Chára v rozhodujúcom okamihu zlyhal. Vancouver vedie v sérii 2:0

Hokejistom Vancouvru chýbajú v NHL už iba dva kroky k zisku prvého Stanleyho pohára v klubovej histórii. Canucks uspeli tesne aj v druhom domácom zápase, keď im víťazstvo 3:2 po predĺžení zabezpečil v čase 60:11 útočník Alex Burrows, a po výhre 1:0 v úvodnom súboji vedú v sérii hranej na štyri víťazstvá už 2:0. Burrows zaznamenal v zápase celkovo tri body za dva góly a asistenciu. Séria sa teraz sťahuje na pôdu Bostone, kde sa v noci z pondelka na utorok odohrá tretí diel finálovej bitky.

05.06.2011 07:21
Vancouver - Boston Foto:
Puk práve skončil v sieti Bostonu, Vancouver vyhral zápas 3:2 po predĺžení.
debata (2)

Finále Stanley Cupu:
Vancouver Canucks – Boston Bruins 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0) – stav série: 2:0

• Góly: 13. Burrows (Higgins, S. Salo), 50. D. Sedin (Burrows, Edler), 61. Burrows (D. Sedin, Edler) – 30. Lucic (Boychuk, Krejčí), 32. Recchi (CHÁRA, P. Bergeron).

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:30. Rozhodovali: O'Halloran, Sutherland – Sharrers, Morin. Diváci: 18 860.

• Vancouver: Luongo – S. Salo, Edler, Rome, Bieksa, Ehrhoff, Alberts – Kesler, Higgins, Raymond – Burrows, H. Sedin, D. Sedin – Lapierre, Hansen, Torres – Malhotra, Oreskovich, Tambellini
  • Boston: T. Thomas – Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid – P. Bergeron, Marchand, Recchi – Horton, Krejčí, Lucic – Seguin, C. Kelly, Ryder – G. Campbell, Peverley, Paille

Druhý zápas série vo videoskratke

Vancouver zaradil do zostavy centra a zároveň špecialistu na vhadzovanie Mannyho Malhotru, ktorý sa po zranení oka už nemal v tejto sezóne objaviť na ľade. Jeho úvodné striedanie ocenili diváci búrlivými ováciami, ale chvíľku na to im zatrnulo, keď puk mieril na úplne osamoteného Krejčího pred gólmana Luonga. Český útočník v službách Bostonu bol však z obrovskej príležitosti natoľko zaskočený, že vôbec nedokázal zakončiť.

Oproti prvému zápasu hrali obe mužstvá oveľa viac disciplinovane a prvým vylúčeným bol až v polovici 11. minúty slovenský obranca v službách Bostonu Zdeno Chára. Nedovolené bránenie však muselo kapitána Bruins veľa mrzieť, lebo 12 sekúnd pred vypršaním jeho trestu odštartovala svoj veľký večer prvá hviezda zápasu Burrows. Kanonier kosatiek skúsil šťastie z pomerne veľkého uhla a dostal puk za chrbát strážcu bostonskej bránky Thomasa.

V úvode druhej tretiny si zahral prvýkrát v početnej výhode aj Boston, ale Luongo v nej fantasticky vychytal Recchiho, ktorý zakončoval v obrovskej šanci sám z hranice bránkoviska. Presne po 29 minútach ale bolo vyrovnané – Krejčí sa za bránkou domácich zbavil výborným manévrom práve Burrowsa, nabil na modrú Boychukovi, a po jeho rane korunoval zvýšenú aktivitu svojho tímu úspešnou dorážkou Lucic.

Víťazná radosť hráčov Vancouvru. Foto: SITA
Vancouver - Boston Víťazná radosť hráčov Vancouvru.

Netrvalo dlho a po prvej trefe medveďov do čierneho vo finálovej sérii prišla i druhá. V polovici 31. minúty sa proti pravidlám previnil Rome, v následnej presilovke nahodil puk strelou zápästím od modrej čiary Chára a veterán Recchi si úspešným tečom spravil chuť po predchádzajúcom zlyhaní. Vzápätí Thomas na druhej strane vychytal veľkú možnosť Hansena.

V treťom dejstve hnala vypredaná hala svojich miláčikov za vyrovnaním, a to aj skutočne prišlo. V 50. minúte po Edlerovom nahodení Burrows ideálne pripravil streleckú parketu Danielovi Sedinovi, a ten mieril presne – 2:2. Krátko potom sa Vancouver dostal v rýchlom slede do prečíslenia dvoch na jedného a dokonca štyroch na jedného, ​​ale neuspel. Rovnako dopadol aj Krejčí, keď po individuálnej akcii zamieril mimo bránkovú konštrukciu.

Na rad tak prišlo predĺženie, ktoré sa ale hralo len 11 sekúnd. Patrice Bergeron síce vyhral vhadzovanie, no Ference nerozohral presne, puk sa dostal k rýchlemu Burrowsovi, toho nedokázal zastaviť Zdeno Chára a útočník Canucks spoza bránky poslal „kosatky“ do vedenia v sérii 2:0.