V súboji slovenských brankárov zažiaril Halák

V nočnom zápase NHL medzi Coloradom s Montrealom sa vytiahol slovenský brankár v drese tímu hostí Jaroslav Halák. Domáci Peter Budaj dostal tri góly a keďže Canadiens napli aj sieť prázdnej brány, zvíťazili 4:2. Budaj si na svoje konto pripísal aspoň asistenciu. V noci na sobotu sa zrodilo niekoľko prekvapení na úkor favoritov, prehrali San Jose, Detroit i Boston.

14.02.2009 08:25 , aktualizované: 08:37
Jaroslav Halák Foto: ,
Jaroslav Halák.

Ďalším hrdinom z Montrealu bol Andrej Kosticyn. Puk pomedzi Budajove betóny dostal, keď do konca zápasu zostávali dve minúty a 16 sekúnd. Montreal tým ukončil sériu siedmich prehratých zápasov na ľade súpera.

Highlighty zápasu Colorado – Montreal

„Doteraz som mu žiaden nedal,“ povedal Kosticyn. Teraz dal a slovenský gólman z toho nemal radosť. „Nechytil som to. Urobil dobrý pohyb a ja som to nechytil.“ Náprotivok Halák čelil 48 streleckým pokusom, za jeho chrbát sa dostali len dva. „Nebolo to ľahké, nebolo to ani pekné, no máme dva body. Zápas bol náročný, strieľali odvšadiaľ,“ vyhlásil Halák.

Gólmana montrealského tímu pochválil jeho tréner Guy Carbonneau. „Pri spôsobe, akým sme v poslednom čase hrali, sme od jedného brankára potrebovali, aby sa vytiahol. Myslím, že Jaroslavovi sa to dnes podarilo. Vytiahol zákroky, keď sme ich potrebovali,“ povedal kouč.

Víťazstvo 1:0 nad Bostonom zariadili pre New Jersey dvaja muží – brankár Scott Clemmensen a obranca Bryce Salvador. Prvý menovaný vychytal druhý shutout za sebou. „Naozaj sme pridali, aby sme sa dostali na čelo tabuľky. Ak chcem zvládnuť ďalší krok a stať sa elitným klubom, tímy ako Boston musíme porážať,“ povedal gólman. Bostonu sa skončila pekná séria, posledné štyri duely u protivníka vyhral.

Prehra sa nevyhla ani Detroitu, odniesol si ju z ľade Columbusu (2:3). Výraznou mierou sa o to postaral navrátivší sa brankársky nováčik Steve Mason, ktorý čelil 34 strelám. Len dve prešli. „Je veľmi dobrý. Pripomína mi Toma Barrassa. Je agilný, veľký, s rýchlymi reflexami,“ povedal veterán Chris Osgood.

Richard Zedník síce v riadnej hracej dobe gól nedal, no podarilo sa mu to v nájazdovom rozstrele v zápase Floridy s New York Rangers. Keďže jeho pokus bol posledný úspešný, vďaka nemu Florida vyhrala 2:1 a Zedníka vyhlásili za tretiu hviezdu duelu.

Sumáre zápasov NHL:

NEW JERSEY – BOSTON 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 31. Salvador (Madden).
Strely na bránku: 18:31. Brankári: Clemmensen – Thomas. Vylúčení: 2:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 15.257 divákov
Hviezdy zápasu: Clemmensen, Salvador, Madden

COLUMBUS – DETROIT 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 3. Torres (Peca), 28. Chimera (Voráček, Russell), 54. Williams (Voráček, Methot) – 24. Lidström (Dacjuk), 45. Samuelsson (Hudler).
Strely na bránku: 25:34. Brankári: Mason – Osgood. Vylúčení: 5:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 18.802 divákov
Hviezdy zápasu: Williams, Voráček, Mason

BUFFALO – SAN JOSE 6:5 po nájazdoch (3:1, 1:2, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 7. Mair (Rivet, Kotalík), 9. Špaček (Connolly, Pominville), 15. Roy (Stafford), 29. Kotalík (Rivet, Ellis), 60. Pominville (Rivet, Roy), rozhodujúci nájazd: Roy – 19. Marleau (Vlasic, Thornton), 30. Marleau (Thornton, Siomenov), 40. Boyle (Thornton), 47. Setoguchi (Boyle, Thornton), 51. Pavelski.
Strely na bránku: 35:35. Brankári: Miller – Nabokov. Vylúčení: 2:7, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, 18.690 divákov
Hviezdy zápasu: Rivet, Thornton, Pominville

FLORIDA – NEW YORK RANGERS 2:1 po nájazdoch (0:1, 1:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 23. Frolik (Stillman), rozhodujúci nájazd: ZEDNÍK – 18. Sjoström (Orr, Betts).
Strely na bránku: 43:35. Brankári: Vokoun – Lundqvist. Vylúčení: 6:6, z toho Campbell, Boynton – Dubinsky, Mara na päť minút, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 17.042 divákov
Hviezdy zápasu: Vokoun, Lundqvist, ZEDNÍK

DALLAS – VANCOUVER 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 29. Eriksson (Niskanen, Modano), 37. Lundqvist (Eriksson, Turco) – 6. Pyatt (Bernier, O'Brien).
Strely na bránku: 30:33. Brankári: Turco – LaBarbera. Vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 18.532 divákov
Hviezdy zápasu: Turco, Eriksson, D. Sedin

St. LOUIS – CHICAGO 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 41. Boyes (McDonald, Oshie).
Strely na bránku: 23:22. Brankári: Mason – Huet. Vylúčení: 8:8, z toho Crombeen, Strachan – Walker, Eager na päť minút, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 19.150 divákov
Hviezdy zápasu: Oshie, Mason, Jackman

COLORADO – MONTREAL 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Góly: 26. Leopold (McCormick, Salei), 54. Arnason (Liles, BUDAJ) – 18. Boullion (Pacioretty, D'Agostini), 19. Brisebois (S. Koivu, Markov), 58. Kosticyn (Dandenault, Gorges), 60. Kostopoulos (Komisarek, S. Koivu).
Strely na bránku: 48:23. Brankári: BUDAJ – HALÁK. Vylúčení: 3:6, z toho Tucker – Brisebois na päť minút, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 17.514 divákov
Hviezdy zápasu: Kosticyn, HALÁK, Arnason