Slováci sa poriadne natrápili s Francúzmi

V úvodnom zápase turnaja Škoda Cup vo švajčiarskom Lausanne vyhrali slovenskí hokejisti nad Francúzskom 3:2. Všetky góly padli v prvej tretine a od 15. minúty dovtedy rušný vývoj stretnutia klesol na úrovni. V sobotu sa Slováci stretnú o 20.00 s domácim Švajčiarskom.

08.02.2008 18:36

Slovensko – Francúzsko 3:2 (3:2, 0:0)

• Góly: 8. Čiernik (Fabuš, M. Hudec), 9. Kuľha (Húževka), 12. Mikúš (Ďatelinka) – 6. Lacroix, 15. Coqueux. Rozhodcovia: Kurmann, Stricker – Dumoulin, Fluri, vylúčení: 7:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 822 divákov.
  • SR: Staňa (30. Lašák) – Graňák, Vydarený, Smrek, S. Hudec, Sersen, Hruška, Vantroba, Ďatelinka – Čiernik, Fabuš, M. Hudec – Kolník, Sejna, Sivák – Kuľha, Húževka, Čaládi – Špilár, Mikúš, Huna
  • Francúzsko: Lhenry – Amar, Bachet, Besch, Lacroix, Quessandier, Mille – F. Rozenthal, Meunier, Lussier – Coqueux, M. Rozenthal, Gras -  Desrosiers, Bellemare, Hequefeuille – Tardif, Treille, Zwickel.

V úvode sa Slováci snažili okmažite získať opraty nad vývojom, ale snaživý súper im to nedovolil. Francúzi aktívnou obranou neustále hrozili v kontrách a hoci mali iba jednu šancu, tá sa skončila presilovkovým gólom od modrej čiary. Favorizovanému tímu o čosi neskôr vyšla kombinácia celého prvého útoku a po vyrovnávajúcom góle Čiernika prišla silná 5-minútovka. Medzi gólmi Kuľhu a Mikúša však bola aj jalová početná výhoda, teda situácia, ktorá Slovákov prenasledovala aj v ďalších minútach. Aj preto Francúzi, ktorí sa zdali byť vo svojich štruktúrach po treťom góle rozleptaní, opäť ožili a pokles tempa i nasadenia u protivníka využili na skorigovanie stavu.

Dovtedy dynamický zápas klesol svojím celkovým obrazom o akosť nižšie a v druhej časti rozháranosť podčiarli početné vylúčenia. Zväčša išlo o fauly Francúzov, ale do ich bránky nie a nie padnúť ďalí gól. Najbližšie k nemu mal 34. minúte Smrek, ale jeho šikovný švih v presilkovke od modrej pristál na žŕdke.

Súper bol v útoku dosť bezzubý, po vystriedaní Staňu v bránke Lašáka príliš neohrozoval, ale ten na začiatku tretieho dejstva zabránil v oslabení vyrovnaniu, keď strelu úplne voľného F. Rozenthala vyrazil kľačiac betónom. V tom čase už mali Slováci opäť jasnú prevahu a ich nátlakovým kombináciám chýbali iba dôraz a šťastie v zakončení. V 51. minúte Kolníkov parádny bekhendový blafák lízol z hornej časti spojnicu žrdí a to bola aj záverečná tutovka zápasu, ktorý napriek francúzskej power play negradoval.

Povedali po zápase:

Július Šupler, tréner SR: „Začali sme horšie, inkasovali sme v oslabení. Keď sme dali tretí gól, zdalo, že nebudú žiadne problémy s hrou a víťazstvom. Ale ako sa ukázalo, boli, lebo sme nedali ďalšie góly. V tretej časti bolo dosť šancí, ale realizácia bola nulová. Vážim si, že chalani dotiahli zápas do víťazného konca. Jano Lašák stál na svojom mieste. Jeho striedanie bolo pripravené dopredu, predložili sme obom brankárom návrh, aby si tri zápasy rozdelili medzi sebou. S tým, že v prvom si losom rozhodli o poradí.“

Juraj Mikúš, strelec víťazného gólu: „Víťazstvo sa rodilo ťažko, lebo sme boli akísi zakríknutí. Výkon nebol moc dobrý, ale cení sa víťazstvo. Dúfam, že zajtra budeme predvádzať krajší a lepší hokej. Aj dnes sme mali dosť šancí, ale niekedy je to aj o šťastí a ja verím, že ho zajtra budeme mať viac.“

Peter Húževka, útočník SR: „Francúzi bránili, jeden napádal a štyria stáli vzadu. Cez to sa ťažko chodí. Dostanú puk, vyhodia to a robia protiútoky.“

**====== Švajčiari zdolali Nemcov ======

**

Hokejisti Švajčiarska zvíťazili v dramatickom dueli s Nemeckom 2:0. Nemci boli v piatkovom večernom zápase síce od úvodu aktívnejší, z veľkej snahy však nevyťažili nič ani v presilovke o dvoch hráčov. Švajčiari umne bránili a v súboji dvoch defenzívne ladených mužstiev dokázali aj streliť góly. V 22. min otvoril skóre Monnet, v závere pridal poistku Ambühl. Švajčiarsko bude v sobotu 9. 2. o 20.00 h ďalším súperom Slovenska na Škoda Cupe.

Švajčiarsko – Nemecko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

• Góly: 22. Monnet (Paterlini), 60. Ambühl (Reichert, Rüeger), 2734 divákov.