Poprad strelil Piešťanom šesť gólov, Košice tesne zdolali Trenčín

Hokejisti Popradu zvíťazili v 15. kole extraligy na domácom ľade nad Piešťanmi 6:4. Darilo sa aj Nitranom, ktorí zdolali Banskú Bystricu 5:3, Martin si poradil so Žilinou 4:1 a vedúce Košice tesne vyhrali nad Trenčínom. Obhajca zo Zvolena na vlastnom ľade prehral so Skalicou 2:4.

25.10.2013 19:48
Henrich Ručkay, Zane Kalemba Foto: ,
Nitriansky útočník Henrich Ručkay strieľa na bránku Zanea Kalembu z Banskej Bystrice.

Tipsport extraliga – 15. kolo:

HK Poprad – ŠHK 37 Piešťany 6:4 (5:2, 1:2, 0:0)

• Góly: 8. Mlynarovič (Jabrocký), 8. A. Kroták (S. Takáč), 10. Belluš (Gápa), 13. Mlynarovič (Makovský), 16. T. Sýkora (M. Nagy), 28. A. Lapšanský (A. Kroták, Kasík) – 7. V. Nemec (Melichárek), 19. Cuník (Bučka), 36. Holovič (Stupka), 36. Mišura
  • Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Melichárek (Piešťany) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Tornay, Valach , 1383 divákov
  • Poprad: Sidor – R. Suchý, Gáborčík, Makovský, Kasík, M. Kurali, Fabian, D. Brejčák – A. Lapšanský, Štals, Jabrocký – T. Sýkora, Mlynarovič, M. Nagy – A. Kroták, S. Takáč, Paločko – Belluš, L. Paukovček, Gápa
  • Piešťany: T. Tomek (13. Ondrejka) – Bučka, Cuník, Brňák, Valábik, Škadra, Biro, Mišura, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – J. Ručkay, Lelkeš, Haring – Lušňák, Peško, M. Bartánus – Stupka, Holovič, Toman

Na prvú strelu sa v Poprade čakalo do 4. min, keď pozornosť Tomeka vyskúšal Belluš. O tri minúty prekvapili hostia, peknú akciu do prázdnej bránky zakončil Nemec – 0:1. Na vyrovnanie sa nečakalo dlho, zariadil ho lotyšský legionár v drese „kamzíkov“ Juris Štals. Domáci pritlačili a o necelých 40 sekúnd sa presadil ich kapitán Kroták. Miestami zdrvujúci tlak Popradu korunovali Belluš a Mlynarovič, ktorý vyhnal hosťujúceho Tomeka z bránky. Po oddychovom čase hostí sa presadil ešte Tomáš Sýkora a bolo 5:1. V závere prvej tretiny znižíl po útočnom výlete obranca Cuník.

V druhom dejstve dostali Popradčania možnosť hrať dlhú presilovku 5 na 3, v ktorej sa po biliardovej kombinácii presadil Lapšanský. Príležitosť zahrať si početnú výhodu dostali i hostia a Holovič v 36. min prestrelil zblízka Sidora – 6:3. V tej istej minúte vyrobila hrubicu domáca obrana, puk sa dostal k Mišurovi, ktorý poľahky prekonal domáceho gólmana.

Tretia časť hry sa začala opatrne, domáci nechceli inkasovať. S pribúdajúcimi minútami sa hostia čoraz častejšie dostávali do obranného pásma Popradu. V koncovke však boli bezzubí a už neprekonali Sidora.

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Zápas sme nezačali dobre. Inkasovaný gól nás paradoxne naštartoval. V osemminútovke, keď sme dali päť gólov, sme hrali vynikajúco. Dali sme pekné góly a mohlo ich byť aj viac. Ľahkovážnosťou sme prišli o náskok a záverečná tretina bola o udržaní výsledku.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Po prvej tretine nám nebolo všetko jedno, vyzeralo to na poriadny gólový prídel. V jej závere sme znížili na 2:5 z nášho pohľadu. Do ďalšieho priebehu sme išli so snahou spraviť niečo s výsledkom. Zápas rozhodla prvá tretina.“

HK Nitra – HC‘05 Banská Bystrica 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

