S elitou sa lúčia Slovinsko a Kazachstan

Boj o záchranu na hokejových MS v Rige vyvrcholil zápasmi G-skupiny a zostupový čierny Peter nakoniec zostal v rukách Slovinska a Kazachstanu. Na ďalší rok na výslní sa môžu tešiť Dáni a Taliani. Najlepšiu šestnástku planéty doplnia víťazi dvoch skupín I. divízie MS - Nemci a Rakúšania.

15.05.2006 19:04
Radosť Talianov Foto:
Obrovská radosť hokejistov Talianska, ktorých gól v závere duelu so Slovinskom znamenal záchranu v A-kategórii MS.

Slovinskí zverenci Čecha Františka Výborného remizovali s Talianskom 3:3, pričom osudným sa im stala strata trojgólového náskoku. Nováčik MS z Apeninského polostrova vstal v zápase z mŕtvych a bude na šampionáte aj o rok v Moskve a Petrohrade.

Dáni zvíťazili v rižskej Skonto Arene nad Kazachstanom 3:2 a v elitnej kategórii sa objavia aj o rok na šampionáte v susednom Rusku. Kazachstan sa s najvyšším poschodím svetového hokeja lúči po trojročnom účinkovaní, pričom krátku premiéru vo svetovej špičke absolvoval ešte v roku 1998.

Situácia v skupine o záchranu bola pred poslednými zápasmi riadne zamotaná, preto museli ísť Slovinci iba s jedným dovtedajším jediným bodom na konte v existenčnom zápase naplno. V 6. minúte v presilovke od modrej čiary tvrdo prestrelil Muzzattiho obranca Kranjc a využil početnú výhodu už po jedenástich sekundách.

Hoci Taliani boli v prvom dejstve strelecky v Riga Arene o čosi aktívnejší, Slovincov viackrát podržal gólman Kristan. Hneď v úvode prostrednej časti prebral do nájazdu prihrávku strelca prvého gólu talent Anže Kopitar, nerozpakoval sa a strelou cez lapačku talianskeho brankára prestrelil. O chvíľu počas signalizovaného vylúčenia talianskeho hráča z uhla našiek škáročku Kontrec a nekompromisne zvýšil už na 3:0, čím vyhnal Muzzattiho z brány.

Tento moment akoby Talianov definitívne prebral, rýchlo sa otriasli a Ansoldi tečovaným pukom pri bránkovisku znížil na 1:3. Rovnaký hráč vlial síl do žíl Talianom v 45. minúte, keď sa presadil druhým gólom v zápase. Záver priniesol poriadnu drámu a nápor Talianov, ktorých nádeje napokon naplnil vyrovnávajúcim a svojím prvým gólom na turnaji s cenou zlata Strazzabosco a zverenci člena Siene slávy Michela Gouleta už o rok nebudú na MS mať štatút nováčika.

Účasť na budúcoročnom šampionáte v Rusku, ktorá bude pre Dánov už piata medzi elitou v poradí, sa nerodila ľahko. V prvej tretine síce podrazenie Jevgenija Koreškova a jeho následné vylúčenie potrestal Kjärgaard a po prestávke Jannick Hansen zvýšil na 2:0, Kazaši však odpovedali už o dve a pol minúty, keď presilovku úspešne zakončil Pupkov.

Jediný ázijský zástupca na šampionáte naďalej hrozil vyrovnaním, ktoré by však ešte neohrozilo hráčov z Jutského polostrova vyradením do I. divízie. Záver duelu ale Kazachstan nezvládol najlepšie a ponúkol súperovi hrať presilovku o dvoch mužov. Záchranársku istotu v nej svojmu tímu dal dánsky kapitán Damgaard a hoci v powerplay Kazaši dvadsať sekúnd pred koncom opäť znížili na rozdiel jediného gólu, do záverečnej sirény už Hirscha v bránke Severanov neprekonali.

G-skupina:
Slovinsko – Taliansko 3:3 (1:0, 2:1, 0:2)

• Góly: 6. Kranjc (M. Rodman, Razingar), 23. Kopitar (Kranjc), 26. Kontrec (Kopitar) – 28. Ansoldi (Margoni, Parco), 45. Ansoldi, 59. Strazzabosco (De Bettin, Busillo). Rozhodcovia: Reiber (Švaj.) – Eglitis (Lot.), Laschowski (USA), vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 6574.
  • Slovinsko: Kristan – D. Rodman, Vidmar, Sotlar, Kranjc, Ciglenečki, Robar, Hafner, Groznik – Varl, Goličič, Žagar – M. Rodman, Kopitar, Razingar – Kontrec, Avgustinčič, Šivič – Murič, Milovanovič, Hebar
  • Taliansko: Muzzatti (26. Tragust) – Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Borgatello, Lorenzi, Trevisani, Egger – Busillo, Cirone, De Bettin – Parco, Margoni, Ansoldi – Fontanive, Molteni, De Toni – Rigoni, Felicetti, Bustreo – Ramoser

Dánsko – Kazachstan 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

• Góly: 14. Kjärgaard, 35. J. Hansen (Damgaard), 58. Damgaard (Green, J. Nielsen) – 37. Pupkov (Spiridonov), 60. Argokov (J. Koreškov). Rozhodcovia: Levonen (Fín.) – Garsjo (Nór.), Zatta (Tal.), vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2903.
  • Dánsko: Hirsch – Bödker, Damgaard, Schioldan, D. Nielsen, Andreasen, Dahlman, Pander, Johnsen – Nordby-Andersen, Green, Staal – F. Nielsen, Kjärgaard, J. Nielsen – Regin, J. Hansen, Madsen – Degn, Pyndt, Smidt
  • Kazachstan: Ogurešnikov – Argokov, Kovalenko, Blochin, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov – Žajlauov, A. Koreškov, J. Koreškov – Litvinenko, Pčeliakov, Samochvalov – Zaržickij, Spiridonov, Krasnoslabocev – Beľajev, Starčenko, Troščinskij – Šafranov