Švédi nemali s Bieloruskom problémy

Favorizované severské tímy bodovali na hokejových MS v Rige naplno. Švédi si poradili bez problémov v osemfinálovej F-skupine s Bieloruskom, Fíni v šlágri E-skupiny zdolali USA. Česi sa trápili s Nórmi, ale napokon si pripísali povinné víťazstvo. V skupine o záchranu vykročili dobre Taliani.

12.05.2006 15:49 , aktualizované: 22:15

osemfinálová E-skupina
Česko – Nórsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

• Góly: 28. Hlaváč (Škoula, Richter), 39. Balaštík (Richter, Plekanec), 59. Tenkrát (Hlinka) – 13. Ask (Hansen). Rozhodcovia: Poľakov (Rus.) – Jakobsen (Dán.), NOVÁK (SR), vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 7004 divákov.
  • Česko: Hnilička – T. kaberle, Michálek, Krajíček, Hejda, Škoula, Richter, Kutlák – Hlaváč, Výborný, Erat – Bulis, Irgl, Plekanec – Balaštík, Hlinka, Prorok – Tenkrát, Štefan, Rolínek – Hubáček
  • Nórsko: Gundersen – Ryman, Myrvold, Mats Trygg, Nilsen, Jakobsen, Holos, Lund – Skroder, Vikingstad, Thoresen – Bastiansen, Ask, Holtet – Spets, Marius Trygg, Hansen – Nagel, Marthinsen, Andersen – Nygard

Českí hokejoví reprezentanti vstúpili úspešne do osemfinálovej E-skupiny, keď v piatok pred minimálne zaplnenou Riga Arenou zdolali outsidera z Nórska 3:1. Zverenci kouča Aloisa Hadamczika síce po prvom dejstve prehrávali prekvapujúco 0:1, no zvýšenou aktivitou zápas otočili a doviedli do víťazného konca.

Hráči s polárnym medveďom na hrudi otvorili skóre ako prví, keď dobre zvládli hernú situáciu v presilovej hre. Vylúčenie Hlinku potrestal Ask, keď pred Hniličkom umne tečoval nahodenie Hansena. Česi potom zapli, no ich snaha stroskotávala na povzbudených Škandinávcoch, ktorí ich bojovnosťou a prekvapujúco aktívnym herným prejavom takmer vôbec nepúšťali do vyložených šancí. Úradujúci šampión sa presadil až v polovici zápasu, keď konečne zužitkovali silnejúci tlak. Škoula nahodil puk od modrej čiary a ten sa po jemnom teči Hlaváča dostal za chrbát Gundersena. Favorit sa dostal do vedenia chvíľu pred koncom prostredného dejstva, keď pasivitu nórskej obrany potrestal Balaštík a strelou švihom z medzikružia poslal svoj tím do vedenia. Aj v poslednej tretine mali navrch Česi a Gundersena opäť zasypali spŕškou striel, no ujala sa iba jedna z hokejky Tenkráta, ktorý si vykorčuľoval z trestnej lavice a bekhendom rozhodol. Hlásateľ v hale síce zahlásil 7004 divákov, ale išlo iba o predané vstupenky, keďže moderná hala zívala prázdnotou.

Fínsko – USA 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 12. M. Koivu (Luoma, J. Jokinen), 27. Bergenheim (J. Ruutu, Hahl), 33. Nummelin (M. Koivu), 55. Kukkonen (Hahl). Rozhodcovia: Minář (ČR) – Oskirko (Rus.), Wehrli (Švajč.). Vylúčení 7:7, presilovky 1:0, oslabenia 0:0.
  • Fínsko: Niittymäki – Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma – Peltonen, Miettinen, Santala – Hentunen, Viuhkola, Kallio – T. Ruutu, M. Koivu, J. Jokinen – Rita, Hahl, Bergenheim – J. Ruutu.
  • USA: Anderson – Gill, Alberts, Meyer, Komisarek, Suter, Corvo, Orpik – Cullen, Malone, Brown – Reasoner, Park, Hilbert – Kesler, Šťastný, Hall – Slater, Stafford, Kessel.

