Košice nedali v šlágri šancu Zvolenu. Žiarili Svatoš s Nagyom

Hokejisti Košíc zvíťazili v 9. extraligovom kole nad Zvolenom 5:2.

06.10.2013 18:53 , aktualizované: 20:06
Nitra, Košice Foto: ,
Hokejisti Košíc.

HC Košice – HKM Zvolen 5:2 (0:0, 3:2, 2:0)
Góly: 23. Sojčík (L. Nagy), 28. Sojčík (Cebák, Svatoš), 31. R. Jenčík (Svatoš, Bartoš), 48. L. Nagy (Bicek, Svatoš), 58. Svatoš (L. Nagy, Bartoš) – 30. Brabenec (P. Zuzin, Podkonický), 31. Podkonický (Mucha, Brabenec)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Kacej, Korba, 3816 divákov
Košice: Hylák – Martin Chovan, Štrbák, Kolba, Macejko, Cebák, Šeda, od 21. Takáč – Spilar, Bartoš, R. Jenčík – Svatoš, Češík, L. Nagy – Bicek, Marcinko, Sojčík – Hrnka, R. Konečný
Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hertl, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, Huňady, V. Baláž – Síkela, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Buda, Čanky, Martin Ďaloga

Pred televíznymi obrazovkami sa stretli dvaja minuloroční finalisti. Aj keď v úvode mali miernu prevahu domáci, hostia naznačili, že neprišli do Košíc len brániť, o čom svedčí aj štatistický údaj, že v prvej tretine bol pomer striel na bránu 10:11.

Za zmienku stojí druhá tretina, v ktorej Košičania dvakrát využili zásluhou Sojčíka presilovku. Aj keď v 28. min viedli oceliari 2:1, o dve minúty neskôr bol stav nerozhodný 2:2, keď sa presadili Brabenec s Podkonickým. Oceliarov dostal po peknej akcii opäť do vedenia Jenčík.

V tretej tretine v 48. min domáci využili tretíkrát presilovku, keď presne mieril Nagy. V 58. min strelil najkrajší gól zápasu Svatoš po individuálnej ak­cii.

Anton Tomko (tréner Košíc):
„Nastúpili sme koncentrovane, teší ma, že sme boli na tom dobre korčuliarsky, veď v priebehu šiestich dní sme odohrali štyri extraligové zápasy. Zbytočnými zaváhaniami sme Zvolenu umožnili vyrovnať na 2:2, no potom sme sa včas pozbierali a strelili gól. Ak by sme využili v ďalšom priebehu strelecké šance, naše víťazstvo mohlo byť ešte vyššie.“
Ľubomír Oslizlo (tréner Zvolena):
„Vedeli sme, že domáci sa trocha trápia, aj keď nehrajú slabo. Zbytočnými faulami sme ich pustili do vedenia. Aj keď sme dokázali vyrovnať na 2:2, dostali sme ďalší zbytočný gól. O zápase rozhodli vylúčenia a využité presilovky domácich.“

HC‘05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 17. Mikula (Rastislav Pavlikovský, Komínek), 42. Michal Hlinka (L. Klíma, Nemček), 59. Mikula (Marek Kalus)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0, rozhodovali: J. Konc – Gajan, Gavalier, 1550 divákov
Banská Bystrica: Kalemba – Meland, Saracino, James Martin, Bambúch, Rosandič, Macháček, Zošiak – Kafka, White, Handlovský – Hegyi, Heizer, Matúš Chovan – R. Macík, M. Hudec, Lunter – Lamper, Zigo, Dolník
Trenčín: Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, E. Bagin, Pozník, Čerešňák, Novajovský – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Mikula – T. Klíma, O. Rusnák, Marek Kalus – Michal Hlinka, Nemček, L. Klíma – P. Stantien, Broska, Palák

Domácim patrili iba úvodné minúty, v ktorých sa snažili otvoriť skóre. Za zmienku však stojí iba strela Macháčka, ktorú Lašák kryl. Trenčania postupne ožili a dostávali sa do nebezpečnejších príležitostí. V 10. min sa v presilovke dostal Mikula až pred brankára Kalembu, no nebol úspešný. Rovnako nepochodil ani v 15. min, keď to skúšal pri pravej žrdi. Mikulovi vyšiel až tretí pokus, konkrétne v 17. min, po prihrávke Pavlikovského sa ocitol sám pred gólmanom Banskej Bystrice a vychutnal si ho zblízka – puk poslal pod hornú žŕdku – 0:1. Pred prvou prestávkou sa ešte snažil vyrovnať Zigo, obišiel bránku, ale puk do nej nezasunul.

