Detroit je krok od vypadnutia, v Montreale hviezdil brankár hostí

Hokejisti Detroitu podľahli na svojom ľade San Jose 3:4 po predĺžení. Žraloci potrebujú na postup do finále Západnej konferencie ešte jednu výhru, ktorú môžu vybojovať v noci na piatok, opäť v Detroite. Montreal doma podľahol Pittsburghu 0:2 a v sérii 2. kola Východnej konferencie prehráva 1:2. Marc-Andre Fleury v bránke hostí za seba nepustil ani puk, Jaroslav Halák jeden, keďže Dupuis stanovil skóre v poslednej minúte gólom do prázdnej bránky.

05.05.2010 07:24 , aktualizované: 07:56
Bertuzzi Murray Foto: ,
Todda Bertuzziho si podal Douglas Murray (3).
debata (5)

Play-off NHL, 2. kolo:

Východná konferencia:

Východná konferencia.
Východná konferencia. Východná konferencia.

MONTREAL – PITTSBURGH 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 42. Malkin (Gončar, Goligoski), 60. Dupuis (Kunitz, Easton).
Strely na bránku: 18:25. Brankári: HALÁK – Fleury. Vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 21.273 divákov
Hviezdy zápasu: Fleury, Malkin, Gionta (MON)

Po Fleurym, ktorý vychytal štvrtý shutout v play-off v kariére, bol druhým najdôležitejším mužom Pens Jevgenij Malkin. Gólom z presilovky v 42. minúte nasmeroval svoj tím za vydretým víťazstvom. Gólman hostí síce čelil „len“ 18 strelám, no zneškodnil všetky. Montreal bol naposledy doma vychytaný počas play-off v roku 1983 v sérii s Buffalom.

Malkin prekonal Haláka strelou z prvej po prihrávke Sergeja Gončara. Bod za asistenciu si pripísal aj Alex Goligoski. „Musíte si uvedomiť, že vpredu boli ďalší dvaja chlapci. Pred bránkou stál Sidney (Crosby), takisto Chris (Kunitz), takže na góle sa podieľalo päť ľudí,“ povedal Gončar.

„Bol to zápas, v ktorom tím, ktorý strelil prvý gól, mal dobrú šancu na výhru,“ skonštatoval tréner Montrealu Jacques Martin. Štvrtý zápas bude na programe v noci na piatok v Montreale, duel č. 5 dva dni nato späť v Pittsburghu, kde séria začala.

Západná konferencia:

Západná konferencia.
Západná konferencia. Západná konferencia.

DETROIT – SAN JOSE 3:4 po predĺžení (2:1, 1:0, 0:2 – 0:1)

Góly: 14. Holmström (Franzén, Lidström), 19. Cleary (Miller, Zetterberg), 22. Zetterberg (Filppula, Rafalski) – 20. Setoguchi (Pavelski, Clowe), 47. Thornton, 54. Couture (Mitchell, Vlasic), 68. Marleau (Thornton).
Strely na bránku: 35:33. Brankári: Howard – Nabokov. Vylúčení: 6:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 20.066 divákov
Hviezdy zápasu: Marleau, Thornton, Zetterberg

Spomedzi „dvoch Joeov zo San Jose“ sa v treťom zápase série s Detroitom ukázal v lepšom svetle Thornton. Okrem svojho gólu sa podieľal prihrávkou na tom rozhodujúcom v ôsmej minúte predĺženia z hokejky Patricka Marleaua. San Jose sa ním v sérii dostalo do vedenia 3:0 a je na najlepšej ceste umlčať kritikov, ktorí si pred play-off mysleli, že Sharks aj v tejto sezóne skôr či neskôr vyhoria. Tím trénera Todda McLellana sa nedostal do konferenčného finále od roku 2004.

San Jose v poslednej tretine vôbec nemalo ľahkú úlohu, keďže do nej vstúpilo s dvojgólovým mankom. Thornton znížil v 47. minúte, sedem minút nato zariadil remízový stav Logan Couture. „Tréneri nám povedali, aby sme v celej sérii mierili do oblasti Howardových betónov. Počkal som, kým sa medzi nimi nájde miesto,“ povedal Couture.

V gólovej situácii z predĺženia nemal Marleau ťažkú pozíciu. Thornton mu naservíroval puk tak, aby ho poľahky poslal do odkrytej bránky. „Je to nahrávač svetovej triedy. Aj mňa pomýlil. Myslel som si, že vystrelí,“ povedal o Thorntonových schopnostiach tréner McLellan.