Skalica nečakane pukla v Žiline, Košice a Slovan vyhrali

Hokejová extraliga mala na programe posledné kolo v roku 2011. Veľké prekvapenie sa odohralo v Žiline, kde domáci vyhrali nad lídrom zo Skalice 5:3, pričom viedli aj 5:1. Záhoráci si tak pokazili dojem zo stredajšej výhry 10:0 nad Slovanom.

30.12.2011 19:36 , aktualizované: 20:32
Radosť hokejistov Žiliny Foto:
Radosť hokejistov Žiliny.
debata (4)

Hokejová extraliga - 34. kolo:

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 5:3 (3:1, 2:1, 0:1)

• Góly: 11. Kudělka (P. Sivák), 13. P. Sivák (Dlouhý, V. Nemec), 18. Smotrila (Michajlov, M. Drevenák), 37. Drábek (V. Nemec, Stupka), 38. D. Devečka (Smotrila, M. Drevenák) – 8. R. Školiak (Pálffy, J. Hruška), 40. J. Hruška (R. Školiak, Šmach), 60. J. Hruška (R. Školiak, Pálffy)

Vylúčení: 3:0, navyše: Kutálek (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – M. Korba, P. Korba, 2578 divákov

• Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, T. Bokroš – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Michajlov, Smotrila – T. Sýkora, Linet, J. Kubiš
  • Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, T. Magušin, Gula – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, M. Šátek – T. Mikúš, Klejna, R. Konečný

Výborný predsilvestrovský zápas sa začal obojstranne v rýchlom tempe. V 2. min hosťujúci Šátek na dvakrát vyskúšal pozornosť domáceho gólmana, no ten sa nedal nachytať. V 7. min Skaličania pritlačili najmä zásluhou aktívneho prvého útoku. O minútu neskôr Školiak zužitkoval prihrávku Pálffyho na strelenie prvého gólu. V 11. min hlavný rozhodca Lauff avizoval vylúčenie za faul na Richarda Hunu, obranca Kudělka umiestnenou strelou vyrovnal na 1:1. V 13. min hrali hostia presilovú hru, zaváhanie ich obrany na modrej čiare však využil najproduktívnejší hráč Žiliny Sivák a po samostatnom úniku druhýkrát prekonal Lakosila. V 18. min tretia domáca útočná formácia rozohrala peknú akciu, Michajlov z ľavej strany prihral Smotrilovi a Lakosil po tretí raz lovil puk zo siete.

V úvode druhého dejstva mohli hostia dať kontaktný gól pri vylúčení Siváka, ale nevyužili početnú prevahu. Skaličania pokračovali v snahe o skorigovanie výsledku. Boli to však domáci, ktorí mohli zvýšiť náskok, ale Sýkora v 27. min samostatný nájazd nepremenil. O dve minúty neskôr sa nepresadil v páde ani Stupka. Góly v tejto časti predsa len padli, najskôr sa v 37. min najlepšie zorientoval pred Lakosilom Drábek a Žilina viedla 4:1. O minútu neskôr strelou od modrej šiary zvýšil na 5:1 domáci kapitán Devečka. Hostia Hruškom v poslednej minúte druhého dejstva upravili na 5:2.

Aj tretiu tretinu takisto ako druhú začali Skaličania presilovkou. Mali síce tlak, ale gól pri vylúčení Drábeka sa im nepodarilo streliť. Boli to Žilinčania, ktorí zásluhou Róberta Hunu v 52. min mohli zvýšiť svoj náskok, ale Lakosil bol opäť pozorný. V záverečnej päťminútovke hostia pridali, ale gól sa im podarilo vsietiť až 20 sekúnd pred záverečným klaksónom. Žilinčania si tak pripísali tri body a prvé víťazstvo nad týmto súperom v sezóne.