• Góly: 8. Pupák (Kmeč), 20. H. Ručkay (Stümpel, R. Tománek), 23. Stümpel (R. Tománek, P. König), 47. Bajtek (M. Hamrák, M. Novák), 58. M. Kováčik (T. Chrenko, L. Novák) – 30. Handlovský (White, Saracino), 31. Lunter, 53. Lunter (Meland, Zigo)
  • Vylúčení: 4:11 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaukokari, Müllner – Korba, Rovenský, 3599 divákov
  • HK Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, M. Novák, Ďurkech, Vizváry – L. Novák, T. Chrenko, M. Kováčik – H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – Piačka, Kmeč, Pupák – Štumpf
  • Banská Bystrica: Kalemba – J. Martin, Saracino, Meland, Macháček, Bambúch, Rosandič, Zošiak, Styk – Kafka, White, Handlovský – Matúš Chovan, M. Hudec, R. Macík – Lunter, Zigo, Lamper – Hegyi, Heizer, Fajčák

Zápas pod Zoborom ponúkol v búrlivej atmosfére výborný hokej. O prvý vzruch sa postarala staronová akvizícia v drese Nitry Michal Novák, ktorý v 3. min trafil prudkou strelou žŕdku. „Barani“ odpovedali o štyri minúty neskôr, ale Macík a ani Chovan nevyzreli na výborného Kristana. Základy zimného štadióna pod Zoborom sa prvýkrát otriasali v 8. min, keď dravý Pupák prekonal gólmana Kalembu – 1:0. V závere úvodného dejstva sedeli na trestnej lavici dvaja Banskobystričania Macháček a Rosandič na 2+2 minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou. Domáci využili dvojnásobnú presilovku zásluhou presnej strely Henricha Ručkaya – 2:0.

V 23. min viedla Nitra už trojgólovým rozdielom, keď skúsený Stümpel zaskočil akciou spoza bránky hosťujúceho gólmana. „Corgoni“ boli na koni a zápas mali jasne vo svojej réžii. V polovici duelu však hostia dvoma zlepenými gólmi dodali stretnutiu nový náboj. Najskôr v 30. min potrestal vylúčenie Hamráka pohotovou strelou Handlovský a o 25 sekúnd neskôr sa do streleckej listiny zapísal aj Lunter – 3:2. V 35. min mal pri prečíslení vyrovnanie na hokejke Lamper, ale jeho strela iba opečiatkovala žŕdku.

Do tretej tretiny vstúpili oba tímy opatrne. Zlom nastal v 45. min, keď bol za držanie hokejky na trestnej lavici White. Nitrania presilovú hru využili a zásluhou koncovky Bajteka bolo 4:2. Odpoveď Banskobystričanov však prišla pomerne skoro. V 52. min vsietil kontaktný gól Lunter a opäť zažal hosťom iskierku nádeje. Tá však definitívne zhasla necelé tri minúty pred koncom zápasu, keď Miroslav Kováčik zužitkoval nielen prihrávku od Tomáša Chrenka, ale aj presilovú hru svojho tímu piatich proti trom. V kvalitnom súboji si Nitra udržala domácu neporaziteľnosť.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Krásna návšteva videla nadpriemerné stretnutie, o čo sa pričinili obe mužstvá. Pre hráčov bolo veľmi náročné sa vyrovnať s nekvalitným ľadom. Náročné to mali najmä hostia počas oslabení. Výhra nás teší, no nesmieme sa uspokojiť a musíme na sebe pracovať ďalej.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Vo výbornej atmosfére sme videli zaujímavé stretnutie. O osude zápasu sa rozhodlo v presilových hrách. Napriek chybám, ktoré sme urobili, musím vyzdvihnúť moje mužstvo, že bojovalo až do konca a držalo sa neustále v hre o body. Súperovi blahoželám k víťazstvu.“

MHC Mountfield Martin – MsHK DOXXbet Žilina 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

