Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slovenské zlato očami cudzincov: Srdce, vášeň, česť

Chodím na hokejové šampionáty tridsať rokov, ale to, čo predviedol slovenský tím a fanúšikovia v roku 2002, bolo niečo úžasné. Tieto slová napísal fínsky hokejový novinár Tapani Salo.

11.05.2012 10:00
hokejisti, oslavy, namestie Foto:
Slovenskí hokejisti s víťaznou trofejou.
debata (3)

Výkony partie okolo trénera Jána Filca a kapitána Miroslava Šatana na majstrovstvách sveta 2002 zanechali dojem nielen v srdciach slovenských fanúšikov, ale aj mnohých cudzincov. Pravda oslovila hokejových expertov zo zahraničia, účastníkov turnaja. Ich spomienky a postrehy prinášame presne desať rokov po historickom úspechu slovenského hokeja.

„Dobre sa na to pamätám. Vášeň, srdce a česť reprezentovať svoju krajinu v podaní hokejistov i oslavujúcich fanúšikov, ktorí zaplnili po finále bary a ulice Göteborgu. V ten deň bolo okolo 25 stupňov, čiže na Škandináviu veľmi teplo. V slovenskom tíme hrali výborne Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Miroslav Šatan či Peter Bondra, všetko hviezdy NHL, ktorých umenie obdivovali aj fínski fanúšikovia. A ešte si pamätám na momentku z hľadiska a široký úsmev na tvári prezidenta Rudolfa Schustera. Göteborg bol určite jeden z mojich štyroch najväčších zážitkov v histórii majstrovstiev sveta. Prvé dva samozrejme súvisia s fínskym triumfom na šampionáte 1995 a vlani u vás v Bratislave, tretím bolo víťazstvo Rusov v predĺžení finále nad Kanadou v Quebecu 2008,“ dodal Tapani Salo a pridal ešte jednu zaujímavú historku o Žigmundovi Pálffym.

„Pochádzam z Tampere, kde sú dva hokejové tímy – Ilves a Tappara. Na začiatku sezóny 1993/94 sa objavil v Ilvese Pálffy a odohral pár prípravných zápasov, lenže potom zamieril do New Yorku Islanders a vo fínskej lige sme ho nikdy nevideli…“

Brankár Ján Lašák oslavoval zisk zlatých... Foto: TASR
hokejisti, oslavy 2 Brankár Ján Lašák oslavoval zisk zlatých medailí na streche autobusu.

O kúsok slovenskej radosti sa mohli 11. mája 2002 podeliť aj obyvatelia New Yorku. Posledné minúty drámy o majstra sveta sa objavili na niekoľkometrovej veľkoplošnej obrazovke televízie ABC na Times Square. Zopár slovenských turistov od radosti výskalo a pútalo pozornosť okoloidúcich. „What 's hapenned? (Čo sa robí?) pýtali sa Američania. "We are number one! (Sme najlepší!)“, pýšili sa dvaja študenti z Košíc.

Lasse Granqvist komentoval šampionát pre švédske rádio. „Napriek tomu, že Slováci v semifinále vyradili domáci tím po nájazdoch, drvivá väčšina švédskych fanúšikov im priala víťazstvo nad Rusmi vo finále. Skvelí boli útočníci Pálffy, Šatan a Bondra, ale aj obranca Lintner,“ uviedol pre Pravdu.

Tím majstrov sveta privítali na letisku i v... Foto: TASR
hokejisti, oslavy Tím majstrov sveta privítali na letisku i v uliciach hlavného mesta tisícky fanúšikov.