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Víťazstvo nad lídrom súťaže teší. V prvých desiatich minútach sme nehrali podľa našich predstáv, inkasovali sme gól, ale našťastie sa nám podarilo rýchlo vyrovnať. Chcem hráčov pochváliť, že po hernej a taktickej stránke zvládli dnešný zápas. Som rád, že sme sa s týmto kalendárnym rokom rozlúčili víťazstvom.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „V prvých desiatich minútach sme hrali to, na čom sme sa dohodli. Potom sme však urobili tri hrubé individuálne chyby, z ktorých sme inkasovali a to rozhodlo o konečnom výsledku. To, že robíme takéto chyby, sa nám často nestáva. Žilina pridala potom ešte ďalšie presné zásahy, k víťazstvu by som jej chcel zablahoželať.“

HKm Zvolen – HK Nitra 4:3 (1:0, 0:3, 3:0)

• Góly: 17. M. Trochta (Marek Slovák, Škvaridlo), 48. Leskovjanský (Juraško, Otčenáš), 54. J. Mucha, 57. M. Trochta (Škvaridlo, Síkela) – 33. Hrnka (M. Štefanka), 36. Martin Segľa (Piačka, Káčer), 37. Kropáč (M. Štefanka)

Vylúčení: 6:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Bundil, J. Tvrdoň, 1640 divákov

• Zvolen: Škrečko – Vantroba, Juraško, J. Mucha, Marek Ďaloga, Korhonen, Hraško, Ťavoda, Lubor Pokovič – Čurilla, Brabenec, V. Baláž – Marek Slovák, M. Trochta, Škvaridlo – Otčenáš, M. Jurík, Leskovjanský – Zuzin, Síkela, Méry
  • Nitra: I. Fedor – Rais, Ďurák, M. Hruška, Hrudík, Árvay, Kružík, K. Grman – Hrnka, M. Štefanka, Kropáč – Fojtík, Valčák, Šumichrast – Piačka, Káčer, Martin Segľa – Púchovský, Klíma, Jasinský

Úvod zápasu patril Nitranom, v 5. min mal šancu Hrnka v presilovke, ale Škrečko bol proti. V 10. min sa zblízka nepresadil ani Kropáč a gól nedal ani o tri minúty neskôr z dvoch metrov voľný Hruška. Domáci sa prebrali z miernej letargie až v 14. min, keď to Trochta skúšal na Fedora. Potom však mal šancu na opačnej strane Fojtík, pri ľavej žrdi bol sám, ale prestrelil bránku Zvolena. Prišiel trest, Zvolenčanom vyšla v 17. min presilovka, po prihrávke Slováka skóroval strelou po ľade z asi troch metrov z pravej strany Trochta – 1:0.

Domáci potom prebrali aktivitu, v dobrej príležitosti mali Brabenec a Mucha a na začiatku druhej tretiny vychytal Baláža vo vyloženej šanci výborný Fedor. V 23. min sa dostal Zvolen do prečíslenia troch na jedného, ale Otčenáš mohol aj lepšie zakončiť. Nitrania pohrozili v presilovke, no Valčák so Štefankom sa zle zorientovali pred Škrečkom. Hostia napokon vyrovnali v 33. min po obrovskej chybe Ťavodu, ktorý prihral puk rovno na hokejku Hrnku, ten si ho následne vymenil so Štefankom a potom pohodlne aj skóroval – 1:1. Do vedenia mohol následne Zvolen poslať Otčenáš, v oslabení prenikol po ľavej strane, ale netrafil bránku. K slovu sa teda dostali opäť Nitrania, v 46. min po Káčerovej prihrávke zakončoval z otočky Piačka, Škrečko puk vyrazil, no ešte z uhla sa presadil Segľa – 1:2. O 43 sekúnd na to našla prihrávka Štefanku z ľavej strany na úplne voľného Kropáča, ktorý vo svojom prvom stretnutí za Nitru zvýšil na 1:3. Dielo skazy pre Zvolen mohol o pár sekúnd neskôr dokonať Fojtík, ale zoči-voči Škrečka neprekonal.