Fínskej hokejovej reprezentácii vyšiel vstup do osemfinále majstrovstiev sveta, keď v zápase E-skupiny zdolala Spojené štáty rozdielom triedy 4:0. Suomi podržal brankár Antero Niittymäki, ktorý za svoj chrbát nepustil ani jednu z 24 súperových striel. Stretnutie sa mohlo vyvíjať úplne inak, keby Yan Šťastný už v tretej minúte využil trestné strieľanie. Psychicky posilnení Fíni sa ujali vedenia v 12. minúte, keď nahrávku Mikka Luomu zužitkoval jeho menovec Mikko Koivu. Skóre sa opäť menilo v 27. minúte, keď sa k slovu dostal fínsky štvrtý útok a po akcii Jarkka Rutuua s Rika Hahlom skóroval Sean Bergenheim. Strážca americkej svätyne Craig Anderson po tretíkrát inkasoval o necelých sedem minút. USA doplatili na nedisciplinovanosť, na trestnej lavici sedeli obrancovia Alberts s Mayerom, a Fíni využili početnú výhodu o dvoch hráčov po 35 sekundách presným zásahom Petteriho Nummelina. Ku koncu poslednej tretiny upravil na konečných 4:0 Lasse Kukkonen. Fíni v tabuľke poskočili na druhé miesto, bod za vedúcu Kanadu. Spojené štáty zostali so ziskom dvoch bodov na štvrtej priečke.

Osemfinálová F-skupina
Švédsko – Bielorusko 4:1 (4:0, 0:0, 0:1)

• Góly: 5. Nylander (Zetterberg, Magnus Johansson), 8. Nordquist (Timander, J. Jönsson), 17. Magnus Johansson (Franzen), 19. Hallberg (Samuelsson, Timander) – 50. Zadelenov (Meleško, Čupris). Rozhodcovia: Levonen (Fín.) – Laschowski (Kan.), Ross (USA), vylúčení: 12:11 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2209.
  • Švédsko: J. Holmqvist – R. Sundin, Magnus Johansson, Hallberg, Timander, Kronwall, K. Jönsson, A. Holmqvist – Franzen, Samuelsson, Zetterberg – Martensson, Melin, Nylander – Mattsson, Karlsson, Emvall – Mathias Johansson, Hannula, J. Jönsson.
  • Bielorusko: Mezin – Makrickij, Kosťjučenok, Žurik, Svito, Kopat, Jerkovič, Riadinskij – Michalev, Dudik, Ugarov – Grabovskij, Zadelenov, Skabelka – Antonenko, Kosticyn, Kukuškin – Savin, Čuprys, Meleško – Jesavlov

Od blamáže vo štvrťfinále olympijského turnaja v Salt Lake City pred štyrmi rokmi zostanú Bielorusi vo švédskej hokejovej verejnosti zapísaní pravdepodobne už navždy ako nočná mora, v piatok si však tri korunky už v prvej tretine vypracovali rozhodujúci štvorgólový náskok a aj keď vo zvyšnom priebehu už neskórovali, dopracovali sa k pohodlnému víťazstvu. Skóre otvoril v závere druhej švédskej presilovky dodatočne dopísaný Nylander a už o tri minúty neskôr favorit vyhrával 2:0, keď zvýšil Nordquist. Pri góle asistoval aj veterán švédskej reprezentácie Jörgen Jönsson, ktorého len pred zápasom doplnili na súpisku tímu a ktorý si tak na jedenástych majstrovstvách sveta v kariére odkrútil už 270. duel v národnom drese. Následne Švédi prečkali dve bieloruské presilovky a v závere tretiny ešte dvoma gólmi z hokejok obrancov Magnusa Johansona a Hallberga zvýraznili skóre. V druhej časti mal najviac práce fínsky arbiter Loevonen, ktorý rozdal až desať vylúčení, medzi nimi i strelec legendárneho bieloruského gólu do bránky Tommyho Sala, znamenajúceho postup do semifinále ZOH 2002, Vladimir Kopat. Čestného úspechu sa Bielorusi dočkali až v záverečnej tretine, keď hákovanie Hallberga a jeho následné výlúčenie potrestal Zadelenov. Paradoxne strelcky podstatne aktívnejší boli Bielorusi, ktorý Johana Holmqvista testovali až 38-krát – Švédi strieľali iba 22-krát.

Skupina o záchranu
Taliansko  Kazachstan 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

• Góly: 6. Busillo (Borgatello, Cirone), 45. Busillo (Helfer), 51. Helfer (Busillo)  29. Samochvalov (Litvinenko), 34. Žajlauov (A. Koreškov, Argokov). Rozhodcovia: Vinnerborg (Švéd.)  Garsjo (Nór.), NOVÁK (SR), vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše Žajlauov na 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:2, diváci: 3193.
  • Taliansko: Muzzatti – Lorenzi, Trevisani, Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Borgatello, Egger – Cirone, Molteni, Busillo – De Bettin, Ansoldi, Parco – Felicetti, Fontanive, De Toni – Bustreo, Chelodi
  • Kazachstan: Ogurešnikov – Kovalenko, Argokov, Šafranov, Blochin, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov – Žajlauov, A. Koreškov, J. Koreškov – Pčeliakov, Samochvalov, Litvinenko – Zaržickij, Spiridonov, Krasnoslabocev – Beľajev, Starčenko, Trochšinskij

