Šatan mohol Golonku aj predbehnúť: Lákalo ma to, ale nechcel som riskovať

Nestáva sa každý deň, aby slovenskí hokejisti zdolali Rusko. V nedeľu sa to podarilo na druhý pokus, ale vynikajúci výsledok 4:3 zostal aj tak v tieni čísla 82. Práve gól s týmto poradovým číslom v reprezentačnom drese strelil kapitán Miroslav Šatan a vyrovnal sa tak naúspešnejšiemu kanonierovi v histórii, legendárnemu Jozefovi Golonkovi.

14.04.2014 09:20
zväčšiť Miroslav Šatan na striedačke počas zápasu proti... Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Miroslav Šatan Miroslav Šatan na striedačke počas zápasu proti Rusku.

Po strelení gólu vaše ruky vystrelili nad hlavu, uvedomili ste si aj štatistickú dôležitosť tohto momentu?
Niekto mi to pred zápasom pripomenul, to, že som vyrovnal Jozefa Golonku, mi došlo až potom na striedačke.

Čo to pre vás znamená?
Je to v prvom rade iba číslo. Hrali sme v rozdielnych obdobiach, ale v každom prípade obe štatistiky vyjadrujú vzťah k reprezentácii a čas, ktorý sme v nej strávili. Som rád, že som sa vyrovnal takému hráčovi ako bol Jozef Golonka.

Ktoré z tých 82 gólov sú pre vás najcennejšie?
Zo všetkých gólov za Slovensko som sa tešil. Niektoré boli viac dôležité, iné zasa menej, ale ak si mám teraz spomenúť na tie výnimočné, napadajú ma dva. Semifinálový vyrovnávajúci gól z roku 2002 proti Švédsku a o desať rokov neskôr tiež v semifinále proti Česku.

V poslednej minúte ste pri súperovej hre bez brankára mohli skúsiť šťastie a dať 83. gól. Nelákalo vás to?
Isteže áno, ale také niečo by sa nemalo robiť. Dôležité bolo, aby sme zápas dohrali bez inkasovaného gólu a neriskovali zbytočné zakázané uvoľnenie.

Gól proti Rusku bol vašim prvým po dlhom čase s dvojkrížom na hrudi. Máte radosť?
Každý gól ktorý dám a pomôže mužstvu ma vždy poteší. Vyhrali sme iba o gól a tak je moja radosť o to väčšia.

Rusov neporážate často, aký vplyv bude mať toto víťazstvo na hráčku kabínu?
Veru, nie je to každodenná záležitosť. To, že sme zdolali tak silného súpera, dodá tomuto mladému tímu veľa sebavedomia. Ale pred šampionátom nás čaká ešte šesť zápasov, niektoré veci potrebujeme ešte doladiť.

V úvode druhej a tretej tretiny vás súper doslova priklincoval pred brankárom Lacom. Prečo takéto výpadky v stretnutí, ktoré bolo tak dobre rozbehnuté?
Sú to naše prvé zápasy po mesačnej prestávke, v mužstve je tiež veľa nováčikov, ktorí zbierajú prvé reprezentačné skúsenosti. A hrali sme tiež proti zdatnému a rýchlemu súperovi, ktorý nás do tých chýb dotlačil.

Váš útok v druhom zápase proti Rusku dominoval, spolupráca sa osvedčila?
Prvý zápas sme sa len zoznamovali a všetci traja sme cítili, že to ešte nie je ono. V tom druhom nám tam padli nejaké góly, ale vieme, že je pred nami stále veľa práce.

Budete hrať v rovnakom zložení aj v ďalších prípravných dueloch?
Ja si myslím, že tréneri stále iba skúšajú. Uvidíme, budem rád ak sa nám bude dariť aj naďalej a zostaneme spolu.

Tím zabojoval, Vladimír Vůjtek to pri výbere hráčov zrejme nebude mať ľahké. Súhlasíte?
To je dobré, tréneri to budú mať ťažké. Toto mužstvo musí stavať predovšetkým na bojovnosti.

Viac na túto tému: #Miroslav Šatan #Jozef Golonka