Valábik má jediné prianie - pevné zdravie

Má za sebou tri roky zdravotných patálií, ktoré mu skomplikovali kariéru v NHL. Bojovať o miesto v tíme opäť len na farme sa mu už nechcelo, preto sa po deviatich sezónach rozhodol pre návrat do Európy.

Boris Valábik
Boris Valábik
Autor:

Podpísal zmluvu s tímom českej extraligy z Brna a na nové pôsobisko nedá dopustiť.

„Na prostredie v Brne nemôžem povedať krivé slovo. Cítim sa tam výborne, takmer ako doma. Mesto i fanúšikovia sú super. Diváci vedia vytvoriť fantastickú atmosféru. Som zvedavý, ako to bude vyzerať, keď prídu prehry, lebo zatiaľ sa nám darilo. Dúfam, že budú rovnako dobrí aj vtedy. V klube sa nás zišlo viacero Slovákov, čo asi len naznačuje, že je to jedna z najlepších možností, aká sa nám mohla pritrafiť blízko domova,“ tvrdí 26-ročný obranca Boris Valábik.

Za vyrovnané výkony v drese Brne si takmer dvojmetrový bek vyslúžil dodatočnú nomináciu na Nemecký pohár. „Nerátal som s tým, príjemne ma to prekvapilo. Teším sa na chalanov, väčšinu z nich poznám z mládežníckych výberov, zrazov či spoločných tréningov. Pre túto sezónu som si stanovil jediný cieľ – chcem ostať zdravý a opäť sa naplno dostať do zápasového kolotoča. Predošlé tri roky boli náročné. Nad tým, že by mi lepšie padol odpočinok, som ani nepremýšľal. Dosť som oddychoval v minulej sezóne, keď som odohral len tri zápasy. Čím viac stretnutí, tým lepšie pre mňa,“ vysvetľuje odchovanec nitrianskeho hokeja.

Dres seniorskej reprezentácie si doposiaľ obliekol len na majstrovstvách sveta v roku 2009 vo Švajčiarsku. Na turnaj však nespomína najradšej. „Neobstáli sme dobre a ani mne sa nehralo najlepšie, lebo to bola moja prvá skúsenosť s európskym ľadom po veľmi dlhom období. Aj v Brne mi päť-šesť zápasov trvalo, kým som si zvykol na širšie klziská. Vo Švajčiarsku sa za ten čas pre nás šampionát skončil,“ spomína Valábik.

Všeobecne prevláda názor, že vysokým obrancom vyznávajúcim fyzickú hru viac vyhovuje zámorský hokej. Valábik si však široké európske klziská i technickejší hokej pochvaľuje. „V Európe hrá oveľa menej hráčov, ktorí dominujú silou. Väčší obranca si vďaka tomu ľahšie urobí v obrannom pásme poriadok. Viacerí hokejisti nie sú zvyknutí na tvrdšiu hru do tela v medziach pravidiel a zaskočí ich to. Navyše, dlhé ruky sú výhodou v zámorí i v Európe,“ dodáva.

S Brnom podpísal zmluvu do konca sezóny, a hoci v nej má nejaké klauzuly, plánuje ju dodržať. Čo bude o rok, nad tým nepremýšľa. „Nemá to význam. Chcem len, aby mi slúžilo zdravie a potom sa uvidí. Vôbec sa nepozerám, čo bude neskôr. Nerozmýšľam ani nad tým, čo bude po Nemeckom pohári. Sústredím sa len na najbližší zápas,“ prezradil bývalý hráč Atlanty, za ktorú odohral v NHL osemdesiat stretnutí.

Pochvaľuje si úroveň českej extraligy i množstvo hráčov z NHL, ktorí v nej momentálne hrajú. „Možno aj ich prítomnosť mi uľahčila vstup do súťaže,“ poznamenal s úsmevom a ku kvalite súťaže dodal: „Nepredpokladám, že keď chalani z Kanady a Ameriky odídu, úroveň ligy výrazne padne.“

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

Benátky, karneval, masky, Námestie svätého Marka, Taliansko, kostýmy

Talianska polícia rozbila teroristickú bunku v Benátkach

30.03.2017 17:24

Členovia teroristickej skupiny, ktorých zadržala polícia v Benátkach, sa v telefonátoch vyjadrovali o možnosti odpáliť bombu na tamojšom moste Ponte di Rialto.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »