Zvolen si poradil so Skalicou, Košice rozobrali Martin

Hokejisti Zvolena si v priamom súboji o šieste miesto extraligovej tabuľky poradili so Skalicou 3:1. Líder z Košíc nedal šancu Martinu (7:3), deviata Nitra príjemne prekvapila vysokým víťazstvom nad druhým Liptovským Mikulášom 4:1.

02.12.2008 19:46
Zvolenčania Foto:
Zvolen zdolal Skalicu.

Hokej – Slovnaft extraliga – 25. kolo:

HKm Zvolen – HK 36 Skalica 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

• Góly: 17. Huba (L. Čierny), 20. Hvila (Klouda, M. Chovan), 44. Hvila (Štrba, Dlouhý) – 57. Kocák (M. Ivičič, Jendek). Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše v 54. Gründling (Skalica) 10 min. osobný trest za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Juraj Konc – Šefčík, Stano, 1923 divákov
  • Zvolen: J. Laco – J. Malinský, Valach, Dlouhý, Cebák, L. Čierny, Huba – Dubec, Štrba, Lelkeš – Hvila, Klouda, M. Chovan – Pavliš, F. Turek, D. Vrbata
  • Skalica: Rybár – Ďurák, Hranáč, M. Ivičič, Gründling, Gula, Jendek, Škadra, Beňa – Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann – T. Višňovský, R. Školiak, Pašek – Kocák, Mikušovič, Kutálek

Vo Zvolene sa hral hokej s nasadením, v dobrom tempe. Prvé šance si vypracovali hostia v presilovke v 8. min, no Ďurák, Mikúš a Hartmann Laca neprekonali. Domáci ťažili z presilovkového tlaku v 17. min v čase, keď už na ľad naskočil Mikušovič z trestnej lavice, od modrej čiary vystrelil L. Čierny a Huba tečoval puk za Rybára – 1:0. Domáci potom strelili hosťom gól do šatne, keď za bránkou urobil dobrú prácu Klouda, Hvila si nakorčuľoval okolo pravého kruhu do medzikružia a zvýšil na 2:0.

Útočník Skalice Juraj Mikúš pri ataku súpera. Foto: SITA
Mikúš Skalica Útočník Skalice Juraj Mikúš pri ataku súpera.

V druhej tretine sa nenudil hlavne brankár hostí Rybár, v 26. min Hvila strieľal spoza ľavého kruhu a Cebák tečoval puk do žŕdky. O minútu neskôr sa nepresadil zblízka Pavliš a následne Dlouhý minul spoza kruhov odkrytú bránku hostí. V polovici zápasu Chovan od mantinelu prekonal Rybára, no puk sa od žŕdky skĺzol po bránkovej čiare. Hostia mohli odpovedať Ďurákom, ktorý sa ocitol úplne voľný pred Lacom, no premárnil obrovskú príležitosť. V 37. min mohli domáci opäť zvýšiť svoje vedenie, keď Turek našiel z ľavej strany vpravo Pavliša, ktorý taktiež prekonal Rybára, no puk sa do bránky nedostal.

V tretej tretine Zvolenčania zvýšili svoje vedenie v presilovke. V 44. min Štrbovu prihrávku priťukol Hvila a prekvapil Rybára v skalickej bránke. Hostia sa potom snažili aspoň znížiť, čo sa im podarilo až v 57. min. Ivičič vysunul Kocáka, ktorý sa presadil v páde cez Laca – 3:1. Na viac však už hostia v tomto zápase nemali.

Miloš Holaň (tréner Zvolena): „Musím pochváliť všetkých svojich zverencov. Hral sa veľmi taktický hokej. Som rád, že sme sa presadili už v prvej tretine. Dôležitý bol najmä druhý gól na konci úvodnej časti hry, ktorý rozhodol o zápase. V druhej tretine sme mali niekoľko stopercentných šancí, ktoré sme nevyužili, no obetavosťou a dobrým nasadením v poslednej dvadsaťminútovke sme si nenechali vziať víťazstvo.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Pripravovali sme sa na Zvolen, no žiaľ, zápas ovplyvnila naša úvodná presilovka o dvoch hráčov, ktorú sme nevyužili. Domáci sa potom presadili a dali dôležitý gól do šatne. My sme mali niekoľko príležitostí, ale strelecky sme sa nevedeli presadiť. Jeden gól na víťazstvo nestačí. Hráči boli za posledné dni dosť vyťažení, čo sa napokon odzrkadlilo na ľade. Musíme ísť ďalej.“

HK Ardo Nitra – MHK 32 Liptovský Mikuláš 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

• Góly: 1. T. Chrenko (Čaládi, Ďurkech), 26. Kmeč (Rumpel), 39. Kudrna (Podstavek, T. Chrenko), 55. Čaládi (T. Chrenko) – 43. J. Kuric (B. Pohanka, Kovář). Vylúčení: 16:15 na 2 min, Pištek (Nitra) 10 min za nešport. správanie, Výborný (Nitra) 10 min za nešport. správanie, Ďurkech (Nitra) 10 min za nešport. správanie – Varga (L. Mikuláš) 10 min za nešport. správanie, Kumštát (L. Mikuláš) 10 min za nešport. správanie, Kovář (L. Mikuláš) 10 min za nešport. správanie, Róbert Huna 5 min + DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krist – Bundil, M. Orolin, 2128 divákov
  • Nitra: Falta – Výborný, Rais, Halász, Kudrna, M. Školiak, Ďurkech – Ľ. Pištek, Gálik, H. Ručkay – Čaládi, T. Chrenko, Podstavek – Kmeč, Baran, Rumpel – Hronský, Vozdecký, Ecker
  • L. Mikuláš: Falter – Heš, M. Varga, P. Lištiak, D. Rehák, Kumstát, Petran – Kovář, Halaj, B. Pohanka – Richard Huna, Róbert Huna, Kriška – Vaškovič, Kuric, Cibuľa

Nitrania zbavili čara neporazenosti brankára hostí Faltra už v 39. sekunde, keď Čaládi posunul puk popri mantineli na Tomáša Chrenka, ten vytiahol efektnú sťahovačku a strelou spomedzi kruhov prekonal po ľade brankára L. Mikuláša. Hostia mohli vyrovnať v 8. min, keď sa do veľkej šance dostal Richard Huna, no jeho strelu bez prípravy Falta efektne zlikvidoval. V 17. min mali Liptáci opäť šancu na strelenie gólu, no dorážku Krišku do prázdnej bránky Nitry stačil zblokovať Kudrna.

V úvode druhej tretiny pripravil Kmeč dobrú pozíciu Baranovi, no ten nedotiahol blafák do úspešného konca. V 26. min však za Falterovou bránkou odstavil Rumpel od puku Vargu, prihral Kmečovi a ten zvýšil na 2:0. O 3 minúty neskôr mali blízko ku gólu hostia, keď Cibuľa poslal puk pred bránku Nitry na nekrytého Kovářa, ktorý tesne minul a v 37. min dokonca po Hešovej strele zazvonila žŕdka nitrianskeho brankára.

Na začiatku tretej časti hry sa Liptákom podarilo znížiť, keď Falta vyrazil puk pred bránku a tam sa najlepšie zorientoval Kuric – 3:1. V 53. min sa domáci Pištek „preštrikoval“ obranou hostí z vlastného pásma, no trafil Faltrovu korčuľu. O dve minúty sa však nitrianski diváci dočkali ďalšieho gólu, keď T. Chrenko posunul puk Čaládimu, ktorý trafil presne nad Faltrovu vyrážačku – 4:1.

