Slováci sa vyhrabali z manka, padli v nájazdoch

ko | 27.04.2012 17:37, aktualizované:
Nórska gólová radosť v Bratislave. Foto:
Nórska gólová radosť v Bratislave.
Po veľkej biede nasledovalo vstávanie z kolien. Namiesto očakávaného prvého víťazstva hokejistov prišla v predposlednom prípravom zápase pred majstrovstvami sveta ďalšia prehra. Slováci podľahli na turnaji Škoda Cup Nórom 4:5 po nájazdoch.

Pred stretnutím pozdravil spoluhráčov zarastený Dominik Graňák, obranca Dynama Moskva, víťaza ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy. Novozložená zostava už aj s hráčmi finalistov slovenskej extraligy a Tatarom pôsobila spočiatku nesúrodo, no nepoddajnosťou a vôľou takmer ušla Nórom z lopaty.

Hostia začali svižnejšie – a strelili úvodný gól. Z pravého kruhu vystrelil Hansen, puk sa obtrel o brankára Hamerlíka – a skončil za jeho chrbtom. Slovákom v bielych dresoch s podobizňou Pavla Demitru a číslom 38 chýbala iskra. Na ľade sa hľadali, viazol prechod do útoku. Do veľkej šance sa nedostali. Marcelovi Hossovi chýbala v úniku väčšia rýchlosť, v páde vystrelil, no Haugena neprekonal, vyrovnanie nepriniesla ani Tatarova bekhendová strela.

V druhej časti namiesto slovenskej prevahy prišiel herný výpadok. V polovici druhej tretiny po hrúbkach v obrane prehrávali Slováci už 0:4, tréneri si vzali oddychový čas. Spoluhráči nepomohli Hamerlíkovi, nepokrývali hráčov súpera a pretože ani brankár Hamerlík nemal svoj deň, vyzerali domáci zvädnuto.

"V oddychovom čase som aj zvýšil hlas, padli aj tvrdšie slová. Hrali sme bojazlivo, opäť nám ušiel začiatok. To musíme zmeniť, lebo z toho vznikajú problémy. V polovici druhej tretiny sme urobili viac chýb než v predchádzajúcich zápasoch dohromady. Pozitívom je, že mužstvo sa vzchopilo a ešte vyrovnalo. Možno som mal vziať tajmaut po treťom góle. Nejdú nám ani penalty, hoci šli na ne noví hráči, " konštatoval tréner Vůjtek.

V ďalšom priebehu prišli slovenské chvíle – v presilovkách. Najprv namieril presne od modrej čiary obranca Starosta, o chvíľu po Sekerovej akcii pretlačil puk do bránky Radivojevič.

Gólová radosť v podaní nórskych hokejistov... Foto: Ivan Majerský
Slovensko, Nórsko Gólová radosť v podaní nórskych hokejistov verzus rozčarovanie Slovákov.

Slováci ožili, v úvode tretej tretiny Mikúš po dorážke znížil na rozdiel gólu. Stretnutie dostalo dramatický náboj. Vyrovnanie viselo na vlásku, zariadil ho Radivojevič 22 s pred koncom riadneho hracieho času!

„Zapli sme neskoro, od začiatku sme mali hrať tak ako v závere. Prvých desať minút sa pozeráme a stojíme. Musíme hrať šesťdesiat minút,“ zdôraznil Branko Radivojevič, autor dvoch gólov. V predĺžení Slováci pokračovali v tlaku, ale skóre sa nezmenilo.

V nájazdoch neuspel v slovenskom drese postupne Šatan, Miklík ani Tatar, zo severanov prekonal Hamerlíka Skröder a rozhodol o víťazstve.

Pocity sú zmiešané, v obrane sme mali veľa dier, boli však aj dobré momenty. Za stavu 0:4 som si spomenul na zápas proti Nemecku na majstrovstvách sveta pred rokom. Teraz sme však v riadnom hracom čase vyrovnali, čo je pozitívne, no máme čo zlepšovať. V nájazde som si vyskúšal jednu vec, no súperov brankár stihol byť tam, kde šiel puk. V pozmenenej zostave sa nedá hrať bez chýb, no nesmieme nechať súperovi toľko priestoru," hodnotil kapitán Miroslav Šatan.Útočník Tomáš Tatar tvrdil, že si na nájazd veril. „Nevyšiel mi. A keby aj, neviem, či by to stačilo. Ešte mi nešli nohy tak, ako by som chcel, no verím, že každým zápasom to bude lepšie.“

Sobotňajším súperom Slovenska bude Nemecko (17.00).

Slovensko – Nórsko 4:5 po sam. nájazdoch (0:1, 2:3, 2:0 – 0:0, 0:1)

• Góly: 35. Starosta (Tatar, J. Mikúš), 37. Radivojevič (Sekera), 43. J. Mikúš (Michel Miklík, Tatar), 60. Radivojevič (Michel Miklík, Vydarený) – 7. Hansen (K. A. Olimb, Tollefsen), 30. Skröder (Thoresen, Hansen), 32. Bastiansen (Spets, Kristiansen), 33. Skröder (Thoresen), rozhodujúci sam. nájazd premenil Skröder

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc – Stano, M. Novák, 3129 divákov

• Slovensko: Hamerlík – Sekera, Mihálik, M. Hruška, Baranka, Starosta, Vydarený, Kudroč, Sersen – Radivojevič, Bližňák, Marcel Hossa – Šatan, Surový, Bartovič – Michel Miklík, J. Mikúš, Tatar – Dravecký, Cibák, Marcel Haščák
  • Nórsko: Haugen – Holos, Solberg, Tollefsen, Bonsaksen, Trygg, Kaunismäki, Laumann Ylven, Lokken Ostli – Thoresen, Hansen, Skröder – Kristiansen, Bastiansen, Spets – Martinsen, K. Forsberg, Roymark – K. A. Olimb, Ask, Rosseli Olsen

Druhý piatkový zápas: Nemecko – Bielorusko 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)