Lotyši zdolali Nemcov, Taliani zaskočili Dánov

Hokejisti Lotyšska zvládli dôležitý súboj S-skupiny na majstrovstvách sveta: v Štokholme víťazstvom 3:2 nad Nemcami posilnili svoje nádeje na postup do štvrťfinále.

06.05.2012 15:20 , aktualizované: 23:19
scandella, radost, MS Foto:
Talian Giulio Scandella sa teší z gólu, ktorým rozhodol o výhre nad Dánskom.

Lotyši nadviazali proti Nemcom na sympatický dojem z prvého vystúpenia na tomto turnaji proti Rusom a pripísali si prvý triumf. Nemecký tím síce dokázal v druhej tretine zmazať dvojgólové manko, v 53. min však presne trafil v presilovke Alexejs Širokovs a pripísal si víťazný gól. V závere sa už nemeckému tímu nepodarilo vyrovnať. Lotyšsko hralo čisto, ani jeden hráč v jeho drese neputoval na trestnú lavicu.

Hokejisti Ruska potvrdili úlohu favorita aj vo svojom druhom vystúpení na MS, keď v nedeľu v Štokholme zdolali Nórov 4:2. Rusi boli počas zápasu lepším tímom, ale húževnatí severania podali sympatický výkon a cestu za troma bodmi im riadne skomplikovali. Rusko so 6 bodmi vedie tabuľku S-skupiny.

Rusi síce mali od prvej minúty tlak, ale na gól čakali až do 22. min, keď v presilovke skóroval Pavel Daciuk. V 28. min sa v početnej výhode presadil aj Denis Denisov a „zborná“ sa upokojila. Pre ruských hráčov bol veľkou prekážkou mladý brankár Lars Volden. V polovici zápasu znížil Morten Ask pri hre piatich proti trom, o dve minúty vrátil Rusom dvojgólové vedenie Nikolaj Kuľomin. V 36. min využili Nóri Mariusom Holtetom presilovku a črtala sa dráma. V 40. sekunde tretej tretiny však dal upokojujúci gól na 4:2 Alexander Perežogin a Rusko už v ďalšom priebehu dohrávalo v pokojnom tempe.

O prekvapenie nedeľňajšieho programu sa v štokholmskej S-skupine postarali hráči Talianska, ktorí zdolali Dánsko 4:3 po predĺžení.

Taliani tak urobili veľmi dôležitý krok k záchrane. Už v úvodnej tretine si hokejisti z Apeninského polostrova vypracovali dvojgólový náskok, o ktorý však v úvode druhej časti prišli a v 32. min aj prehrávali 2:3. Vyrovnanie zariadil v 34. min autor dvoch presných zásahov De Marchi a v 52. sekunde predĺženia rozjasal svojich priaznivcov Scandella.

Dáni síce boli v nedeľu aktívnejším tímom, no nedokázali streleckú prevahu pretaviť na góly a získali len jeden bod. Stretnutie sledovalo iba 2878 divákov, čo len potvrdilo zatiaľ nízky záujem o zápasy MS v štokholmskej hale Globen.

„Som hrdý na svoj tím. Proti Nemecku sme nehrali dobre, ale dnes to bolo o mnoho lepšie,“ radoval sa taliansky tréner Rick Cornacchia. Za kľúčový moment zápasu označil dva rýchlo strelené góly v prvej tretine. „Dodali nám sebavedomie. Ukázali sme veľa charakteru,“ uviedol kouč, ktorého jediným cieľom je udržať sa s tímom v elitnej skupine MS. „Toto víťazstvo je pre nás veľmi dôležité. Veľa si ich tu nepripíšeme,“ dodal Cornacchia realisticky.

Rus Alexander Perežogin strieľa na nórskeho... Foto: Reuters
perezogin, volden, ms Rus Alexander Perežogin strieľa na nórskeho brankára Larsa Voldena.

S-skupina:

Rusko – Nórsko 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)

• Góly: 22. Daciuk (Kalinin, Jemelin), 28. Denisov (Medvedev, Kuznecov), 33. Kuľomin (Malkin), 41. Perežogin (Malkin) – 31. Ask (Holos, Thoresen), 36. Holtet (Skröder, Holos).
  • Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Patafie (USA) – Arm (Švaj.), Morrison (USA).

Dánsko – Taliansko 3:4 po predĺžení (0:2, 3:1, 0:0 – 0:1)

• Góly: 21. Eller (Nielsen, Jensen), 25. Jensen (Morten Green, Nielsen), 32. Jensen – 15. Ansoldi (Scandella), 15. De Marchi (Fontanive), 34. De Marchi (Scandella, Plastino), 61. Scandella.
  • Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: BALUŠKA (SR), Boman (Fín.) – Deďuľa (Biel.), VALACH (SR), 2878 divákov.

Nemecko – Lotyšsko 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

• Góly: 25. Tripp (Hospelt, Lavallee), 33. Hospelt (Reimer, Gogulla) – 12. Indrasis (Šprukts, G. Galvinš), 24. M. Redlihs (Šprukts, Indrasis), 53. Širokovs (Daugaviňš)

Vylúčení: 3:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Levonen (Fín.), Reiber (Švaj.) – Dehaen (Fr.), Semionov (Est.).