Štyria favoriti majú istý postup

Favorizované tímy bodovali v nedeľňajších zápasoch na hokejových MS v Lotyšsku naplno. Česko, USA, Fínsko i Kanada si tak v predstihu zabezpečili postup do osemfinálovej fázy turnaja. Česi však výkonom i tesným výsledkom 5:4 so Slovinskom nepresvedčili, Fíni domácim Lotyšom nedali šancu.

07.05.2006 19:10 , aktualizované: 22:51

A-skupina:
Česko – Slovinsko 5:4 (4:1, 1:2, 0:1)

• Góly: 2. Plekanec (Hlaváč, Kaberle), 4. Balaštík (Kaberle, Erat), 11. Erat (Výborný, Kaberle), 14. Michálek (Erat), 25. Michálek (Balaštík, Erat) – 15. Murič (Hafner), 21. Sotlar (Razingar, Kopitar), 35. Kranjc (Kopitar, Razingar), 60. Razingar (Vidmar). Rozhodcovia: Schütz – Schröter (oba Nem.), Zatta (Tal.), vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, diváci: 6790.
  • Česko: Hnilička – Z. Michálek, T. Kaberle, Škoula, Krajíček, Hejda, Kutlák, Richter – Erat, Výborný, Hlaváč – Tenkrát, Plekanec, Bulis – Bednář, Hlinka, Hubáček – Balaštík, Štefan, Rolínek.
  • Slovinsko: Glavič – Sotlar, Kranjc, Goličič, Vidmar, Robar, Ciglenečki, Groznik – Sotlar, Kopitar, Razingar – D. Rodman, Kontrec, Avgustinčič – Žagar, Hebar, Varl – Murič, Terlikar, Šivic – Hafner.

Po prvej tretine to pre Slovincov vyzeralo na debakel, pretože úradujúci majstri sveta gólovo zúžitkovali hneď štyri presilové hry. V ďalších dvoch tretinách však polavili z tempa a k slovu sa dostali aj ambiciózni Slovinci. Slovinskí hokejisti tak v ďalších minútach predviedli sympatický útočný hokej a do poslednej minúty si papierový favorit nebol istý „povinným víťazstvom“.

Fínsko – Lotyšsko 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)

• Góly: 25. Viuhkola (Hentunen, Lehtonen), 36. Kallio, 49. Peltonen (Nummelin), 52. Berg, 56. Rita (Pirnes). Rozhodcovia: Savage – Lashowski (obaja Kan.), Oskirko (Rus.), vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše Jarkko Ruutu na 10 min, Tuomo Ruutu na 5+DKZ, presilovky: 4:0, oslabenia: 1:0, diváci: 10.500.
  • Fínsko: Niitymäki – Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma, Bergenheim – – Peltonen, Miettinen, Jokinen – Viuhkola, Hentunen, Kallio – T. Ruutu, M. Koivu, J. Ruutu – Pirnes, Hahl, Rita.
  • Lotyšsko: Naumovs – Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Astašenko, Jerofejevs – Pantelejevs, Cipulis, Sprukts – Tambijevs, Niživijs, Semjonovs – Širokovs, Redlihs, Blinovs – Darzins, Vasiljevs, Štals.

Domáci priaznivci pripravili Lotyšom v Riga Arena podobnú atmosféru ako v dueli proti Čechom a ich miláčikovia znova držali dlho s favoritom krok. V prvej časti hry mali po vylúčení Tuoma Ruuta na 5 min a do konca zápasu do konca dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, no vedúci gól z nej nevyťažili. Naopak v úvode druhej časti Fíni presilovku využili a gólom Viuholu korunovali svoju prevahu. Hostitelia šampionátu sa naďalej v početnej výhode trápili. Po chybe Tambijevsa pri rozohrávke Kallio vo vlastnom oslabení vypichol puk a po trháku úspešne zakončil za inak opäť skvelého Naumovsa. V závere druhej tretiny hrali Lotyši opäť takmer minútu iba proti trom hráčom Suomi, no pri bezradnosti domácich sa chytala za hlavu na tribúne aj prezidentka Vaira Vike-Freibergová. V závere už strieborní medailisti z Turína na ľade dominovali a unaveným Lotyšom pripravili trpkú nádielku. Najmä nedisciplinovanosť a zbytočné fauly vyšli Lotyšov podstatne drahšie ako v dueli s Čechmi – zatiaľ čo obhajcovia titulu nevyužili ani jednu z jedenástich početných výhod, Fíni nastrieľali v presilovkách až štyri góly.

