Prvým v semifinále je Švédsko

Hokejisti Švédska sa stali prvým semifinalistom majstrovstiev sveta v Lotyšsku. Vo štvrťfinále zdolali USA hladko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0). Hetrikom sa blysol Hannula. Švédsko sa v semifinále stretne s víťazom druhého stredajšieho štvrťfinále Slovensko - Kanada.

17.05.2006 16:50 , aktualizované: 18:01

MS 2006, štvrťfinále

Švédsko – USA 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

• Góly a prihrávky: 3. Hannula (R. Sundin), 16. Hannula (Kronwall), 26. Samuelsson (Nylander), 36. K. Jönsson (Nylander, Samuelsson), 49. Hannula (Nordquist), 59. A. Karlsson (Martensson, Kronwall). Rozhodca: Reiber (Švajč.) – Kekäläinen (Fín.), Novák (SR). Vylúčení: 5:7. Využitie: 2:0. Diváci: 4200.
  • Švédsko: J. Holmqvist – R. Sundin, Magnus Johansson, K. Jönsson,  Kronwall, Hallberg, Timander, A. Holmqvist – Franzén, Zetterberg, Bäckström – Emwall, A. Karlsson, Mattsson – J. Jönsson, Nylander, Samuelsson – Martensson, J. Lundqvist, Hannula. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
  • USA: Anderson (41. Bacashihua) – Suter, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Orpik, Alberts – Malone, Kessel, Brown – Cullen, Park, Hilbert – O'Sullivan, Kesler, Stastny – Reasoner, Hall, Slater – Stafford. Trenér: Mike Eaves.

O prvý vzruch sa postarali „tri korunky“, keď v 2. minúte prinútil ku skvelému zákroku Andersona Mattsson, no vzápätí kontroval nebezpečnou akciou Park. Skóre zápasu otvorili Švédi. Pasivitu zámorských obrancov využil k streleniu svojho druhého gólu na šampionáte Hannula po perfektne zvládnutej individuálnej akcii a využití clony pred súperovým brankárom. Útočník HV 71 bol mužom prvej tretiny, keď dal aj druhý gól v 16. minúte. Tvrdú strelu Kronwalla pohodlne na dvakrát dorazil pred bezmocným Andersonom, ktorého obrancovia opäť nechali v kaši. Američania sa spod tlaku v úvodnom dejstve dokázali vymaniť iba v presilovkách, tie sa im však absolútne nedarili a Švédi ich kvalitným výkonom držali na dištanc.

Ani v druhej tretine sa Američania, ktorí mali v nohách utorňajší zápas s ČR, nevedeli naplno dostať do tempa. Tretí klinec do ich rakvy zatĺkol Samuelsson, ktorý tvrdou strelou opäť prepálil Andersona. Tre kronor udreli aj v presilovke v 36. minúte, keď Kenny Jönsson tvrdo od modrej našiel medzierku medzi chráničmi gólmana, ktorému opäť skvele bránili vo výhľade švédski útočníci. Američanom švédsky defenzívny stroj veľa nedovolil, málo sa dostávali k strelám a v poslednom dejstve sa už na zdramatizovanie zápasu nezmohli. Naopak inkasovali ešte z hokejok Hannulu, ktorý v samostatnom nájazde korunoval výborný výkon hetrikom a debakel zavŕšil Andreas Karlsson v početnej výhode.

Mika Hannula, útočník Švédska: „Vždy keď dáte dva góly, snažíte ešte o kúsok viac pridať aj ten tretí. Ja som plnil úlohu vo štvrtej formácii, ktorá má za úlohu veľa strieľať a dávať tímu potrebnú energiu.“
Johan Holmqvist, gólman Švédska: „Mám radosť z víťazstva i čistého konta. Američania vyzerali, ako keby nevládali stáť na nohách. Dostali sme sa rýchlo do vedenia a udržiavali si stále istotu. Hrali sme výborne v defenzíve počas celého zápasu. Vôbec si nedokázali vytvoriť sústavný tlak.“
Henrik Zetterberg, útočník Švédska: „Dôležité bolo, že sme na začiatku prežili viaceré oslabenia. Mali sme deň voľna a Američania hrali aj včera. Som presvedčený, že to zohralo úlohu, lebo vyzerali unavení.“
Richard Park, kapitán USA: „Na toto neexistuje žiadne ospravedlnenie. Proste sme vybuchli. Nebol to náš deň. Švédi majú výborný tím. Keď proti nim nehráte najlepšie, ako len viete, nedá sa proti nim uspieť.“