Extraligisti odštartovali s novými trénermi

28.04.2008 16:40
Martin Petrina, Marek Haščák
Martin Petrina z Kežmarku (vľavo) a Marek Haščák z Trenčína v zápase prvého kola extraligy. Autor:

Medzi triom extraligových klubov, ktoré v pondelok začali letnú prípravu na novú sezónu, je aj ôsmy tím uplynulého ročníka slovenskej najvyššej súťaže MsHK Žilina. Pod taktovkou nového kouča Jána Šterbáka s asistentom Richardom Turazom absolvuje letnú prípravu viacero nových tvárí.

Po vypadnutí tímu vo štvrťfinále vyraďovacej časti s majstrovským Slovanom Bratislava (0:4 na zápasy) počas dovolenkového obdobia oznámilo vedenie „vlkov“ podpis zmluvy s viacerými hráčmi.

Pod Dubeň prichádzajú obrancovia Stanislav Škorvánek, Ivan Droppa, Michal Horák, David Turoň či Slavomír Hriňa. Okrem nich do kádra majstra SR zo sezóny 2005/06 pribudli aj útočníci Ivan Koložváry, Kamil Tvrdek, Vladimír Škoda a Michal Kokavec.

„Podpísali sme kontrakty s viacerými hráčmi. Všetci by mali riadne nastúpiť na začiatok letnej prípravy. Prípadné ďalšie mená nových hráčov oznámime najskôr v priebehu budúceho týždňa,“ prezradil generálny manažér Vladimír Beňo.

Okrem Žilinčanov (8. miesto v sezóne 2007/08) si na pondelok 28. apríla 2008 naplánovali štart letnej prípravy pred novým ročníkom aj v Kežmarku (9.) a Liptovskom Mikuláši (11.).

V Kežmarku trénermi Klinga a Bača

V pondelok ako prví zo slovenských extraligistov začali s prípravou hokejisti 9. mužstva uplynulého ročníka najvyššej domácej súťaže z Kežmarku. Novej trénerskej dvojici Vladimír Klinga – Jerguš Bača sa na úvodnom zraze hlásilo 23 hráčov.

„Niektorí sa z objektívnych príčin do tréningového procesu zapoja neskôr,“ začal bez bližšej špecifikácie neúčasti hráčov hlavný kormidelník mužstva spod Tatier. V letnej príprave počíta s minimálne 28 hokejistami.

„Úvodná časť našej letnej prípravy bude mať deväť päťdňových mikrocyklov. Absolvujeme ju v domácich podmienkach, žiadny výjazd za hranice neplánujeme. Prvý týždeň máme jednofázové tréningy, od druhého týždňa už budú chlapci zaberať dvojfázovo. Štvrtý týždeň absolvujeme sústredenie na Štrbskom Plese v hoteli FIS a záverečný deviaty týždeň v kúpeľoch Vyšné Ružbachy,“ pokračoval tréner Vladimír Klinga. ň

Veľkú časť prvej fázy letnej prípravy absolvujú jeho zverenci v Kežmarku, niekoľkokrát sa však vyberú aj do Popradu, kde budú mať k dispozícii veľmi dobre vybavenú posilňovňu. Od 28. júna do 20. júla si kežmarskí hráči budú čerpať dovolenky. Potom sa už začne ich záverečná predsezónna časť prípravy, kde prídu na rad aj tréningy na ľade spojené s kondičnou i hernou prípravou a posilňovňou.

Z kádra, ktorý odohral predchádzajúcu sezónu, odišlo niekoľko hráčov. Najväčší pohyb zaznamenali medzi obrancami. Žlto-modrý dres vyzliekli zadáci Ladislav Gábriš, Ľubomír Strapko a Dušan Brincko a útočník Richard Šechný. S Kežmarčanmi naopak začali s prípravou Roman Gavalier, ktorý v posledných štyroch rokoch pôsobil v zahraničí, a Miroslav Droppa naposledy hrávajúci v Liptovskom Mikuláši. Z Popradu do susedného Kežmarku ako náhrada za Šechného prišli traja mladíci Richard Jasovský, Patrik Svitana a Marek Mašlonka.

„Vo fáze riešenia sú aj ďalší hráči, ktorí by mohli byť posilami nášho mužstva. Momentálne je však predčasné hovoriť o konkrétnych menách,“ uzavrel informácie o pohybe a zmenách v kádri nový lodivod „žlto-modrých“.

O ambíciách Kežmarku v budúcej extraligovej sezóne veľmi hovoriť nechcel. Všetko záleží aj od toho, ako dokážu doplniť súpisku mužstva, aký bude zdravotný stav hráčov. „Vysoko rúbať nemôžeme, ale určite by sme sa chceli vyhnúť baráži. Znamená to skončiť do desiateho miesta. Každý stupienok vyššie by bol čímsi navyše,“ zakončil Vladimír Klinga.

Mikuláš má dvojicu Exzvolenčanov

Extraligový hokejový tím MHk 32 Liptovský Mikuláš začal v pondelok s prípravou na nový súťažný ročník 2008/2009. Letnú prípravu v predposlednom klube uplynulej sezóny bude viesť nová trénerská dvojica Mojmír Trličík – Pavol Paukovček.

„V pondelok sme mali na prvom tréningu k dispozícii takmer všetkých hráčov, trio hokejistov sa k nám však pripojí až vo štvrtok, pretože dostali dlhší čas na doliečenie zranení,“ prezradil asistent trénera Pavol Paukovček, bývalý slovenský reprezentant a dlhoročný hráč Popradu, Trenčína a Liptovského Mikuláša. „Do prípravy sme pozvali aj niekoľko talentovaných juniorov, ktorí vďaka výnimke môžu nastupovať aj v mužstve dospelých.“

V Liptovskom Mikuláši budú chcieť v novej sezóne vylepšiť svoje postavenie z minulej sezóny, ktorú ukončili na konečnom 11. mieste a nepostúpili do play off. K tomu by mali pomôcť aj noví hráči v kádri: zo Zvolena prišli český obranca Pavel Kumstát aj mikulášsky odchovanec Ján Cibuľa, z Vítkovíc Martin Tomášek, z Plzne Jan Kovář, z Havířova Milan Varga a z prvoligovej Senice Ľubomír Vaškovič.

Naopak, s klubom sa rozlúčili obrancovia Igor Rúfus, Miroslav Droppa, Juraj Kadlubiak a útočníci Miroslav Pupák, Tomáš Bulík, Richard Lelkeš a Marcel Ulehla. „Na suchu by sme sa mali pripravovať do konca júna, potom prídu na rad dovolenky a od 21. júla by sme mali začať s prípravou na ľade,“ ozrejmil Pavol Paukovček.

Štyridsaťštyriročný Mojmír Trličík pôsobil naposledy vo Vítkoviciach, kde bol istý čas aj asistentom trénera extraligového A-mužstva mužov. Narodil sa síce na východnom Slovensku, ale trénersky sa realizoval v Česku. Vo funkcii asistenta reprezentačného kouča Alois Hadamczika bol dokonca s národným tímom ČR aj na zimných olympijských hrách v Turíne a bol aj asistentom v českom výbere do 20 rokov.

„Od novej trénerskej dvojice očakávame, že sa pod jej vedením bude mužstvo pohybovať na vyšších priečkach tabuľky ako v predchádzajúcej sezóne. Chceli by sme postúpiť aj do play off,“ uviedol prezident MHk 32 Liptovský Mikuláš Vladimír Poliak.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku