Slovensko prehralo s Kanadou, ide domov

Slovenskí hokejisti pocestujú z hokejového svetového šampionátu v Rige domov po štvrťfinále. S Kanadou prehrali 1:4, hoci viedli 1:0 a do 53. minúty bol stav nerozhodný 1:1. Po góle Mila vyrovnával Cammalleri, ďalšie góly Kanady pridal Bergeron, Crosby a Carter. Kanada sa v semifinále stretne so Švédskom.

17.05.2006 17:38 , aktualizované: 20:40

TU SI POZRITE PRIEBEH ZÁPASU****

Štvrťfinále MS 2006

SLOVENSKO – Kanada 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

• Góly: 35. Cammalleri (Shanahan), 53. Bergeron (Hamhuis), 55. Crosby (Bergeron), 55. Carter – 18. Milo (Marián Hossa). Rozhodca: Poljakov (Rus.) – Lešnjak (Slovin.), Ross (USA). Vylúčení: 2:5. Bez využitia. Diváci: 7129.
  • Slovensko: Križan  Vydarený, Meszároš, Jurčina, Milo, Harant, Štrbák, Graňák, Stehlík  Čiernik, Kapuš, Bartovič – Marián Hossa, Pavlikovský, Marcel Hossa – Surový, Cibák, Zálešák – Vaic, Kollár, Kováčik.
  • Kanada: Denis – Seabrook, Daley, Schultz, Robidas, Stuart, Hamhuis, Dupont – Crosby, Bergeron, Boyes – Calder, Richards, Carter – Comrie, Williams, Shanahan – Pettinger, Hartnell, Cammalleri – Metropolit
  • Rozhodcovia: Poľakov (Rus.) – Lesnjak (Slovin.), Ross (USA)

Nádej trvala len tretinu. Hokejisti Slovenska neprešli na majstrovstvách sveta cez štvrťfinálovú bránu. Podobne ako pred rokom im ju zavrela Kanada. Favoritovi v Riga Aréne, do ktorej sa vrátili po troch zápasoch, vzdorovali do 53. minúty, no potom neustrážili dvojicu Crosby, Bergeron. Hossovi zverenci v rozpätí necelých dvoch minút inkasovali tri góly a so šampionátom sa rozlúčili.

Úvod poznačila ostražitosť na oboch stranách. Oba tímy z obranných ulít postupne vystreľovali útočné hrozby. Crosbyho útok prinášal najväčší vietor pred brankárom Križanom, ale ten sa nenechal prekvapiť dorážkami zblízka (Cammaller, Williams), ani prudkými strelami z kruhov (Hamhuis). Vo vyrovnanom priebehu naznačili kombinačné ťahy aj Slováci. Surový sa v rohu elegantne zbavil  Crosbyho, na jeho prihrávku však Zálešák nedočiahol. Pavlikovského útok korunoval svoju aktivitu v závere prvej tretiny vedúcim gólom. Manévrujúci Marián Hossa jemne prihral obrancovi Milovi a jeho strelu Calder usmernil do vlastnej siete – 1:0.

V úvode druhej časti voľný Calder zblízka minul puk pred odkrytou časťou Križanovej bránky. Na druhej strane bekhend Mariána Hossu Denia neprekvapil. Kanada zvýšovala obrátky a prevzala iniciatívu. Križan bol najzamestnanejším mužom na ľade. Vyriešil viaceré nebezpečné situácie, najmä v oslabeniach mužstvo – aj so šťastím – neraz podržal. Jeho spoluhráči sa sa pasívnejšou hrou dostali pod tlak. Shanahanovu strelu Križan vyrazil, no proti Cammalleriho dorážke zblízka bol bezmocný.

O kanadskej prevahe v druhej tretine svedčil aj pomer striel – 14:6. Na začiatku tretej časti prikryl Križan puk na bránkovej čiare, čo potvrdil hlavnému rozhodcovi aj videorozhodca. Kanaďania naďalej roztáčali kolotoč, Slováci útočili sporadicky – a v poslednej desaťminútovke odpadli. Bergeronova ľahká strela skončila za Križanom – a keď ho vzápätí prekonal aj Crosby, bolo o víťazovi rozhodnuté.