USA zdolali v divokej prestrelke Kanadu, suverénni Švajčiari

Hokejisti USA zvíťazili v Helsinkách na MS v zámorskom derby nad Kanadou 5:4 po predĺžení. Prvýkrát na tohtoročnom šampionáte sa o víťazovi duelu rozhodovalo v nadstavenom čase, víťazný gól si pripísal strelou z vrcholu pravého kruhu kapitán USA Jack Johnson.

05.05.2012 16:54 , aktualizované: 20:54
Jack Johnson Foto:
Kapitán USA Jack Johnson sa teší z gólu v sieti Kanady.

H-skupina:
Kanada – USA 4:5 po predĺžení (1:1, 1:1, 2:2 – 0:1)

• Góly: 7. Tavares (Keith), 28. Skinner (Tavares, Bouwmeester), 50. E. Kane, 59. Keith – 2. Slater (Lasch), 34. J. Johnson (Pacioretty, B. Ryan), 47. Dwyer, 57. N. Thompson (Crabb, Dwyer), 62. J. Johnson

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) – Blumel (ČR), Šeľanin (Rus.)

V riadnom hracom čase sa ani jednému z tímov nepodarilo získať viac ako jednogólový náskok. Američania viedli hneď po prvom vážnejšom útoku, keď sa presadil Jim Slater. V 7. min vyrovnal John Tavares. Kanaďania sa dostali v druhej časti hry do vedenia, ale Američania odpovedali. Tím USA v tretej tretine dvakrát viedol, ale svoj náskok nedokázal udržať. V poslednej sekunde základnej hracej doby putoval na trestnú lavicu Tavares a v predĺžení tesne pred skončením jeho trestu rozhodol o bode navyše pre USA kapitán Jack Johnson.

H-skupina (Helsinki):
Švajčiarsko – Kazachstan 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

• Góly: 10. Rüthemann (Hollenstein), 12. Streit (Wick, Blindenbacher), 25. Streit (Blindenbacher), 33. Rüthemann (Hollenstein, Streit), 37. Du Bois (Rüthemann, Bieber) – 22. Savčenko (Starčenko).
  • Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Johansson (Švéd.) – Kilian (Nór.), Schrader (Nem.), 7221 divákov.
Radosť hokejistov Švajčiarska Foto: SITA
Švajčiarsko, radosť Radosť hokejistov Švajčiarska

Švajčiari zvládli dobre už prvé dejstvo, keď sa o dvojgólový náskok postarali útočník Rüthemann a obranca Streit. Hoci sa na začiatku druhej tretiny podarili Kazachom zásluhou Savčenka streliť kontaktný gól, favorit odpovedal ešte do konca druhej dvadsaťminútovky tromi presnými zásahmi a definitívne rozhodol o osude zápasu. Hlavnými postavami duelu boli spomenutí Rüthemann a Streit, ktorí si pripísali do štatistík produktivity tri body za dva góly a jednu asistenciu.