Švédi si poradili s Čechmi 4:1, Malkinova paráda naštartovala ruský obrat

Hokejisti Švédska zvíťazili v šlágri S-skupiny na MS v Štokholme nad Českom 4:1. Zverencom Aloisa Hadamczika sa nepodarilo vrátiť "trom korunkám" prehru z vlaňajšieho semifinále MS v Bratislave 2:5. Organizátori znížili ceny vstupeniek, čo sa prejavilo aj na počte divákov a hala Globen sa zaplnila.

05.05.2012 19:45 , aktualizované: 22:39
Jevganij Malkin Foto:
Jevganij Malkin strelil po parádnej kombinácii v presilovke gól Ruska na 2:1.

S-skupina:
Švédsko – Česko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

• Góly: 3. Franzén (L. Eriksson, Zetterberg), 21. N. Kronwall (Zetterberg, L. Eriksson), 51. J. Lundqvist (Persson, J. Larsson), 59. Persson (Hedman, J. Lundqvist) – 44. Petružálek

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Levonen, Boman (obaja Fín.) – Arm (Švaj.), Deďuľa (Biel.)

Švédi, ktorí majú v kádri štrnásť hráčov zo zámorskej NHL, si dokázali od úvodu vytvoriť tlak a boli herne lepším tímom. V 3. min pretlačil puk do siete po Erikssonovej strele Franzén. V 21. min potrestal chybu brankára Štěpánka N. Kronwall. Od polovice duelu sa hra českého tímu zlepšila, v 44. min zlú rozohrávku brankára Fastha potrestal Petružálek a znížil na 1:2. Švédi však hrali v pohode a Lundqvist tečoval Perssonovu strelu v 51. min tretíkrát do siete. Skóre duelu uzavrel pri power-play Persson.

Potýčka v zápase Švédsko - Česko. Foto: SITA
Švédsko - Česko Potýčka v zápase Švédsko - Česko.

S-skupina (Štokholm):
Lotyšsko – Rusko 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)

• Góly: 12. Indrasis (Galvinš, Sprukts), 56. Daugavinš (Pujačs, Bartulis) – 34. Nikulin (Perežogin, Malkin), 37. Malkin (Nikulin), 46. Malkin (Popov), 51. Popov (Perežogin, Kalinin), 57. Kuznecov (Kuľomin)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaval (USA), Lewis – Dussureault (obaja Kan.), Suominen (Fín.), 2589 divákov

Víťazný vstup do majstrovstiev sveta majú za sebou hokejisti Ruska. Zborná porazila v základnej skupine v Štokholme Lotyšsko 5:2, hoci po prvej tretine prehrávala 0:1. Potom však zavelil k obratu hviezdny útočník Jevgenij Malkin, ktorý si pripísal tri body za dva góly a jednu finálnu prihrávku.

Rusi mali od úvodného vhadzovania prevahu a hneď v prvých minútach sa musel vyznamenať Masalskis v lotyšskej bránke pri Malkinovej šanci. Na druhej strane zahrozil Mikelis Redlihs, ktorého vychytal Varlamov. Hrdina tohto okamihu ale zaváhal o pár sekúnd neskôr, keď ho zaskočil Indrasis a poslal Lotyšov do vedenia.

Jeden z hlavných ašpirantov na zlato sa začal presadzovať až po polovici zápasu, keď ho tečovanou ranou v početnej výhode vyslobodil Nikulin. Za necelé tri minúty už Rusi viedli, keď Malkin po perfektnej kombinácii využil ďalšiu presilovku a ešte pred druhou prestávkou dokonal obrat.

Práve Malkin dorážkou na začiatku 46. minúty definitívne upokojil svoj ​​tím tretím gólom, a keď sa potom presadil Popov z bezprostrednej blízkosti, bolo zrejmé, že Lotyši sa už na odpor nezmôžu. Presilovku po vylúčení Nikulina síce ešte využil Daugavinš, lenže posledné slovo mal v 57. minúte Kuznecov a zavŕšil výhru Ruska.