• Góly: 14. I. Ďatelinka (M. Beran, Markovič), 29. I. Ďatelinka (J. Cíger), 40. Themár (I. Ďatelinka), 59. Markovič (Galamboš, A. Novotný) – 29. R. Tomas (D. Buc, Klouda)
  • Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín – Gajan, M. Smrek, 1800 divákov
  • Martin: J. Čech – I. Ďatelinka, A. Novotný, Tupý, Matejka, Brcko, Smrek, J. Perniš, Pokorný – Važan, Galamboš, Markovič – Fujerík, M. Beran, Zlocha ml. – J. Cíger, Dírer, Themár – Šugár, Pokrivčák, Rožník
  • Žilina: M. Laco – Marcel Šterbák, Rúfus, Leško, Dlouhý, Bajaník, Ostrčil, Niník, Jarab – D. Buc, Klouda, R. Tomas – Drevenák, Linet, Macejka – F. Novák, Kalla, T. Varga – A. Lipovský, Valášek, Čavrk

Susedské derby malo v prvej tretine solídnu úroveň. Hra sa rýchlo prelievala v búrlivej atmosfére zo strany na stranu. V 7. min netrafil Galamboš po peknej kombinácii prvého útoku súperovu bránku a o minútu neskôr Themár vyskúšal Laca, ktorý bol pozorný. V 11. min sa Fujerík v presilovke Martina ocitol sám pred hosťujúcim brankárom, ale v koncovke nebol dôrazný. V ďalšej početnej výhode už Matrin udrel. V 14. min vystrelil Ďatelinka od modrej čiary, Fujerík dobre clonil a bolo 1:0. Žilinskí „vlci“ potom hrýzli, dvakrát sa v dobrej pozícii ocitol Linet, ale nová posila v bránke domácich Čech sa nedala prekvapiť.

Na začiatku druhej tretiny dva Smrekove pokusy a Drevenákova strela na opačnej strane nepriniesli zmenu skóre. V 23. min konzultoval rozhodca Orolín spornú situáciu s videokolegom a pre vysokú hokejku gól Žiliny neplatil. V 24. min vysunul Laco včas svoj betón po Markovičovej strele. Tlak domácich mohutnel, ale v koncovke im chýbal pokoj i šťastie. Skóre sa zmenilo až v 29. min, keď Laca po druhý raz prekonal strelou od modrej čiary Ďatelinka. Lenže o 59 sekúnd neskôr sa zblízka presadil Tomas a bolo 2:1. Potom brankár Čech zázračne zneškodnil Dlouhého pokus. Hostia boli naďalej nebezpeční a pri Vargovej strele sa opäť vyznamenal martinský gólman. Na konci druhej tretiny však plieskal martinský bič. Deväť sekúnd pred druhým klaksónom trafil do šibenice Themár- 3:1.

V 42. min sa natlačil Macejka pred Čecha, ale odrazený puk Linet nestihol dopraviť do bránky. V 51. min zlikvidoval Čech pravý prienik Tomasa. Na druhej strane sa natlačil pred Laca Markovič, ale aj žilinský brankár bol pozorný. Skóre zápasu napokon uzavrel Markovič a Martin si po troch domácich prehrách pripísal víťazstvo.

Daniel Babka (tréner Martina): „Pre nás sú to dôležité tri body po troch domácich prehrách. Snažili sme sa mužstvo nabudiť, čo sa nám aj podarilo. Dali sme prvý gól, konečne sme šli ako prví do vedenia. Za stavu 2:1 sme potom trocha vypadli zo zápasu, ale gólom do šatne na 3:1 sme sa upokojili. Podržal nás aj brankár Čech “

Igor Murín (asistent trénera Žiliny): „Videli sme zaujímavý duel v dobrej atmosfére. Nám chýbal pokoj v zakončení, aj keď sme si vypracovali veľa šancí. Domáci však svoje šance využili a zaslúžene zápas vyhrali.“

HC Košice – Dukla Trenčín 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

• Góly: 2. Bicek (Sojčík), 21. Bicek (Sojčík) – 41. R. Petrovický
  • Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc – Bednár, Gavalier, 4354 divákov
  • Košice: Hylák – Macejko, Kolba, Štrbák, Martin Chovan, Šeda, Cebák, M. Takáč – L. Nagy, R. Jenčík, Spilar – Sojčík, T. Marcinko, Bicek – Jokeľ, P. Bartoš, Marek Slovák – R. Konečný, Češík, Hrnka
  • Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, Novajovský, Čerešňák, Pozník, Ďurčo, od 41. Bagin – O. Mikula, Rastislav Pavlikovský, R. Petrovický – Troliga, O. Rusnák, Šimíček – Kútny, T. Klíma, Komínek – Vaculin, Nemček, L. Klíma

