Skalica sa vybúrila na Nitre, Pálffy vynikol šiestimi bodmi

Hokejisti Skalice vyhrali v zápase 24. ligového kola nad Nitrou 7:1. Liptovský Mikuláš "povinne" zdolal Kežmarok, Slovan uspel v Žiline 3:2 po nájazdoch.

30.11.2008 19:38
Skalica hokej Foto:
Skalica deklasovala Nitru 7:1.

Slovnaft extraliga – 24. kolo:

HK 36 Skalica – HK Ardo Nitra 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)

• Góly: 3. M. Ivičič (Pálffy, T. Višňovský), 4. Pašek (R. Školiak, Pálffy), 9. T. Višňovský (Pálffy), 24. R. Hartmann (Pálffy, J. Mikúš), 34. Pálffy (J. Mikúš), 44. Pálffy (R. Hartmann, J. Mikúš), 52. R. Hartmann (J. Mikúš, Hranáč) – 30. H. Ručkay (Ľ. Pištek, Gálik). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Tvrdoň, Jankovič, 2647 divákov
  • Skalica: Rybár – Ďurák, Hranáč, M. Ivičič, Gründling, Beňa (21. Gula), Jendek – Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann – T. Višňovský, R. Školiak, Pašek – Kocák, Mikušovič, Kutálek
  • Nitra: Púš (9. Falta) – Halász, Kudrna, M. Školiak, Ďurkech, Martin Výborný, Rais, Poláček – Ľ. Pištek, Gálik, H. Ručkay – Kmeč, Baran, Rumpel – Čaládi, T. Chrenko, Podstavek – Hronský, Dobrý, Vozdecký.

V úvode zápasu hostia svojou nedisciplinova­nosťou, keď v priebehu prvých ôsmich minút sedeli štyria na trestnej lavici, pomohli Skaličanom k pohodlnému vedeniu. Trikrát sa presadila druhá presilovková formácia domácich. Dvoma prihrávkami sa blysol najproduktívnejší hráč extraligy Žigmund Pálffy. V 12. min hrali hostia 107-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale poriadne neohrozili brankára Rybára. Do konca prvej tretiny sa skóre už nezmenilo.

Začiatok druhej časti hry vyznel herne pre Skalicu. V 24. min po dvoch šanciach Pálffyho trafil do čierneho R. Hartmann. O malú chvíľu sa predviedol krásnym sólom Mikušovič, no stroskotal na Faltovi. V polovici stretnutia Nitrania znížili zásluhou Ručkaya, ktorý využil prečíslenie skalickej obrany. O tri minúty opäť neuspel v nájazde Mikušovič. Ako nato všetkým ukázal Pálffy, keď chladnokrvne zakončil svoje sólo. Na konci tretiny hrali hostia presilovku tak zle, že im opäť ušiel Pálffy, ale pokus medzi betóny mu vystihol hosťujúci gólman.

Tretiu časť začali hostia presilovou hrou, najväčšiu šancu v nej mal Kmeč, no Rybár zasiahol včas. Ako sa baviť hokejom, predviedol prvý skalický útok, keď jeho biliardovú akciu zakončil Pálffy do prázdnej bránky. V polovici tretiny sa domácim naskytla možnosť hrať dve presilovky v krátkom slede a druhú z nich využil R. Hartmann. Do konca zápasu predvádzali hráči v zeleno-bielych dresoch hokej plný kombinácií a hravosti, ktorým zabávali divákov. Najviac vynikal najlepší hráč zápasu, šesťbodový Pálffy.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Ja to môžem hodnotiť dnešný zápas ako vydarený. Všetci moji zverenci hrali dobre, od brankára až po posledného hráča. Dokázali sa presadiť všetky päťky, gólovo jedna viac, iné menej, ale po hernej stránke celý kolektív zahral veľmi dobre. Viedli sme 3:0, čo bola vzpruha do ďalšieho priebehu stretnutia. Som maximálne spokojný.“

Ivan Hrtús (asistent trénera Nitry): „Z našej strany nie je čo hodnotiť, lebo nič sa hodnotí veľmi ťažko. To, čo dnes naši chlapci ukázali, bola jedna veľká hokejová obžaloba. Hráči sa musia rýchlo prebrať, lebo toto nemá nič spoločné s hokejom. K profesionálnym povinnostiam hráča sa pristupuje iným spôsobom. Bol to pre nás debakel, môžem pogratulovať kolegovi Oremusovi, aspoň jeho hráči ukázali divákom hokej, ktorý sa musel páčiť.“

HK Aquacity ŠKP Poprad – Dukla Trenčín 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

• Góly: 44. Fabian (Rataj, A. Kroták) – 6. V. Nemec (Valčák), 7. Bobček (Ľ. Hurtaj, Čacho), 60. P. Mikuš (V. Nemec, Valčák)

Vylúčení: 0:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország – M. Grečko, Kalina, 1915 divákov

• Poprad: Melicherčík – Kasík, Fabian, Michal Segľa, Dora, O. Malinský, M. Gavalier, Bakoš, Michal Procházka – A. Kroták, Rataj, Lapšanský – Marek Bartánus, Jarolín, M. Lukáč – Marcel Haščák, Skokan, Kolusz – Martin Segľa, Piatak, Buc
  • Trenčín: Kováč – Homer, P. Mikuš, Fatyka, Gábriš, Bobček, J. Liška, J. Mikuš, Ružička – Valčák, Kóňa, V. Nemec – T. Radulay, Ľ. Hurtaj, Čacho – S. Saliji, Trochta, O. Ďuriš – Lelenas, Marek Haščák, E. Hartmann

V úvode stretnutia zaskočili vojaci svojho súpera dvoma zlepenými gólmi. Najskôr v 6. minúte tečoval Nemec Fatykov projektil a o necelú minútu neskôr sa po chybnej rozohrávke Procházku dostal k puku Hurtaj, ktorého prihrávku premenil na úspešnú strelu Bobček – 0:2.

Dvojgólové vedenie prinieslo do radov Trenčanov pohodu, zatiaľ čo sa domáci intenzívne snažili o zmazanie manka. Akcie Popradu však boli častokrát uponáhľané, nepresné a kŕčovité, čo bolo znásobené pozornou defenzívou Dukly. Domácich z herného trápenia vykúpil až gól Fabiana v 44. min, keď zblízka zakončil presilovkovú kombináciu. Popradčania zvýšili tlak a v 54. min boli blízko vyrovnaniu, keď Lukáč zblízka nezasunul puk do poloprázdnej bránky. Počas záverečnej power-play domácich rozhodol o víťazstve Trenčína P. Mikuš.

Tibor Turan (tréner Popradu): „My sme opäť začali zápas zle, stalo sa nám to už niekoľkýkrát. Je to už obohraná pesnička. Hráči sa nesústredia na začiatok zápasu, stále sú v eufórii z predchádzajúceho víťazstva. Trenčín nás zaskočil dvoma rýchlymi gólmi a z našej strany to bolo v prvých dvoch tretinách o trápení a dobýjaní bránky. Po našom góle sme trochu ožili, ale Trenčín umne bránil, takže my sme ďalší gól nemohli dať a s jedným gólom sa ťažko vyhráva.“

Július Pénzeš (tréner Trenčína): „Potvrdili sme dobrú formu na súperových klziskách, kde dosť často bodujeme. Naším zámerom bolo dostať sa do vedenia, čo sa nám aj podarilo, pretože sme vedeli, že sa na hokejky Popradu vkradne nervozita. Prvé dva góly udali tón zápasu, keď sme začali kontrolovať výsledok. Myslím si, že sme zvíťazili zaslúžene.“

MHk 32 Liptovský Mikuláš – SkiPark MHK Kežmarok 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

• Góly: 30. Kriška (Kumstát, Falter), 38. D. Rehák (Richard Huna, Kriška). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krpelec – Valach, Gašparík, 2140 divákov
  • L. Mikuláš: Falter – Heš, M. Varga, P. Lištiak, D. Rehák, Kumstát, Petran, Hyben – Róbert Huna, Halaj, Kriška – Kovář, B. Pohanka, J. Cibuľa – Oravec, Kuric, Richard Huna – Vaškovič
  • Kežmarok: Budai – R. Gavalier, M. Žemba, D. Brincko, Bartoň, Flašar, J. Jelínek, Sadiki, D. Brejčák – Škovira, S. Pavličko, Fedor – P. Segľa, Šechný, M. Drotár – Bednár, Slaninák, Mašlonka – Svitana, V. Žemba, René Schneider

Úvodné dejstvo malého podtatranského derby nestálo za veľa. Mikulášske publikum sa nudilo. Ako-tak sa v presilovkách zastreľoval Cibuľa. Od začiatku druhej tretiny mal predsa len o niečo viac práce brankár hostí Budai. Skóre sa prvýkrát menilo takmer presne v polovici duelu. Domácu akciu naštartoval brankár Falter a skóroval aktívny Kriška – 1:0.