Jeho krajan Hasse Anderson si dokonca myslí, že atmosféra, akú vytvorili počas finále v hale Scandinavium slovenskí fanúšikovia, bola najlepšia v histórii majstrovstiev sveta. „Slováci sa nikdy nevzdávali. Proti Kanade zmazali dvojgólovú stratu. Aj tak som neveril, že môžu v semifinále zdolať našich hokejistov. Pred očami mám obraz ako sa počas nájazdov všetci Slováci držali na striedačke okolo pliec. Tomu sa povie hokejové srdce. Vynikajúco chytal Ján Lašák a hviezdou turnaja bol útočník Peter Bondra. To, že zlato získala krajina s piatimi miliónmi obyvateľov, ktorá má len okolo desaťtisíc hokejistov, považujem za senzáciu.“

Zostrih finálového zápasu v Göteborgu

Slovenské zlato nebola náhoda, tvrdí český tréner Augusta

Tri roky bral s národným tímom na majstrovstvách sveta iba zlato, ale na štvrtý raz mu to už nevyšlo. Josef Augusta (65) koučoval českých hokejistov ako hlavný tréner či asistent v zlatých rokoch 1999 – 2001, na svetovom šampionáte 2002 vo Švédsku zastavili Čechov vo štvrťfinále Rusi. „Skončili sme skôr ako sme čakali, a aj preto sme potom fandili Slovákom. Bolo to úplne logické a jasné. Spomínam si na to, že po finále som zdvihol telefón a zablahoželal Janovi Filcovi k titulu. My sme to brali tak, že Slováci pokračovali v tom, čo nám sa darilo predtým,“ povedal pre Pravdu aj dobre naladený Augusta.

Čo si predstavíte ako prvé, keď sa povie Göteborg 2002?
Že je to už desať rokov… a že sme boli vtedy oveľa mladší (smiech). Čo sa týka športovej stránky, sú to najmä dve veci – my Česi sme tam išli po troch tituloch majstra sveta a nevyšlo nám štvrťfinále. Vy Slováci ste tam išli bez veľkých rečí a získali ste titul.

Česko začalo šampionát vo Švédsku ako z veľkej knihy a až do vyraďovacej časti ani raz nezaváhalo. Čo sa stalo potom?
Osemfinálovú časť sme suverénne vyhrali. Zdolali sme Ameriku, Kanadu, išli sme z prvého miesta na štvrtých Rusov a skončili sme. Na našom príklade sa naplnilo, že majstrovstvá sveta sú o jednom – štvrťfinálovom zápase. My sme ho vtedy po štyroch rokoch prvý raz nezvládli.

Čo myslíte, prečo sa Slovákom podarilo uchmatnúť titul v Göteborgu?
Má to svoje súvislosti. Treba sa pozrieť dozadu. Jano Filc vytvoril veľmi dobré mužstvo už v Petrohrade 2000, kde bolo česko-slovenské finále a vyhrali sme 5:3. Bolo to s vami podobné ako s nami, ibaže my sme mali po rozdelení lepšiu štartovnú pozíciu a do špičky sme sa prepracovali oveľa skôr. Vy ste sa museli dostať hore cez C-skupinu, B-skupinu, preto vám to trvalo trochu dlhšie. Mali ste však veľmi silnú generáciu hráčov a to sa muselo prejaviť. Tiež ste mali svojich Dopitov, Paterov, Frantu Kučeru. Boli nimi Šatan, Pálffy, Stümpel, Bondra. Slovenské zlato rozhodne nebola náhoda.

Takže to bol športový vrchol v podaní jednej silnej generácie hráčov?
Keď sa pozrieme hlbšie do minulosti, v Československu sme mali veľmi dobrý systém mládeže. U nás ten systém vytváral Kostka, u vás Horský. Rozvíjali ho neskôr Neveselý, Bukač, u vás Jano Starší. Vychovali silnú generáciu hráčov a dnes vďaka tomu môžeme povedať, že Česi a Slováci päť rokov vládli svetovému hokeju. Česi ešte na to nadviazali aj neskôr a stále dokazujú, že sú schopní produkovať hráčov na najvyššej úrovni, konkurencieschop­ných Kanade či USA.