Aj tretiu tretinu začali domáci hokejisti aktívne, dobré príležitosti mali Čurilla a Baláž, no skóroval až v 48. min Leskovjanský, ktorý tečoval puk pred Fedorom po strele Juraška z medzikružia. Nitra mohla zasadiť tvrdý, možno rozhodujúci úder Zvolenu v 51. min, keď sa rútil na Škrečka Piačka, no prestrelil bránku. Namiesto 2:4 bolo 3:3, pretože Zvolen využil o tri minúty neskôr presilovku, Mucha sám prešiel z obrany do útoku a spomedzi kruhov nekompromisne pálil. Dokonalý obrat sa podaril hráčom spod Pustého hradu v 57. min, v prečíslení dvoch na jedného slávila úspech pekná spolupráca Škvaridla s Trochtom, posledne ,menovaný skóroval do odkrytého priestoru svätyne. Kropáčovi tak napokon premiéra v nitrianskom drese aj napriek presnému zásahu nevyšla podľa predstáv. Na opačnej strane odchádza zo Zvolena Čurilla, ktorého stiahlo z hosťovania po 30 zápasoch za Zvolen české Ústí nad Labem.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Dve tretiny sme predvádzali nemastný-neslaný výkon a v poslednej tretine sme siahli na dno svojich psychických i fyzických síl. Silou vôle sme tento zápas otočili, keď sme strelili súperovi tri góly. Mali sme aj trochu šťastia, sme radi, že máme tri body. Musíme si oddýchnuť a verím, že počas dvoch dní voľna hlavy prevetráme a dostaneme sa z nepohody.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Bol to pre nás nešťastný zápas, pretože i napriek zostave, v akej sme nastúpili, sme odohrali dobrý duel. Za stavu 0:1 sme hrali dobre, no súper potom pritlačil a napokon sa nám podarilo výsledok otočiť a po dvoch tretinách bolo 3:1. Do stavu 3:2 hralo mužstvo veľmi dobre, bojovne. Nechali sme na ľade všetko, ale hlúpymi chybami sme prišli o lepší výsledok.“

HK AutoFinance Poprad – HC'05 Banská Bystrica 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

• Góly: 10. R. Rapáč (R. Suchý, Vandas), 38. R. Suchý (Miroslav Hlinka, S. Takáč) – 20. M. Grman (Jokila, Hvila), 35. Hvila (T. Hričina, Cunik), 46. Jokila (Hvila, T. Hričina), 48. Bambúch

Vylúčení: 4:10, navyše: Kútny (Banská Bystrica) trest v hre za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Gajan, V. Snášel, 2765 divákov

• Poprad: Melicherčík – R. Suchý, D. Brejčák, Kovačevič, Š. Fabian, Jáchym, D. Kramár – Vandas, Koskinen, Kuľha – Škovira, Kmiť, Vaic – P. Svitana, A. Kroták, R. Rapáč – Paločko, Miroslav Hlinka, S. Takáč
  • Banská Bystrica: Chorošun – Cunik, Kubka, Beňa, M. Grman, Bambúch, Brňák – Hvila, Jokila, T. Hričina – M. Kokavec, Heizer, Kristoffersson – Marcinek, Češík, Kútny – Lamper

Zápasu predchádzala milá slávnosť, kapitán Popradu Arne Kroták si po úvodnom buly pripísal svoj 1000. duel v extralige.
Prvú šancu však mal na hokejke hosťujúci Kristoffersson, Melicherčík jeho strelu kryl. S pribúdajúcim časom mali puk čoraz častejšie domáci hokejisti. V 6. min sa preštrikoval pomedzi bystrických obrancov Vaic, no tiesnený nedokázal zakončiť. Onedlho dobiedzal pred Chorošunom R. Rapáč. Ruský gólman ešte zasiahol, no v 10. min bol na teč popradského útočníka po Suchého strele už prikrátky – 1:0. Poprad bol aj naďalej aktívnejší a zveľadiť svoj náskok mohol ešte Kmiťom, či Vaicom, banskobystrický gólman však nedopustil ďalší gól vo svojej sieti. Na opačnej strane mal vyrovnanie na hokejke Heizer a 52 sekúnd pred prvou sirénou napokon tvrdou strelou vyrovnal kapitán hostí Michal Grman. V prvej tretine ešte mohli diváci registrovať jeden zaujímavý moment, keď Bambúch pri tvrdom „hite“ poslal Koskinena aj seba na domácu striedačku.

Vďaka Kútnemu, ktorý fauloval a od arbitra Grečka vyfasoval ešte aj trest v hre hrali hostia na začiatku prostrednej časti sedem minút v početnej výhode. Presilovku však pokazili, nedokázali si vypracovať väčšie šance a na svetelnej tabuli naďalej svietilo vyrovnané skóre. Do vedenia sa mohli potom dostať „barani“, Hvila však pred bránkou neuspel v stopercentnej príležitosti. Vynahradil si to v 35. min, keď dostal výborný pas od Hričinu a hostia viedli 2:1. O tri minúty bolo znovu vyrovnané, vyrazený puk do bránky doklepol Popradčan Suchý. Tridsať sekúnd pred druhou prestávkou mohol „modro-bielych“ poslať do vedenia Vandas, položil si Chorošuna, ale bekhendom netrafil poloprázdnu bránku.