Martin Kriška sa teší z víťazného gólu... Foto: SITA
Martin Kriška Mikuláš Martin Kriška sa teší z víťazného gólu Liptovského Mikuláša.

Liptáci mali ideálnu šancu na zvýšenie svojho náskoku v 36. min. Brincko zahákoval hráča MHk 32, ktorý bol vo vyloženej pozícii, ale Kriška namieril z trestného strieľania nepresne. V 38. min bolo už 2:0. Rehákovo nahodenie preniklo do Budaiovej svätyne. Hostia vstúpili do tretej tretiny so sympatickou snahou o zvrat, ale pozorná defenzíva Liptákov im nič nedovolila. Všetky útočné pokusy kežmarských jastrabov stroskotávali na útočnej modrej. Pár pukov, ktoré prenikli až k domácej bránke, s prehľadom likvidoval gólman Falter. Ten si už druhý zápas v rade udržal neprestrielnosť. Mikulášania si pripísali povinné tri body a zaokrúhlili svoje konto na úctyhodných 60 bodov.

Pavol Paukovček (asistent trénera L. Mikuláša): „Začali sme vlažne, hoci sme vedeli, že nás čaká ťažký zápas. V niektorých momentoch nás opäť podržal brankár Falter. Do záveru sme išli s dvojgólovým vedením a so zámerom hrať pozornú defenzívu. Nechceli sme dostať nejaký zbytočný gól. Kežmarok hral veľmi bojovne, sme radi, že to napokon skončilo naším víťazstvom.“

Jerguš Bača (asistent trénera Kežmarku): „Diváci videli veľmi vyrovnaný a defenzívny zápas s bravúrnymi výkonmi brankárov. Nástup sme mali výborný, no trochu nás v úvodnej časti pribrzdili vylúčenia. Na začiatku druhej tretiny sme nedali dve vyložené šance. Naopak, dvakrát sme inkasovali. Najmä ten druhý gól bol dosť smolný. Našim chalanom nemôžem uprieť snahu, bojovali až do konca. Žiaľ, nedali sme gól a to rozhodlo.“

HK Orange „20“ – HKm Zvolen 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

• Góly: 31. Mertel (O. Rusnák, Štajnoch) – 8. Pavliš (Dlouhý, Cebák), 50. Klouda (Hvila). Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: Štajnoch (Orange „20“) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Bundil, Stano, 602 divákov
  • HK Orange „20“: Kotvan – Ďaloga, Štajnoch, Deyl, J. Brejčák, Vizváry, Pekar, Košecký, Slávik – Molnár, O. Rusnák, Mertel – Tybor, Mišura, A. Bezák – Hrivík, Peter Kopecký, Uhnák – Vyletelka, Grošaft, Vartovník
  • Zvolen: Laco – J. Malinský, Huba, Dlouhý, Cebák, L. Čierny, Juraško, Valach, Kofala – Dubec, D. Vrbata, T. Tatar – Pavliš, Klouda, M. Chovan – Hvila, F. Turek, Štrba – Jurík, Markovič, Lelkeš

V 8. min Pavliš dostal prihrávku cez celé stredné pásmo od Dlouhého a zakončil samostatný nájazd do pravého horného rohu 0:1. V 10. min Bezák zachytil prihrávku Zvolenčanov, išiel sám na Laca a jeho blafák skončil na žrdi. Hneď po zmene strán najprv Laco vyrazil Rusnákovu strelu, na dorážku Mertela však bol krátky – 1:1. V 27. min išiel po návrate z trestnej lavice sám na Laca Vyletelka, no stav zostal nezmenený.

V 43. min Ďaloga prešiel celé klzisko, Laco puk vyrazil a Kopeckého dorážka skončila na ochrannom site. V 50. min Cebák zachytil vyhodenie domácich, prihral Hvilovi, ten posunul na Kloudu a puk skončil v Kotvanovej sieti – 1:2. Hneď po góle si „dvadsiatka“ vypracovala niekoľko vyložených šancí, avšak bez streleckého úspechu. Skóre sa už nezmenilo a Zvolen si z Púchova odviezol tri body.

Štefan Mikeš (tréner HK Orange „20“): „Nevstúpili sme do zápasu najlepšie. Mali sme trochu rešpekt pred súperom, postupne sa naša hra začala organizavať k lepšiemu. Vytvorili sme si príležitosti, viac ako súper. Škoda, že sme ich nevyužili. Spravili sme dve zbytočné chyby, ktoré súper potrestal a zápas vyhral.“

Miloš Holaň (tréner Zvolena): „Prišli sme získať tri body, čo sme splnili, výkony hráčov a hru nekomentujem.“

MsHK Garmin Žilina – Slovan Bratislava 2:3 po nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

• Góly: 17. Tvrdek (Javín), 26. Sivák (Jabrocký) – 36. Hujsa (Kuľha, Hruška), 59. Kukumberg (Uram, Döme), rozhodujúci sam. nájazd Kuľha. Vylúčení 9:9, navyše: Hlavačka na 5+DKZ za napadnutie, presilovky 1:1, oslabenia 0:0 , rozhodovali: Kubuš – Gajan, Snášel, 2650 divákov
  • Žilina: Láníček – Kusovský, Javín, I. Droppa, Hriňa, Turoň, Horák – Tvrdek, Koložváry, Važan – Jabrocký, Sivák, Kontšek – Hajnik, Škoda, M. Kokavec – od 15. min Valášek
  • Slovan: Hovi – Devečka, Sersen, Hruška, Bohunický, Hlavačka, Srdínko, Hančák, J. Kováčik – Baček, Vaic, Kropáč – Kuľha, Lipiansky, Hujsa – Uram, Kukumberg, Döme – Gráčik, Hreus, Šiffalovič

V úvode stretnutia sa hralo obojstranne rýchlo. Strelecky mali navrch hostia, prvú gólovú šancu však mal domáci Kontšek, ktorý sám korčuloval na Hoviho, ale mieril iba do jeho betónov. V 11. min bol po nebezpečnom faule na Kokavca na 5 minút a následne do konca zápasu vylúčený hosťujúci Hlavačka. Domáci však početnú prevahu nevyužili. Podarilo sa im to až v 17. min pri vylúčení Hrušku, keď Tvrdek prestrelil Hoviho (1:0).

Do druhej časti stretnutia tréner Pukalovič preskupil zloženie formácií Slovana, avšak boli to Žilinčania, ktorí v 26. min zásluhou Siváka vsietili druhý gól, keď ho obrana belasých nechala samého pred svojím gólmanom (2:0). V ďalších minútach boli vylúčení na jednej aj druhej strane viacerí hráči. Slovan dokonca nevyužil ani dvojnásobnú početnú prevahu. Pri vylúčení Tvrdeka prekonal Hujsa v 36 min. strelou švihom dobre chytajúceho Láníčka (2:1).

V úvode tretej tretiny mali Bratislavčania opäť početnú prevahu piatich proti trom, ale opäť ju nevyužili. Domáci zrýchlili hru, no prípežitosti Siváka a Jabrockého zostali nevyužité. Potom nasledovala opäť séria vylúčení na jednej aj druhej strane, ani jeden z tímov ich nedokázal potrestať. Keď sa už zdalo, že stretnutie sa skončí tesným víťazstvom domácich, naskočila na ľad tretia formácia hostí, založila rýchly protiútok a Kukumberg prekonal Láníčka. V predĺžení sa stav nezmenil a nasledovali samostatné nájazdy, kde boli úspešnejší hostia. Rozhodujúci nájazd premenil Kuľha.

Ján Šterbák (tréner Žiliny): „Bolo to dobré stretnutie. My sme hrali útočne, vytvorili sme si dobré príležitosti, ktoré nám najmä v prvej tretine zneškodnil dobre chytajúci Hovi. Počas celého stretnutia bol stav tesný, my sme si museli dávať pozor na rýchle protiútoky Slovana. Výsledok duelu bol otvorený až do jeho záveru. Mrzí nás, že vyrovnávajúci gól sme dostali dve minúty pred koncom, keď hostia využili naše zaváhanie v obrane. V samostatných nájazdoch nám chýbalo viac skúseností. Slovan sa aj v tomto prejavil, že je vyzretejším tímom.“

Róbert Pukalovič (tréner Slovana): „Diváci videli dramatické stretnutie od úvodu až do poslednej minúty. O jeho dramatickosť sme sa pričinili trochu aj my. Najmä v tretej tretine zbytočnými vylúčeniami, po ktorých sme dostali súpera do tlaku. Som rád, že hráči bojovali až do konca a v záverečných minútach sa im podarilo vyrovnať. Samostatné nájazdy sú o náhode a šťastí a to stálo tentokrát na našej strane.“