Tkachuk zariadil postup Američanov

Útočník Keith Tkachuk vystrieľal Spojeným štátom americkým postup do semifinále Svetového pohára hokejistov. Obhajcovia triumfu z roku 1996 zdolali v St. Paul Rusko 5:3 a hrdina večera sa na tom podieľal štyrmi gólmi a jednou asistenciou. Hráčov USA čaká v sobotu opäť v minnesotskej hale v St. Paul boj o finále s Fínskom alebo Českou republikou. Rozhodne o tom posledný štvrťfinálový súboj medzi Kanadou a Slovenskom.

08.09.2004 06:54

Ruskí hokejisti si síce zabezpečili vďaka druhému miestu v základnej skupine pre štvrťfinále pozíciu domáceho tímu, ale okrem niekoľkých výhod vyplývajúcich z pravidiel v zápase im k tomu žiadne výhody nepribudli. Nastúpili totiž už k tretiemu zápasu počas štyroch dní a voľný pondelok museli čiastočne venovať presunu z Toronta do St. Paul.

Kouč zbornej Biľaletdinov úspešnú zostavu zo zápasu proti Slovensku zmenil na jedinom mieste – beka Markova nahradil Tverdovskij. Trenér USA Wilson dal v poli dôveru rovnakému výberu, ktorý vybojoval proti zverencom Jána Filca svoju doteraz jedinú výhru na turnaji. Do bránky sa však namiesto DiPietra vrátila jednotka Esche. Iba na tribúne zostal druhýkrát za sebou veterán Hull, ktorý toto rozhodnutie už pri tréningu niesol ťažko.

Prvú nebezpečnú strelu síce vyslal Kozlov na Escheho, ale inak mali navrch hráči USA. Tkachukov prienik po Modanovom ideálnom vysunutí gólman Bryzgalov kryl a poradil si so Smolinského bombou z uhla. V 12. minúte však už rozjasal tečovaním Modanovej bekhendovej strely vypredaný štadión Xcel Energy Center Tkachuk, ktorý dal aj jediný gól Rusku pri prehre 1:3 v základnej skupine. Odpovedať mohol počas tlaku Kozlovov útok, Esche potom chytil aj Dacjukov pokus a podržal svoj tím počas vylúčenia kapitána Cheliosa. Do úlohy špecialistu na Bryzgalova sa naopak štylizoval Tkachuk, ktorý Guerinovu prihrávku pred bránku premenil na svoj druhý gól v zápase.

Rusi síce potom dostali v oslabení puk do súperovej bránky, ale Frolov si pri tom pomohol vysokou hokejkou. V 28. minúte pri signalizovanom vylúčení vysunul Čubarov Afanasenkova a tohtoročný víťaz Stanleyho pohára s Tampou Bay znížil.
Inkasovaný gól paradoxne prebudil Američanov. Blake bol pri sóle faulovaný, rozhodcovia nariadili trestné strieľanie, ale sám postihnutý v nájazde na Bryzgalova neuspel. Spojené štáty potom nevyužili dve presilové hry. V závere druhej časti sa počas Leetchovho trestu naopak ubránili, ale nástup do záverečnej tretiny nezvládli. Zubrus si vymenil puk s Jašinom a hneď po 36 sekundách hry vyrovnal.

Modanova formácia však úradovala ďalej a v 45. minúte v rozpätí 22 sekúnd získala pre USA dvojgólový náskok. Najskôr pri signalizovanom treste sa po Tkachukovej akcii presadil Gomez a vzápätí po rýchlej kombinácii celého útoku zavŕšil útočník St. Louis svoj hetrik. Pri Leetchovom vylúčení Kovalčuk korigoval stav a Rusko sa v závere snažilo v power play vynútiť si predĺženie. Lenže 55 sekúnd pred koncom ponúkol Modano puk Tkachukovi, ktorý do prázdnej bránky zakončil svoje galapredstavenie a poistil postup Američanov.

Keď v noci uspeje favorizovaná Kanada nad Slovenskom, čaká na tím Rona Wilsona v semifinále Fínsko, v opačnom prípade narazia Američania na český výber.

Keith Tkachuk (útočník USA): „Nemám rád spojenie príliš starý. Ak by som vychádzal z toho, čo o nás médiá napísali, tak dnes vyhral tím starých hokejistov. Na zápas sme nastupovali s predsavzatím hrať trpezlivo, disciplinovane a pozorne v obrane. Chceli sme súperovi vnútiť náš štýl hry a to sa nám podarilo.“

Mike Modano (útočník USA): „Chceli sme, aby sa naše výkony zlepšovali od zápasu k zápasu a – vyšlo to.“

Iľja Kovaľčuk (útočník Ruska): „V celom zápase sme robili rovnaké chyby. Američania nevymysleli nič mimoriadne, iba využili naše zaváhania.“

• Rusko – USA 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)

Góly:
    28. Afanasenkov (Čubarov, Gončar), 41. Zubrus (Jašin, Kasparaitis), 52. Kovalčuk (Samsonov, Kovaľov) – 12. Tkachuk (Modano, Rafalski), 22. Tkachuk (Guerin, Modano), 45. Gomez (Tkachuk), 45. Tkachuk (Guerin, Modano), 60. Tkachuk (Modano, Rafalski). Rozhodovali: Watson, P. Devorski (obaja Kan.) – Murphy, Nowak (obaja USA). Vylúčení: 3:5, presilovky: 1:0. Divákov: 17.218.

• USA: Esche – Leetch, Miller, Martin, Rafalski, Klee, Chelios – Tkachuk, Modano, Guerin – Amonte, Weight, Smolinski – J. Blake, Gomez, Drury – Konowalchuk, Halpern, Langenbrunner

Rusko: Bryzgalov – Višnevskij, Kalinin, Kasparaitis, Gončar, Chavanov, Tverdovskij – Samsonov, Kozlov, Kovaľov – Frolov, Jašin, Zubrus – Kovalčuk, Dacjuk, Afinogenov – Ovečkin, Čubarov, Afanasenkov