Slováci remizovali, šanca klesla

Slovenskí hokejisti len remizovali vo svojom prvom vystúpení v osemfinálovej skupine MS v Rige so Švajčiarskom 2:2 a účasť vo štvrťfinále sa im vzďaľuje. Slováci nezvládli tretiu tretinu, keď v nej inkasovali dva góly. Najbližšie ich v nedeľu čaká Švédsko a potrebujú vyhrať.

12.05.2006 15:03 , aktualizované: 17:37

Švajčiarsko – Slovensko 2:2 (0:1,** 0:1, 2:0)**

• Góly: 50. Reichert (Plüss), 59. Jeannin (Bezina) – 15. Cibák, 32. Milo (Pavlikovský, Surový). Rozhodcovia: Savage (Kan.) – Kekäläinen (Fín.), Schröter (Nem.), vylúčení: 6:7 na 2 min., navyše v 55. Deruns 5+DKZ za faul ľakťom, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0:, 5100 divákov..
  • Švajčiarsko: Aebischer – Blindenbacher, Bezina, Seger, Forster, Vauclair, Steinegger, Streit, Helbling – Sannitz, Jeannin, Lemm – Paterlini, Ambühl, Reichert – Deruns, Romy, Wirz – Della Rossa, Plüss, Rüthermann.
  • Slovensko: Križan  Jurčina, Milo, Harant, Graňák, Vydarený, Štrbák  Čiernik, Kapuš, Marcel Hossa – M. Hudec, Pavlikovský, Zálešák – Surový, Cibák, Bartovič – Vaic, Kollár, Kováčik

TU SI POZRITE PRIEBEH ZÁPASU****

Rýchli Švajčiari začali agresívnejšie a v úvodnom kole striedaní dostávali Slovákov miestami pod tlak. V princípe sa však potom postupne hra vyrovnala, oba tímy sa snažili o rýchly prechod do útoku, Švajčiari viac nátlakovým zámorským štýlom, Slováci kolmými rozohrávkami na červenú a útočnú modrú. Veľa vzruchu pred bránkami nebolo, helvéti ho vyvinuli v presilovke, naopak v dvoch slovenských sa takmer nič nedialo, lebo obrancovia sa nedostali k strele a pred Aebischerom bolo pritesno.

Tesne po skončení druhej početnej výhody pomohlo útočiacemu kolektívu šťastie, keď Cibákom spoza bránky nahodený puk si do siete zrazil Vauclair. Po obrátke slovenskí hokejisti pokračovali v umnom systéme, ktorý čoraz viac paralyzoval ofenzívne možnosti súpera. Racionálne korčuľovali a udržiavali kontrolu nad stredným pásmom. Odohrali síce ďalšie dve chabé presilovky, ale opäť udrelo v závere tej druhej, tentoraz ešte 15 sekúnd v nej, keď Milo z veľmi dobrej pozície spoza ľavého kruhu príklepom prepálil Aebischera.

V tomto zápase evidentne nesvoji Švajčiari ešte viac odchádzali zo zápasu, ktorý bol síce obojstranne dynamický, ale chýbala mu iskra v útočných pásmach. Sem-tam preskočila vďaka Slovákom, ktorí po druhom góle na tri minúty súpera zatlačili a Kováčik mohol dať tretí gól. Jeho tím potom slabo zahral ďalšie dve presilovky, z toho 38 sekúnd vo výhode o dvoch hráčov a sám ustál ešte horšie vyzerajúcu početnú prevahu súpera.

Slováci bez problémov zvládli aj oslabenie na začiatku tretieho dejstva a ich herné reťazce fungovali bezchybne. V 45. minúte urobil Križan iba desiaty zákrok, lenže v 50. minúte Švajčiari využili presilovku a v nasledujúcich okamihoch sa všetko zmenilo. Hoci Slováci dostali do vienka 5-minútovú presilovku počas nej šiel na trestnú Jurčina a v hre štyroch na štyroch súper vyrovnal.

Rastislav Pavlikovský, útočník SR: „Určite sme chceli toto stretnutie vyhrať. Snažili sme sa o čo najlepší výkon, a že to nevyšlo nás mrzí. Dostali sme hlúpy gól dve minúty pred koncom. Hoci stále zbierame skúsenosti, nemalo by sa nám to stať. Usilovali sme sa hrať svoju hru. Musíme však ísť ďalej, ešte nie je nič stratené. Na to aké sú naše šance sa nepozeráme, teraz sa musíme sústrediť na najbližší zápas so Švédskom.“