Chicago vyhralo po 49 rokoch Stanley Cup, Hossa sa dočkal

Hokejisti Chicaga vyhrali v šiestom zápase finálovej série Stanley Cupu na ľade Philadelphie 4:3 po predĺžení, v celej sérii triumfovali 4:2 a získali Stanley Cup. Z cennej trofeje sa radujú aj dvaja slovenskí hokejisti - Marián Hossa a Tomáš Kopecký. Chicago sa raduje z pohára po dlhých 49 rokoch.

10.06.2010 05:13
Gary Bettman, Jonathan Toews Foto:
Jonathan Toews preberá Stanley Cup z rúk komisára NHL Garyho Bettmana.
debata (22)

Finále Stanley Cupu

Finále Stanley Cupu 2010, logo
Finále Stanley Cupu 2010, logo Finále Stanley Cupu 2010, logo

PHILADELPHIA – CHICAGO 3:4 po predĺžení (1:1, 1:2, 1:0 – 0:1) – konečný stav série 2:4

Góly: 20. Hartnell (Briere, Pronger), 28. Briere (Leino, Krajíček), 57. Hartnell (Leino, Briere) – 17. Byfuglien (Toews, Kane), 30. Sharp (Bolland, Keith), 38. Ladd (Hjalmarsson, Kane), 65. Kane (Campbell)
Strely na bránku: 24:41. Brankári: Leighton – Niemi. Vylúčení: 5:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 20 327 divákov
Hviezdy zápasu: Kane, Leino, Sharp.
Philadelphia: Leighton – Pronger, Carle, K. Timonen, Coburn, Krajíček, Bartulis – J. Carter, M. Richards, Gagne – Hartnell, Briére, Leino – C. Giroux, Asham, Van Riemsdyk – Laperriere, Betts, Powe
Chicago: Niemi – Keith, Seabrook, B. Campbell, Hjalmarsson, Sopel, Boynton – MARIÁN HOSSA, Toews, T. KOPECKÝ – P. Kane, P. Sharp, Ladd – Versteeg, Bolland, Byfuglien – Brouwer, Madden, Eager

Kto si myslel, že zápas sa začne masívnym náporom domácej Philadelphie, bol na veľkom omyle. V neustálej permanencii bol brankár letcov Michael Leighton, ktorý sa v úvodnej dvadsaťminútovke poriadne zapotil. Chicago si dokázalo vypracovať veľký tlak, ktorý vyvrcholil v úvodný gól Dustina Byfugliena v presilovej hre.

Marián Hossa počas predzápasovej rozcvičky. Foto: SITA
Marián Hossa Marián Hossa počas predzápasovej rozcvičky.

Presný zásah však jastrabom akoby uškodil a dvakrát sa dopustili zbytočných faulov. Trest Brenta Seabrooka ešte Fleyers nedokázali potrestať, no v čase, keď na lavici hanby sedel Brent Sopel, sa po strele Daniela Briera dostal k dorážke Scott Hartnell a 27 sekúnd pred koncom prvého dejstva vyrovnal na 1:1.

Druhá dvadsaťminútovka už bola viac opatrná a dominovali obrany. Philadelphii gól do šatne pomohol a letcom doslova narástli krídla. V 28. minúte sa to pretavilo na druhý gól – na modrej čiare sa pošmykla obranná hviezda hostí Duncan Keith, domáci sa razom dostali do prečíslenia, ktoré presne zakončil svojím 12 gólom v play-off Briere.

Rovnako ako radosť Chicaga po prvom zásahu nebola dlhá, tak rovnako tak sa ani letci netešili z vedenia dlho. V polovičke zápasu po krásnej akcii Keitha a Dave Bollanda zakončil kombináciu strelou zápästím Patrick Sharp. Hostia sa dostali na koňa a v 38. minúte sa ujali opäť vedenia – fínsky obranca Nicklas Hjalmarsson nahodil puk a Andrew Ladd ho parádne tečoval za brankára Michaela Leightona.

Andrew Ladd sa raduje zo svojho gólu v sieti... Foto: Reuters
Andrew Ladd Andrew Ladd sa raduje zo svojho gólu v sieti Flyers.

Prehľad Slovákov so Stanleyho pohárom

1961 - Stan Mikita (Chicago)
2003 - Jiří Bicek (New Jersey)
2004 - Martin Cibák (Tampa Bay)
2008 - Tomáš Kopecký (Detroit)
2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh)
2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)

Philadelphia sa dostala pod tlak – ak chcela zostať v sérii, musela streliť aspoň jeden gól. Jastrabi jej to však nechceli dovoliť, no na svoju chybu, začali až prílišne brániť. Flyers síce nemali streleckú prevahu, no i tak z ničoho nič vyrovnali - Leino nahodil puk pred bránku, ten sa od korčule Mariána Hossu dostal na špičku hokejky Scotta Hartnella, ktorý ho usmernil do sieti hosťujúcej bránky.

O víťazovi tak po druhý raz v sérii muselo rozhodnúť predĺženie. To začali lepšie domáci, veľkú šancu mal Claude Giroux, ale Niemi bol istý. Rozhodujúci moment finálovej série prišiel v 65. minúte – americký útočník Patrick Kane vystrelil z ľavého krídla už z pomerne veľkého uhla, no jeho strela bola nesmierne presná a zapadla do bránky Michaela Leightona. Puk nebolo chvíľočku vidieť, hráči pokračovali na pár sekúnd v hre, no napokon mohla prepuknúť obrovská radosť hráčov Blackhawks.

Rozhodujúci moment finále. Michael Leighton... Foto: Reuters
Michael Leighton, gól Rozhodujúci moment finále. Michael Leighton pustil puk z veľkého uhla do bránky, Chicago získalo Stanley Cup.

Chicago sa tak raduje zo Stanley Cupu prvýkrát od roku 1961. Naposledy sa tešila partia okolo slovenského rodáka Stana Mikitu, teraz sú v tíme víťazov opäť Slováci – Marián Hossa a Tomáš Kopecký. Pre prvého menovaného ide o prvý Stanley Cup, keď sa dočkal na tretí pokus. Ilavský rodák Kopecký získa už svoj druhý prsteň pre víťaza najcennejšej tímovej hokejovej trofeje – pred dvoma rokmi sa radoval v tíme Detroitu.

Najužitočnejším hráčom play-off sa stal kapitán Chicaga Jonathan Toews, ktorý vo vyraďovacích bojoch získal 29 bodov.

Fanúšikovia Philadelphie a Chicaga pred zápasom.
Marián Hossa počas predzápasovej rozcvičky.