Talianski hokejisti zvíťazili v piatkovom zápase G-skupiny o záchranu 70. majstrovstiev sveta v lotyšskej Rige nad Kazachstanom 3:2, pripísali si prvé víťazstvo i prvé body na turnaji a spravili veľký krok k udržaniu si príslušnosti v elitnej spoločnosti. Giuseppe Busillo si pripísal body za všetky tri góly Talianov  prvé dva sám strelil a na rozhodujúcu strelu Helfera prihral.

Kazaši po troch výrazných prehrách v základnej C-skupine nevstúpili úspešne ani do prvého súboja o záchranu a hneď v prvom oslabení pri vylúčení Šafranova Busillo poslal Talianov do vedenia. Nováčik elitnej kategórie, ktorému v zostave chýbal až do konca turnaja dištancovaný Toni Iob, mali ešte v prvej časti ďalšie štyri príležitosti pri presilovkách na zvýšenie skóre, no Ogurešnikov v kazašskej bránke bol proti. Zverenci trénera Myšagina sa po prvej prestávke, ale prebrali, odohrali zatiaľ najlepšiu periódu na šampionáte a dovedna v nej nastrieľali toľko gólov (dva) ako v doterajších troch vystúpeniach. Oba presné výstrely za Muzzattiho dostali taktiež v početnej výhode. Záver druhej časti poznačili znova problémy s ľadovou plochou Skonto Areny. Záverečnú časť ale jediný ázijský zástupca na MS opäť nezvládol  Busillo svojím druhým gólom vyrovnal a počas ďalšieho kazašského oslabenia Helfer v 51. min posunul tím z Apeninského polostrova bližšie k budúcoročnému šampionátu v Rusku.

Slovinsko – Dánsko 3:3 (0:2, 1:1, 2:0)

• Góly: 25. Razingar (Kopitar), 41. Kranjc (M. Rodman), 58. Sotlar (Kopitar, Krajnc) – 2. Dahlmann (D. Nielsen, Kjärgaard), 9. Staal (Green, Damgaard), 26. Staal z trestného strieľania. Rozhodcovia: Hansen (USA)  Laschowski (Kan.), Zatta (Tal.), vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, diváci: 7666.
  • Slovinsko: Kristan – Sotlar, Kranjc, Ciglenečki, Robar, Vidmar, Goličič, Groznik – M. Rodman, Kopitar, Razingar – Avgustinčič, Žagar, Šivic – D. Rodman, Varl, Murič – Terlikar, Šivic, Hafner – Hebar
  • Dánsko: Hirsch  Damgaard, Bödker, Schioldan, D. Nielsen, Andreasen, Dahlmann, Pander, Johnsen  Nordby-Andersen, Green, Staal – F. Nielsen, Kjärgaard, J. Nielsen  Regin, J. Hansen, Madsen  Smidt, Pyndt, Degn** **

V ďalšom zápase G-skupiny reprezentanti Dánska remizovali v Riga Arene v piatok so zverencami Čecha Františka Výborného zo Slovinska 3:3. Ani jedno mužstvo ešte na turnaji nespoznalo chuť víťazstva a v ďalších zápasoch proti Kazachstanu a Taliansku sa budú snažiť o uchovanie príslušnosti medzi svetovou elitou aj na nasledujúcom šampionáte v Rusku.

Vikingovia vstúpili do súboja raketovo. Už v druhej minúte potrestal vylúčenie Slovincov za príliš veľa hráčov na ľade Dahlmann, v 9. minúte využili Dáni i svoju druhú presilovku v zápase. Rovnakou zbraňou, gólom v početnej výhode, odpovedal na začiatku prostredného dejstva Razingar, no vzápätí Ciglenečki fauloval súpera v jasnej príležitosti a Staal premenil nariadené trestné strieľanie. Priebeh zápasu slabšej úrovne po 23 sekundách od začiatku poslednej tretiny zdramatizoval gól Krajnca opäť v presilovke, no Výborného hráči potom nevedeli dlho nájsť napriek zvýšenej aktivite recept na gólmana Hirscha. Až v 58. minúte sa po skvelej zadovke Anžeho Kopitara odhodlal k strele Sotlar a vyrovnal na konečných 3:3. Slovincom sa dvakrát podarilo v súboji zlikvidovať dvojgólové vedenie Škandinávcov.