Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Prezident SZĽH Juraj Široký: S Petrom Šťastným si nemám čo povedať

Juraj Široký, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja, stihol na majstrovstvách sveta v Halifaxe posledný zápas slovenskej reprezentácie - druhý o záchranu proti Slovinsku. Aj on očakával, že Šuplerov výber pobudne v dejisku dlhšie. Exkluzívne z Halifaxu od redaktora Pravdy

13.05.2008 03:51
Juraj Široký Foto:
Prezident SZĽH Juraj Široký.
debata

V sobotu neskoro večer ste pri hodnotení vystúpenia slovenskej reprezentácie povedali, že nemáte chuť pokračovať v prezidentskej funkcii. Zvažujete odstúpiť? Je to aktuálne?
Pre mňa by bolo najjednoduchšie odísť a mať pokoj. Bral by som to ako vykúpenie. Z každej strany sa na mňa valí kritika, ja som ten najhorší, ktorý môže aj za súčasné trináste miesto. Mal by som viac času i tvorivosti na iné projekty. Neviem sa rozhodnúť… Zdravie a spokojnosť mojej rodiny sú mi prednejšie. Na druhej strane – dobre mi padnú v tejto neľahkej situácii povzbudenia z hokejovej pospolitosti. Verte, nie je ich málo.

Začína si slovenský hokej zvykať na umiestnenie za desiatym miestom? Je to realita alebo zhoda nepriaznivých okolností?
Verím, že ide o výnimku. Som presvedčený, že slovenský hokej je niekde inde – za normálnych okolností. Keď je dobrá konštelácia, môžeme uspieť, keď zlá, dopadneme ako teraz. Preto sa musíme vystríhať nepriaznivých konštelácií.

Čo rozumieť pred nepriaznivými konšteláciami?
Mužstvo bolo vystavené tlaku nedôvery od médií. To sa dalo prečítať a počuť aj v Kanade. Odpisovali ho skôr, než začalo hrať.

Vnútorne silné mužstvo si prípadný neobjektívny pohľad na jeho silu obráti na pozitívnu motiváciu. Ukázalo sa, že kritika mala opodstatnenie. Umiestnenie hovorí za všetko.
Nedôvera v to, že nebudeme hrať o medaily, je v poriadku. Ale mám na mysli nedôveru hraničnú – niektoré médiá strašili už dopredu. Chápem fanúšika, že si želá, aby reprezentácia vyhrávala. Ale musí byť aj realista – a médiá sú na to, aby realitu nastoľovali.

Realita je trináste miesto. Ste s ním spokojný?
Vôbec nie, čakal som viac. Áno, tréneri vyskladali mužstvo – dôvody, prečo nebolo silnejšie, odložme bokom, sú známe – ktoré malo na umiestnenie niekde v strede. Za priaznivých okolností mohlo byť piate až ôsme – to by som považoval za úspech. Deviate až dvanáste miesto zodpovedá súčasnej realite. Mužstvo nezvládlo zápas proti Nemecku a situácia v skupine sa vyvinula nepredvídateľne. Na každom turnaji sú anomálie. Teraz zasiahli nás. Veď viete, na koho tá búdka spadne… Nóri získali zázračný bod, pritom sme ich prekráčali. A hviezdna Kanada sa s nimi trápila. Nemcov tiež prekráča každý, len my sa s nimi trápime. Skĺzli sme až do súbojov o záchranu. Som rád, že reprezentácia dva psychicky náročné zápasy zvládla.

To je slabá útecha – tešiť sa z dvoch víťazstiev nad Slovinskom, z toho jedného až po samostatných nájazdoch.
To nie je útecha, to je prvotná úľava.

Snažili ste sa z vášho postu presvedčiť niektorých hráčov, ktorí neprišli, aby prišli?
Nie. Máme dvoch zahraničných manažérov – Petra Bondru a Václava Nedomanského. To je ich kompetencia. Nechali sme to na nich. Hráči očakávajú, že ich oslovia oni, nie ja. Mne to neprislúcha.

