Slovan podľahol hviezdnemu CSKA 2:3. Rusom pomohol rozhodca

Po kvalitnom a dramatickom zápase ako remeň sa tešili favorizovaní hostia. Rozum objektívne priznáva, že mali viac z hry, srdce vraví, že ani Slovan nemal vyjsť naprázdno. Kožu lacno nepredal. A tým remeňom by si zaslúžili - rozhodcovia.

23.10.2012 21:27 , aktualizované: 21:51
Slovan - CSKA 6 Foto:
Obranca Slovana Ľubomír Višňovský padá po súboji s Jevgenijom Riasenskim z CSKA.

Po prvej tretine sa zdalo, že moskovský CSKA rezko dokráča k víťazstvu. Po vyrovnanom úvode postupne získal iniciatívu. V niektorých pasážach, najmä keď boli na ľade impulzívni bratia Radulovovci a duo Daciuk, Grabovskij, domáci nevedeli vyjsť z vlastného pásma, neraz ich zachránil brankár Janus. Hostia hrozili po každej domácej chybe. Pred ich prvým gólom zužitkovali aktivitu v útočnom pásme. Mali aj kus šťastia, pretože puk po Marčenkovej strele od modrej dvakrát zmenil smer – a od Štajnochovej korčule sa odrazil za chrbát bezmocného Janusa.

Druhému gólu v jeho sieti predchádzala strata puku v útočnom pásme. Kukumberg v ňom neudržal puk, mladší Radulov vysunul do brejku staršieho brata Igora – a ten ho parádne premenil. V poslednej minúte prvej časti mohol zvýšiť náskok kreatívny Daciuk, ale Janus zachránil. Vypredané hľadisko v úvode skandovaním zagratulovalo kapitánovi Miroslavovi Šatanovi k 38. narodeninám, no postupne utíchalo.

Útočník CSKA Moskva Igor Radulov prekonáva... Foto: Ľuboš Pilc
Slovan - CSKA 8 Útočník CSKA Moskva Igor Radulov prekonáva Jaroslava Janusa v bránke Slovana.

V druhej tretine však opäť ožilo. Iskru dostalo z ľadu. Slovan akoby pokropený živou vodou zvýšil obrátky. Miklík ešte Hudáčkovu šikovnú prihrávku nezužitkoval, ale rozbehnutý Višňovský áno. Puk dostal do ideálnej pozície a delovkou nedal brankárovi Staňovi šancu. Čadovi zverenci sa nadýchli k náporu. Šatanove manévre si vypýtali potlesk, no stav sa nemenil. O chvíľu už áno, no udrelo na druhej strane – z nevinnej akcie. Rozhodcovia nepostrehli faul na brankára Janusa. Ostal ležať a Rylov ho prekonal.

Hľadisko búrilo, prepukli v ňom aj negatívne emócie. Nahnevaný kapitán Šatan sa u rozhodcov márne dožadoval, aby spornú situáciu konzultovali s videorozhodcom. Hra pokračovala za ohlušujúceho piskotu. O minútu sa zmenil na búrlivé ovácie. Nabudený Šatan v polovici zápasu prudkou strelou prekonal Staňu. Stretnutie dostalo šťavu, v presilovke Slovana najprv pohrozil v brejku Daciuk. Veľkú šancu vyrovnať spálil v početnej výhode Lipiansky, neujala sa ani Hudáčkova strela.

V treťom dejstve hostia najtesnejší náskok udržali, raz im pomohla žŕdka. Hľadisko i napriek prehre odmenilo húževnatých domácich uznanlivým aplauzom.

HC Slovan Bratislava – CSKA Moskva 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

• Góly: 25. Ľ. Višňovský (L. Hudáček, Michel Miklík), 30. Šatan (Bližňák) – 12. Marčenko (Persson), 16. I. Radulov (A. Radulov), 29. Rylov (A. Radulov)
  • Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše 31. Riasenskij (CSKA) 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sergejev, Ščeňov – Majtak, Pronskich (všetci Rus.), 10 055 divákov
  • Slovan: Janus – Ľ. Višňovský, Štajnoch, Sekera, Sigalet, Švarný, Boumedienne – Šatan, Bližňák, Vondrka – Michel Miklík, Lipiansky, J. Hudáček – Kukumberg, Kytnár, Dravecký – M. Daňo, A. Šťastný, Ölvecký
  • CSKA: Staňa – Riasenskij, Sergejev, Rylov, Denisov, Kondratiev, Marčenko, Buravčikov, Gimajev – A. Radulov, Grigorenko, I. Radulov – M. Grabovskij, Daciuk, Žarkov – Kugryšev, Zubov, Persson – Barbašov, Sprukts, Ľubimov

Rostislav Čada (tréner Slovana): „Prvých 10 minút sme hrali veľmi aktívne a organizovane odolávali súperovi. Žiaľ, mali sme v prvej tretine menší výpadok, keď sme hrali zložito a nevyhodili puk. Napokon sa ukázal tento náskok v kombinácii s problematickým tretím gólom súpera rozhodujúci pre výsledok stretnutia. Od druhej tretiny sme sa zlepšili vo všetkých herných činnostiach, vyrovnali sme hru. Súper odolával vďaka veľkej bojovnosti a obetavosti. Myslím si, že v tretej tretine nám chýbal kúsok šťastia, keby sme ho mali, získali by sme aspoň bod.“

Valerij Bragin (tréner CSKA): „Zápas sme dobre začali, vyšla nám prvá tretina. Bolo jasné, že súper si dostatočne v predchádzajúcich dňoch oddýchol a v ďalších dvoch tretinách to bolo pre nás náročné. Vydržali sme nápor domácich a z Bratislavy odchádzame s tromi bodmi.“

Ľubomír Višňovský (obranca Slovana): „Tieto body nám môžu chýbať. To najviac mrzí, lebo šlo o vyrovnaný zápas. Trošku bolo vidieť, že sme pár dní nehrali. Dostali sme dva hlúpe góly, o treťom ani nehovorím… Po mojom góle sme sa vzchopili. Škoda, bod sme mohli spraviť.“