Jiří Kučera (tréner Nitry): „Prehru v Skalici sme si prebrali, dnes sme hrali takticky veľmi dobre, pochváliť musím brankára Faltu.“

Mojmír Trličík (tréner L. Mikuláša): „Domáci nám vrátili tie zápasy u nás aj s úrokmi, dnes sme boli do stavu 3:0 paradoxne lepší, ale góly strieľala Nitra. Taký je šport, musíme sa pripraviť na ďalší zápas.“

SkiPark MHK Kežmarok – HK Aquacity ŠKP Poprad 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

• Góly: 6. Šechný (M. Drotár, P. Segľa), 28. Škovira, 49. M. Drotár (D. Brincko, Šechný) – 18. A. Kroták (Fabian), 45. Skokan (Marcel Haščák, Kolusz). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Konc – Gašparík, Valach, 1220 divákov
  • Kežmarok: Budai – R. Gavalier, M. Žemba, D. Brincko, Bartoň, Flašar, D. Brejčák, Sadiki – Škovira, S. Pavličko, Fedor – P. Segľa, Šechný, M. Drotár – Mašlonka, Slaninák, Bednár – Svitana, V. Žemba, René Schneider
  • Poprad: Melicherčík – Kasík, Fabian, Michal Segľa, Dora, O. Malinský, M. Gavalier, Bakoš, Michal Procházka – A. Kroták, Rataj, Lapšanský – Marek Bartánus, Jarolín, M. Lukáč – Marcel Haščák, Skokan, Kolusz – Martin Segľa, Piatak, Buc

Po opatrnom úvode sa v podtatranskom derby prví gólovo presadili domáci, keď v 6. min Drotárovu strelu za chrbát brankára Melicherčíka doklepol Šechný. O minútu neskôr dovolili obrancovia hostí Bednárovi až trikrát za sebou vyskúšať Melicherčíkovu pozornosť, ten však puk do bránky nepustil. Vzápätí sa do sľubnej šance dostali i „kamzíci“, voľného Buca však Budai vychytal. V 17. min sa na trestnej lavici ocitli dvaja Kežmarčania a hostia dvojnásobnú početnú výhodu využili. Do odkrytej bránky po presnej Fabianovej prihrávke trafil Kroták.

V úvode druhej tretiny vyskúšal Budaiov postreh Haščák, kežmarský gólman však na jeho štipľavú strelu vytiahol ukážkový semafor. V 28. min vyslal propagačnú strelu na Melicherčíka Škovira a puk na prekvapenie hráčov i divákov skončil v sieti. V ďalšom priebehu sa hra prelievala z jednej strany na druhú, družstvá vyčkávali na chybu svojho súpera, no stav sa do konca druhej tretiny už nemenil.
V 42. min mal Poprad po vylúčení Slanináka početnú výhodu, ale nevyužil ju. Tesne po jej skončení zaúradovala tretia útočná formácia hostí a Skokan vyrovnal na 2:2. V 47. min šiel na trestnú lavicu Popradčan Kasík a „jastrabi“ mali šancu opäť sa ujať vedenia.

Napokon sa im to podarilo v 49. min, keď od mantinelu odrazený puk dostal do siete Drotár – 3:2. V 53. min mohol gólovú poistku v ďalšej presilovke pridať po Fedorovej prihrávke Pavličko, minul však bránku. Záverečný nápor bielo-modrých aj napriek hre bez brankára už vyrovnanie nepriniesol. Kežmarok napokon po druhý raz v sezóne zdolal svojho podtatranského rivala.