Sledovali ste šampionát v roku 2002 a po prehre s Rusmi vo štvrťfinále?
Samozrejme. Skončili sme skôr ako sme čakali, a aj preto sme potom fandili Slovákom. Bolo to úplne logické a jasné. Spomínam si na to, že po finále som zdvihol telefón a zablahoželal Janovi Filcovi k titulu. My sme to brali tak, že Slováci pokračovali v tom, čo nám sa darilo predtým. Bola to silná päťročnica česko-slovenského hokeja.

Ako vidíte české a slovenské šance teraz po desiatich rokoch na severe Európy?
Myslím si, že na prvé miesto v skupine sa už Česi ani Slováci nedostanú. Skončíte druhí alebo tretí, ale myslím si, že postúpite do štvrťfinále. Pán Vůjtek dal dokopy mužstvo, ktoré sa mi páči. Hráte v pohybe, má to iskru, život a tiež dobrého brankára. Navyše prišiel Zdeno Chára, ktorý tak ako je veľká osobnosť v NHL, pôsobí presvedčivo aj v reprezentačnom tíme. Čo sa týka českého tímu, zatiaľ mi najmä v útočnom prejave veľa chýba. Vy ste živší, priamočiarejší, vaši útočníci lepšie korčuľujú. My sme ťažkopádnejší a pomalší, ale verím, že sa to môže ešte otočiť.

Myslíte si, že sa Česi a Slováci môžu na turnaji stretnúť vo vzájomnom zápase?
Je jasné, že vo štvrťfinále nás bude čakať niekto silný – Švédsko alebo Rusko, ale ešte predtým treba zvládnuť zápasy s Lotyšskom a Nemeckom. Keď si hráči v hlavách uvedomia, čo majú hrať a budú to aj na ľade plniť, možné je všetko. Aj to, že sa stretneme v semifinále so Slovákmi, čo by som si veľmi želal.

Napísali po finále

„Majstrom sveta v ľadovom hokeji sa po prvý raz v histórii stalo Slovensko. Vicemajster sveta z roku 2000 potvrdil, že úspech v Petrohrade nebol náhodný. Slováci odčinili neúspech z olympiády v Salt Lake City. V impozantnom finále zdolali Rusov a pokračujú v tradícii svojho bratského národa – Čechov, ktorých mužstvo získalo posledné tri tituly majstra sveta.
L'Equipe (Francúzsko)
"Slováci sú majstri sveta! Slovensko sa týmto zapísalo do svetových dejín. Od roku 1936 sa nestalo, aby niekto okrem Sovietskeho zväzu (Ruska), Kanady, Česka (Česko-Slovenska), Švédska, Fínska a USA získal titul majstra sveta. Po 66 rokoch teda slovenskí hokejisti prelomili hegemóniu veľkej šestky.“
Nemzeti Sport (Maďarsko)

„Slovensko vymazalo spomienky na olympijský debakel a získalo svoju vôbec prvú zlatú medailu z MS po strhujúcom víťazstve 4:3 nad Ruskom. Strelec Washingtonu Capitals Peter Bondra dal rozhodujúci gól 1:40 min pred koncom po tom, čo Slováci stratili dvojgólové vedenie.“
NHL.com (USA)

„Z elitnej šestky sa stala supersedmička. Desať rokov po rozdelení Česko-Slovenska sa sen Petra Šťastného o zviditeľnenie Slovenska na hokejovej mape konečne splnil.“
Canadian Press (Kanada)
„Sto sekúnd slovenského šťastia. O osude zápasu rozhodol rodák z ukrajinského Lucka Peter Bondra 100 sekúnd pred koncom.“
gazeta.ru (Rusko)

„Bondra splnil Slovensku zlatý sen. Historický titul mal pre Slovákov dvojnásobne sladkú príchuť, lebo detronizovali svojho veľkého brata Česko.“
Associated Press (USA)

3 debata chyba