Splnili úlohu tréneri a manažéri v nominácii?
Ja by som možno niektorých hráčov nepovolal a zavolal iných. Realizačný tím si vybral mužstvo – asi nie ideálne – no som presvedčený, že najlepšie, aké mohol a vedel. Je to vec názoru, zobjektivizovať to musia odborníci.

Bude niekto z realizačného tímu pokračovať?
Nechcem predbiehať. Tréner Július Šupler pripraví hodnotiacu správu, výkonný výbor prijme opatrenia. Pánovi Šuplerovi sa končí zmluva, je to jedna z možností prirodzeného vyústenia situácie.

Inak povedané, predĺženie mu neponúknete…
Vyčkajte. Názor na to mám, ale nechcem ovplyvniť tých, ktorí o tom budú rozhodovať.

Peter Bondra?
Bol by som rád, keby ostal. Je vítaný. Má zmluvu len na rok. Záleží na ňom, či bude pokračovať. Máme zásadu, že ak by prípadne prišiel nový tréner, tak si určí realizačný tím. O tom je však predčasné hovoriť.

Čo ďalej so slovenským hokejom po trinástom mieste?
Mám v hlave nejaké zámery, ale to nezávisí len odo mňa. Vo výkonnom výbore je jedenásť ľudí, viacerí tu boli a videli, čo sa dialo. Sú to ľudia, ktorým na hokeji záleží. Konkrétnosti teraz odo mňa nechcite.

Podnikateľ Juraj Široký. Foto: Robert Hüttner, Pravda
Juraj Široký Podnikateľ Juraj Široký.

Prečo ste neboli s výpravou v Halifaxe od začiatku ako na väčšine šampionátov v predchádzajúcich rokoch? Možno by sa hlasovanie o neoprávnenom štarte Hollanda v tíme Nemecka skončilo inak…
Mohol som prísť aj skôr, no tým, že na šampionáte pobudnem ako člen výkonného výboru Medzinárodnej hokejovej federácie dlhšie, som príchod posunul. Moja prítomnosť či neprítomnosť nič neovplyvnila. Väčšina hlasujúcich sa priklonila k pokute nemeckého tímu, nie ku kontumácii. Peter Bondra a Igor Nemeček ma o tom podrobne informovali.

Prvé hlasovanie sa skončilo nerozhodne 4:4…
…a druhé uprednostnilo pokutu pred kontumáciou. Uznávam, že prišlo k pochybeniu, ale jeden hráč neovplyvní hru celého mužstva. Hokej je kolektívny šport. Má sa rozhodovať na ľade – a tam sme prehrali.

Nejde o prehru, ale o princíp a pravidlá, lebo stať sa to môže aj v budúcnosti. Ako je možné, že umožňujú dvojaký výklad?
Vnímam to podobne. Preto na nadchádzajúcom kongrese bude slovenská strana iniciovať, aby prichádzalo do úvahy len jedno riešenie. Som presvedčený, že nemecká strana nekonala v zlom úmysle, že nechcela podviesť. Zásada by mala byť taká, že by sa malo rozhodovať na športovisku – najmä v kolektívnych športoch.

Hokejovú atmosféru aj pred šampionátom negatívne poznačili vaše spory s Petrom Šťastným. Mohli ovplyvniť rozhodnutie o neúčasti hráčov z NHL na svetovom šampionáte?
Atmosféru poznačili. Väčšinu hráčov určite neovplyvnili, možno nejakého jednotlivca.

Viete o takom prípade?
Neviem. Keby som mal len náznak, že nechcú prísť kvôli mne, odišiel by som. Nemám žiadny taký signál.

Peter Šťastný vás pozýva na debatu v televízii. Prečo sa jej vyhýbate? Neuvažujete o tom, že sa stretnete pred kamerami?
Neuvažujem, lebo Šťastného si nevážim natoľko, aby som s ním strácal čas. Nechcem sa viac k osobe Petra Šťastného vyjadrovať.

Kritizuje vás aj za výstavbu hokejovej arény pre majstrovstvá sveta. Že vraj sa na nej nabalíte…
Nech Šťastný postaví halu za dve a pol miliardy, ako hovorí. A médiá mu tlieskajú, aký je šetrný.Veď si zistite, čo dnes stojí výstavba multifunkčných arén, koľko stáli tie, ktoré postavili v rôznych mestách v posledných piatich rokoch vo svete (rozohní sa). Inak, aréna je naozaj náročný chlebík.

Bude stáť do začiatku šampionátu 2011? Verím, že áno.

V areáli na Kalinčiakovej? Mne je jedno, kde bude. Nech je na Kalinčiakovej, keď mesto rozhodlo, že má stáť tam. Ja s tým problém nemám. Na ten pozemok máme s mestom zmluvu o prenájme. Blokuje to však škola.

Môže na nej padnúť celý projekt? Môže. Ja to neviem ovplyvniť. To si musí vyriešiť mesto s poslancami príslušnej mestskej časti. Zväz halu nestavia.

Má však zodpovednosť voči Medzinárodnej hokejovej federácii, že zorganizuje šampionát. Vy novinári ste úžasní. Rozmeňte si to na drobné. Úlohou zväzu je organizovať šport, výchovu mládeže, zabezpečovať reprezentácie všetkých vekových kategórií, zúčastňovať sa na majstrovstvách sveta a v prípade dobrej konštelácie snažiť sa ich zorganizovať. To je všetko. Zväz nie je ani štát, ani mesto. Zväz nestavia haly nikde vo svete. Všade ich stavajú mestá, municipality. Zväz je odborný garant. Ani kanadská asociácia by to nedokázala. A je najsilnejšia na svete.

Čiže – mesto má hlavnú zodpovednosť? Nemá hlavnú zodpovednosť. Ak nechce arénu, nemusí robiť nič. Veď aréna nebude slúžiť len hokeju.

Z pridelenia MS 2011 sa v Rige tešili... Foto: ČTK - Samuel Kubáni
Filc, Široký, Nemeček Z pridelenia MS 2011 sa v Rige tešili zástupcovia hokejového zväzu (zľava) Ján Filc, prezident Juraj Široký a Igor Nemeček.

Chcem sa len dopátrať, kto nesie najväčšiu ťarchu.
Naskytla sa nám šanca zabojovať o kandidatúru. Je to dobré pre Slovensko, pre slovenský hokej na zviditeľnenie. Z ekonomického hľadiska je to výhodné pre hostiteľské mestá. Ony budú mať z toho hlavný benefit. Sily musíme zjednotiť a každý musí urobiť to svoje. My sme zabojovali o kandidatúru. Než sme si podali žiadosť, bol som za oboma primátormi miest. Obaja páni súhlasili a chceli majstrovstvá. Máme od nich listy – ubezpečujú nás, že šampionát chcú, utvoria všetky podmienky. Boli sme aj za vtedajším predsedom vlády. Máme dokumenty od najkompetentnejších o podpore, môžeme ich ukázať. Je fajn, že fanúšik svetový šampionát chce – ale kto ešte? Sami to nezvládneme.

Ste optimista, že všetko sa stihne?
Musím byť optimista. Keď robím nejaký projekt, snažím sa, aby vyšiel. Venujeme sa tomu denne, stále. My sme tí, ktorí nosia horúci zemiak medzi mestom a vládou, no médiá kopú do nás. Spýtajte sa konkrétnych poslancov, ktorí sú anonymní, prečo výstavbu arény nepodporia. A z nás robíte hlupákov. Najjednoduchšie je povedať – to zväz a Široký sú zodpovední. Čo ja mám s halou? Zatiaľ všetky výdavky platí zväz, inú korunu sme neobrátili. A už ma upodozrievajú, že som ukradol dve miliardy. Berie mi to kopu energie. Veď si zistite, koľko stáli multifunkčné haly, ktoré postavili v rôznych mestách v posledných piatich rokoch vo svete.

Pripúšťate prípadné posunutie svetového šampionátu na Slovensku?
Posunutie o rok? Nie.

Povedali ste – spojme sily. Čo hovoríte na iniciatívu postaviť arénu v Petržalke?
Ak mi dá niekto záruku, že aréna bude spĺňať parametre pre svetový šampionát a postavia ju v dohodnutom termíne, nech je hoci tam. Pre nás by bolo oveľa jednoduchšie prenajať si ju na apríl a máj 2011. Takú záruku som však nedostal.

debata chyba