Jerguš Bača (asistent trénera Kežmarku): „Derby ani dnes nemalo favorita. Z troch doterajších vzájomných zápasov bol tento najkvalitnejší. Hráči podali výborný výkon a okrem bojovnosti celého mužstva nás dnes podržal aj gólman Budai. Sme radi, že sme vyhrali a myslím si, že sa bolo na čo pozerať.“

Tibor Turan (tréner Popradu): „Ďakujem hráčom za predvedený výkon, no dnes sme nemali šťastie a ani nám ho niekto nedoprial. Boli sme hokejovo lepší ako domáci, góly sme dostali prakticky z ničoho. My sme naopak nedokázali skórovať ani z vyložených šancí.“

Dukla Trenčín – MsHK Žilina 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 1:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 13. Trochta (Fatyka, Lelenas), 29. Bobček (Trochta, P. Mikuš), 44. Hurtaj (Valčák, Čacho), rozhodujúci sam. nájazd A. Nedorost – 25. Horák (Škoda, Turoň), 36. Valášek (Hajnik, Turoň), 50. Škoda (Valášek). Vylúčení: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valachovič – M. Novák, Müllner, 1450 divákov
  • Trenčín: V. Kováč – Homer, P. Mikuš, Fatyka, Gábriš, J. Liška, J. Mikuš, Bobček – A. Nedorost, Kóňa, V. Nemec – Valčák, Hurtaj, Čacho – Lelenas, Trochta, O. Ďuriš – T. Radulay, Marek Haščák, E. Hartmann
  • Žilina: Láníček – Kusovský, Javín, I. Droppa, Hriňa, Turoň, Horák – Tvrdek, Koložváry, Važan – Jabrocký, Sivák, Kontšek – Hajnik, Škoda, Valášek

V súboji tímov z druhej polovice extraligovej tabuľky sa diváci hokejovej krásy nedočkali. Zápasu dominovalo najmä pozorné bránenie stredného pásma a čakanie na chyby súpera. V závere hokejovo nudnej úvodnej desaťminútovky vystrelil nebezpečne spomedzi kruhov hosťujúci Kontšek, ale Kováč bol pozorný. O chvíľu neskôr zlikvidoval v oslabení aj šancu obrancu Turoňa. Skóre stretnutia napokon otvorili so šťastím domáci hokejisti. V 13. min prepadol puk za bránkovú čiaru hosťujúcemu brankárovi po strele Trochtu – 1:0.

Útočník Trenčína Martin Trochta sa teší zo... Foto: SITA
Trochta Trenčín Útočník Trenčína Martin Trochta sa teší zo svojho gólu v sieti Žiliny.

Žilina napriek tomu naďalej hrozila a v úvode druhej časti duelu už po šestnástich sekundách zužitkovala početnú výhodu po vylúčení Bobčeka. Puk namieril od modrej čiary za chrbát Kováča obranca Horák. Hokej založený viac na bojovnosti ako umení jednotlivých aktérov pokračoval aj v nasledujúcich minútach. V polovici stretnutia poslal domácich po druhý raz do vedenia Bobček strelou z pravého kruhu. Ešte do konca druhej tretiny však bolo vyrovnané. Valášek upravil po dorážke na 2:2. Vedenie na stranu Dukly mohol strhnúť Homer, no spomedzi kruhov sa nepresadil. Úspešný bol až Hurtaj, ktorého strela sa v 44. min po teči jedného z hosťujúcich hokejistov odrazila od žŕdky za bránkovú čiaru.

Trenčania sa ale z jednogólového náskoku dlho neradovali. Žilinčania v 50. min po tretí raz vyrovnali, keď autorom gólu na 3:3 bol Škoda. Necelé dve minúty pred treťou sirénou mala Dukla výhodu presilovej hry, ale neuspela. Kedže o víťazovi nerozhodol ani nadstavený čas, rozuzlenie museli priniesť samostatné nájazdy. O víťazstve Dukly rozhodol napokon už v prvej sérii Nedorost.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Nedokázali sme streliť gól, ktorým by sme súperovi odskočili na dvojgólový rozdiel. Neprinútili sme ho hrať ofenzívnejšie, čo by nám vytvorilo diery v jeho obrane. Trestné strieľania nám vychytal Kováč.“