V tretej časti boli aktívnejší domáci hokejisti a Chorošun musel riešiť niekoľko spletitých situácii. Udreli však hostia, Jokila namieril presne a Banská Bystrica znovu viedla. Pravidlo nedáš-dostaneš platilo v krátkom slede i po druhý raz. Najskôr Rapáč v čistej šanci nedal, na druhej strane z druhej vlny prišiel podporiť ofenzívu bek Bambúch, obral o puk jedného z domácich hráčov a Melicherčíkovi nedal šancu – 2:4. Popradčania už päť minút pred koncom tretej tretiny hrali power play, zopakovali si to i v poslednej minúte, no nedokázali prekonať pozornú defenzívu Bystričanov.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Do stretnutia sme vstúpili aktívne, vypracovali sme si rad príležitostí a podarilo sa nám aj ujať vedenia. Paradoxne, sedemminútová presilovka nás pribrzdila a od tohto momentu súper prevzal iniciatívu. Nedarilo sa nám kombinovať, v závere sme síce zvýšili aktivitu a utvárali si príležitosti, náš tlak bol len platonický. Chcel by som vyzdvihnúť výkon brankára Chorošuna.“

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „V mužstve Popradu sme mali veľmi zdatného súpera, no hrali sme i proti ďalším činovníkom, ktorí kazia slovenský hokej. Vôbec sa mi to nepáči, ale dvadsaťštyri hodín po zápase sa k tomu obšírnejšie vyjadriť nemôžem. Hráčom ďakujem za predvedený výkon i bojovnosť.“

HC Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

• Góly: 17. Lipiansky (M. Bartánus), 31. D. Skokan (Kukumberg, D. Buc), 40. D. Skokan (Švarný, Kukumberg)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: I. Ďatelinka 5+10+DKZ za bitku – Radulay 5+10+DKZ za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Brath, Stano, 7854 divákov

• Slovan: Konrád – Štajnoch, Švarný, Dobroň, I. Ďatelinka, Jass, Jerofejevs, L. Kozák – Šatan, Lipiansky, M. Bartánus – M. Macho, Bulík, M. Bakoš – D. Skokan, Kukumberg, D. Buc – A. Kudrna, M. Sloboda
  • Trenčín: V. Kováč (41. T. Hiadlovský) – M. Habšuda, Trefný, M. Biro, Gabriš, Vizváry, Štindl, od 21. min Hlubuček, E. Bednár – R. Tvrdoň, P. Fabuš, Pardavý – O. Mikula, Sojčík, A. Šťastný – Tybor, J. Gašparovič, Melichárek – Radulay, M. Filo, Lelkeš

Po úvodnom oťukávaní pohrozili v 8. min Trenčania, ale M. Filo bekhendom príliš nepotrápil Konráda. O minútu neskôr sa pred odkrytou bránkou ocitol Bulík, jeho strelu pod hornú žŕdku však brankár V. Kováč vytesnil nad bránku. Gólman Trenčína v 15. min zneškodnil stopercentnú šancu Šatana, no v 17. min už nestačil na pokus skúseného Lipianskeho – 1:0. V poslednej minúte úvodného dejstva Kukumberg najprv nastrelil žŕdku a následne jeho pokus zlikvidoval V. Kováč.

V 25. min sa dostali do prečíslenia dvaja hráči Dukly, ale skóre sa nemenilo. O ďalšie tri minúty neskôr si Konrád poradil s pokusom Vizváryho. V 31. min zvýšil na 2:0 D. Skokan, ktorý spomedzi kruhov poslal puk ponad Kováčovu lapačku do trenčianskej bránky. Ten istý hráč strelil gól aj 20 sekúnd pred druhou sirénou, keď tečoval strelu Švarného od modrej čiary

V treťom dejstve sa Trenčania snažili dosiahnuť aspoň gól, no ich snaha končila na dobre organizovanej defenzíve Slovana či pozornom brankárovi Konrádovi. Hrozili aj „belasí“, no v 53. min neuspel M. Bakoš a o dve minúty neskôr ani Kukumberg. Do záveru duelu už gól nepadol, v závere stretnutia sa však ešte pobili Ďatelinka s Radulayom.

