Zimný štadión v Trenčíne chcú predať za 100 000 eur

Zimný štadión v Trenčíne chce odkúpiť slovenská spoločnosť Altis a plánuje ho rekonštruovať na Arénu Pavla Demitru. Spomenutá spoločnosť sa pri prípadnom predaji chce zaviazať preinvestovať do schátraného stánku minimálne 11 miliónov eur. V navrhovanej zmluve je predajná cena 100-tisíc eur.

05.06.2012 14:36
Dukla Trenčín, Demitra Foto:
V Trenčíne chcú vybudovať novú arénu Pavla Demitru.
5

„Vlani sme štadión ponúkali Dukle za jedno euro, odmietli. Pre mesto je hodnota štadióna mínus 400-tisíc eur ročne, ktoré nás stojí len na energiách. Navyše, aby sme štadión mohli otvoriť, potrebuje rekonštrukciu chladiaceho zariadenia za 500– až 600-tisíc eur,“ komentoval v pondelok primátor Trenčína Richard Rybníček.

Rybníček na tlačovej konferencii uviedol, že ide o jedinečné spojenie súkromného a verejného sektora. „Požičiam si slová hokejistu Miroslava Šatana, ktorý pri návšteve u prezidenta a premiéra vyhlásil, že po zisku zlata na majstrovstvách sveta pred desiatimi rokmi sme eufóriu nedokázali pretaviť na nič. S hokejovou infraštruktúrou sa nepohlo a dnes je jasné, že štát ani mestá a obce nemajú financie na rekonštrukciu alebo výstavbu štadiónov. Spojenie súkromného a verejného sektora je cesta, ako zlepšiť športovú infraštruktúru,“ povedal.

Mesto podľa jeho slov ponúka klasický PPP projekt, keď súkromný investor vytvorí zo štadióna modernú hokejovú arénu. „My na druhej strane navrhujeme z ušetrených peňazí na prevádzku financovať deti a mládež, ale aj seniorov. Dukle Trenčín odpadne starosť o prevádzku a bude sa môcť venovať výchove hráčov a bude mať možnosť hrať v dôstojných podmienkach. Pre mňa ako primátora mesta je nemenej dôležitý fakt, že sa zbavíme hrozby v podobe dvanástich ton čpavku, pretože musím pripomenúť, že v súčasnom stave chladiaceho zariadenia nie je možné zimný štadión spustiť,“ doplnil Rybníček. Mesto sa rozhodlo Duklu podporiť. „Zaväzujeme sa 15 rokov podporovať deti, mládež, ale aj seniorov, pretože si uvedomujeme význam hokeja pre Trenčín. Dukla je Trenčín a Trenčín je Dukla. Pre mesto je to strategická investícia,“ dodal.

O predaji zimného štadióna budú 21. júna rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva. Altis v prípade predaja začne s rekonštrukciou do desiatich dní. V prvom rade vymení chladiace zariadenie, bez ktorého sa v Trenčíne podľa správy revízneho technika a civilnej ochrany nemôže začať ďalšia hokejová sezóna. „V prípade schválenia predaja sme schopní do konca októbra vymeniť chladiace zariadenie, ľad a mantinely, pričom plocha bude upravená na rozmery IIHF. Namiesto 12 ton čpavku bude na štadióne len 80 kilogramov. V ďalších rokoch pribudne úprava interiéru, šatní, nové sedenie na tribúnach, pričom pre skalných fanúšikov zostanú priestory na státie, aby zo štadióna nezmizla jedinečná atmosféra. Neskôr štadión chceme opláštiť,“ uviedol konateľ spoločnosti Denis Buzinkay.

Z rokovaní s vedením Dukly Trenčín vzniklo spoločné Memorandum o porozumení medzi mestom, Duklou a spoločnosťou Altis. „S mestom sme jasne dohodnutí, čo sme chceli, je splnené, takže projektu my brániť nebudeme. S mestom sme dohodnutí, nechceme prekaziť tento projekt, keď pán primátor vyvinul veľa iniciatívy okolo zámeru, vyšiel aj nám v ústrety, dal nám určité garancie, ale ešte veľa bude záležať od rokovania s Altisom,“ uviedol generálny manažér Dukly Andrej Kollár.

5 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy