Slováci prehrali s Ruskom 3:4

Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase v základnej C-skupine MS v Rige s Ruskom 3:4 a do osemfinálovej fázy postúpili bez zisku jediného bodu. Góly Slovákov zaznamenali Tomáš Surový, Andrej Kollár a Ivan Čiernik.

10.05.2006 14:56 , aktualizované: 17:38
Alexej Michnov, Jevgenij Malkin Foto:
Ruskí hokejisti Alexej Michnov a Jevgenij Malkin oslavujú víťazstvo nad Slovenskom. Zverenci trénera Hossu síce postúpili do osemfinále, no o účasť medzi najlepšou osmičkou budú musieť tvrdo bojovať.

Slovensko – Rusko 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

• Góly: 6. Surový (Cibák), 10. Kollár, 37. Čiernik (Milo) – 4. Kuljaš (Grigorenko, Chomickij), 18. Malkin, 28. Zaripov (Chomickij), 47. Michnov (Archipov, Siomin). Rozhodcovia: Reiber (Kan.) – Ross (USA), Laschowski (Kan.), vylúčení: 11:8, navyše: Koľcov 5+DKZ za napadnutie a hrubosť, presilovky: 1:3, oslabenia: 1:0, 7467 divákov. Najlepší (podľa organizátorov): Kapuš – Aťušov
  • Slovensko: Križan  Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík  Čiernik, Kapuš, Marcel Hossa – Surový, Cibák, Bartovič – Vaic, Kollár, Kováčik – Pavlikovský, Zálešák
  • Rusko: Zvjagin – Bykov, Kručinin, Aťušov, Koľcov, Nikulin, Žukov, Chomickij, Kuljaš – Sušinskij, Jemelejev, Charitonov – Kulemin, Malkin, Ovečkin – Archipov, Siomin, Michnov – Gorovikov, Grigorenko, Zaripov

TU SI POZRITE PRIEBEH ZÁPASU****

Sympatický štart Slovákov predznamenal iskrivú dvadsaťminútovú jednoktovku a ako prví prišli na scénu Kapuš s Čiernikom. Z ich gólovky rezultovalo iba vylúčenie Rusa a presilovku predčasne ukončil ďalší výrazný moment Čiernika, za ktorý však šiel pykať na trestnú. Dve minúty nevysedel, lebo do arény hokejového divadla ho späť vyzval gól Kuljaša od modrej. Ďalšie dve ruské formácie úspech ukolísal a slovenskou kartou opätoval po nádhernej akcii s Cibákom Surový.

Mužstvo umne korčuľovalo, hralo celoplošne aktívne, no hráči zbytočne neplytvali silami. Čakali na svoju príležitosť, tá prišla paradoxne v oslabení, keď Kollár zachytil  profesorskú rozohrávku a príklepom zaskočil Zvjagina. Slováci pokračovali v kvalitnom systéme, lenže aj v individuálnej nedisciplinova­nosti, na trestnú šli v rozpätí 40 sekúnd ďalší dvaja, no Rusom v dvojnásobnej výhode chýbala iskra. Križan držal tím nad vodou, ale po zaváhaní v strednom pásme sa k zblokovanej strele dostal úplne voľný Malkin a uzavrel účet prvého dejstva hokejovej drámy.

To druhé Rusi začali tak, ako predtým skončili, teda náporom. Opäť však mohli inkasovať,  keď  Kováčikov nájazd v oslabení eliminoval ich brankár. Hral sa aj ďalej obojstranne dynamický a kombinačný hokej, Rusi boli rýchlejší , Slováci z vyspelých herných štruktúr vyrážali do nebezpečných kontier. Ďalší gól dal mierny favorit zápasu opäť v presilovke od modrej a nátlakovými kombináciami si aj ďalej udržiaval prevahu. Čoraz podrobenejších Slovákov z ruského jarma  oslobodil rozhodca, ktorý po štandardnej šarvátke prekvapujúco poslal pod sprchy Koľcova. Z 5-minútovej presilovky Čiernik vyťažil rýchly gól, potom ruský brankár vyhodením puku poslal svojich  do dvojnásobného oslabenia, ale slovenskí hokejisti darované dve minúty trestuhodne preflákali.

Aj následnú klasickú presilovku už v tretej tretine, z ktorej pre faul odohrali len 40 sekúnd a v priebehu 4 minút šli na trestnú traja. Obrovskému presilovkovému tlaku sa v tom poslednom prípade neubránili a Michnov dal „logický“ gól. Jednogólové vedenie ustrážili do konca, lebo Slováci nemali na ďalší gól potenciál, ani šťastie.

František Hossa, tréner SR: „Bol to vyrovnaný zápas. Rozhodli v ňom presilovky a gól naviac. Ale bol to veľmi dobrý zápas a divákom sa určite páčil.“

Vladimir Krikunov, tréner Ruska: „So Slovákmi hráme vždy ťažké zápasy. Upozorňovali sme hráčov na ich kontry, ale nie všetko vždy vyjde. Aj keď sme urobili veľa chýb, víťazstvo je víťazstvo a preto som spokojný.“

Kapitán Richard Kapuš: „Chceli sme, veľmi sme chceli. Bohužiaľ to nevyšlo. Dnes tam každý nechal maximum a podali sme najlepší výkon na šampionáte. Myslím si, že dnes sme si nezaslúžili prehrať.“

Tomáš Surový: „Dôležité sú body a tie nemáme. Preto ich budeme musieť získať proti Švajčiarom a pokúsiť sa nejaký uchmatnúť aj Švédom. Opäť sme inkasovali v oslabeniach, na to si musíme dávať pozor a byť lepší pri našich presilovkách.“

Ľubomír Vaic: „Znova sme inkasovali v našich oslabeniach a na týchto MS góly padajú hlavne v nich. Škoda, že sme nedali viac gólov v našej päťminútovej presilovke a následnej početnej výhode o dvoch hráčov. Ak by sme tam dali na 4:3 hralo by sa nám lepšie. Odohrali sme však dobrý zápas, Rusi veľmi dobre korčuľovali, my sme sa im snažili vyrovnať. Veľmi nám chýbal Marián Hossa, dúfam ale, že ešte nám pomôže.“