Ján Šterbák (tréner Žiliny): „Odohrali sme sympatické stretnutie kvalitné najmä z pohľadu útoku. V defenzíve sme si dávali pozor najmä na rýchlu hru Dukly v našom pásme. Sme trochu smutní, že druhý zápas sme prehrali po nájazdoch. Chce to viac suverenity, body nám totiž unikajú a je veľmi zle. V oklieštenej zostave bez piatich útočníkov sme to však celkom zvládli.“

HC Košice – MHC Martin 7:3 (3:1, 3:2, 1:0)

• Góly: 3. Rudolf Huna (Špelda, S. Gron), 13. Petričko (J. Kopecký, S. Gron), 13. P. Bartoš (Juraj Faith, Michel Miklík), 23. S. Gron (Rudolf Huna, Petričko), 26. Rudolf Huna (Petričko, S. Gron), 33. Húževka (Špelda, Šimurda), 52. Šimurda (Kmiť, Húževka) – 9. M. Macho (Appel), 26. Vantroba (Michal Beran), 37. Polák (Török, L. Říha). Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: v 6 min Klepáč na 10 min za nešp, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – M. Grečko, Smrek, 5661 divákov
  • Košice: Lipovský – M. Šterbák, M. Kozák, Tabaček, Chmelo, Špelda, J. Sýkora – Michel Miklík, Juraj Faith, P. Bartoš – Ščurko, S. Gron, Rudolf Huna – Šimurda, Húževka, Kmiť – J. Kopecký, Petričko
  • Martin: Dzubina (od 26. min Lakosil) – Kolba, I. Ďatelinka (od 11. min Brcko), J. Polák, Klepáč, Vantroba, Drgoň – Török, M. Beran, I. Dornič – Appel, M. Macho, L. Říha -Trokan, Mahdalík, Škumát

Košičania pôsobili od začiatku podstatne sebavedomejším dojmom a už v 3. min v presilovke sa po ideálnej prihrávke Špeldu presadil Huna. Nasledovala ďalšia možnosti Miklíka. Martin dokázal odpovedať pri presilovke 5 proti 3, keď v 9. min namieril Macho do odkrytej časti košickej bránky. Domáci, ktorí mali lepší pohyb, išli do vedenia po druhý raz v stretnutí v 13. min, keď sa po peknej prihrávke Kopeckého presadil Petričko. O 22 sekúnd na to bol už stav 3:1, po kombinácii prvého košického útoku skóroval Bartoš.

V druhej tretine domáci schuti kombinovali a už v 23. min pridali štvrtý gól. Gron po milimetrovej prihrávke Hunu namieril pod hornú žŕdku. V 26. min domáci „rozobrali“ martinskú obranu a Huna v páde prekonal Dzubinu, ktorého následne v 26. min vystriedal Lakosil. V tej istej minúte sa martinský obranca Vantroba natlačil až pred Lipovského a znížil. Šiesty gól padol v 33. min z hokejky Húževku, ktorý doklepával do prázdnej bránky Lakosilom vyrazenú strelu Špeldu. V závere tretiny bol vylúčený Šimurda a na konci biliardovej akcie hostí bol Polák.

Košičania v tretej tretine kontrolovali náskok a po sérii nepremenených príležitostí v 52. min pri presilovke pridali siedmy gól po tom, ako sa do strely oprel Šimurda. Martin ešte mohol korigovať, ale Beran nastrelil iba žŕdku.

Anton Tomko (tréner Košíc): „Sme radi, že sme vyhrali, veď sme hrali s tretím tímom tabuľky. Napravili reputáciu po prehre v Banskej Bystrici, dnes to bolo iné mužstvo, hralo koncentrovane. Góly sme dávali po pekných kombináciách, odvďačili sme sa tak divákom. Vyhrali sme zaslúžene.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Košiciam musím pogratulovať. Domáci boli lepší, náš výkon dnes nebol dobrý. Ďatelinka má zrejme otras mozgu.“