Košičania mali vydarený úvod, a už prvú príležitosť pretavili na strelenie vedúceho gólu. Bicek si nakorčuľoval spoza bránky do streleckého priestoru a nedal Lašákovi šancu. O vyrovnanie sa v 5. min pokúšal Mikula, ale v presilovke našiel len dobre postaveného Hyláka. V 14. min sa obranca Cebák predral pred Trenčiansku bránku, ale gól z toho nebol. V 17. min otestoval Lašákovú pozornosť Sojčík.

Aj úvod druhej tretiny vyšiel pre domácich. Bicek po vynikajúcej prihrávke Sojčíka mohol zakončiť do prázdnej bránky – 2:0. V 25. min zlikvidoval Hylák šancu osamoteného Nemčeka. V polovici stretnutia hrala Dukla presilovku a najskôr Komínek nepretlačil puk cez Hyláka a následne Lintnerovu delovku Hylák vyrazil. V 36. min to švihom skúšal Slovák, ale nezaskočil Lašáka. V záverečnej minúte druhej tretiny mal sľubnú príležitosť Petrovický, ale Košický brankár bol opäť na mieste.

Začiatok tretej tretiny patril Trenčanom. Po chybe Štrbáka v oslabení dostal puk aj vďaka Bicekovej korčuli do siete Petrovický. V zaujímavom stretnutí sa potom domáci pokúšali pridať gólovú poistku, ale Spilar sa nepresadil v oslabení, Jenčík mieril vedľa a Kolba nad. „Vojaci“ v samom závere odvolali brankára, ale nedočkali sa vyrovnania v Steel aréne.

Anton Tomko (tréner Košíc): „V Steel aréne sa hral rýchly, dynamický, bojovný a tvrdý zápas. Musím vyzdvihnúť výkon Trenčína. Hral veľmi dobre. Išli sme do vedenia 2:0. Ustáli sme šesť oslabení. Trenčín mal veľmi nebezpečné presilovky. V závere stretnutia sme mali hru pod kontrolou, súperovi sme nedovolili ísť do druhého power-play. Chlapcom sa musím poďakovať za bojovnosť a nasadenie. Podržal nás brankár Hylák.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „V Košiciach sme odohrali dobré a vyrovnané stretnutie, hrali sme zodpovedne, dodržiavali herný systém. Mrzí ma, že sme nezachytili úvod prvých dvoch tretín. Paradoxne v tretej tretine v oslabení sme dali kontaktný gól a snažili sme sa s výsledkom niečo spraviť. Dostali sme sa do viacerých dobrých príležitostí. Hru v obrannom pásme máme zvládnutú, ale v útočnom, keď si vytvoríme šancu, máme byť agresívnejší. Na tú koncovku trpíme. S jedným gólom v Košiciach nemôžeme pomýšľať na víťazstvo.“

HKM Zvolen – HK 36 Skalica 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

• Góly: 1. Brabenec (P. Zuzin, Michal Chovan), 45. A. Podkonický (Obšut) – 15. Lažo (Obdržálek), 35. Obdržálek (R. Školiak, Barák), 36. Šátek (R. Kropáč, R. Školiak), 58. Lažo
  • Vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik – Holienka, Sčensný, 1418 divákov
  • Zvolen: M. Šimko – Juraško, Obšut, Hraško, L. Pokovič, Ťavoda, J. Mucha, od 21. min Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Škvaridlo, A. Podkonický, V. Baláž – Síkela, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Fekiač, Čanky, Puliš
  • Skalica: P. Romančík – L. Kozák, Barák, Krejčiřík, Trška, Staňo, Mikéska – Obdržálek, R. Školiak, Lažo – Preisinger, Stieler, R. Kropáč – Šátek, B. Mráz, Kutálek

Zvolen začal už aj s posilou Obšutom zápas aktívne a ujal sa rýchlo vedenia. V 22. sekunde poslal od mantinelu z uhla puk pred bránku Brabenec a ten putoval od korčule Kozáka za prekvapeného Romančíka – 1:0. Domáci mohli ísť aj do dvojgólového vedenia, ak by v 10. min prehodil P. Zuzin ležiaceho gólmana. Skaličania vyrovnali v 15. min z rýchleho protiútoku, Obdržálek vysunul Laža, ktorý prekonal Šimka z pravej strany peknou strelou.

