Chára strelil dva góly, Boston vyrovnal. Montreal skratoval

Hokejisti Bostonu Bruins vyrovnali stav série prvého kola play-off proti Buffalu na 1:1. Strojcom triumfu medveďov bol kapitán hostí Zdeno Chára, ktorý strelil dva góly a bol najvyťaženejším hráčom duelu.

17.04.2010 22:11 , aktualizované: 18.04.2010 08:21
Zdeno Chára Foto:
Zdeno Chára strieľa gól.
debata (4)

Play-off NHL, Východná konferencia:

Východná konferencia.
Východná konferencia. Východná konferencia.

BUFFALO – BOSTON 3:5 (2:0, 1:2, 0:3) – stav série 1:1

Góly: 3. Myers (Tallinder, Vanek), 12. Ellis (Kaleta, Torres), 37. Pominville (Ennis) – 23. Ryder (Sobotka, Wheeler), 30. CHÁRA (Bergeron, Boychuk), 46. Ryder (Ference, Wheeler), 48. CHÁRA (ŠATAN, Krejčí), 60. Recchi
Strely na bránku: 29:31. Brankári: Miller – Rask. Vylúčení: 2:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 18 690 divákov
Hviezdy zápasu: CHÁRA, Ryder, Rask.

Buffalo začalo zápas na výbornú, keď viedlo 2:0, no potom prišiel veľký obrat hostí. Dva góly v drese víťazov strelil Michael Ryder a rovnaký počet pridal i Zdeno Chára, ktorý sa v 48. minúte po prihrávke krajana Miroslava Šatana postaral aj o víťazný gól zápasu. Buffalo tak prišlo o skvelú sériu, keď v predchádzajúcich 31 zápasov, keď viedlo po dvoch tretinách, ani raz neprehralo. O zlom sa postaral až Boston.

Najlepší minuloročný obranca profiligy Chára ako správny kapitán potiahol svoj tím, keď najprv v 30. min vyrovnával priebežný stav duelu na 2:2, aby potom v 48. min rozhodol o víťazstve šiesteho tímu Východnej konferencie po základnej časti. Tridsaťtriročný trenčiansky rodák odohral celkovo takmer 27 min a bol najvyťažovanejším mužom duelu. V druhom Chárovom presnom zásahu mal prsty aj Miroslav Šatan, ktorý stretnutie ukončil s jedným plusovým bodom. Naopak, Andrej Sekera si v drese hostí pripísal iba jeden mínusový bod.

Zdeno Chára. Foto: SITA
Zdeno Chára Zdeno Chára.

„Počas play-off hráte s väčším nasadeným a vzrušením. Vedeli sme, že nás čaká nesmierne náročný zápas, no chceli sme vyhrať po sklamaní z prvého duelu. Dôsledne sme ich napádali a hrali dobre do tela. No a napokon, dali sme aj góly,“ konštatoval dvojgólový Michael Ryder.

Buffalo tak nielen prehralo, ale počas prvej tretiny prišli šable navyše aj o svojho kanoniera Thomasa Vaneka. Dvadsaťšesťročný Rakúšan sa poranil po zákroku Johnnyho Boychuka, ktorý ho zozadu zahákoval a pri páde si päťka draftu z roku 2003 nepríjemne zranila ľavú nohu. Vedenie klubu zatiaľ nekomentovalo hráčov status. V prípade akéhokoľvek zranenia by bola strata pre Buffalo citeľná, veď Vanek dopomohol mužstvu zo severovýchodu USA k 3. miestu vo Východnej konferencii celkovo 28 gólmi.

WASHINGTON – MONTREAL 6:5 po predĺžení (1:2, 1:2, 3:1 – 1:0) – stav série 1:1

Góly: 11. Fehr (Fleishmann), 39. Bäckström (Ovečkin, Schultz), 43. Ovečkin (Carlson), 50. Bäckström (Ovečkin, Schultz), 59. Carlson (Bäckström, Ovečkin), 61. Bäckström (Knuble, Poti) – 1. Gionta (Gomez), 8. A. Kosticyn, 32. A. Kosticyn (Cammalleri, Plekanec), 38. A. Kosticyn (Špaček, Cammalleri), 55. Plekanec (Cammalleri, A. Kosticyn)
Strely na bránku: 37:24. Brankári: Theodore (od 8. Varlamov) – HALÁK. Vylúčení: 4:4, z toho Poti na 5 min – Gomez na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 18 377 divákov
Hviezdy zápasu: Bäckström, A. Kosticyn, Ovečkin.

Jaroslav Halák loví puk zo siete. Foto: Reuters
Jaroslav Halák Jaroslav Halák loví puk zo siete.

Montreal bol blízko k provradej senzácii, keď ako ôsmy tím základnej časti vo Východnej konferencii mohol vyhrávať nad suverénom sezóny z Washingtonu 2:0 na zápasy. Canadiens k tomu mali naozaj blizučko, no nepochopiteľne pustili víťazný zápas. Najskôr viedli 4:1,následne i 5:4 v predposlednej minúte, no i tak napokon zápas prehrali.

„Nikdy sa nevzdávame, vďaka tomu môžeme dôjsť ďaleko,“ priznal hrdina zápasu, Švéd Nicklas Bäckström. Ten dosiahol gólom v 61. minúte na hetrik a rozhodol o zápase. Ešte pred ním sa z troch gólov v zápase radoval i Bielorus Andrej Kosticyn z Montrealu.

Zápas nevyšiel brankárovi Habs Jaroslavovi Halákovi, ktorý pustil za svoj chrbát šesť z celkového počtu 37 striel. Hokejisti Caps sa zamerali najmä na streľbu do horných častí bránky opory slovenského tímu na OH vo Vancouvri. „Hovorili sme si, že musíme strieľať čo najviac na bránku a snažiť sa zakrývať mu výhľad. To sa nám aj podarilo,“ vyhlásil Alexander Ovečkin, ktorý sa takisto zapísal do listiny strelcov.

Play-off NHL, Západná konferencia

Západná konferencia.
Západná konferencia. Západná konferencia.

VANCOUVER – LOS ANGELES 2:3 (2:0, 0:2, 0:0 – 0:1) – stav série 1:1

Góly: 8. Bernier (Kesler, Wellwood), 10. Samuelsson (DEMITRA, Kesler) – 31. Modin (J. Johnson, D. Brown), 32. Simmonds (Kopitar), 68. Kopitar (Doughty, J. Johnson)
Strely na bránku: 26:32. Brankári: Luongo – Quick. Vylúčení: 7:4, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 18 810 divákov
Hviezdy zápasu: Kopitar, Kesler, Doughty.

Dobre rozbehnutý zápas mal aj Vancouver, no ten takisto prehral. Kosatky viedli v polovičke zápasu s LA 2:0, no napokon sa do mesta filmov bude séria sťahovať za stavu 1:1. Rozhodol o tom gól v predĺžení z hokejky slovinského útočníka Anže Kopitara. V drese porazených si jednu asistenciu na svoje konto pripísal Pavol Demitra.