USA – Dánsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 21. Alberts (Brown), 27. Štastný (Suter, Kesler), 53. Park (Hilbert). Rozhodcovia: Reiber (Švajč.) – Novák (SR), Wehrli (Švaj.), vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.
  • USA: Anderson – Gill, Suter, Myer, Komisarek, Orpik, Corvo, Alberts – Reasoner, Malone, Brown – Cullen, Hall, Hilbert – Slater, Kesler, Park – Umberger, Šťastný, Kessel
  • Dánsko: Hirsch – Pander, Johnsen, Schioldan, D. Nielsen, Andreasen, Dahlmann, Boedker – Nordby-Andersen, Green, Staal – F. Nielsen, Kjärkgaard, J. Nielsen – Regin, Hansen, Degn – Smidt, Reinert, Pyndt

Dáni, ktorí nastúpili bez zraneného kapitána Jespera Damgaarda, dokázali odolávať americkému náporu len v prvej tretine. Hneď v úvode druhého dejstva však brankár Peter Hirsch kapituloval po presnom zásahu Andrewa Albertsa. Do streleckej listiny sa zapísal aj syn slovenskej hokejovej legendy Petra Šťastného Ján, výhru Američanov pečatil v 53. minúte Richard Park. Jedným z dvojice čiarových rozhodcov duelu bol Slovák Milan Novák.

Kanada – Nórsko 7:1 (3:0, 4:0, 0:1)

• Góly: 9. Bergeron (Robidas, Crosby), 9. Boyes (Crosby), 14. Comrie, 22. Crosby (Bergeron, Hamhuis), 23. Williams (Comrie, Hamhuis), 32. Bergeron (Crosby, Schultz), 34. Shanahan (Cammalleri) – 48. Thoresen (Ask). Rozhodcovia: Poľakov (Rus.) – Takula (Švéd.), Vasko (Biel.), vylúčení: 7:13 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, diváci: 3893.
  • Kanada: Auld – Robidas, Schultz, Seabrook, Hamhuis, Stuart, Dupont, Metropolit – Boyes, Bergeron, Crosby – Comrie, Williams, Shanahan – Richards, Calder, Carter – Cammalleri, Hartnell, Pettinger
  • Nórsko: Grotnes – Ryman, Myrvold, Mats Trygg, Nilsen, Lund, Jakobsen, Holos, Nagel – Skroder, Vikingstad, Thoresen – Bastiansen, Ask, Spets – Marius Trygg, Hansen, Holtet – Marthinsen, Andersen, Nygard

Severania odolávali javorovým listom, medzi ktorými už nastúpila s kapitánskym céčkom aj posila z Detroitu Brendan Shanahan, iba do deviatej minúty – v nej sa Kanaďania presadili hneď dvakrát – po Crosbyho asistenciách. Mladíkova exhibícia pokračovala aj po prestávke, keď hneď v úvode efektným sólom zvýšil na 4:0. Favorit si do konca druhej časti vypracoval pohodlný náskok a záverečnú časť už iba pohodlne dohrával. O jediný nórsky gól sa postaral pri presilovke 5 na 3 Patrick Thoresen po spolupráci s Askom a obral Alexa Aulda v kanadskej bránke o čisté konto. Vychádzajúca hviezda NHL Sidney Crosby si pripísal až štyri body za gól a tri asistencie.