Slováci pri Cígerovej premiére prehrali s Američanmi

Slovenská hokejová reprezentácia neuspela vo svojom úvodnom tohtosezónnom zápase, keď v piatok prehrala na Nemeckom pohári 2015 v Augsburgu s európskym výberom USA 0:1.

06.11.2015 18:30 , aktualizované: 22:20
Martin Réway Foto: ,
Martin Réway (uprostred) zo Slovenska a jeho spoluhráči nedokázali nájsť recept na brankára USA.
debata (8)

Zverenci trénera Zdena Cígera síce mali v tomto súboji viac striel ako ich súper, no brankára súpera neprekonali ani raz. Mladý slovenský gólman Baroš pri premiére v národnom mužstve inkasoval iba raz v úvode druhej tretiny z hokejky Hanowského.

Jubilejný päťdesiaty štart v reprezentácii si pripísal obranca Marek Ďaloga, útočník Andrej Šťastný odohral tridsiaty zápas v národnom mužstve SR. Debut v reprezentácii absolvovali brankár Samuel Baroš, obrancovia Michal Čajkovský, Eduard Šedivý a útočník Michal Hlinka.

V 22. vzájomnom súboji si Slováci pripísali 12. prehru, doteraz sa zrodili aj tri nerozhodné výsledky a 7 víťazstiev slovenského mužstva (skóre: 53:74).

V sobotu o 17.30 h nastúpia Slováci proti domácej reprezentácii, v nedeľu si o 13.00 h zmerajú sily so Švajčiarmi.

USA – Slovensko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

• Gól: 24. Hanowski (Broc Little)
  • Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: Marek Ďaloga (SR) 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Iwert, Rohatsch – Lajoie, Merten (všetci Nem.)
  • USA: Zapolski – Matt Gilroy, Connelly, Lofquist, Billins, M. Brennan, Fairchild, B. Kessel – Stoa, Wellman, Butler – Hanowski, Stapleton, Broc Little – Burish, Slater, Broadhurst – Turnball, D. LeBlanc, Zalewski
  • Slovensko: S. Baroš – J. Brejčák, Čajkovský, Jurčina, Marek Ďaloga, Štajnoch, A. Jánošík, O. Kotvan, Šedivý – Miklík, Kukumberg, Réway – Dravecký, T. Marcinko, M. Bartánus – Michal Hlinka, Preisinger, M. Bakoš – Lušňák, A. Šťastný, Skalický

V úvodných minútach boli aktívnejší hráči USA, no s pribúdajúcim časom Slováci prevzali iniciatívu. V závere 8. min sa obranca Marek Ďaloga dostal po ľavej strane až pred bránku súpera, no zakončil iba do gólmana Zapolského. Neskôr sa tím SR ubránil pri vylúčení O. Kotvana, vzápätí nevyužil početnú výhodu pri treste pre B. Kessela. Ešte pred prvou sirénou pohrozili Skalický i Bartánus, no brankár súpera si poradil s ich pokusmi.

Na začiatku druhého dejstva sa Slováci na dlhší čas usadili v útočnom pásme v presilovej hre, v ktorej Bartánus trafil iba žŕdku. Po jej skončení sa do prečíslenia dostali Hanowski s Brocom Littlom a krídelník Hanowski do odkrytej bránky otvoril skóre duelu – 1:0. Zverenci trénera Zdena Cígera sa potom snažili o vyrovnanie, no nevyšlo im to ani pri vylúčení Billinsa.

V úvode III. tretiny putoval na trestnú lavicu Réway, no Baroš si poradil s tvrdou strelou obrancu Connellyho. V 48. min nepochodil bek A. Jánošík od modrej čiary, o štyri minúty neskôr S. Baroš zachránil pri pokuse Zalewského. Šancu na vyrovnanie potom premárnil spomedzi kruhov Réway. Slovákom sa nepodarilo poslať zápas do predĺženia ani v závere pri hre bez brankára.

Hlasy:

Zdeno Cíger (tréner SR, zdroj: RTVS): „Rád by som bol, keby sme v tomto zápase vyhrali. Predviedli sme však výkon, na ktorom možno stavať. Hrali sme s nasadením a predviedli sme kopec pekných vecí. V ďalších dueloch musíme hrať efektívnejšie.“

Marek Bartánus (útočník SR, zdroj: TV Markíza): „Dnes sa nám nepodarilo premeniť šance a aj preto sme Američanom podľahli. Opäť sa potvrdilo staré známe nedáš-dostaneš. Verím, že v ďalších dueloch budeme v koncovke lepší.“

Samuel Baroš (brankár SR, zdroj: TV Markíza): „Je veľká škoda, že sme tento duel prehrali. Omnoho krajší debut v národnom tíme by bol, keby sme zvíťazili. Bez streleného gólu to však nejde.“