Po prvej prestávke mali hostia viac šancí. V 22. min cez Hraška prešiel Kropáč, ale nenašiel recept na zvolenského brankára. O dve minúty sa cez dvoch obrancov dostal Preisinger, ale koncovku mu napokon stihol prekaziť Pokovič. V polovici zápasu to skúšali pred Romančíkom zblízka hokejisti spod Pustého hradu Ľ. Zuzin a M. Jurík, stav však nezmenili. Horúce chvíle prišli pre majstra v 35. min. Zbytočne sa faulami oslabil a pykal. Najprv využil presilovku o dvoch hráčov po prihrávke Školiaka z pravej strany bez prípravy v ľavom kruhu Obdržálek a o necelú minútu v presilovke o jedného hráča poslal puk pred bránku Kropáč, kde iba nastavil hokejku Šátek – 1:3. Domáci sa ani za tohto stavu nepoložili, opäť začali útočiť, dokonca dostali puk za brankára, keď sa presadil Brabenec. Rozhodca Štefik sa „upískol“, pretože usúdil, že Romančík má puk vo svojej moci. Gól do šatne neplatil.

Zvolenčanom sa napokon v tretej tretine podarilo znížiť. V 45. min Obšut poslal do úniku Podkonického, ktorý naskytnutú príležitosť využil. Vyrovnanie mali potom na hokejkách Chovan i Brabenec, ale Romančíka zoči – voči neprekonali. Prvú presilovku v zápase hral úradujúci šampión až v 53. min a počas nej sa dostal do dobrých možností, ktoré skalický brankár kryl. Domáci napokon doplatili na chybu v 58. min. Lažo opäť prešiel po pravej strane a z kruhu prekonal Šimka – 2:4. „Šuplerovci“ to ešte v závere skúsili s hrou bez brankára, ale nedokázali zdramatizovať stretnutie.

Július Šupler (tréner Zvolena): „Vedeli sme, že Skalica má dobré presilovky, hrá organizovane a využíva rýchle brejky, a to sa napokon aj ukázalo, keďže dali góly z presiloviek i z brejkových situácií, a to o zápase rozhodlo. Nemôžem povedať, že moji hráči sa nesnažili, ale nedokázali sme prekonať mladého brankára, na ktorého sme vystrelili 46-krát a dali sme iba dva góly. Našou rezervou je efektivita streľby, na ktorej odstránení pracujeme, no vyskočila nám aj otázka hernej a osobnej disciplíny a musíme to takisto riešiť.“

Jozef Turek (tréner Skalice): „Odohrali sme výborný zápas. Som rád, že nás nezlomil rýchly inkasovaný gól. Naopak, začali sme sa postupne zdvíhať, vyrovnali sme krok i stav zápasu. V druhej tretine rozhodli presilovky, ktoré sme využili. Upozorňoval som hráčov pred treťou tretinou, že Zvolen má silné mužstvo, že jeho chvíle ešte prídu a aby sme sa nenechali vylučovať. Domáci tlak prišiel, bol veľký, ale výborne sme zahrali v strednom aj obrannom pásme a to napokon rozhodlo o výsledku. Výborný zápas odohrali Školiak, Lažo a brankár Romančík. V tíme je veľká maródka, hráme na tri pätky, preto by som sa chcel hráčom poďakovať, zanechali v zápase úplne všetko a hrali na hranici svojich možností.“

1. Košice 16 11 1 0 0 0 4 47:30 35
2. Nitra 16 9 1 1 1 0 4 50:30 32
3. B. Bystrica 16 9 0 0 1 2 4 42:38 30
4. Skalica 16 8 0 0 2 0 6 49:42 26
5. Poprad 16 7 0 1 1 1 6 49:45 23
6. Piešťany 17 5 1 3 0 0 8 38:43 23
7. Žilina 16 7 0 0 0 0 9 49:45 21
8. Trenčín 17 5 0 2 0 2 8 40:42 21