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Sme radi, že sme od prvej minúty ukázali, že Skalica bol jeden veľký omyl. Mužstvo nechce stratiť fanúšikov a chce zabojovať. V prvom dejstve sme boli jednoznačne lepší. Hoci sme viedli len 1:0, vôbec som sa nebál o výsledok, pretože chlapci mali duel plne pod kontrolou. Podľa toho sa celý zápas odvíjal.“

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Za súperom sme zaostávali v agresivite, korčuľovaní, bojovnosti, nasadení a pravdepodobne aj srdcom, takže sme si nezaslúžili nič iné ako prehrať. Musíme sa z toho poučiť a do roka 2012 vstúpiť lepšie.“

HC Košice – MHC Mountfield Martin 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

• Góly: 15. T. Petruška (Marcel Baláž), 27. Dravecký (S. Gron, P. Bartoš), 50. Michel Miklík (S. Gron, Spilar), 60. Zálešák (Tabaček), 60 Michel Miklík (Spilar) – 9. Macejka (M. Sobota), 53. J. Markovič (Galamboš, Michal Važan)

Vylúčení: 3:4 , navyše: tréner Spišiak (Martin) do konca zápasu za nešport. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Rovenský, Orolin, 5491 divákov

• Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan – Dravecký, Zálešák, P. Bartoš – Michel Miklík, S. Gron, Mlynarovič – Spilar, Marcel Haščák, D. Pašek – Gmitter, Marcel Baláž, T. Petruška
  • Martin: M. Šimko – Drgoň, Brcko, Zukal, J. Perniš, Danko, Tupý – J. Markovič, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Šišovský – Macejka, Miroslav Ižvolt, M. Sobota – J. Cíger, Vartovník, Škumát

Prvú príležitosť v zápase mal domáci Bartoš, ale Šimko jeho strelu vyrazil. Košický brankár Hylák bol po prvý raz v akcii v 4. min, keď ho vyskúšal Vartovník. Martin sa mohol dostať do vedenia, Šišovský sa však zblízka nepresadil. V 6. min Dravecký ani na dvakrát neprekonal Šimka a po ňom neuspeli ani Chovan s Miklíkom. Martinčania sa dočkali v 9. min, Macejka trafil spomedzi kruhov ľavý horný kút domácej bránky. V 15. min bolo vyrovnané. Hosťujúca obrana bola rozhodená a Petruška z uhla namieril pod hornú žrď – 1:1.

V 24. min vystihol Šimko úmysel nepokrytého Zálešáka. V oslabení potom Hyláka ohrozil Škoda. V 27. min sa „oceliari“ ujali vedenia – po prihrávke Grona v presilovke bekhendom zakončil Dravecký. V ideálnej pozícii mieril v 28. min Škoda tesne vedľa bránky. Domáci Gron mal v 33. min pred sebou odkrytú bránku, ale namieril len do žrde. V závere druhej tretiny zlikvidoval Miklíkov pokus Šimko.

V 43. min ušiel v oslabení Važan, ale pri svojom nájazde stroskotal na Hylákovi. Stopercentnú možnosť potom na opačnej strane nepremenil Zálešák. V polovici tretej tretiny prekonal pohotovou strelou Šimka Miklík. Martin vrátil do zápasu Markovič, ktorý chladnokrvne zakončil svoj nájazd. Martinský tréner Spišiak zápas z lavičky nedokoučoval. V 55. min ho vykázal z hľadiska rozhodca Kubuš. Dvadsaťjeden sekúnd pred koncom upravil už gólom do prázdnej bránky Zálešák na 4:2 a sedem sekúnd pred koncom duelu pečatil na konečných 5:2 Michel Miklík. Martin ani v 34. kole neukončil čiernu sériu na košickom ľade, na ktorom nevyhral už takmer štrnásť rokov.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Martin mal dobrú defenzívnu taktiku. My sme sa ťažko dostávali do tempa. Po prvej tretine som tak zredukoval zostavu na tri päťky. Chlapci sa do toho dostali a zápas sa nám podarilo vyhrať, vyšlo nám to.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Gratulujem Košiciam k víťazstvu. Chlapci podali vynikajúci výkon. Keď sa zápas lámal, vždy prišiel podraz, ale ďalej sa k tomu nebudem vyjadrovať. Všetkým fanúšikom želám veselého Silvestra a šťastný Nový rok. Musím povedať, že ako tréner som bol vylúčený po prvý raz v kariére. Som si na tisíc percent istý, že nám neuznali regulárny gól a pri mojej reakcii to všetko zo mňa už len vykypelo.“