Slováci podľahli Švajčiarom 1:2, na Nemeckom pohári skončili tretí

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo svojom záverečnom vystúpení na Nemeckom pohári v Mníchove so Švajčiarskom vo vyrovnanom stretnutí 1:2.

09.11.2014 12:42 , aktualizované: 19:10
Nemecký pohár, Slovensko - Švajčiarsko,... Foto: ,
Branislav Konrád zasahuje pred Darom Simionom.
debata (2)

Slováci obsadili na turnaji konečné 3. miesto, Švajčiari skončili pred nimi. Už pred záverečným dňom bolo jasné, že predčasnými víťazmi Nemeckého pohára 2014 sa stali domáci reprezentanti. Pre Slovensko bolo mníchovské podujatie úvodným v reprezentačnej sezóne 2014/2015.

Skóre zápasu otvoril v 36. min Adam Lapšanský, Švajčiari o svojej výhre rozhodli dvoma rýchlymi gólmi v úvode tretej tretiny. Reprezentáciu krajiny helvétskeho kríža viedol bývalý tréner Slovenska Glen Hanlon. Slovensko odohralo proti Švajčiarsku 59. duel, prehralo 28-krát. Skóre je stále v prospech tímu spod Tatier (142:134).

Zverenci Vladimíra Vůjtka podali v nedeľu dobrý výkon, o výhre Švajčiarska rozhodli maličkosti. Rovnako ako v sobotu s Nemcami, aj tentoraz sa presadil iba Adam Lapšanský, ktorý dal v Mníchove celkovo tri góly. Slovákom nevychádzali presilovky, mali problém udržať sa v nich dlhšie v útočnom pásme. Problémy im robila aj účinná a precízna švajčiarska defenzíva. Vůjtkovi zverenci v Mníchove najskôr zdolali Kanadu, potom prehrali tesne 1:2 s Nemcami aj Švajčiarmi.

V poslednom zápase turnaja pripravili Kanaďania prvú prehru domácim Nemcom, keď ich zdolali 4:2. Javorové listy prehrávali po prvej tretine 0:2, v ďalšom priebehu štyrmi gólmi otočili skóre. Na turnaji však skončili na poslednom 4. mieste.

Slovensko – Švajčiarsko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

• Góly: 36. Lapšanský (T. Sýkora) – 45. Martschini (Haas, Suri), 46. Walser (Wieser, Simion)
  • Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rohatsch, Vogl – Kohlmüller, Müller (všetci Nem.), 3700 divákov
  • Slovensko: Konrád – Švarný, Valach, Deyl, L. Kozák, T. Bokroš, Jánošík, O. Kotvan – Bakoš, Viedenský, Dravecký – Rác, Marcinko, Lušňák – T. Sýkora, Cingeľ, Lapšanský – Vandas, Bortňák, Dej – Ján Sýkora.
  • Švajčiarsko: Zurkirchen – Ramholt, Schlumpf, Hächler, Leeger, Kparghai, Kienzle, Fischer – Bertschy, Scherwey, Froidevaux – Baltisberger, Bodenmann, Schäppi – Martschini, Haas, Suri – Walser, Künzle, Wieser – Simion

Oba tímy začali opatrne, nikto nechcel urobiť chybu. Prvú vážnejšiu šancu si vypracovali Švajčiari, v 8. min vyrazil Bodenmannovu strelu Konrád na žŕdku. Potom unikol Wieser, kapitán Švajčiarska si položil aj brankára SR, ale z uhla už netrafil odkrytú bránku. Útoky Vůjtkových zverencov sa končili na pozornej švajčiarskej defenzíve, ktorá súperov nepúšťala do vážnych šancí.

V polovici zápasu bol dvakrát v krátkom slede na trestnej lavici Ramholt, počas presilovky spálil najväčšiu tutovku po nabití od Ráca voľný Marcinko. V 36. min našiel z rohu klziska Tomáš Sýkora medzi kruhmi voľného Adama Lapšanského, ktorý švihom našiel priestor v ľavom hornom rohu švajčiarskej bránky. Vzápätí mohol zvýšiť slovenské vedenie Bakoš, ale Zurkirchen jeho strelu s problémami zlikvidoval. V 39. min predviedol Konrád skvelý zákrok po šanci Suriho, ktorý nepotrestal chybu slovenských obrancov.

V 44. min nepremenil dobrú príležitosť tiesnený Rastislav Dej a potom udrelo na opačnej strane. Po chybnej slovenskej rozohrávke si nakorčuľoval s pukom do útočného pásma Martschini a strelou švihom z ľavého kruhu prekonal Konráda. O necelú minútu už viedli Švajčiari, Wieser našiel pred bránkou medzi kruhmi Walsera, ktorého už nestihol pokryť Cingeľ. Konrád potom zlikvidoval ďalšie dva veľké šance švajčiarskych hráčov. Oba tímy sa potom snažili o ďalšie góly, v závere sa hra prelievala z jednej strany na druhú. Na výsledku už nič nezmenila ani záverečná vyše minútová power-play Slovenska.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Urobili sme v tretej tretiny dve chyby, ktoré súper využil. Stratili sme dobre rozohraný zápas. Tesne predtým sme mali vyloženú šancu, nedali sme do prázdnej bránky a tam sa to zlomilo. Jeden gól na zápas je málo. To je hlavný dôvod, prečo sme nevyhrali.“

Branislav Konrád (brankár SR): "Dve tretiny sme to držali, potom sme za minútu dostali dva góly. Mrzí ma najmä prvý. Puk mi vypadol z lapačky do bránky. Škoda, že sa nám nepodarilo do konca zápasu ešte vyrovnať. Začalo sa opatrne z oboch strán. Prvú tretinu sme my boli trochu lepší, v druhej zasa Švajčiari. V tretej hrali oni výborne z obrany, mali tri šance, dali dva góly.“

Ivan Švarný (kapitán SR): „Chýbali nám góly či už s Nemeckom alebo dnes so Švajčiarskom. Každý nechal na ľade všetko – srdce aj bojovnosť. Hrali sme vyrovnané zápasy, ťahali sme za jeden povraz a odchádzame z Mníchova so vztýčenými hlavami. Mali sme šance, brankár Švajčiarov veľa zachránil. Dosiahli sme lepší výsledok ako vlani, možno o rok skončíme ešte lepšie a pôjdeme dopredu.“

Kanada – Nemecko 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
Góly: 36. Clark (Holloway), 39. Holloway (Reinprecht, Regehr), 54. Reinprecht (Pettinger), 60. Buck (Clark) – 14. Reul (Oppenheimer, Hospelt), 18. Hager (M. Wolf, Hordler)