Švédi získali ôsmy titul majstra

Hokejovým majstrom sveta 2006 je Švédsko. Vo finále v Rige vyhralo nad obhajcom titulu Českom 4:0 a stalo sa prvým tímom v histórii, ktorý po olympijskom triumfe získal zlato aj na MS. Česi vo finále neboli nebezpeční a prvý raz na šampionáte v Lotyšsku nedali ani gól. Je to aj ich prvé finále MS, ktoré nevyhrali.

21.05.2006 19:13 , aktualizované: 21:35

TU SI POZRITE PRIEBEH FINÁLE****

Finále 70. MS v hokeji v Rige
Švédsko – Česko 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

• Góly: 15. Mattsson (Kronwall, Karlsson), 16. Emwall (Mattsson, Karlsson), 25. Kronwall (Nylander, Sundin), 38. J. Jönsson (Nylander, Samuelsson). Rozhodovali: Schütz (Švajč.)  Oskirko (Rus.), Novák (SR), vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9200 divákov.
  • Švédsko: J. Holmqvist – R. Sundin, M. Johansson, K. Jönsson, Kronwall, Hallberg, Timander, A. Holmqvist – Franzén, Zetterberg, Bäckström – Emwall, A. Karlsson, Mattsson – J. Jönsson, Nylander, Samuelsson – Nordquist, J. Lundqvist, Martensson – Melin
  • Česko: Hnilička – T. Kaberle, Michálek, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula – Erat, Výborný, Hlaváč – Tenkrát, Štefan, Bulis – Balaštík, J. Hlinka, Hubáček – Irgl, Plekanec, Rolínek – Bednář.

Čechom sa v tejto sezóne proti Trom korunkám nedarí, prehrali všetkých šesť vzájomných zápasov (na OH v Turíne vyhrali Švédi 7:3).

Severania celý zápas kontrolovali. Pomohlo im, že v priebehu 37 sekúnd prvej tretiny strelili so šťastím dva zlepené góly. O prvý sa postaral Mattsson, ktorého zrazená strela na prekvapenie všetkých oblúčikom doplachtila za Hniličku. Vzápätí tečoval puk za českého gólmana aj Emwall a obhajca titulu sa už nespamätal. V 25. min sa krásne predviedol obranca Kronwall, ktorého vyhlásili aj za najužitočnejšieho hráča šampionátu. V presilovke o dvoch hráčov prikrášlil skóre Jörgen Jönsson.

Švédi získali ôsmy majstrovský titul, naposledy sa však tešili ešte v roku 1998. Odplatili tak Čechom smoliarsku prehru z lanských MS vo Viedni, keď ich v predĺžení semifinále vyradil gól Dvořáka. Česi si vtedy napokon vybojovali zlato, Švédi skončili bez medaily.