Hokejisti Košíc tretíkrát zdolali Slovan, v Bratislave vyhrali 4:1

Hokejisti Košíc si aj v treťom meraní síl so Slovanom pripísali víťazstvo. V predohrávke 14. kola Slovnaft extraligy vyhrali v Bratislave 4:1 a v tabuľke vedú pred druhým Zvolenom o štyri body.

18.10.2008 19:44
Slovan - Košice Foto:
Gólová radosť hokejistov Košíc.

Hokej – Slovnaft extraliga – predohrávka 14. kola:

Slovan Bratislava – HC Košice 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

• Góly: 7. Kropáč (Hreus, Lažo) – 32. S. Gron (Rudolf Huna), 40. Juraj Faith (Michel Miklík, Chmelo), 41. Rudolf Huna (Chmelo, Kledrowetz), 57. Kmiť (Rudolf Huna, Húževka). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Uram, Šiffalovič – obaja na 10 min za nešport. správanie, Döme (všetci Slovan) trest v hre za hrubosť a nešp. správanie – Chmelo (Košice) 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc – Mášik, Stano, 4969 divákov.
  • Slovan: Hovi – Pavlas, Hančák, Bohunický, M. Hruška, Devečka, Sersen, Huba, Petré – Uram, Kukumberg, Hujsa – Döme, Vaic, Lažo – Kropáč, Hreus, I. Baček – Gráčik, Liščák, Šiffalovič
  • Košice: Lipovský – M. Šterbák, Gajdoš, Kledrowetz, Chmelo, Špelda, J. Tabaček – Michel Miklík, Juraj Faith, P. Bartoš – Rudolf Huna, S. Gron, Jenčík – Kopecký, Húževka, Kmiť – Ščurko, J. Sýkora, Murajda

Tuhý boj o každý puk a plno tvrdých osobných súbojov predviedli minuloroční finalisti extraligy na bratislavskom ľade. Slovan mal obrovskú príležitosť v 6. min, ale 38-sekundovú presilovku o dvoch hráčov nevyužil. Presadil sa až po návrate Kopeckého, keď pri hre piatich proti štyrom využil prihrávku Hreusa spoza bránky voľný Kropáč – 1:0. Košice mali najväčšiu šancu na vyrovnanie v prvej tretine v 16. min, keď Gron prešiel s pukom celé ihrisko, prihral spoza bránky Jenčíkovi, ktorý našiel vo vyloženej šanci Hunu, ale ten netrafil Hoviho bránku.

V druhej tretine sa Kropáč nepresadil v oslabení sám pred Lipovským. Zatiaľ čo Slovan si dokázal vytvoriť pri svojich presilovkách tlak a šance, košické presilovky boli bezzubé. Hostia sa predsa len presadili v 32. min vo svojom oslabení, keď ušla dvojica Huna – Gron a druhý menovaný nedal Hovimu šancu – 1:1. Košice boli pri chuti, v 38. min opäť ušla dvojica Miklík – Faith, center prvého útoku Košíc však výbornú prihrávku zužitkoval len na strelu do brvna bránky Slovana. Minútu pred koncom tretiny mal veľkú šancu Uram, ale nemal dosť času na presnejšie spracovaniu puku pred Lipovským. Pravidlo „nedáš – dostaneš“ sa potvrdilo šesť sekúnd pred koncom druhej tretiny, keď po rýchlej akcii košického útoku Faith prestrelil betóny Hoviho – 1:2.

Gól na konci druhej tretiny Košice povzbudil a už po 20 sekundách dvojica Bartoš – Miklík predviedla rýchly útok, ale Hovi bol na mieste. V tej istej minúte prenikol z vlastného obranného pásma ako blesk po pravom krídle Huna a Hovimu nedal žiadnu šancu – 1:3. Tú istú akciu si aktívny Huna zopakoval o minútu neskôr, opäť prestrelil brankára domácich, ale puk tentoraz neskočil v bránke. Veľkú šancu na zníženie mal v 46. min Uram, keď išiel sám na Lipovského, ale brankár Košíc čaroval.

Prvých osem minút tretej tretiny mohli diváci sledovať vynikajúci hokej plný šancí na oboch stranách. Potom začali Slovanu, ktorý hral tretí zápas za päť dní, odchádzať sily a len snaha domácich na vyrovnanie nestačila. Naopak, svoje víťazstvo poistili Košice v 57. min, keď po prihrávke Húževku spoza bránky triafal Kmiť do úplne odkrytej Hoviho svätyne – 1:4. Záver stretnutia spestrila bitkárska vložka medzi kapitánom domácich Dömem a mladým obrancom Košíc Chmelom, za ktorú si obaja vyslúžili trest do konca stretnutia.

Povedali po zápase:

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Ťažko sa mi hovorí, keď sme neboli úspešní. Prvá tretina bola z našej strany veľmi dobrá, ale nevyužili sme šance a nedokázali sme dať gól. Mužstvo sa nechalo týmito šancami uniesť, začalo robiť chyby v obrane a z nich rezultovali góly. Košice majú skúsené mužstvo, ktoré čakalo na naše chyby. My sa musíme naučiť byť trpezlivejší a vyhýbať sa individuálnym chybám. Musíme byť aj psychicky silnejší, lebo v poslednom čase nás dokáže zlomiť aj jeden gól.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Dnešný zápas bol z našej strany veľmi taktický. Prvá tretina bola najslabšia, vo všetkých situáciách nám chýbal jeden krok k puku. V šatni sme si povedali, že musíme zlepšiť najmä pohyb, čo sa nám aj v ďalších tretinách podarilo. Podržal nás brankár Lipovský, ktorý chytil dva samostatné nájazdy a potom aj naši útočníci dokázali pridať ďalšie góly. Som rád, že sme dnes zvíťazili. Slovan pokladám stále za výborné mužstvo a prajem mu úspešné vystúpenie v stredu v Lige majstrov.“