V strednej časti mali väčšiu aktivitu hokejisti spod Urpína, ale Lašák neriešil nebezpečnú situáciu. V polovici zápasu sa Bystričanom naskytla presilovka, avšak zahrali ju zle a mohli počas nej inkasovať. Kalembu dvakrát preveril Nemček, najprv pálil voľný z pravej strany a potom po prečíslení z ľavej, no nebolo mu dopriate navýšiť vedenie. Domáci túto výstrahu zobrali vážne, začali viac strieľať, do dobrej možnosti sa dostal pri pravej žrdi za trenčianskym gólmanom Hegyi, no puk neposlal do bránky a skóre nemenili ani jeho výrazne snaživí spoluhráči.

Hostia dobre nastúpili do tretej tretiny, v 42. min využili chybu Bambúcha a po spolupráci s Klímom a Nemčekom sa Michalovi Hlinkovi naskytol odkrytý priestor bránky, do ktorej bez problémov poslal puk – 0:2. Bystričania sa naďalej snažili prekonať Lašáka, najbližšie mal k tomu v 45. min Lunter, no netrafil ani prázdnu bránku. „Baranom“ nešli hlavne presilovky, v nich paradoxne hrozila Dukla, v 53. min mohol pridať tretí gól svojho mužstva v oslabení Rastislav Pavlikovský. Na konečných 0:3 uzavrel napokon skóre zápasu v 59. min strelou do prázdnej bránky Mikula.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice):
„Do zápasu sme nastúpili zle, súper bol rýchlejší, agresívnejší. Potom sme sa snažili s výsledkom čosi urobiť, ale naša hral bola jeden veľký kŕč. Súper veľmi dobre bránil a skoro do ničoho nás nepustil. Nevychádzalo nám nič, ale to aj pre dobrú hru Trenčína. Jednoznačne sme zaostali za očakávaniami, ktoré sme mali pred zápasom. Nenadviazali sme na dobré výkony z predchádzajúcich zápasov. Je to pre nás veľké sklamanie. Liga je však vyrovnaná, čo sa aj teraz potvrdilo, nie je v nej slabý súper.“
Róbert Kaláber (tréner Trenčína):
„Dnes podali moji zverenci kolektívny a disciplinovaný výkon. Myslím si, že tri body sme si zaslúžili. Potvrdili sme, že naše body z posledných dvoch kôl neboli náhodou. Naša hra sa zlepšuje, z čoho mám obrovskú radosť ja a samozrejme i hráči.“

MHC Mountfield Martin – ŠHK 37 Piešťany 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Góly: 21. Zlocha ml. (Markovič, A. Novotný) 52. Markovič (z tr. strieľania), 56. Markovič (Fujerík, M. Beran) – 30. Holovič 41. Filip (Melichárek)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Orolin – Snášel, Rovenský, 1800 divákov
Martin: Šúrek – A. Novotný, Tupý, Matejka, I. Ďatelinka, Smrek, Brcko – Markovič, M. Beran, Zlocha ml. – A. Themár, Galamboš, Važan – Murček, Fujerík, J. Cíger – J. Perniš, Dírer, Imrich
Piešťany: T. Tomek – Bučka, R. Filip, Brňák, A. Drgoň, Škadra, Biro, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, J. Románek – J. Ručkay, Lelkeš, V. Nemec – Lušňák, Holovič, M. Bartánus – Haring, Mišura, Toman

V prvej desaťminútovke viazla obom mužstvám kombinácia. Hra bola rozháraná s minimom streleckých príležitostí. V 8. min hrali Piešťany 68-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale bez gólového efektu. V 12. min sa ocitol sám pred Tomekom Zlocha, ale svoj blafák nepremenil. O minútu sa na opačnej strane objavil nepokrytý Lelkeš, ale ani on nepochodil. V 15. min spálil Haring najväčšiu šancu, keď nedokázal usmerniť puk do prázdnej Šurekovej bránky.

Aj domáci mali na konci prvej tretiny početnú výhodu o dvoch hráčov. Po prestávke ju po 24 sekundách zužitkoval Zlocha a Martin viedol – 1:0. V 22. min zabudli domáci na Nemca, ale ten Šúreka neprekvapil. V 28. min vysunul Markovič Berana, ale aj Tomek bol pripravený. V polovici zápasu hrali domáci presilovku, ale počas nej sa paradoxne dostali na koňa hostia. Najprv nepotrestal Lušňák Matejkovo zaváhanie a vzápätí vyrovnal Holovič priamo z buly – 1:1. Otrasených domácich neuzemnil Haring, ktorý aj druhýkrát nepremenil svoju tutovku. V 35. min zahodil Škadra nemožné, keď nepochopiteľne nezasunul puk do prázdnej bránky. Hostia boli v závere druhej tretiny blízko ku gólu aj pri Melichárkovej šan­ci.

