Ostravskú halu ovládol Springsteen. Rusi nedali šancu Nórom

Brankár z farmárskej AHL a traja útočníci z univerzitnej NCAA. Pohľad na súpisku amerických hokejistov nevzbudzuje priveľký rešpekt, no výhra 5:1 nad silným Fínskom v prvom stretnutí na majstrovstvách sveta v Prahe a Ostrave rozhodne áno.

01.05.2015 19:20 , aktualizované: 22:45
Amerika, Fínsko Foto: ,
Fínsky hokejista Antti Pihlstrom (vľavo) v súboji s Američanom Jimmym Veseyom.

Američania sa síce v úvode stretnutia v ostravskej ČEZ aréne museli brániť veľkému tlaku výborne korčuľujúcich Fínov, no od prvých minút naznačovali, že pohybovo sú na tom tiež veľmi dobre. Brankár Hellebuyck zo St. Johnu podržal svojich, keď niekoľkokrát akoby čaroval. Dvadsaťtri sekúnd pred koncom šokoval hľadisko individuálnou akciou s krásnym zakončením kanonier Helsínk v drese USA Moses.

Fíni pokračovali v tlaku, i keď už menej výraznom, aj v druhej tretine. Podarilo sa im aj vyrovnať, no súper trestal každú ich chybu. Kapitán Hendricks a po ňom druhý americký legionár z KHL Sexton potvrdili, aká nebezpečná bola každá akcia USA.

V tretej časti ešte Američania prikrášlili výsledok dvoma gólmi a diváci si tak mohli vychutnávať tradičnú americkú hokejovú hymnu – Born In The U.S.A. od Brucea Springsteena.

„Fantastické víťazstvo. Očakávali sme náročný a vyrovnaný zápas. Pre nás je najdôležitejšie, zvyknúť si na seba. Premenili sme šance, čo nám dvihlo sebavedomie. V ďalšom zápase musíme hrať ešte lepšie v defenzíve. Fíni majú silné mužstvo, jedno z najsilnejších na turnaji. Vyhrali sme dôležitý zápas, no žiadneho ďalšieho súpera nesmieme podceniť,“ vravel po zápase útočník Dan Sexton.

Hráč Nižnekamska v KHL nezabudol po zápase pochváliť ešte len 23-ročného brankára Connora Hellebuycka. „Connor je šikovný mladý chalan. Má výbornú postavu, sebadôveru a veríme mu. Dnes bol skvelý. Vďaka nemu sme mali šancu vyhrať. A využili sme ju,“ dodal Sexton.

B-skupina (Ostrava):
USA – Fínsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Góly: 20. Moses (Krug, Nelson), 32. Hendricks (Sexton), 35. Sexton (Krug, Hendricks), 47. Bonino (Moses, Nelson), 58. Hendricks (Larkin) – 26. Jokipakka (Pesonen, Kemppainen) Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Bulanov (Rus.) – Lederer, Tosenovjan (obaja ČR), 8812 divákov

Rusi nedali šancu Nórom

Obhajcovia titulu Rusi zdolali presvedčivo Nórov 6:2 vo svojom úvodnom vystúpení v B-skupine na 79. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave. Ešte predtým v tej istej skupine, kde budú hrať aj Slováci, vlaňajší vicemajstri sveta Fíni celkom prekvapujúco podľahli Američanom 1:5.

Rusi o svojom hladkom triumfe nad severanmi rozhodli už v prvej tretine, ktorú vyhrali 4:0. Nóri potom síce za šesť minút znížili na 2:4, ale ešte do konca druhej tretiny favorit pridal ďalšie dva góly a obrat nepripustil. O ruské góly sa podelili Šipačov, Anisimov, Zaripov, Tichonov, Chudinov a Panarin. Oba nórske góly strelila ich najväčšia útočná hviezda Thoresen.

Rusko – Nórsko 6:2 (4:0, 2:2, 0:0)
Góly: 3. Šipačov (Kovaľčuk, Dadonov), 4. Anisimov (Kovaľčuk), 16. Zaripov (Moziakin, Tichonov), 17. Tichonov (Medvedev, Zaripov), 30. Chudinov (Moziakin, Zaripov), 35. Panarin (Šipačov, Biriukov) – 21. Thoresen (Olimb, Hölös), 27. Thoresen (Olimb, Ask)

Viac na túto tému: #americká hokejová reprezentácia #fínska hokejová reprezentácia