránky dal ich víťazný gól.

Hlasy:

Milan Staš (tréner Trenčína): „Žiaľ v tomto zápase sme ukázali dve rozdielne tváre. Tú dobrú pracovitú, vďaka ktorej sme si utvorili vedenie 4:2 a mali sme si ho už udržať až do konca zápasu. Potom sme však ukázali tú horšiu tvár, keď sme vlastnou nedisciplinova­nosťou nechali súpera zvrátiť stav, takže tento zápas sme napokon stratili. Je na zváženie, či niektorí hráči, ktorí robia hrubé chyby, majú na to, aby hrali v extralige. Potrebujeme zbierať body na postup do play-off.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Súper mal spočiatku tlak a vypracoval si dostatok gólových šancí, z ktorých sa mu podarilo skórovať, a to v rovnovážnom stave aj presilových hrách. My sme až postupne zlepšili náš prístup k zápasu, vďaka čomu sa nám na jeho konci podarilo dosiahnuť obrat. Víťazstvo si ceníme, pretože Trenčín nebol jednoduchým súperom a väčšiu časť zápasu hral pomerne dobre.“