Prestávka pred treťou tretinou „kosačkám“ nepomohla, lebo už v jej úvode prepálil Filip Šúreka a hostia otočili stav zápasu – 1:2. Martinčania potom zvýšili aktivitu, v 52. min fauloval v nájazde Markoviča Biro a z nariadeného trestného strieľania martinský útočník vyrovnal. Domáci sa dostali potom na koňa, tlačili sa do bránky a ich snahu korunoval v 56. min svojim druhým gólom Markovič – 3:2. Hosťom k vyrovnaniu nepomohla ani 41-sekundová power-play a Martin zostal na domácom ľade nezdolaný.

Daniel Babka (tréner Martina):
„Je to pre nás cenné víťazstvo, lebo sa nám podarilo otočiť zápas. Potvrdilo sa, že keď dáme tri góly, vieme stretnutie vyhrať. Po vyrovnávajúcom góle súpera priamo z buly sme padli a hrali ustráchane. Paradoxne, potom nám pomohol vedúci gól hostí. Zredukovali sme hru na dve formácie, hráči sa zomkli a išli za dobrým výsledkom. Veľmi nám pomáha aj naše dobré publikum.“
Milan Klement (tréner Piešťan): „Sme sklamaní, lebo sme nedotiahli dobre rozbehnutý zápas do víťazného konca. Pomohol nám šťastný vyrovnávajúci gól, po ktorom sme prevzali iniciatívu. V tretej tretine sme hrali so zabezpečenej obrany, ale domáci využili brejkovú situáciu. Z trestného strieľania vyrovnali a dali aj víťazný gól. Naši hráči mali dnes vychýlenú mušku, čo nás stálo body.“

HK Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 5:4 (2:2, 2:1, 1:1)
Góly: 5. R. Suchý, 13. Kroták, 26. Štals (T. Sýkora, Jabrocký), 39. T. Sýkora (Kasík), 59. Kroták (Kasík) – 6. Drevenák (Linet, Macejka), 8. F. Novák (T. Varga, Ostrčil), 28. Klouda (F. Novák), 60. Marcel Šterbák
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Šefčík, 1311 divákov
Poprad: Sidor – Gáborčík, R. Suchý, Kasík, McNamara, Fabian, M. Kurali, Nitriansky – A. Lapšanský, Mlynarovič, P. Gápa – Jabrocký, Štals, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, Kroták – M. Nagy, Paukovček, Belluš
Žilina: M. Laco – Rúfus, Marcel Šterbák, Ostrčil, Bajaník, Dlouhý, Leško, Sluka – T. Varga, Klouda, F. Novák – Dornič, Kalla, D. Buc – F. Macejka, Linet, Drevenák – Jarab, Valášek, Kropáč

Domáci od úvodu produkovali útočne ladený hokej a pred žilinským gólmanom Lacom si vytvárali množstvo šancí. Gól však prišiel znenazdajky, Suchý sa na útočnej modrej zmocnil odrazeného puku, ktorý na prekvapenie všetkých po jeho nahodení zrazu prepadol až za bránkovú čiaru – 1:0. Žilinská odpoveď prišla už o 11 sekúnd a Drevenák vyrovnal. Hostia sa s Popradom nemaznali a v presilovej hre sa dokonca ujali vedenia. Domáci ešte v prvej časti dokázali odpovedať, keď Takáč naservíroval puk pred Laca Krotákovi – 2:2.

Aj v prostrednej časti obrany oboch tímov dovoľovali súperovi produkovať útočný hokej, plný nasadenia a stretov. Po jednom z nich na žilinskej striedačke odpadol obranca Leško, ktorý skončil v starostlivosti popradských záchranárov. Žilinčania vzápätí hrali oslabení a Štals poslal domácich po druhý raz do vedenia – 3:2. Podtatranci sa však opäť z vedenia dlho neradovali, veď už o necelé 2 min chaos v bránkovisku pretavil vo vyrovnávajúci gól ex-Popradčan Klouda – 3:3. Žilina mala v ďalšom priebehu viac z hry, vďaka nedôrazu popradskej obrany si jej hráči vypracovali viacero príležitostí, najväčšiu spálil v 37. min Valášek. Udreli však domáci, keď brejk využil Sýkora – 4:3.

V tretej časti si už oba tímy dávali dobrý pozor na zaváhania v obrannom pásme, aby súpera nedostali do vyloženej gólovej príležitosti. Poprad viedol a tak tvoriť museli hostia, no tí mali problémy najmä s nedisciplino­vanosťou a museli čeliť dvom presilovkám „kamzíkov“. Žilinský tlak sa nekonal, v predposlednej minúty prekrásnym gólom rozhodol Kroták. Výsledok na konečných 5:4 korigoval 8 sekúnd pred treťou sirénou Šterbák.

