Obrovská výzva. Vůjtekovcov čaká vo štvrťfinále Kanada!

Pravda.sk, SITA | 15.05.2012 21:20
Ward, Kopecký Foto:
Kanadský brankár Cam Ward zastavuje akciu Tomáša Kopeckého.
Víťazstvom USA nad Švajčiarskom 5:2 sa skončili zápolenia v základnej skupine MS, ktorá sa hrala v Helsinkách. Triumf Američanov rozhodol o tom, že Slovensko skončí v tabuľke na 4. mieste, tým pádom sa vo štvrťfinále stretne s prvou Kanadou. Hrať sa bude vo štvrtok 17. mája o 12.00.

Slovensko sa s Kanadou vo štvrťfinále majstrovstiev sveta stretne štvrtýkrát v histórii. V Karlstade 2002 vyhrali zverenci Jána Filca 3:2 a naštartovali svoju púť za zlatými medailami. V Innsbrucku 2005 sa tešili Kanaďania po výsledku 5:4, rovnako aj o rok neskôr v Rige vyhrali 4:1.

Ďalšiu helsinskú štvrťfinálovú dvojicu vytvoria USA a domáce Fínsko, ich súboj je na programe od 17.30 h SELČ. V Štokholme vo štvrťfinále nastúpia najskôr o o 14.45 h Rusi proti Nórom, večer od 20.15 h si sily zmerajú Švédi a Česi.

**Najbližší program MS: **

streda 16. mája:
voľný deň

štvrtok 17. mája:
štvrťfinále (Helsinki): Kanada – Slovensko (12.00), USA – Fínsko (17.30)
štvrťfinále (Štokholm): Rusko – Nórsko (14.45), Švédsko – Česko (20.15)

Američania si poradili so Švajčiarmi

Hokejisti USA zvíťazili nad Švajčiarskom 5:2 a posunuli sa na konečnú 2. priečku. Vo štvrťfinále čaká na tím USA vo štvrtok 17. mája od 17.30 SELČ domáce Fínsko. Švajčiarsko na druhom šampionáte za sebou nepostúpilo medzi najlepšiu osmičku. Američania doteraz na turnaji prehrali len jeden zápas, keď podľahli Slovensku.

Gólová radosť hráčov USA. Foto: Reuters
Johnson, Fowler, Ryan Gólová radosť hráčov USA.

Švajčiarom nestačil ani prvý gól, ktorý strelili v úvode druhej tretiny. Američania ešte do druhej prestávky výsledok obrátili. Stretnutie malo tempo, na oboch stranách bolo viacero dramatických momentov. Američania išli v 47. min do vedenia 4:1, Švajčiari ešte skorigovali, ale skóre uzavrel v 55. min Jeff Petry. Troma bodmi za gól a dve asistencie sa v zápase prezentoval syn slovenskej hokejovej legendy Petra Šťastného Paul, ktorý reprezentuje USA.

USA – Švajčiarsko 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)

• ly: 23. B. Ryan (Pacioretty, Fowler), 37. Fowler (Paul Šťastný), 46. Paul Šťastný (B. Ryan, Pacioretty), 47. Goligoski (Abdelkader, Palmieri), 55. Petry (Paul Šťastny) – 21. Rüthemann (Brunner, Romy), 55. Trachsler (Plüss, Josi)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Lärking (Švéd.) – Kilian (Nór.), Šeľanin (Rus.), 9212 divákov