Slovanu stačil priemerný výkon, vedie 1:0

Hokejisti Slovana Bratislava vyhrali prvý finálový zápas Slovnaft extraligy na domácom ľade nad HC Košice a v sérii na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. Obhajcovi prvenstva vyšiel úvod stretnutia, keď za necelých 7 minút viedol 2:0. Košičania stihli znížiť, domáci však po ďalšej hrúbke v defenzíve hostí opäť odskočili na dvojgólový rozdiel. VIDEO v článku

31.03.2008 20:00
Slovan - Košice

Slovnaft extraliga – finále play-off – 1. zápas

Slovan Bratislava – HC Košice 4:2 (3:1, 1:1, 0:0), stav série 1:0 pre Slovan

• Góly: 1. Kapuš (Kuľha), 7. J. Kováčik, 13. Kropáč, 40. Hreus (Lažo, Kropáč) – 11. Kmiť (S. Gron), 23. Špelda (Jendek, Jenčík)
  • Slovan: Hovi – Pavlas, Hančák, J. Kováčik, Srdínko, Hruška, Sersen – Kuľha, Kapuš, Uram – Döme, Baček, Pištek – Lažo, Hreus, Kropáč
  • Košice: Lipovský – Špelda, Javín, I. Droppa, Jendek, Kledrowetz, P. Mocek – Špilár, Juraj Faith, P. Bartoš – Šimurda, Kmiť, Rudolf Huna – Michel Miklík, S. Gron, Jenčík – Weissmann, Pleva, M. Bartánus

Finále Slovan - Košice

Slovan mal výborný úvod zápasu, už po 36 sekundách vyhrával 1:0, keď po chybe košickej obrany ostal voľný Kapuš a prestrelil Lipovského. V prvej tretine sa hral obojstranne rýchly hokej, ktorému však chýbal väčší dôraz v zakončení pred oboma bránkami.

Košická obrana púšťala slovanistov k strelám zdiaľky, v 5. min Sersenovu delovku od modrej nikto nedorazil za Lipovského, vzápätí sa dostal po chybe Moceka k strele Kapuš, no ani jeho pokus neskončil v sieti. Čo sa nepodarilo prvým dvom, Kováčik už dokázal a pomedzi betóny košického gólmana, ktorý sa ešte nedostal do optimálneho postoja po „výlete“ za bránku, zvýšil na 2:0 pre domácich.

Branár Slovana Sasu Hovi Bratislava likviduje...
Finále Slovan - Košice Branár Slovana Sasu Hovi Bratislava likviduje strelu Košičana Kmiťa.

Lipovský v košickej bránke príliš istý nebol. V polovici úvodnej desaťminútovky išiel na trestnú lavicu domáci Kropáč a Košičanom sa podarilo využiť hneď prvú presilovku vo finále: po Droppovej strele od modrej pred bránkou Slovana aktívne pracovali Gron s Miklíkom, vybojovali puk pre Kmiťa, ktorý ho zdvihol pod hornú žrďku – 2:1. Skóre sa menilo už o ďalšie dve minúty, keď Špilárovi na bránkovej čiare ušiel puk ku Kropáčovi a ten zvýšil strelou k ľavej žŕdke bránky na 3:1.

Slovan na prelome tretín nevyužil presilovku a prišiel trest. Špeldovu strelu od modrej v 23. min neudržal v lapačke Hovi a puk sa dokĺzal za čiaru – 3:2. V polovici zápasu hrali domáci celé dve minúty presilovku o dvoch hráčov. Napriek dlhej početnej výhode si slovanisti neutvorili tlak, práve naopak, Košičania sa dostali do dvoch únikov – najprv Špilár, potom Kmiť.

Miroslav Lažo z domáceho Slovanu košického...
Finále Slovan - Košice Miroslav Lažo z domáceho Slovanu košického brankára Miroslava Lipovského neprekonal.

Následne mali početnú výhodu východniari, na chvíľu aj zatlačili domácich pred vlastnú bránku, ale skóre sa nemenilo. V záverečnej minúte zvýšil vedenie Slovana Hreus, keď Kropáč s Lažom rozhodili obranu a ich center mal pred sebou prázdnu bránku.

Od úvodu tretieho dejstva sa snažili Košičania o vyrovnanie, boli častejšie pri puku, domáci však výborne prehusťovali priestor pred Hovim a súpera k ničomu vážnemu nepúšťali. Bratislavský gólman musel riešiť predovšetkým strely zo stredných vzdialeností. Slovan sa pokúšal o nebezpečné protiútok, ktoré však rovnako ako košické pokusy nevychádzali.

V 57. min mohol znížiť Huna v dobrej príležitosti však trafil iba do Hoviho. Košičania sa k záverečnému tlaku aj vďaka svojej nedisciplinovanosti nedostali. Slovan s prehľadom dotiahol zápas do víťazného konca.

Povedali po zápase:

Zdeno Cíger (tréner Slovana):
„Prvý zápas série je dôležitý a som rád, že sme ho zvládli. S výnimkou druhej dvadsaťminútovky sme hrali dobre. V prostrednej časti hry nás Košičania pritlačili, zvýšili obrátky a my akoby sme sa zľakli. Košičania sú silným súperom, hoci sa to možno niekomu nezdá. Majú vynikajúcich útočníkov, ktorí sa kedykoľvek vedia dostať do šance. My sme ich dnes ubránili a to rozhodlo.“

Anton Tomko (asistent trénera Košíc):
"Mrzí ma prvá tretina. Mali sme slabý úvod, nevedeli sme sa naštartovať. Urobili sme veľa chýb v obrane a Slovan to využil. V druhej časti sme zlepšili výkon, hrali sme nátlakový hokej, eliminoval nás však Sasu Hovi. Slovan nám odskočil na 4:2 a keď sme v závere chceli hrať power play bez brankára, prišlo nezmyselné vylúčenie pre zlé striedanie. Slovanu sme tým zjednodušili situáciu. V utorok musíme hrať koncentrovane už od úvodu.