Milan Jančuška (tréner Popradu):
„Je to pre nás dôležité víťazstvo. Žilina svojou hrou potvrdila, že vonku jej to ide. Škoda, že sme výraznejšie nevyužili náš úvodný tlak. Zápas bol vyrovnaný a chlapci si zaslúžia pochvalu, aj keď sme počas zápasu museli meniť zloženie útokov.“
Jan Neliba (tréner Žiliny): „Prišli sme s nádejou bodovať. Hral sa vyrovnaný hokej, rozhodol popradský štvrtý gól. Za náš výkon sa hanbiť nemusíme.“

HK Nitra – HK 36 Skalica 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Góly: 11. H. Ručkay (König, Stümpel), 37. Kuzma (T. Chrenko, Štumpf), 48. H. Ručkay (Stümpel, Tománek), 60. Tománek (Ordzovenský) – 28. Lažo (R. Školiak, Obdržálek), 40. B. Mráz (Stano)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Brath, Tvrdoň, 2447 divákov
HK Nitra: Kristan – Nádašdi, Rais, Ordzovenský, König, Ďurkech, Kuzma – M. Kováčik, T. Chrenko, L. Novák – Tománek, Stümpel, H. Ručkay – Bajtek, Hamrák, Segľa – Štumpf, Kmeč, Pupák – Piačka
HK 36 Skalica: Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Ketner, Barák, Stano, Mikeska – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Jankovič, Stieler, Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek – Dvonč

Pod Zoborom sa hral od úvodu obojstranne útočný hokej. V 4. min sa zrodila pekná akcia domácich. Novák si nakorčuľoval pomedzi kruhy, ale strelou švihom brankára Lipovského neprekonal. Skaličania si vypracovali veľkú gólovú šancu o štyri minúty neskôr, ale ani Obdržálek pred nitrianskou bránkou neuspel. Prvýkrát Nitra aréna zaburácala v polovici úvodnej tretiny, keď strelu Königa od modrej v presilovej hre nasmeroval do hosťujúcej siete Henrich Ručkay – 1:0. V závere prvého dejstva mohol ešte pridať domácu poistku Miroslav Kováčik, avšak výborného Lipovského neprekabátil. Do prostrednej časti naskočila lepšie Nitra. V čase jej najväčšieho tlaku sa však paradoxne zrodil vyrovnávajúci gól z hokejky Laža. „Corgoni“ však ani potom v aktivite neutíchali.

V 37. minúte vrátil domácim vedenie prvým extraligovým gólom v kariére obranca Filip Kuzma – 2:1. Tesne pred druhou prestávkou sa ale Skalici podarilo svoje manko znova zmazať. Mráz lišiackou strelou z uhla zaskočil brankára Kristana a do kabín sa išlo za nerozhodného stavu 2:2. Výborný hokej ponúkla aj tretia tretina. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú. V 45. minúte bol blízko ku gólu domáci Novák, ale z dobrej pozície nastrelil žŕdku. O tri minúty neskôr sa už Nitrania dočkali. Rýchly brejk po pravej strane úspešne zakončil Henrich Ručkay. V samom závere si Záhoráci ešte zobrali oddychový čas a následne odvolali aj brankára. Power-play im ale nevyšla. Nielenže si šancu nevypracovali, ale sedem sekúnd pred sirénou inkasovali rozhodujúci úder. Do opustenej bránky presne trafil Tománek a Nitra zdolala Skalicu 4:2.

Antonín Stavjaňa (tréner HK Nitra):
„Na porade sme hráčom zdôrazňovali, že Skalica je silná s pukom. Išli sme do vedenia, ale súper vždy vyrovnal, čo našich hráčov zrážalo do kolien. Začiatok tretej tretiny bol z našej strany veľmi nervózny. V závere sme však mali viac síl, lebo súper hral len na tri formácie, my sme točili viac hráčov. Verím, že nám toto víťazstvo pomôže naštartovať sa do ďalších zápasov.“
Josef Turek (tréner HK 36 Skalica): Videli sme obojstranne kvalitný zápas. V stretnutí sme spravili viac individuálnych chyb a bohužial nás súper potrestal. V závere sme chceli vyrovnať pri power-play, ale šancu sme si nevypracovali. Nitra dnes bola lepšia, ale chcem vyzdvihnúť aj náš výkon a špeciálne brankára Lipovského, ktorý nás podržal."

Viac na túto tému: #Košice #Zvolen