Šatanov 350. gól v NHL tučniakom nepomohol, Hossa nebodoval

Trinásty gól Miroslava Šatana v prebiehajúcej sezóne NHL neodvrátil domácu prehru hokejistov Pittsburghu v súboji s Washingtonom. Okrem presného zásahu, na ktorý čakal dlhých 14 zápasov, si útočník Penguins pripísal na konto aj jednu asistenciu. Najproduktívnejší Slovák v súťaži Marián Hossa z Detroitu vyšiel bodovo naprázdno, no spolu s Tomášom Kopeckým sa radoval z víťazstva červených krídel na ľade Anaheimu.

15.01.2009 08:34
Miroslav Šatan Foto:
Gólová radosť Miroslava Šatana.

Strelci Washingtonu si v Pittsburghu napravili chuť po 3-zápasovej sérii prehier. V mikrosúboji troch najproduktívnejších hráčov ligy najlepšie obstál útočník Capitals Alexander Ovečkin, ktorý sa pod triumf 6:3 podpísal dvoma gólmi a jednou asistenciou. Vedúci muž kanadského bodovania Jevgenij Malkin strelil úvodný gól Penguins po asistencii Šatana, jeho spoluhráč Sidney Crosby, ktorý zápas pre zranenie nedohral, zaz­namenal dve asistencie.

„Bol to pre nás veľmi emocionálny zápas. Prehrali sme tri stretnutia v rade a navyše sme hrali na ľade súpera proti silnému tímu. Sme radi, že sme sa opäť postavili na nohy,“ povedal po zápase Ovečkin, ktorý v predchádzajúcich štyroch dueloch neskóroval.

Miroslav Šatan sa dočkal svojho 350. gólu v profiligovej kariére v 29. minúte, keď dorazil do odkrytej bránky pokus Maxima Talbota. Brankár Jose Theodore sa ešte stihol hodiť po puku, no lapačkou už naňho nedočiahol.

Tučniaci sa po Šatanovom góle druhýkrát v zápase ujali vedenia, v nasledujúcich minútach však neustáli tlak hostí, ktorí zasypali brankára Marca-Andreho Fleuryho 42 strelami. Hokejisti Pittsburghu sa v poslednom období značne trápia, prehra s Washingtonom bola už ich ôsma z ostatných desiatich zápasov.

V súboji dvoch posledných víťazov Stanleyho pohára triumfoval úradujúci šampión Detroit nad Anaheimom 4:3. Hostia rozhodli o plnom bodovom zisku v rozpätí 35 sekúnd poslednej tretiny, keď sa zoči-voči gólmanovi Jeanovi-Sebastienovi Giguerovi presadili Dan Cleary i Johan Franzén a otočili stav zápasu.

Hossa vyslal na bránku domácich štyri strely, jeho krajan Kopecký ani jednu, no zapísal si do štatistík aspoň plusový bod. „Veľmi sme túžili po víťazstve. V A­naheime to býva vždy tuhý boj. V prvej tretine bol súper o čosi lepší ako my, no s pribúdajúcimi minútami sme začali diktovať hru my,“ poznamenal autor víťazného gólu Franzén.

Sumáre zápasov NHL:

PITTSBURGH – WASHINGTON 3:6 (1:0, 1:2, 1:4)

Góly: 6. Malkin (Crosby, ŠATAN), 29. ŠATAN (Talbot, Kennedy), 44. Ryan Whitney (Crosby, D. Jeffrey) – 22. Viktor Kozlov (Bäckström), 33. Siomin (Fedorov, Fleischmann), 42. Ovečkin (Laich, Bäckström), 49. Fleischmann (Ovečkin, Bäckström), 52. Ovečkin (Green), 59. Schultz (Laich).
Strely na bránku: 29:42. Brankári: Fleury – Theodore. Vylúčení: 6:6, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 16.975 divákov.
Hviezdy zápasu: Ovečkin, Bäckström, Crosby.

ATLANTA – OTTAWA 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)

Góly: 6. T. White (Vjačeslav Kozlov), 16. Thorburn (Perrin, Christensen) – 7. Alfredsson (Fisher, Spezza)), 19. Spezza (Kuba, Alfredsson), 35. McAmmond (J. Ruutu).
Strely na bránku: 31:30. Brankári: Lehtonen – Elliott. Vylúčení: 7:4, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 14.163 divákov.
Hviezdy zápasu: Spezza, T. White, Havelid.

CHICAGO – BUFFALO 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 16. Sharp (Eager, Keith), 10. Toews (Versteeg), 26. Havlát (Ladd, Walker), 41. Wisniewski (Toews, Versteeg) – 11. Kotalík (Mair, Numminen).
Strely na bránku: 25:23. Brankári: Huet – Lalime. Vylúčení: 9:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 21.684 divákov.
Hviezdy zápasu: Huet, Toews, Walker.

ANAHEIM – DETROIT 3:4 (2:1, 1:1, 0:2)

Góly: 17. Getzlaf (Kunitz, Montador), 19. Perry (Getzlaf, S. Niedermayer), 32. Montador (Getzlaf, Perry) – 10. Holmström (Dacjuk, Lindström), 23. Hudler (Kronwall, Samuelsson), 50. Cleary (Meech, Filppula), 51. Franzén (Dacjuk, Kronwall).
Strely na bránku: 28:33. Brankári: Giguere – Osgood. Vylúčení: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 17.525 divákov.
Hviezdy zápasu: Getzlaf, Montador, Franzén.